Zielony dach retencyjny z fotowoltaiką Optigruen – Solar15

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen – podwójna korzyść ekologiczno-ekonomiczna

Optigruen – Solar15 to zielony dach retencyjny połączony z instalacją pod panele PV, który pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni dachowej zarówno pod względem ekologicznym, jak również ekonomicznym. Specjalnie zaprojektowane warstwy dachu zielonego w połączeniu z fotowoltaiką otwierają przed inwestorami możliwość wykorzystania jednej powierzchni w różnych celach, co oprócz korzyści finansowych ma też pozytywny wpływ na środowisko.

Zielony dach – warstwy

Tradycyjne dachy zielone mają kilka warstw. Bezpośrednio nad izolacją wodochronną dachu układana jest włóknina ochronna, a na niej układany jest drenaż, który jest oddzielany włókniną filtracyjną od znajdującej się ponad nim warstwy substratu. Ta służy roślinom w warstwie wegetacyjnej jako przestrzeń do ukorzeniania, poprzez którą mogą one otrzymywać wodę i składniki pokarmowe. Zielone dachy retencyjne to powierzchnie, których płaszczyzny drenażowe nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia szczytowego współczynnika spływu, lecz równocześnie posiadają dużą przestrzeń do gromadzenia wody. Regulacja obiegu wody na dachach retencyjnych ma bardzo duże znaczenie, gdyż może mieć decydujący wpływ na mikroklimat w ich bezpośrednim otoczeniu. Przede wszystkim parowanie chłodzi otoczenie. Do odparowania 1 grama wody w temperaturze powietrza około 20°C potrzebne jest około 2500 dżuli. Zakładanie przestrzeni retencyjnych, które w sposób regulowany odparowują duże ilości wody deszczowej w stałym okresie, a tym samym pobierają duże ilości energii, czyli mówiąc inaczej temperaturę, można szczególnie na obszarach miejskich wykorzystać jako efektywne narzędzie, aby długotrwale i pozytywnie oddziaływać na lokalny klimat i przeciwdziałać nasilonemu przez zmiany klimatyczne efektowi „miejskich wysp ciepła” (opr. Dr Harald Sommer).

fot. Optigrün

Instalacja PV na zielonym dachu

Instalacje montowane na dachach dla uzyskiwania energii ze słońca muszą być wydajne oraz uzyskiwać odpowiednią ilość kWp. Wydajność ich jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura wpływa na ich sprawność. Temperatury powyżej 25°C prowadzą do spadku mocy, producenci modułów zakładają z reguły spadek mocy o ok. 0,5 % na jeden °C. Udokumentowane chłodzenie w wyniku odparowywania wody z dachów zielonych, a w szczególności z dachów retencyjnych, może jednakże podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej o nawet 5 %.

fot. Optigrün

Zielony dach retencyjny i instalacja solarna – Optigruen – Solar15

System „Optigruen – Solar15” firmy Optigrün jest instalowany bez konieczności przebijania dachu, jest on balastowany poprzez obciążenie strukturą (warstwami) dachu zielonego, która stabilizuje go i zabezpiecza przed siłą ssącą wiatru. Zaletą takiego rozwiązania systemowego jest to, że konstrukcja nośna instalacji fotowoltaicznej nie musi ingerować w konstrukcję dachu i izolację wodochronną, przez co odpadają prace izolacyjne na dachu, które mogą powodować jego uszkodzenia. Dodatkowo system utrzymywany obciążeniem ze względu na niedużą pracochłonność i szybkie układanie jest tańszy niż tradycyjne stojaki mocowane do konstrukcji dachu.

Optigruen – Solar15 firmy Optigrün jest zaprojektowany tak, że na niewielkiej powierzchni jest możliwe ustawienie modułów w wąskich szeregach i tym samym wysokie uzyski. Roślinność znajduje się również pod modułami, dzięki warstwie włókniny rozprowadzającej wodę, można przez to pokryć zielenią duży udział powierzchni dachowych, a ponieważ rośliny posiadają znacznie większą powierzchnię odparowywania niż otwarta przestrzeń wodna, mamy przez to lepsze chłodzenie otaczającej instalacji solarnej.

Struktura warstw dachu zielonego oraz roślinność dobierana jest tak, aby można było zapobiec konstrukcyjnie zacienianiu przez wysokie rośliny. Wokół modułów fotowoltaicznych stosowane są nisko rosnące rośliny rozchodnikowe, podczas gdy na pozostałych powierzchniach mogą być stosowane mieszanki wyżej rosnących traw i ziół, co zwiększa bioróżnorodność zielonych dachów.

fot. Optigrün

Rozwiązanie „Optigruen – Solar15” do dachów zielonych z instalacją solarną należy przewidzieć już w fazie projektowania. Technicy z firmy Optigruen przygotowują plany rozmieszczenia systemu solarnego oraz wyliczają wymagane obciążenie do zbalastowania systemu. Firma odpowiedzialna za instalację dachu może ułożyć kompletny „fotowoltaiczny dach zielony”, to znaczy stojaki instalacji solarnej i warstwy dachu zielonego. Zanim zostanie wprowadzona roślinność, instalator urządzeń solarnych powinien zamontować moduły i wykonać prace elektryczne. Obsadzanie powierzchni dachowych roślinnością wykonywane jest na koniec, aby rośliny nie uległy uszkodzeniu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.optigruen.pl

44-121 Gliwice, ul. Perłowa 14, woj. śląskie
tel. +48 32 757 60 17,


Liczba odwiedzin: 1088 | Data publikacji: 2020-10-05

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


08.11.2013 | Izolacje
Zielone dachy nie są w Polsce „zjawiskiem”...
Holenderska jakość na polskiej ziemii! Nietypowe rozwiązania...
W Polsce z roku na rok pomysł...
Zielone dachy solarne, retencyjne i bioróżnorodne to...
29.03.2021 | Izolacje
Membrana EPDM samoprzylepna AlphaThor to skuteczna bariera...
Efektowne, starannie dobrane do otaczającej przestrzeni donice...
27.11.2019 | Izolacje
SOPREMA Polska oferuje pełną gamę najwyższej jakości...
Zielone dachy to coraz powszechniejszy widok w...
zabezpieczenia-hydroizolacyjne
28.08.2018 | Izolacje
Wysokojakościowe membrany polimocznikowe, poliuretanowe oraz ich mieszanki...
Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
W Internecie roi się od blogów poświęconych...
Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi...
01.03.2016 | Systemy odwodnień
Fachowe wykonanie dachu zielonego, zgodnie z obowiązującymi...
09.07.2015 | Natryski pianki
Izolacje natryskowe z piany poliuretanowej to idealny...
Przez lata człowiek wydzierał naturze niemal każdy...
18.03.2020 | Deweloperzy
Fotowoltaika na dachu, stacje ładowania pojazdów elektrycznych...
27.03.2020 | Inwestycje budowlane
Budownictwo zrównoważone, ekologiczne, pasywne – to słowa,...
Zarówno w przestrzeni publicznej, jak też prywatnej,...
06.06.2021 | Chemia budowlana
Gont bitumiczny Matizol Max doskonale nadaje się...
Piękny trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Aby...
Prawdziwym wyzwaniem w trakcie aranżowania ogrodów przy...
26.01.2021 | Altany, pergole
Kompozytowa deska tarasowa WPC i ogrodzeniowa to...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. łódzkie
woj. śląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: zielony dach, optigrün, zielony dach, pokrycia dachów, dachy ekologiczne, dachy naturalne, dachy, pokrycia ekologiczne, pokrycia zielone, pokrycia dachów ekologiczne,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy