Dach zielony intensywny przyszłość miast

Pomysł na nowe zielone płuca miast

W Polsce z roku na rok pomysł na roślinność na dachach zyskuje na popularności. Wiąże się to z upowszechnieniem myślenia proekologicznego i niezaprzeczalnymi zaletami zielonych dachów. Inwestorzy prywatni i instytucjonalni mogą wybierać spośród kilku technologii, takich jak dach zielony intensywny, dach zielony ekstensywny czy odwrócony i uprawny. Można je dopasować ściśle do potrzeb inwestorskich i możliwości konstrukcyjnych budynku.

Zalety dachów zielonych, których nie sposób przecenić

Intensywna urbanizacja przyniosła ze sobą betonowe pustynie, które nagrzewają się do niebezpiecznych temperatur, a po większych deszczach eksplodują niechcianymi kaskadami z niesprawnych i przeciążonych kanałów burzowych. Zielone dachy pozwalają przywracać ekologiczną równowagę na terenach miejskich i w wielkich aglomeracjach oraz odbudować to, co człowiek zniszczył. Najistotniejsze jednak jest to, że umożliwiają znalezienie miejsca dla upraw i zapewniają więcej tlenu w przestrzeni miejskiej. Rośliny na dachu zielonym potrafią zatrzymać rocznie 40-99% opadów i sprawić by, zgodnie z naturalną cyrkulacją wody w przyrodzie, wyparowały one do atmosfery. Warstwy dachu zielonego to również istotny element samej konstrukcji dachowej, który ochrania hydroizolację przed czynnikami atmosferycznymi, a tym samym przedłuża jej żywotność.

Czym różnią się od siebie poszczególne technologie dachów zielonych

Różnicuje je przede wszystkim charakter zazielenienia i zastosowany układ warstw dachu zielonego.Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz wymagają niewielkiej pielęgnacji. Posiadają przekroje cienkowarstwowe, nie przeznaczone do stałego użytkowania. Do ich obsadzenia stosuje się przede wszystkim rozchodniki, a także mszaki i trawy. Dachy zielone intensywne to prawdziwe ogrody na dachach z mnóstwem zieleni, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Ich przekrój jest o wiele bardziej złożony.

Dach zielony – warstwy

Dach zielony intensywny składa się z kilku warstw. Na dachu komunikacyjnym jako pierwszą układa się warstwę rozdzielająco-ślizgową, której rola polega na oddzieleniu układu dachu zielonego od pokrycia dachu. Na dachach przeznaczonych do zazielenienia na hydroizolacji układana jest warstwa zabezpieczająca – najczęściej w postaci włókniny syntetycznej. Kolejną warstwę stanowi warstwa drenażowa, której zadaniem jest gromadzenie wody dla roślin oraz odprowadzanie jej nadmiaru do odpływu dachowego.Warstwa ta na dachu zielonym intensywnym nie może ulec zamuleniu, dlatego bezpośrednio nad nią układana jest włóknina filtrująca. Dopiero na warstwie filtrującej rozkładane jest podłoże dla roślin – tzw. substrat To w nim wegetować będą rośliny na dach zielony Podłoże to musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami fizyko-chemicznymi, takimi jak: zdolność gromadzenia wody, zawartość substancji organicznych, stabilność struktury, przepuszczalność wody czy wielkość uziarnienia. To wszystko niezbędne jest, aby na dachu zagościła zieleń i ogrody zgodnie z ustaloną listą roślin.

Rośliny na dach zielony, ale jakie?

Przy zastosowaniu technologii dachu zielonego intensywnego można zdecydować się na bardzo bujną roślinność, tworzyć całe ogrody i nasadzać nawet drzewa. Choć najczęściej są to jednak trawy, krzewy i byliny – taki wybór związany jest z limitami maksymalnych obciążeń pokrycia dachowego.

Urban farming – „Farmy miejskie”, czyli nowe oblicze roślin na dachu zielonym

Na dachach, o czym już wspomniano, można uprawiać także warzywa i owoce. Firma Optigrün, opracowała specjalny układ warstw zielonego dachu z myślą o miejskiej produkcji żywności. Utopia? Nic podobnego. Urban farming jest już w chwili obecnej częścią zrównoważonego rozwoju miast. Firma oferuje w tym zakresie 2 podstawowe rozwiązania.

Pierwsze z nich zakłada zastosowanie maty drenażowej typu FKD 60 – o dużej zdolności gromadzenia wody oraz jej rozprowadzania. Grubość substratu w tym rozwiązaniu może sięgać nawet ok. 50 cm. Na takim dachu z powodzeniem możemy zaplanować uprawę warzyw korzeniowych. Drugie przeznaczone jest pod uprawy, które nie ukorzeniaą się aż tak głęboko.

Rolę rezerwuaru wody dla warzyw pełni w nim mata drenażowa FKD 40, która ma mniejszą zdolność gromadzenia wody. Marzenia o własnym ogródku łatwiej mogą się spełnić. Co więcej miasta takie jak Kraków czy Wrocław już wdrażają rozwiązania mające gratyfikować tych, którzy stworzą u siebie zielone dachy intensywne. Miasta te wraz z Warszawą, Częstochową, Łodzią, Zabrzem i Bytomiem zaangażowane są w program o nazwie „Nasz ogród społeczny”.

Za wdrażanie tej inicjatywy odpowiedzialna jest organizacja Green Cross Poland, a patronuje jej Ministerstwo Ochrony Środowiska. Celem programu jest zwiększenie udziału obszarów zielonych w powierzchni aglomeracji miejskich. Społeczności lokalne zyskają aktywne materialne i merytoryczne wsparcia w zakładaniu ogrodów. Stworzone w ten sposób ogrody społecznościowe staną się dla nich miejscem wypoczynku, rekraacji i spotkań. Będzie można w nich uprawiać warzywa i owoce oraz cieszyć się czystym powietrzem.

Dach zielony odwrócony – co to?

Przekrój dachu zielonego intensywnego ma najczęściej budowę taką jak opisana powyżej. Ale stosuje się też dachy zielone odwrócone. Co to takiego? W przypadku tradycyjnego dachu pokrytego zielenią warstwa hydroizolacji jest powłoką zewnętrzną poszycia, natomiast w przekroju dachu zielonego odwróconego, powłoka hydroizolacyjna położona jest bezpośrednio na stropie. Odwrócenie warstw termo- i hydroizolacyjnych skutkuje lepszą ochroną pokrycia dachowego przed wahaniami temperatur. Żywotność membrany dachowej znacząco się wydłuża. Dach tego typu efektywnie chroni hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi i może mieć zastosowanie jako: dachy zielone, zielone tarasy, ogrody dachowe, dachy żwirowe.

Profesjonalizm i doświadczenie gwarancją sukcesu

Ale pod warunkiem, że cała konstrukcja zostanie zaprojektowana i wykonana prawidłowo. Dlatego warto zaufać sprawdzonym patentom na systemy zielonych dachów intensywnych, które gwarantują prawidłowe wykonanie zielonego dachu.

Więcej na www.optigruen.pl

44-121 Gliwice, ul. Perłowa 14, woj. śląskie
tel. +48 32 757 60 17,


Liczba odwiedzin: 1239 | Data publikacji: 2019-12-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Optigruen - Solar15 to zielony dach retencyjny...
Zielone dachy to coraz powszechniejszy widok w...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
01.03.2016 | Systemy odwodnień
Fachowe wykonanie dachu zielonego, zgodnie z obowiązującymi...
Przez lata człowiek wydzierał naturze niemal każdy...
Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi...
zabezpieczenia-hydroizolacyjne
28.08.2018 | Izolacje
Wysokojakościowe membrany polimocznikowe, poliuretanowe oraz ich mieszanki...
24.03.2016 | Kruszywa
Żwir, grys, kora kamienna czy otoczaki? Zastosowanie...
08.11.2013 | Izolacje
Zielone dachy nie są w Polsce „zjawiskiem”...
Holenderska jakość na polskiej ziemii! Nietypowe rozwiązania...
Efektowne, starannie dobrane do otaczającej przestrzeni donice...
Zbliża się wiosna, dlatego powinieneś już dziś...
Coraz częstsze podmuchy ciepłego powietrza zwiastują, że...
19.03.2020 | Galanteria ogrodowa
Pierwsze podmuchy cieplejszego wiatru, coraz dłuższe dni,...
Beton architektoniczny to modny materiał dekoracyjny dedykowany...
zielone płuca miasta
Gdy temperatura za oknem rośnie i sezon...
beton-architektoniczny
W dobie indywidualizacji zamówień prywatnych inwestorów oraz...
Branża ogrodowa rządzi się swoimi prawami i...
Przez tysiące lat ludzie uprawiali rośliny w...
Liny ze stali nierdzewnej to bardzo uniwersalny...
Zieleń w mieście to jeden z kluczowych...
04.04.2014 | Kratki trawnikowe
Umocnienia nawierzchni na działkach, parkingach, podjazdach czy...
MORAD to lider rynku produkcji systemów aluminiowych...
Obserwując współczesne trendy w aranżacjach wnętrz trudno...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. łódzkie
woj. śląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: optigruen, optigrün, zielone dachy intensywne, dach zielony odwrócony, przekrój dachu zielonego, dachy zielone odwrócone, warstw zielonego dachu, rośliny na dach zielony, układ warstw dachu zielonego, rośliny na dachu zielonym. rośliny na dachu,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy