Dach zielony jak łąka?

Niektórzy postukaliby się pewnie w czoło nie wiedząc, że to zupełnie realny pomysł. Dzięki matom rozchodnikowym Twój dach może zamienić się w żyjący własnym życiem ekosystem. Maty rozchodnikowe typu sedum to nic innego jak „trawnik” na kokosowej macie, który może być układany na różnego typu powierzchniach, nie tylko na dachach. Są bardzo łatwe do położenia, praktyczne i nie wymagają czasochłonnych pielęgnacji. Maty rozchodnikowe są stosowane przede wszystkim na płaskie dachy ale również nadają się na dachy skośne i strome. Można je stosować także na torowiskach, rondach, autostradach, podjazdach i w ogrodach. Ciekawym zastosowaniem jest używanie ich w pionowych ogrodach jako zielone ściany.

 

terma bania bialka tatrzanska zielone dachyfot. Terma Bania

 

Zielone dachy – odporne rośliny

Wszystko to dzięki roślinom rozchodnikowym, które bardzo szybko ukorzeniają. Rozchodniki są roślinami grubo listnymi i rosnącymi na skarpach, skalniakach, kamieniach i w górach. Radzą sobie w bardzo trudnych warunkach pod względem podłoża i pogody – ekstremalnie wysokie i niskie temperatury. Dzięki tym właściwościom nadają się na zielone dachy. Wymagają minimalnej opieki, potrzebują niewiele pokarmu i wody. Na płaskim dachu wystarczy deszcz i nawożenie raz do roku.

 W skład produktów firmy Green Roofing Systems wchodzą takie gatunki roślin jak: 

 

– rozchodnik ostry  – sedum acre;

– rozchodnik biały  – sedum album;

– rozchodnik kwiecisty – sedum floriferum;

– rozchodnik mieszańcowy – sedum hybridum;

– rozchodnik ościsty – sedum reflexum;

– rozchodnik kaukaski album – sedum spurium album superbum;

– rozchodnik kaukaski fuldaglut- sedum spurium fuldaglut;

– rozchodnik sześciorzędowy – sedum sexangulare;

– pozostałe rojniki – sempervivum, wapienny – calcareum, górski – montanum.

 

trawa na dachu kwiaty trawa na dachu budynkufot. Green Roofing Systems

 

Maty Green Roofing Systems produkowane są na bazie specjalnie uszlachetnionej maty kokosowej a nie na bazie maty filcowej lub fizelinie. Mata kokosowa z czasem się rozkłada, a więc jest również ekologiczna. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania rośliny bardzo szybko się ukorzeniają w przeciwieństwie do maty filcowej lub z fizeliny/włókniny, gdzie roślina bardzo ciężko się ukorzenia, a czasem wcale nie może się przebić, aby dojść do substratu – podłoża karmiącego rośliny.

Jak większość roślin także rozchodniki potrzebują do życia dwutlenku węgla, a więc oczyszczają one nasze powietrze oraz filtrują kurz i pyłki z powietrza. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowszym powietrzem w naszym bezpośrednim otoczeniu.

 

trawa na dachu pola golfowegofot. Green Roofing Systems

 

Zielony dach – ekologicznie, naturalnie, estetycznie

Inwestycja w maty Green Roofing Systems to społecznie i ekonomicznie odpowiedzialne inwestycje, ze względu na pozytywne cechy systemu. Warstwa ekstensywnego zielonego dachu Green Roofing Systems wynosi około +/- 10 cm. Dzięki temu chroni przed wahaniami temperatur w pomieszczeniu – temperatura jest prawie stabilna. Temperatura normalnego dachu przy pełnym słońcu może szybko wzrosnąć do 70 – 80 st. C a wieczorem spaść nawet do 10 st. C. Jeżeli chodzi o pakiet izolacyjny to spełnia on lepiej swoje funkcje przy zastosowaniu mat sedum zwłaszcza w miastach, gdzie temperatura może być wyższa o 4 – 10 st. C niż poza miastem. Dzięki stabilności temperatury w budynkach zmniejszone są koszty energii. Nasze mieszkania zimą dłużej utrzymują temperaturę wewnątrz, więc trzeba je mniej dogrzewać, lub latem mniej chłodzić. Dodatkowo maty na dachu chronią nas również przed hałasem z zewnątrz.

Kolejną zaletą zielonego dachu jest możliwość gromadzenia wody nawet do 30 l/ m2. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w czasie ulewnych deszczy, kiedy to ogromne ilości deszczówki muszą być odprowadzone przez kanalizacje deszczową. Woda, która przepływa przez Green Roofing Systems jest również wstępnie oczyszczona. W związku z tym może być zgromadzona i powtórnie wykorzystana.

Maty wegetacyjne chronią również pokrycie dachu przed promieniami UV. Dzięki temu dach przykryty wodoszczelnym EPDM, który jest rodzajem gumy izolującej dach od maty wytrzymuje bez problemu 50 lat. 

 

dachy pokryte trawa green roof systemfot. Green Roofing Systems

 

Zielone dachy – wymagania konstrukcyjne

Zielony dach mimo tak wielu zalet posiada też jeden ujemny punkt. Jest to waga takiego dachu. Nasączony wodą i śniegiem waży do 65 kg/m2. Trzeba, więc liczyć się z tym, że taki dach musi mieć odpowiednią konstrukcję. Przy projektowaniu nowych budynków jest to brane pod uwagę. Istniejące budynki muszą być na nowo „przeliczane” i dostosowane do tego rozwiązania w razie potrzeby.

 

trawa na dachu domku drewnianego zielone pokrycia altanka pokryta zielonym dachemfot. Green Roofing Systems

 

Zielony dach przez cały rok

Decyzja o inwestycji w system firmy Green Roofing Systems pozwala przez cały rok korzystać z pięknego kwitnącego dachu. Taki dach może zmieniać kolory w zależności od tego, kiedy i które rośliny zakwitną: na żółto, biało, różowo. Rozchodniki kwitną od końca maja do października. Zielony kolor zmniejsza stres, a więc zielony dach będzie nam też dawał poczucie spokoju, rozluźnienia i relaksu oraz odpoczynek dla naszych oczu.

 

Aby skontaktować się z firmą zajrzyj na www.greenroofingsystems.pl

 

 

64-130 Dąbcze, ul. Brzozowa 8, woj. wielkopolskie
tel. 605 455 246,