Najbardziej popularnymi schematami w jakich wykonuje się zielone dachy są układ warstw tradycyjny i odwrócony. Oba różnią się od siebie m.in. umiejscowieniem warstw izolacyjnych, które wykonywane są z odpowiednich pap termozgrzewalnych i gruntów bitumicznych. Producentem tego asortymentu jest poznańska firma Lemar, która opracowała kompleksowy system realizacji zielonych dachów począwszy od „know how” aż po zaopatrzenie klienta w dedykowane produkty o nazwie System Dach Zielony.
 

Izolacja dachu o układzie warstw odwróconych
W przypadku dachu o odwróconym układzie warstw, hydroizolacja umieszczona jest poniżej warstwy termoizolacyjnej z płyt XPS. Woda z opadów atmosferycznych przenika przez wszystkie warstwy takie dachu i odprowadzana jest do odpływów umieszczonych w hydroizolacji. Spływ wody opadowej odbywa się na dwóch poziomach: główna masa wody spływa do systemu odwadniającego znad ocieplenia, pozostała ilość, która przenika przez ocieplenie, jest odprowadzana po powierzchni izolacji przeciwwilgociowej.
W przypadku dachów zielonych w usuwaniu wody czynny udział bierze warstwa wegetacyjna. Po pierwsze usprawnia odprowadzanie wilgoci do systemu odwodnieniowego. Po drugie, okresowo magazynuje ona wodę aby zapewnić wegetację roślin porastających dach.
W związku z tym, że w przypadku dachów o odwróconym układzie warstw woda przenika przez całą jego strukturę, kluczowe jest wykonanie odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej. Firma Lemar zaleca wówczas zastosowanie materiału nie tylko odpornego na wilgoć, ale również cechującego się brakiem możliwości przebicia go przez korzenie roślin. Takim produktem jest papa zgrzewalna wierzchniego krycia LEMBIT ZIELONY DACH, która zabezpiecza przed przebiciem przez korzenie roślin. Produkt ten powoduje odpychanie korzeni od warstwy hydroizolacji. Korzeń dochodząc do takiej warstwy tworzy na końcu zgrubienie, uniemożliwiające mu przebicie izolacji i dalszą penetrację.
Dodatkowymi produktami, których należy użyć w celu osiągnięcia gwarancji szczelności są: preparat LEMPLAST GRUNT,który jest roztworem bitumicznym przeznaczonym do gruntowania podłoży pod pokrycia dachowe z pap asfaltowych oraz zgrzewalna papa podkładowa LEMBIT SUPER P-PYE200 S50 SBS.
W wyniku tak wykonanej izolacji poziomy przepływ wody pomiędzy płytą betonową, a warstwą izolacji przeciwwodnej powstały na skutek przebicia izolacji jest praktycznie wyeliminowany.
W opisywanym Systemie Dach Zielony istnieje możliwość kreowania ciągów komunikacyjnych oraz miejsc parkingowych.

 

izolacja dachu zielonegofot. LEMAR

 

Izolacja dachu o układzie warstw tradycyjnych
Istnieje również możliwość konstruowania dachów zielonych w tradycyjnym układzie warstw. Wówczas warstwa hydroizolacyjna znajduje się ponad warstwą ocieplenia z płyt styropianowych. Realizowanie dachu o tradycyjnym układzie warstw oprócz wykonania odpowiedniej hydroizolacji wymaga również zastosowania warstwy paroizolacyjnej. Dzięki niej wilgoć z wnętrza budynku nie będzie dostawała się do warstwy termoizolacji naszego dachu i degradowała jej.
Przed rozpoczęciem prac firma Lemar zaleca zagruntowanie powierzchni dachu preparatem LEMPLAST SUPER GRUNT SBS. Do wykonania warstwy paroizolacji przeznaczona jest paroizolacyjna papa podkładowa LEMBIT O PLUS PAROIZOLACJA S30 AL+V. Na tak przygotowaną powierzchnię przykleja się płyty styropianowe, przy pomocy dostępnych klei bitumicznych.
Tak samo jak w przypadku dachu o układzie warstw odwróconym i w tym przypadku warstwa termoizolacji musi być chroniona przed wilgocią oraz korzeniami roślin posadzonych na zielonym dachu. W tym celu konieczne jest wykonanie warstwy hydroizolacyjnej. Uprzednio przyklejone płyty styropianowe należy pokryć papą podkładową samoprzylepną LEMBIT SAMOPRZYLEPNY S20 lub S30. Następnie zgrzewamy papę wierzchniego krycia antykorzenną LEMBIT ZIELONY DACH.

 

izolacja dachu zielonego izolacja dachu zielonegofot. LEMAR

 

Izolacja dachu o układzie skośnym
Realizacja dachu zielonego komplikuje się w przypadku dachu o konstrukcji skośnej. W takiej sytuacji woda potrzebna do nawadniania roślin może zbyt szybko spływać do rynien a tym samym rośliny mogą obumierać z powodu jej braku. Jednak firma Lemar proponuje innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na magazynowanie i zapobieganie zbyt szybkiemu odpływowi deszczówki. Tym nowatorskim rozwiązaniem jest HYDROBox Mat GR, który przechwytuje wodę i dzięki zastosowaniu superabsorbentów magazynuje ją wewnątrz swojej konstrukcji, nawet przy dużym kącie pochylenia obiektu. HYDROBox składa się z włókniny, szkieletu tworzącego pustą przestrzeń i superabsorbentu. Włóknina przechwytuje wodę z podłoża i transportuje ją do wnętrza konstrukcji. Znajdujący się tam superabsorbent zatrzymuje wodę w postaci żelu zwiększając przy tym wielokrotnie swoją objętość. Wewnętrzny szkielet zapewnia miejsce do swobodnego, niezależnego od obciążenia podłożem pęcznienia superabsorbentu. W sprzyjających warunkach HydroBox Mat GR potrafi zmagazynować nawet 20l wody na 1m². Dzięki swojej konstrukcji Hydrobox może odprowadzać nadmiary wody.
Jak to działa? Otóż kiedy podłoże zaczyna przesychać, rośliny mogą przetrwać ten okres pobierając wodę z Hydrobox'u. Woda zmagazynowana w nim może pozostawać tam nawet przez rok. Cecha ta jest bardzo ważna m.in. w momencie sadzenia i przesadzania roślin, które aby przyjąć się w nowym miejscu potrzebują na to różną ilość czasu, od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Ważny jest wówczas stały dostęp do odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo, korzenie wewnątrz HYDROBOx'u znajdują się nie w wodzie a w żelu, który zawiera niewielkie ilości powietrza. To powoduje, iż są one bardzie odporne na  niebezpieczne dla nich sytuacje.
Oczywiście, tak jak w przypadku zielonych dachów płaskich, zarówno w konstrukcji zielonych dachów skośnych należy stosować odpowiednią hydroizolację w postaci pap i gruntów firmy Lemar. W przypadku dachów o nachyleniu powyżej 15 proc. należy skorzystać również z geokraty przestrzennej, która zapobiega zsuwaniu się dachu podłoża i roślinności.

Dokładnie wykonana izolacja gwarancją szczelności
Ewentualna konieczność remontu dachu zielonego może przysporzyć nie lada kłopotów. Dlatego w obu opisywanych powyżej przypadkach, dokładne wykonanie warstwy hydroizolacyjnej może mieć kluczowe znaczenie dla jego trwałości. Wszelkie braki w wykończeniu mogą skutkować powstaniem przecieków, a co za tym idzie przenikaniem wilgoci do wewnątrz budynku. Dlatego szczególną uwagę na wykończenie wszelkich detali takich jak: kominy, attyki, dylatacje, ściany, narożniki i wpusty. Przed rozpoczęciem prac koniecznie należy zapoznać się z instrukcją montażu pap i gruntów na stronie firmy Lemar.

 

izolacja dachu zielonego izolacja dachu zielonego izolacja dachu zielonego izolacja dachu zielonego izolacja dachu zielonego

 

Z pełną ofertą pap oraz podkładów bitumicznych firmy Lemar, również dla innych zastosowań niż dachy zielone można zapoznać się na stronie: www.lemar.poznan.pl

 

 

 

62-085 Potrzanowo, Ul. Skocka 54, woj. wielkopolskie
tel. 618120631,