Lider Budowlany: Z lekkimi dachami zielonymi jesteśmy już niejako oswojeni. Cenią je architekci za wybitne walory estetyczne. Są korzystne dla deweloperów i inwestorów komercyjnych, gdyż odpowiadają na wymogi przepisów budowlanych. Coraz częściej także lekki dach zielony wybierają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie jest to wcale nowinka techniczna?

Mariusz Zawadzki, Xero Flor: Popularność technologii nie wzięła się wyłącznie ze wzrostu społecznej świadomości ekologicznej. Dzisiejsi budowniczowie korzystają ze sprawdzonych rozwiązań skrupulatnie weryfikowanych i unowocześnianych od ponad 50 lat przez Xero Flor. Działamy na polskim rynku od 1996 roku, ale nasze korzenie globalne sięgają 1972 roku. Pierwszy przemysłowy dach zielony na bazie maty wegetacyjnej na świecie powstał wtedy na terenie obiektów militarnych NATO w Niemczech. Przez lata byliśmy swoistym żywym laboratorium, w którym naukowcy z różnych zakątków świata sprawdzali zależności między materiałami i roślinami, obserwowali, co warto łączyć, a co się wyklucza, korygowali wytyczne w naturalnych warunkach w skali nawet 10-15 lat.

I to są rozwiązania, które znamy i doceniamy współcześnie?

Na bazie naszych produktów Niemieckie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu FLL opracowało techniczne wytyczne dla ekstensywnych lekkich dachów zielonych dla Europy i dziś korzysta z nich cały świat. Współcześnie działamy od Ameryki Północnej przez całą Europę po Azję, dostarczając gamę produktów chronionych patentami. I wtedy, i dziś wyróżnia nas zasięg działania. Na maty wegetacyjne przeznaczamy 15 ha powierzchni zakładu. To w przeliczeniu około 21 boisk piłkarskich. Obok mat, produkujemy też trawniki rolowane, które w latach 90. były nie lada innowacją.

fot. Xero Flor Pl

Jak zbudowane są maty wegetacyjne do dachów zielonych Xero Flor?

Zapożyczamy wiedzę z natury. Kluczem do sukcesu technologii lekkiego dachu zielonego jest odpowiednia selekcja roślin i dobór właściwego podłoża w systemach. Dążymy do zapewnienia wysokiej higroskopijności układu, dużej ilości powietrza, która daje życie roślinom oraz jak najbardziej odżywczej struktury mineralnej. Każdy system składa się z trzech elementów:

Warstwa drenażowo-filtracyjna

Odprowadza nadmiar wody, dodatkowo dba o izolację konstrukcji dachów płaskich. Podstawowe rozwiązania to maty pętelkowe, maty kubełkowe lub żwir rzeczny.

Warstwa wegetacyjna

Magazynuje wodę i umożliwia roślinom wzrost. Warstwę tę może stanowić substrat, higroskopijna wełna skalna lub geowłóknina chłonne.

Warstwa roślinna

Mata wegetacyjna, którą budują odpowiednio dobrane zestawy różnorodnych roślin – mchy, rozchodniki, trawy, zioła.

Co zyskuje na tym klient?

Wysokospecjalistyczna produkcja sprawia, że dajemy naszym matom czas, by rozwinęły się w naturalny sposób. W praktyce oznacza to okres od 12 do nawet 24 miesięcy. Dzięki temu klient nie czeka na efekty wzrostu na własnej działce i nie musi eksperymentować na swoim dachu. Dostaje kompletny system do szybkiego zazieleniania powierzchni dachowych z odpowiednio ukształtowaną już roślinnością, który w krótkim czasie od montażu jest w pełni funkcjonalny.

fot. Xero Flor Pl

Lekki dach zielony opłaca się zatem wszystkim ze względu na ekologię, ale i przepisy?

Po 2000 roku zdecydowanie wzrosła produkcja ekstensywnych dachów zielonych w Polsce. Szacuje się, że w przeciągu najbliższych 10 lat rynek będzie wciąż notował stały rozwój na poziomie 15% corocznego wzrostu. Wpływają na to między innymi zmiany w przepisach budowlanych, które determinują decyzje inwestorów i projektantów. Chodzi tu o:

• Przepisy o zapewnieniu powierzchni biologicznie czynnej dla działki budowlanej. Definiuje się ją jako teren z nawierzchnią ziemną z zapewnioną naturalną wegetacją. Za część obszaru uznaje się też wodę powierzchniową na tym terenie.
• Przepisy o zagospodarowaniu wody opadowej. Aby obniżyć opłaty „od deszczówki”, warto wybrać jak najbardziej efektywny i nieobciążający inwestora system retencji, czyli lekki dach zielony.

To potwierdza, że w Xero Flor od lat idziemy dobrą drogą. I teraz w czasie obserwowanych zmian klimatycznych, możemy zaproponować konkretne sprawdzone rozwiązania na realne globalne problemy.

Jedną z takich strategii jest infrastruktura niebiesko-zielona?

Lekki dach zielony idealnie wpisuje się w jej założenia.

• Infrastruktura niebieska dotyczy głównie kwestii retencji wody deszczowej. Od lat nie potrafimy zatrzymać ogromnych ilości deszczówki, które bezpowrotnie tracimy. Dachy zielone pozwalają tę wodę zatrzymać lub spowolnić jej odpływ. A to wpływa na poziom wilgotności powietrza i dobre samopoczucie ludzi. I jest świetnym rozwiązaniem dla branży hydroizolacji.

• Infrastruktura zielona ma na celu ponowne zazielenianie miast, co wpływa na zwiększenie ilości świeżego powietrza. 15 m2 dachu zielonego może zapewnić w ciągu roku tlen nawet 10 osobom. Drugi walor to skuteczne obniżenie temperatury nagrzewania się dachów, dróg, chodników czy elewacji. W porównaniu z dachem z papy różnica to nawet 40°C. Infrastruktura zielona także upiększa miasta, dając pole do popisu architektom krajobrazu.

fot. Xero Flor Pl

Jak wyglądają miasta z lekkimi dachami zielonymi?

Ekstensywne dachy dają nieograniczone możliwości konfiguracji zabudowy. Z matami wegetacyjnymi Xero Flor stworzymy dachy o wysokiej retencji (nawet do 80%) na bazie materiałów pochodzących w dużej mierze z recyklingu. Sprawdzają się jako:

Dachy płaskie domów jednorodzinnych i zabudowy tarasów

Lekki dach zielony coraz częściej wybierają klienci indywidualni. Dla budynków mieszkalnych o kącie nachylenia dachu od 0 do 45° rekomendujemy system Xero Flor Light dla roślin o niezbyt rozbudowanym systemie korzeniowym. Warstwę wegetacyjną stanowi w tym wariancie higroskopijna wełna skalna o zdolności gromadzenia wody na poziomie 18 l/m2 .

Dachy wielkopowierzchniowych budynków usługowych

Biurowce, centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej czy administracji skorzystają z systemów Xero Flor Hybryda, która zgodnie z ideą infrastruktury niebiesko-zielonej, zapewnia największe korzyści dla środowiska i inwestorów. Układ systemowy wyróżnia zastosowanie higroskopijnej wełny skalnej łącznie z substratem mineralnym.

Zadaszenia garaży podziemnych

W dużych miastach parkingi podziemne przejmują ogromne powierzchnie zabudowy. Aby stały się atrakcyjnym pasem zieleni na powierzchni, który jednocześnie spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, inwestorzy wybierają dach zielony. Bazą może być tutaj system Xero Flor Substrat, z warstwą wegetacyjną w postaci substratu mineralnego, polecany do dachów płaskich o solidnej konstrukcji.

fot. Xero Flor Pl

Dachy obiektów przemysłowych i hal magazynowych

Tu aspekt przestrzeni biologicznie czynnej łączy się z zapewnieniem ekonomicznego rozwiązania. Wymogi te spełnia system Xero Flor Super Light, dedykowany do lekkich konstrukcji dachowych z niską nośnością ok. 30-40 kg/m2. Warstwę wegetacyjną stanowi geowłóknina magazynująca o gramaturze 1000 g/m2 . Układ zapewnia minimalne warunki bytowe roślinom.

Zielone torowiska tramwajowe

Maty wegetacyjne zamiast betonu, które nie wymagają stałego koszenia jak trawniki i dodatkowo nie nagrzewają nawierzchni? Z naszymi produktami to wykonalne.

Skoro wiemy, gdzie zastosujemy zielone dachy ekstensywne, dowiedzmy się jak o nie dbać?

Z reguły lekkie dachy zielone wymagają niewielkiej pielęgnacji. Istotne jest okresowe i ręczne usuwanie samosiejek lub chwastów. Odradzamy pryskanie chemią, gdyż może to uszkodzić rośliny. Ważną kwestią jest również czyszczenie odpływów dachowych oraz ewentualne cykliczne nawożenie. Podstawowe założenia są zatem proste. Warto jednak zawsze obserwować naturę i reagować na zmiany. Przykładowo w ostatnich latach odczuwamy dotkliwe skutki zimowych susz w postaci ubytków w wodach gruntowych. W związku z tym wszystkie rośliny, nie tylko na lekkim dachu zielonym, mogą mieć problem wzrostu w okresie wegetacyjnym. Dlatego zalecamy dodatkowe marcowe podlewanie mat.

fot. Xero Flor Pl

O czym jeszcze warto pamiętać przy tej inwestycji?

Aby czerpać pełnię korzyści z dachów ekstensywnych, należy przede wszystkim wybrać sprawdzonego dostawcę, który w budowie maty nie idzie na skróty i podąża za potrzebami roślin. To one są punktem wyjścia. Do roślin dobieramy właściwe podłoże, określamy warunki montażu pod zweryfikowane regionalne warunki klimatyczne. W Xero Flor, obok produkcji mat, stawiamy też na edukację architektów, budowlańców, studentów. Jesteśmy praktykami i przekazujemy im fachową wiedzę techniczną. Doradzamy także klientom indywidualnym, których świadomość wciąż rośnie i którzy znajdują u nas fachowe porady niedostępne gdzie indziej. Miasta przyszłości z lekkimi dachami zielonymi są dostępne dla wszystkich. Zapraszamy do współpracy z Xero Flor. Twórzmy wspólnie infrastrukturę niebiesko-zieloną!

Szczegółowa oferta i katalogi mat wegetacyjnych pod lekki dach zielony dostępne są na stronie producenta www.xeroflor.pl.

67-321 Leszno Górne, Leszno Dolne 35a , woj. lubuskie
tel. 683766065,