Rozważania nad rekuperacją warto zacząć od tego, dlaczego powinno się w nią inwestować i jakie korzyści przyniesie użytkownikowi? Otóż, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma przede wszystkim za zadanie stale wymieniać zużyte powietrze w pomieszczeniach na świeże powietrze z zewnątrz i zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzu domu. Jednocześnie pozwala obniżyć koszty inwestycyjne poprzez zmniejszenie w budynku liczby kominów, okien bez nawiewników oraz zmniejszyć moc urządzeń grzewczych, co przynosi dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Wentylacja mechaniczna z funkcją odzysku ciepła jest oparta na centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatorze, którego najważniejszy element stanowi wymiennik ciepła. W systemie rekuperacji powietrze jest zasysane z zewnątrz poprzez czerpnię – otwór w ścianie zewnętrznej, a następnie poprowadzonymi kanałami wentylacyjnymi wchodzi do rekuperatora, gdzie poprzez wymiennik ciepła odbiera energię z powietrza usuwanego z wnętrz, i jest nawiewane do pomieszczeń mieszkalnych w budynku.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – projektowanie i montaż
Aby wentylacja prawidłowo działała – zapewniała określony przepływ powietrza w danym pomieszczeniu oraz komfort użytkowania, w tym komfort akustyczny, układ wentylacyjny musi spełniać szereg wymagań technicznych. Dla realizacji tych wymagań kluczowe znaczenie ma dobrze zaprojektowany i zainstalowany system przewodów wentylacyjnych. Im wyższa jest szczelność i jednocześnie średnica kanałów, tym mniejsza jest utrata ciśnienia i generowanie hałasu.

Zdarza się jednak, że niektórzy inwestorzy pomijają etap projektowy, uważając go za zbędny wydatek. Utwierdzani dodatkowo przez firmy, które oferują centrale z akcesoriami do samodzielnego montażu. Warto jednak pamiętać, że tylko odpowiednio zaprojektowana wentylacja, dopasowana indywidualnie do budynku może prawidłowo działać. Nie powinno się również stosować gotowych projektów. Dlaczego? Z prostego powodu – nawet dla domów o takiej samej kubaturze funkcje pomieszczeń mogą być zupełnie różne, np. potrzeba doprowadzenia przewodów wentylacyjnych do domowej sali fitness czy basenu. W domu jednorodzinnym może się nawet zdarzyć konieczność budowy niezależnie działających systemów wentylacyjnych.

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

W domu wyposażonym w centralę wentylacyjną, można zrezygnować z budowy wentylacji grawitacyjnej na rzecz instalacji wentylacji mechanicznej. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę budowy kominów wentylacyjnych, obniżając koszty inwestycyjne i pozwala na efektywniejsze poprowadzenie przewodów wentylacyjnych krótkimi i prostymi odcinkami, a tym samym łatwiejszą regulację całej instalacji.

Filtracja powietrza w rekuperacji
W systemie rekuperacji powietrze z zewnątrz zanim trafi do pomieszczeń, przechodzi przez filtry umieszczone wewnątrz rekuperatora przed wymiennikiem, które oczyszczają nawiewane powietrze z większości zanieczyszczeń takich, jak pył, kurz i drobne insekty. Wentylację mechaniczną można wyposażyć dodatkowo w:
a) filtry wstępne – oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń większych frakcji przed filtrem dokładnym, np. fabrycznie umieszczony filtr kieszeniowy klasy G4;
b) filtry medium – zatrzymują wszystkie rodzaje pyłu, sadzę, mgłę olejową, zarodniki grzybów, a także częściowo dym tytoniowy i bakterie, np. filtry klasy F6, F7, F8;
c) filtry dokładne, np. antysmogowy filtr klasy F9 wyłapujący wszystkie zanieczyszczenia smogowe i cząsteczki o wielkości PM 2,5 i PM 10.

Nawilżanie i chłodzenie powietrza w systemach rekuperacji

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

System rekuperacji można wyposażyć w dodatkowe opcje, które jeszcze bardziej usprawnią jej działanie i zapewnią użytkownikom maksymalny komfort przebywania w domu. Jednym z takich urządzeń jest nawilżacz powietrza HomEvap. Służy on utrzymaniu wilgotności w pomieszczeniach na optymalnym dla człowieka poziomie oraz zapobiega przesuszeniu powietrza w okresie zimowym. Zbyt suche powietrze może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia domowników. Nawilżanie powietrza odbywa się poprzez odparowanie wody w urządzeniu. Nawilżacz wyposażony jest w standardzie w filtr wody Legiosafe, gwarantujący bezpieczną pracę. Urządzenie może być stosowane w istniejących już systemach wentylacyjnych w budownictwie mieszkaniowym – zostało wyposażone w niezależne sterowanie i może pracować z każdym typem rekuperatora (niezależnie od producenta czy też automatyki) – lub jako niezależny system nawilżania/schładzania. Ponadto cechuje je cicha praca i energooszczędność.

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

 

Wentylację z odzyskiem ciepła można również wzbogacić o chłodnicę HomEvap, która chłodzi powietrze wentylacyjne i poprawia komfort we wnętrzu w okresie letnim. Podobnie jak nawilżacz HomEvap chłodnica posiada niezależne sterowanie i może współpracować z każdym typem rekuperatora. Chłodnicę montuje się na kanale wywiewnym, aby energia ze schłodzonego wywiewanego powietrza została odebrana w wymienniku rekuperatora i przekazana do świeżego nawiewanego powietrza.

 

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

Inwestor może także zamontować w swoim domu system COMBI składający się z nawilżacza i chłodnicy HomEvap kontrolowanych z jednego panelu sterowania. Jest to kompleksowy system, który zapewnia chłodzenie powietrza latem i nawilżanie zimą. W ten sposób użytkownik ponosi znacznie niższe koszty niż w przypadku zakupu osobnego nawilżacza i chłodnicy.

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

Dla użytkowników, którzy nie posiadają systemu rekuperacji w mieszkaniu, a potrzebują sprawnego systemu nawilżania powietrza, idealnym rozwiązaniem jest system DIRECT. W tym układzie nawilżacz jest zintegrowany z energooszczędnym wentylatorem EC, który nawiewa nawilżone powietrze do pomieszczeń, a dodatkowo usuwa szkodliwe dla zdrowia pyły – poprzez zamontowanie filtra klasy F9.

Przewody dla wymagających
Z myślą o wysokiej wydajności i wygodzie użytkownika powstał belgijski system Easyflex. Jest to system półsztywnych przewodów wentylacyjnych o owalnym przekroju wykonanych z polietylenu o zewnętrznej średnicy 140x64mm. Duża średnica zapewnia transport dużych ilości powietrza – 57 m³/h przy małej prędkości 2,5 m/s, osiągnięcie planowanego przepływu powietrza do każdego pomieszczenia oraz całkowity komfort akustyczny – kształt przewodów redukuje hałas spowodowany dużą prędkością przepływu powietrza. System zapewnia ponadto całkowitą szczelność przepływu powietrza – poprzez zastosowanie specjalnych złączek z gumową uszczelką oraz zatrzasku pomiędzy kolejnymi przewodami. System posiada klasę szczelności D.

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

Warto podkreślić, że system Easyflex zapewnia komfort nie tylko użytkownikowi końcowemu, ale również instalatorowi, który może w łatwy sposób zamontować przewody wentylacyjne – również w betonie czy podwieszanym suficie ze względu na niewielką wysokość przewodów.

Do urządzenia można podłączyć również jeden z czujników jakości powietrza, np. CO2, wilgotności czy czujnik zanieczyszczeń powietrza VOC. Dzięki temu użytkownik otrzymuje dodatkowy tryb pracy systemu, który działa w ten sposób, że gdy na czujniku mierzona wartość przekroczy ustawiony limit, to wentylatory zmieniają swoją wydajność.

 

fot. ASK Energooszczędne Instalacje

 

Jak prawidłowo użytkować rekuperację w domu?
Działanie rekuperacji odbywa się praktycznie bezobsługowo. Po zaprogramowaniu przez instalatora sterownika rekuperatora system działa w trybie automatycznym i nie ma konieczności dokonywania w nim jakichkolwiek zmian.

Ważne, aby raz w roku przeprowadzić serwis w celu sprawdzenia poprawności działania systemu oraz pamiętać o regularnej kontroli czystości filtrów – brudne filtry należy wymienić. Warto także w przypadku dłuższej nieobecności domowników pozostawić pracujący rekuperator (ustawia się specjalny tryb nieobecności na panelu sterowania), aby zachować minimalny, ale konieczny przepływ powietrza w domu.

Rekuperacja w budynkach mieszkalnych – automatyczne sterowanie
Rekuperacja daje ponadto użytkownikowi możliwość zdalnego sterowania, np. za pomocą ekranu dotykowego na panelu sterowania lub poprzez aplikację na smartfona, np. Endura® Delta app. Aplikacja zintegrowana z wymiennikiem ciepła informuje użytkownika o funkcjonowaniu systemu oraz jakości powietrza w domu, np. wilgotności względnej powietrza czy temperaturze. Dzięki temu można nieustannie kontrolować pracę wentylacji mechanicznej, również w momencie nieobecności w domu.

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła znajdziesz tutaj: www.rekuperatory-ask.pl

34-114 Brzeźnica, ul. Wiślana 12 , woj. małopolskie
tel. 33 879 20 30, 606 926 667,