Wentylacja z odzyskiem ciepła – zdrowo i ekonomicznie

Rekuperator wentylacyjny MARLEY MEnV 180

Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza konieczność instalowania wentylacji kontrolowanej oraz sterowanej. Wymiana powietrza w takich budynkach jest niezbędna i odpowiada za największe procentowo straty ciepła! O zalety wentylacji decentralnej zapytaliśmy Krzysztofa Wieczorka z firmy Ekosfera.

Szczelne budynki a wymiana powietrza
– Uszczelnienie budynków przynosi dramatyczne konsekwencje dla zdrowia mieszkańców i pogorszenie stanu technicznego budynku. Efektem braku właściwej wentylacji są m.in. wzrost zawilgocenia, rozwój patogennych pleśni i zagrzybienia oraz niekorzystna zmiana składu chemicznego powietrza (brak tlenu, zwiększone stężenie szkodliwych gazów). Są to przyczyny problemów zdrowotnych, korozji biologicznej budynku i przemarzania ścian (tzw. chory budynek) – wyjaśnia Krzysztof Wieczorek.
Samoczynna, naturalna (tzw. grawitacyjna) wymiana powietrza w takich szczelnych budynkach jest nieskuteczna. Na rynku dostępne jest jednak rozwiązanie, które pozwala ten problem wyeliminować. Jest to instalacja mechaniczna wentylacji decentralnej, określanej również jako wentylacja lokalna, indywidualna czy miejscowa.
– Ogromną zaletą wentylacji indywidualnej jest łatwy montaż nie tylko w nowo powstających budynkach, ale również w już istniejących, w których wymieniono okna i drzwi na szczelne – podkreśla Krzysztof Wieczorek.

energooszczędna wentylacja pomieszczeń rekuperator wentylacyjnyrys. Herrmann Polska Sp. z o.o.

Minirekuperator z odzyskiem ciepła
Aby umożliwić odpowiednią wentylację pomieszczeń, ale nie narażać się przy tym na kosztowne straty ciepła, warto pomyśleć o zainstalowaniu inteligentnej wentylacji z wymiennikiem ciepła np. firmy MARLEY. Liczby mówią tu same za siebie, gdyż minirekuperator MARLEY MEnV 180 pozwala odzyskać nawet 85% ciepła z pomieszczenia (w zależności od temperatury otoczenia i poziomu wydajności).
Zasada działania energooszczędnej wentylacji MARLEY jest prosta: ciepłe, zużyte powietrze wyciągane jest z budynku na zewnątrz przez 70 sekund, w tym czasie ogrzewając ceramiczny element wbudowany w minirekuperator. Następnie, w wyniku zmiany kierunku pracy wentylatora, zmienia się też kierunek przepływu powietrza i do pomieszczenia przez następne 70 sekund wdmuchiwane jest czyste świeże powietrze z zewnątrz, ogrzane ciepłem zatrzymanym wcześniej w ceramicznym elemencie rekuperatora.

 

minirekuperatory rekuperatory wentylacyjne minirekuperator z odzyskiem ciepłarys. Herrmann Polska Sp. z o.o.

 

Energooszczędna wentylacja pomieszczeń
Obok podstawowej funkcji wymiany powietrza i odzysku ciepła w okresie zimowym, inteligentna wentylacja z wymiennikiem ciepła MARLEY MEnV 180 daje też możliwość tzw. nocnego przewietrzania pomieszczeń w okresie letnim. – Dostarczamy wówczas w porze nocnej np. do sypialni, świeże i chłodne powietrze, które następnie jest wywiewane za pomocą drugiego rekuperatora pracującego równolegle np. w łazience – wyjaśnia Krzysztof Wieczorek.
Komfortowym rozwiązaniem jest też możliwość niezależnego sterowania poszczególnymi jednostkami/rekuperatorami. W sytuacji wzrostu wilgotności (np. w łazience) lub przebywania większej liczby osób w pomieszczeniu, udostępniana jest funkcja pracy priorytetowej.
– Dana jednostka może się także automatycznie uruchomić na określony czas, przy wykryciu obecności człowieka w pomieszczeniu (wentylacja ubikacji). Wentylacja decentralna/miejscowa umożliwia wymianę powietrza stosownie do potrzeb danego pomieszczenia, wyłączając pracę w pozostałych – mówi Krzysztof Wieczorek.
W przeciwieństwie do typowej wentylacji centralnej z rekuperacją (system z długimi rurami i centralą), oferowane urządzenie ma więcej możliwości użytkowych, realizacyjnych i łatwą obsługę (czyszczenie).
– W rekuperatorze wentylacyjnym lokalnym MARLEY MEnV 180 mamy możliwość łatwego czyszczenia wymiennika i przewodu powietrznego, co jest ogromną jego zaletą, eliminującą rozwój mikroorganizmów, a tym samym przyczyniającą się do utrzymania w zdrowego klimatu wewnątrz budynku – podsumowuje Krzysztof Wieczorek.
Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest również zdalne sterowanie pracą minirekuperatora za pomocą pilota. Pozwala on nie tylko włączać i wyłączać wentylację, ale również regulować intensywność pracy urządzenia. Na pilocie można również ustawić tzw. tryb letni, dostarczający nocą do pomieszczeń świeże i chłodne powietrze.

 

wentylacja z odzyskiem ciepła wentylacja z rekuperatoremfot. Herrmann Polska Sp. z o.o.

 
Wentylacja z rekuperatorem – dlaczego warto?
Zastosowanie wentylacji lokalowej ma szereg zalet. Można ją zainstalować w pojedynczych pomieszczeniach, eliminując tym samym konieczność projektowania i budowania kosztownych oraz nieefektywnych kominów wentylacji grawitacyjnej.
Higieniczna wentylacja decentralna jest też bardzo korzystna dla zdrowia – rozwiązuje problem zawilgocenia, zagrzybienia, stęchliznę i trujące gazy generowane w procesie bytowania człowieka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, stanowi barierę dla szkodliwych substancji oraz pyłów powietrza zewnętrznego. Jest więc szczególnie korzystna dla alergików. Ponadto zimą pozwala nam uniknąć efektu rosy na szybach, zaś latem – umożliwia wentylowanie pomieszczeń bez otwierania okien, co eliminuje hałas dochodzący z ulicy.

 

ekosfera dane techniczne

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.solarkielce.pl oraz www.herrmann.com.pl

 

56-400 Oleśnica, ul. Wojska Polskiego 65, woj. dolnośląskie
tel. 713983403,


Liczba odwiedzin: 2266 | Data publikacji: 2014-08-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne...
Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI...
Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
Zapewnienie prawidłowych parametrów powietrza to podstawowe zadanie,...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana...
Planując instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
06.06.2016 | Grzejniki
Fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
Idea budownictwa pasywnego zakłada wznoszenie samowystarczalnych energetycznie...
Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniem, w...
Wentylacja z odzyskiem ciepła stała się standardem...
Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Katalogi z projektami domów obejrzane, rozmowy przy...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. zachodniopomorskie
woj. opolskie
woj. wielkopolska

Słowa kluczowe: wentylacja z odzyskiem ciepła, rekuperatory wentylacyjne, minirekuperator, wentylacja budynków
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy