Rekuperatory bezkanałowe - dlaczego warto?
W dobie szczelnych budynków wentylacja grawitacyjna jest już niewystarczająca, dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się na instalowanie rekuperatorów bezkanałowych.
Zasada działania tego typu urządzeń jest prosta. Gdy do rekuperatora dociera zużyte powietrze z pomieszczenia, jest ono poddawane filtracji i wywiewane na zewnątrz budynku kanałem wylotowym. Jednocześnie do kanału wlotowego zostaje zassane świeże powietrze z zewnątrz.
- Również ono jest filtrowane i oczyszczane z pyłków i kurzu, co doceniają szczególnie alergicy. Następnie takie czyste powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym zostaje ogrzane - wyjaśnia Jakub Nęciński, właściciel firmy Alternatywne Systemy Komfortu.
W efekcie zapewniamy świeże powietrze w budynku bez kosztownych strat ciepła przez uchylone okno, co przekłada się oczywiście na realne zyski, bo według danych dobrze dobrany rekuperator pozwala na zaoszczędzenie nawet 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.
- Świetnie sprawdzają się w tej roli rekuperatory bezkanałowe marki Turbovex, które skutecznie rozwiązują problemy związane z odzyskiem ciepła i wentylacją, a jednocześnie nie wymagają dalszych inwestycji np. w system kanałów nawiewno-wywiewnych - komentuje Jakub Nęciński.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła Wentylacja z odzyskiem ciepłafot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Dachowe rekuperatory bezkanałowe w przemyśle
Na rekuperatory bezkanałowe decydują się zarówno odbiorcy prywatni, którzy instalują je w swoich domach, jak i odbiorcy przemysłowi - właściciele dużych hal produkcyjnych, sklepów, salonów samochodowych, biur, restauracji, sal bankietowych. Urządzenia świetnie sprawdzają się też w salach gimnastycznych i halach sportowych. W ofercie firmy Alternatywne Systemy Komfortu dostępne są zarówno bezkanałowe rekuperatory dachowe, jak i sufitowe.
- Wśród sprawdzonych rozwiązań dla zastosowań przemysłowych znajduje się rekuperator dachowy TX 3000 z serii Professional marki Turbovex - mówi Jakub Nęciński. - Dzięki łatwości instalacji, z powodzeniem można go montować w nowych i w modernizowanych obiektach. Jedyne, co musimy zrobić, to jeden otwór w dachu, bez dodatkowych kanałów wentylacyjnych, anemostatów, przepustnic, automatyki, które znacząco podnosiłyby koszty całości - dodaje.
Taka inwestycja amortyzuje się zresztą bardzo szybko - system TX3000 wyposażony jest dwa energooszczędne wentylatory oraz rotacyjny wymiennik ciepła, umożliwiając zrównoważoną wymianę powietrza. Dalsze oszczędności generuje zastosowany w systemie automatyczny bypass, który doprowadza w ciągu nocy chłodne powietrze i zatrzymuje je tak długo, jak to możliwe w ciągu dnia, schładzając pomieszczenia.
Warto też podkreślić fakt, że rekuperatory TX3000 mogą działać w trybie całkowicie automatycznym, bez ingerencji człowieka dostosowując parametry swojej pracy do potrzeb wentylacyjnych.
- Dzięki temu nie powstają niepotrzebne straty energii. System wentylacyjny posiada ponadto w czujnik CO2, można go też doposażyć w czujnik ruchu i wilgoci - dodaje Jakub Nęciński.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepłafot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Rekuperatory bezkanałowe sufitowe
Grupą urządzeń, które również umożliwiają ekonomiczną wentylację z odzyskiem ciepła i zdrowe powietrze wewnątrz budynków usługowych i użyteczności publicznej są rekuperatory bezkanałowe w wersji podusfitowej Turbovex Komfort. Także ta seria pozwala na szybki i łatwy montaż (maksymalnie jeden dzień roboczy!) bez dodatkowych nakładów finansowych na kanały wentylacyjne.
Rekuperatory z grupy Komfort najczęściej stosowane są w takich obiektach, jak np. biura, szkoły czy przedszkola, domy opieki, sklepy, salony sprzedaży czy restauracje. W takich miejscach obok zdrowego powietrza i komfortu wewnątrz liczy się także cicha praca urządzeń, dlatego rekuperatory Komfort mają wbudowane ciche wentylatory prądu stałego EC firmy EBM Papst,
- W porównaniu do wentylatorów prądu zmiennego zapewniają one nie tylko niższy poziom hałasu, ale także wyższy odzysk ciepła, co pomaga oszczędzać energię - podkreśla Jakub Nęciński.
Rekuperatory bezkanałowe sufitowe działają podobnie jak urządzenia montowane na dachach - zapewniają dopływ świeżego powietrza do budynku, a dzięki wyposażeniu w bypass utrzymują w ciągu dnia chłodne (i darmowe) powietrze, nagromadzone w nocy. Wszystko to odbywa się automatycznie, bez ingerencji użytkownika. Podobnie jak seria Turbovex TX3000, również rekuperatory podsufitowe posiadają czujnik CO2 oraz możliwość doposażenia w czujniki ruchu i wilgoci.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepłafot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Gazowe centrale dachowe
Wśród urządzeń z oferty Alternatywnych Systemów Komforty dedykowanych do zastosowań przemysłowych znajdują się centrale gazowe Rooftoop firmy Goodman. W zależności od potrzeb dostępne są centrale gazowe z chłodzeniem (seria PGB), chłodzące (serie PCB i PC) lub chłodzące z pompą ciepła.

Firma Alternatywne Systemy Komfortu powstała w 1998 roku. Od początku swojej działalności zajmuje się szeroko pojętymi zagadnieniami z dziedziny wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania promiennikowego i powietrznego. Przedsiębiorstwo  prowadzi bezpośredni import urządzeń z fabryk produkcyjnych m.in. z USA, Holandii, Włoch, Węgier i Danii. Partnerami handlowymi firmy są wyłącznie zakłady, które oferują wysokiej jakości urządzenia grzewcze w przystępnych cenach, legitymujące się znakiem jakości ISO. Firma służy fachowym doradztwem technicznym oraz wszelką pomocą w kwestii stosowania oraz doboru proponowanych urządzeń, a konsultacje oraz wstępne wyceny są wykonywane bezpłatnie i niezobowiązująco. Dzięki współpracy z bankami pomaga też klientom w uzyskaniu korzystnie oprocentowanych kredytów na zakup i montaż urządzeń.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronach: www.promienniki-ask.pl, www.nagrzewnice-ask.pl, www.rekuperatory-ask.pl

 

34-114 Brzeźnica, ul. Wiślana 12 , woj. małopolskie
tel. 33 879 20 30, 606 926 667,