Rosnące ceny energii i obawa przed niepotrzebną jej utratą powodują, że coraz bardziej uszczelniamy budynki mieszkalne, przemysłowe i użyteczności publicznej, zapominając jednocześnie o potrzebie wyposażania ich w efektywną wentylację. W wyniku takiego podejścia budujemy „termosy”, w których zamknięta jest wilgoć przez co stan budynku pogarsza się na równi z jakością życia w jego wnętrzu.
– Rozwiązaniem problemów związanych z odzyskiem ciepła i wentylacją, zarówno w budynkach nowych i modernizowanych są rekuperatory. W przypadku budownictwa przemysłowego, użyteczności publicznej i mieszkaniowego oferujemy tanie i jednocześnie efektywne urządzenia bezkanałowe marki Turbovex – mówi Jakub Nęciński, właściciel firmy Alternatywne Systemy Komfortu – Ich najważniejszą cechą jest to, że wykorzystują zasadę „Podłącz i używaj”. Oznacza to, że przeznaczone są do budynków o zdecentralizowanej wentylacji, czyli nie wymagają montażu systemu kanałów nawiewno-wywiewnych, które są kosztowne i zajmują dużo miejsca – dodaje.

Rekuperatory bezkanałowe do budynków komercyjnych
Do rodziny rekuperatorów przeznaczonych do montowania wewnątrz budynków komercyjnych należą urządzenia w wersji podsufitowej. Podsufitowe rekuperatory Turbovex zapewniają czyste, świeże powietrze i komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń w prawie każdej możliwej sytuacji. Zainstalowanie systemu wentylacyjnego nie jest czasochłonne z uwagi na niewielką potrzebę modyfikacji konstrukcyjnych oraz szybki i łatwy montaż. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu na ścianie lub suficie. Typowy montaż urządzenia Turbovex Komfort nie przekracza 1 dnia roboczego. Działa w tym przypadku wspominana już zasada „Podłącz i używaj”.

 

rekuperator tx250Urządzenie TX-250 z serii Komfort / fot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Rekuperatory bezkanałowe charakteryzują się wysoką efektywnością, dzięki zastosowaniu wentylatorów EC firmy EBM Papst. Jednocześnie seria ta jest systemem najbardziej energooszczędnym w związku z instalowanymi standardowo bypass'ami o dużej wydajności. Podczas ciepłych dni system wentylacyjny z tej serii doprowadza w nocy chłodne powietrze, które jest następnie zatrzymywane w ciągu dnia w pomieszczeniu tak długo, jak to tylko możliwe. Jest to energooszczędne rozwiązanie przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń.
– W porównaniu do wentylatorów prądu zmiennego, wentylatory EC zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co pomaga oszczędzać energię. Dzięki przeciwprądowemu wymiennikowi, odzysk ciepła może wynosić w przybliżeniu 85%. Te inteligentne rozwiązania sprawiają, że urzadzenia Turbovex to słuszna inwestycja na długie lata – stwierdza Jakub Nęciński.
Ponadto wentylacja zapewniana przez rekuperatory bezkanałowe zawsze dostosowana jest do potrzeb w danym pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu czujnika CO2 wymiana powietrza regulowana jest na zasadzie „tu i teraz”, co pozwala utrzymywać na bieżąco najbardziej komfortowe warunki. Dodatkowo powyższe rozwiązanie jest także zrównoważone, co oznacza, że nie następuje niepotrzebna strata energii. Czujnik ruchu oraz czujnik wilgoci stanowią opcjonalne środki kontroli.

 

schemat działania rekuperatora tx250Schemat działania urządzenia TX-250 / rys. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Działanie podsufitowych rekuperatorów bezkanałowych można kontrolować na dwa sposoby: indywidualnie lub z zastosowaniem systemu zarządzania. System ten zarządza centralnie systemami wentylacyjnymi. Dzięki dużej liczbie interfejsów, możliwe jest połączenie systemu z systemem zarządzania budynkiem.

Rekuperatory bezkanałowe, dachowe dla budynków komercyjnych
Rekupertory przeznaczone do montowania na dachach budynku o nazwie Turbovex TX 3000 i TX 3100 dedykowane są do wykorzystania zarówno w realizacji nowych jak i modernizacji takich obiektów jak: hale, sklepy, restauracje, hale sportowe, fitness, magazyny czy warsztaty. Tak samo jak w przypadku serii podsufitowej przeznaczone są do budynków o wentylacji zdecentralizowanej. Charakteryzują się łatwością instalacji, efektywną pracą i energooszczędnością.
Spełniają zasadę „podłącz i używaj”. Dzięki niewielkiej masie własnej, wynoszącej 115 kg ich instalacja nie wymaga wprowadzania dużych zmian w konstrukcji dachu oraz podłączania systemu kanałów wentylacyjnych itp.

 

rekuperator tx3000 wewnątrz budynku rekuperator tx-3000 na zewnątrz budynkuRekuperator TX-3000. Widok wewnątrz i na zewnątrz budynku / fot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Maksymalną wydajność oraz trwałość rekuperatorów bezkanałowych Turbovex TX 3000 zapewniają dwa energooszczędne wentylatory, które zapewniają świeże powietrze w pomieszczeniu. Energooszczędność jest uzyskiwana także dzięki zastosowaniu obrotowego wymiennika ciepła, który ogrzewany jest poprzez powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. W ten sposób świeże powietrze z zewnątrz jest nagrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczenia przez obracający się wymiennik . Dodatkowo zainstalowane samozamykające się zawory zapobiegają wychładzaniu pomieszczeń, gdy system wentylacyjny jest wyłączony.
Rekuperatory bezkanałowe Turbovex TX 3000 zostały wyposażone w te same rozwiązania, zastosowane w serii Komfort, odpowiadające za wentylację, energooszczędność, chłodzenie pomieszczeń oraz kontrolę nad rekuperatorem.

 

schemat działania rekuperatora tx-3000Schemat działania rekuperatora TX-3000 / rys. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Model TX3100 wyposażony jest w energooszczędne silniki prądu stałego, co pozwala na dodatkowe oszczędności i obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Ponadto TX3100 jest standardowo wyposażony w filtry powietrza.

Tanie i efektywne rekuperatory bezkanałowe dla domów i mieszkań
Firma Alternatywne Systemy Komfortu posiada również w swojej ofercie rekuperatory Turbovex do zastosowań domowych. Urządzeniem o sprawności sięgającej 75 proc. w tej grupie jest Turbovex TX 35. Rekuperator ten jest kompleksowym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych o nieskomplikowanej instalacji.
TX 35 zapewnia lepszy klimat w pomieszczeniach poprzez usuwanie zużytego powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Jednocześnie urządzenie usuwa utrzymującą się w szczelnych budynkach wilgoć. Urządzenie charakteryzuje się niskim zużyciem prądu i sterowaniem ręcznym jak i automatycznym w opcjonalnym wyposażeniu.

 

rekuperator tx-35 rekuperator tx35Rekuperator TX-35 / fot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Rozwiązaniem w kwestii odzysku ciepła i wentylacji pomieszczeń pojedynczych jest rekuperator bezkanałowy TX 115A. Urządzenie ma sprawność na poziomie 87 proc. Wszystkie przyłącza schowane są za przednim panelem a instalacja rekuperatora jest niezwykle łatwa.
W ofercie firmy Alternatywne Systemy Komfortu znajdują się również systemy jednorurowe TwinFresh o wydajności do 58 m 3 /h. Są one przeznaczone do energooszczędnej wentylacji pojedynczych pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych. System jednorurowy zbudowany jest na bazie kanału teleskopowego z PCV o zakresie długości 120 -470 mm, wewnątrz którego znajduje się wentylator rewersowy, ceramiczny, akumulacyjny wymiennik ciepła oraz dwa filtry powietrza, zakończonego kratką wentylacyjną wewnętrzną oraz wylotem zewnętrznym ze stali malowanej proszkowo.

 

rekuperator twinfreshRekuperator serii TwinFresh / fot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

W urządzeniu zastosowano energooszczędny, rewersyjny wentylator osiowy z silnikiem EC (elektrokomutatorowy) w wersji niskonapięciowej (12V), wyposażony w łożyska kulkowe oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.
System TwinFresh został wyposażony w ceramiczny, akumulacyjny wymiennik ciepła o efektywności rekuperacji sięgającej 91%. Dzięki komórkowej strukturze materiału w wymienniku tworzy się duża powierzchnia kontaktowa dla przepływającego powietrza, co zwiększa efektywność rekuperacji.
Kolejnym, przyjaznym w użytkowaniu i instalacji rekuperatorem jest urządzenie Micro M5. Urządzenie osiąga sprawność do 97 proc. Wyposażone jest w energooszczędne i ciche wentylatory oraz filtry powietrza klasy G4.

 

rekuperator micro m5Rekuperator Micro M5 / fot. Alternatywne Systemy Komfortu

 

Może ono pracować w trzech trybach: wyciąg powietrza z pomieszczeń technicznych, pobieranie świeżego powietrza oraz oczyszczanie powietrza z rekuperacją ciepła. Sterowanie urządzenia może odbywac się poprzez panel umieszczony na obudowie, lub za pomocą urządzenia zewnętrznego, np. czujnika.

Ze szczegółową ofertą rekuperatorów firmy Turbovex można zapoznać się na stronie: www.rekuperatory-ask.pl

 

34-114 Brzeźnica, ul. Wiślana 12 , woj. małopolskie
tel. 33 879 20 30, 606 926 667,