Komfort, którego nie sposób przecenić

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby wygrzewać się w promieniach słońca. Przyjemne ciepło otulające całe ciało szczególnie doceniają miłośnicy zimowych górskich wędrówek, którzy w słoneczne dni odczuwają komfort termiczny mimo ujemnych temperatur. Podobnie działają ścienne panele grzewcze, składające się z dwóch podzespołów: kolektora oraz segmentu płytowo-grzewczego. Z pierwszego z nich, przez który przepływa ciepła woda, pobierane jest ciepło, a następnie jest ono przenoszone na segment płytowo-grzewczy z elementami radiacyjnymi, ukrytymi pod taflami regipsowymi. Aby wyeliminować niepożądane straty energii, tył panelu jest dodatkowo zaizolowany trójwarstwowym ekranem (papier – folia aluminiowa – papier).

fot. SOFFIO 

Taka konstrukcja sprawia, że ciepło nie ucieka przez ściany, ale rozchodzi się po pomieszczeniu. Zaprojektowany w taki sposób system pozwala obniżyć temperaturę powietrza o kilka stopni z jednoczesnym zachowaniem poczucia komfortu termicznego, co finalnie przekłada się na niższe zapotrzebowanie na moc (nawet o 24%). Dalsze oszczędności wynikają z faktu, że do prawidłowego funkcjonowania systemu potrzebna jest niewielka ilość wody, co pozwala zredukować zużycie energii o dalsze 15%.

W odróżnieniu np. od ogrzewania podłogowego, montaż paneli ściennych nie wymaga użycia specjalnych materiałów do wykończenia podłogi, które są odporne na działanie wysokich temperatur, co dodatkowo obniża koszty inwestycji.

fot. SOFFIO 

Panele grzewcze ścienne – opinie, fakty, mity

Jak każde rozwiązanie, za którym nie stoją lata tradycji, również panele grzewcze ścienne musiały utorować sobie drogę na rynku budowlanym, z biegiem czasu zdobywając coraz lepsze opinie wśród użytkowników. Wokół nich narosło jednak również wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Można np. spotkać się z opinią, że panele grzewcze ścienne mogą być zasilane tylko energią elektryczną, która uznawana jest za najdroższe źródło (co jest niechlubnym spadkiem po przestarzałych technologiach, które rzeczywiście były bardzo kosztowne w eksploatacji).

Oferowane przez Soffio panele ścienne dostępne są w dwóch wersjach – wodnej oraz elektrycznej i mogą współpracować z każdym rodzajem zasilania (piec gazowy, pelletowy, pompa ciepła). W przypadku zasilania elektrycznego koszty ogrzewania można obniżyć do zera poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej, która pozwala czerpać darmową energię ze słońca.

Ukłonem w stronę miłośników nowoczesnych technologii jest z kolei możliwość sterowania ogrzewaniem poprzez aplikację na telefonie/komputerze oraz zintegrowanie jej z innymi elementami współtworzącymi inteligentny dom (rolety, światło, alarm, telewizor).

fot. SOFFIO 

Wbrew obiegowym opiniom, panele grzewcze ścienne można stosować nie tylko w nowo budowanych obiektach, ale także w modernizowanych (zarówno prywatnych, jak i komercyjnych). Instalację łatwo wykonać samodzielnie, bo nie wymaga ona żadnych uprawnień ani specjalistycznego sprzętu. Panele montuje się w podobny sposób jak płyty gipsowo-kartonowe, przez co bez problemu z tym zadaniem poradzi sobie każdy majsterkowicz. Standardowe zawory i rurki PVC oraz kolektory można ukryć w wylewce lub pod posadzką i zakryć je listwą maskującą. Z kolei panele można wykończyć w dowolny sposób – np. tynkiem dekoracyjnym, tapetą lub farbą, w zależności od upodobań, budżetu i stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

Dobre opinie, jakimi cieszą się panele grzewcze ścienne Soffio wśród użytkowników, zawdzięczają też uniwersalności zastosowań. Można je montować w budynkach wzniesionych w różnych technologiach: tradycyjnej murowej, domach szkieletowych, prefabrykowanych, a także na różnych typach ścian – w tym nośnych, działowych i skosach poddaszy.

fot. SOFFIO 

Zdrowy mikroklimat we wnętrzach

Zakup paneli grzewczych ściennych to rozwiązanie kierowane nie tylko do miłośników dobrego designu, którzy nie chcą, aby estetykę przestrzeni zaburzały kaloryfery. Atuty takiego systemu ogrzewania docenią również alergicy czy osoby borykające się z chorobami układu oddechowego. W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego (w tym również podłogowego), promieniowanie ciepła przez panele nie powoduje ruchu powietrza, a co za tym idzie – z podłogi nie unoszą się drobinki kurzu, pyłki i alergeny, które krążą w pomieszczeniu i osadzają się w jego wyższych częściach.

Ponadto ogrzewanie za pomocą paneli ściennych eliminuje konieczność stosowania nawilżaczy powietrza, bo nie wywołuje efektu suchego powietrza i utrzymuje jego optymalną wilgotność. Nie ma też ryzyka powstawania pleśni i wilgoci na przemrożonych murach mieszkań, z czym często borykają się mieszkańcy budynków, w których zastosowane są np. grzejniki.

fot. SOFFIO 

Czy tradycyjne kaloryfery odejdą do lamusa? Patrząc na rozwój technologii grzewczych oraz innowacyjność alternatywnych rozwiązań w tym zakresie można przypuszczać, że taki scenariusz jest prawdopodobny. Sprzyjają temu zarówno wysokie oczekiwania osób, które urządzają swoje domy i mieszkania, jak również świetne parametry techniczne oraz niskie koszty eksploatacji nowoczesnych systemów grzewczych. A jeśli dorzucić do tego jeszcze coraz liczniejsze dobre opinie, jakimi na forach budowlanych dzielą się posiadacze paneli grzewczych ściennych, to okaże się, że dziś jest to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji dla osób stawiających jednocześnie na ekonomię, komfort, zdrowie i design.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.soffio.pl

43-502 Czechowice-Dziedzice, ul. Juliusza Słowackiego 33, woj. śląskie
tel. +48 787274300, +48 787274304,