Jak wyeliminować wilgoć w budynku?
Ze zrozumiałych przyczyn każdy inwestor szuka takich rozwiązań, które pozwalają na zachowanie w budynku jak najwyższego komfortu cieplnego, a jednocześnie takich, w których ogrzewanie nie pochłania lwiej części domowego budżetu. Innym problemem, z którym często borykają się właściciele różnego typu obiektów, jest zawilgocenie budynków, co powoduje powstawanie grzybów, pleśni, a nawet uszkodzenia konstrukcji nośnej. Jak wyeliminować fizyczne przyczyny powstawania wilgoci, a jednocześnie utrzymać we wnętrzu optymalną temperaturę?

 

płytowe fundamenty grzewczePołączenie konstrukcji płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym, uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu i stabilizuje temperaturę domu.

 

– Pomysł zrodził się w Szwecji. To właśnie w tym kraju o surowym klimacie ponad 30 lat temu opracowano innowacyjny produkt, który łączy dwa w jednym: element konstrukcyjny, jakim jest płyta fundamentowa oraz podłogowy system grzewczy – wyjaśnia Agnieszka Głowacka z firmy Legalett Polska Sp. z o.o.- Rozwiązanie to jest z powodzeniem stosowane w Kanadzie, Japonii, a także w wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce, gdzie LEGALETT jako jedyna płyta fundamentowa posadowiona bezpośrednio na gruncie uzyskała pełną Aprobatę Techniczną ITB AT-15-2151/96 – dodaje.

 

płytowe fundamenty grzewczefot. LEGALETT

 

Fundamenty płytowe zamiast tradycyjnych
Dlaczego płyty fundamentowe są coraz częściej wybierane zamiast tradycyjnych ław fundamentowych? Przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie z wielu względów bardziej racjonalne. Płyty fundamentowe mają większą powierzchnię, przez co lepiej przenoszą obciążenia budynku na grunt, co jest nie do przecenienia w przypadku słabych i podatnych na osiadanie podłoży lub na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej. Takie fundamenty bardzo dobrze magazynują ciepło i stanowią doskonałą hydro- i termoizolację, a uniemożliwiając uciekanie ciepła przez podłogę, zapewniają optymalny rozkład temperatury wewnątrz budynku i obniżają koszty ogrzewania. Zaletą takiego rozwiązania jest też krótki czas budowy – zaledwie 4-7 dni, dzięki czemu skracamy okres zaangażowania ekipy budowlanej, a tym samym redukujemy koszty inwestycji.

 

płytowe fundamenty grzewczefot. LEGALETT

 

A jeśli zatopić w płytach fundamentowych kanały rozprowadzające ciepłe powietrze, to zyskamy rozwiązanie typu „dwa w jednym” – bez strat wynikających z wyprodukowania i przesyłania ciepła, bezpieczne i bezawaryjne. Nagrzana płyta zadziała wówczas jak akumulator ciepła, który będzie podstawowym źródłem ogrzewania dla całego budynku.

Fundament z wodnym lub powietrznym ogrzewaniem podłogowym
Płyta fundamentowa LEGALETT z systemem grzewczym dostarczana jest jako kompletne rozwiązanie, gotowe do instalacji. W zależności od rodzaju danego budynku i potrzeb jego mieszkańców, dostępne są płyty z wodnym lub powietrznym ogrzewaniem podłogowym, dobierane indywidualnie z uwzględnieniem ekonomii ogrzewania w każdym konkretnym przypadku.
W systemach z wodnym ogrzewaniem podłogowym podstawą pracy jest woda, cyrkulująca w rurach umieszczonych w podłodze. Jest ona podgrzewana przez kocioł i wpompowywana pod ciśnieniem w obieg. W takim układzie rolę grzejnika pełni posadzka, która równomiernie oddaje ciepło do otoczenia – inaczej niż w przypadku kaloryferów, znajdujących się zazwyczaj pod oknem.
– To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, w którym koszt ogrzewania domu jest najniższy z możliwych, nie tylko dzięki zoptymalizowanej pracy pompy ciepła, ale także za sprawą wyeliminowania konieczności użycia drogich mieszaczy, niezbędnych w przypadku innych źródeł ciepła – komentuje Agnieszka Głowacka.

 

płytowe fundamenty grzewczefot. LEGALETT

 

W przypadku powietrznego ogrzewania podłogowego, w zamkniętym systemie kanałów cyrkuluje ciepłe powietrze, a temperatura podłogi 22°C do 24°C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza, które krąży w obiegu zamkniętym. Szczególnie doceniają to osoby z alergiami, ponieważ w zatopione  w fundamencie LEGALETT kanały powietrzne nie wymagają czyszczenia, a powietrze w pomieszczeniu pozostaje czyste i o optymalnej wilgotności.
W obu systemach – wodnym i powietrznym – użytkownik może z łatwością ustawiać temperaturę każdego pomieszczenia na termostacie. Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do rodzaju posadzek w domu – mogą to być panele, deski czy kafle. Wreszcie jest też spory wybór jeśli chodzi o źródło ciepła – może to być piec gazowy, olejowy, pompy ciepła, kominek, elektrociepłownia czy elektryka.
– Oczywiście już w fazie projektu uwzględniamy indywidualne wymagania danej realizacji, jak rodzaj domu, ściany, podłogę, strop, zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń, umieszczenie centrali grzewczych, rozplanowanie termostatów. Dobieramy rozkład systemu grzewczego tak, aby był jak najbardziej efektywny i zapewniał komfort przebywania w budynku– podkreśla Agnieszka Głowacka.

Kompleksowe rozwiązania w cenie
Zaletą systemu LEGALETT jest przede wszystkim błyskawiczny czas realizacji inwestycji, w której w jednym cyklu budowy, zamykającym się na ogół w okresie 7 dni, otrzymujemy fundament oraz system grzewczy dla całego domu. Możemy też przyspieszyć prace budowlane dzięki możliwości osuszenia budynku znajdującego się w stanie surowym zamkniętym.

 

płytowe fundamenty grzewczefot. LEGALETT

 

Wybierając LEGALETT w pakiecie otrzymujemy jednak nie tylko fundament, który sprawdzi się na trudnych warunkach gruntowych, ale również ogrzewanie podłogowe z jego wszystkimi zaletami: równomiernym rozprowadzaniem temperatur, bez szpecących i zmniejszających możliwości aranżacyjne kaloryferów.
Trudno też przecenić walory ekonomiczne, bo to one w znacznej mierze determinują wybory konsumentów. Zdolność akumulowania ciepła w płycie betonowej, a jednocześnie wyeliminowanie jego strat wynikających z przesyłania to techniczne aspekty, które znajdują realne przełożenie na zasobność portfela inwestora.
-Płytowy fundament grzewczy stosuje się we wszystkich typach budynków: w domach jedno- i wielorodzinnych, z różną ilością kondygnacji, w willach, bliźniakach i domach szeregowych, jak również w przeróżnych obiektach użyteczności publicznej, jak przedszkola, szkoły, kościoły, pawilony handlowe, obiekty sportowe, hale przemysłowe i in. – mówi Agnieszka Głowacka.

 

płytowe fundamenty grzewczefot. LEGALETT

 

LEGALETT może też funkcjonować jako samodzielny system grzewczy przy tradycyjnych fundamentach. Ofertę firmy uzupełniają stropy grzewcze, które działają na podobnej zasadzie jak fundamenty, ale instaluje się je na piętrze budynku.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.legalett.com.pl

 

80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 487A, II piętro, woj. pomorskie
tel. +48 58 554 21 88,