Ogrody Zimowe, które powiększą przestrzeń mieszkalną, poprawią izolację akustyczną, a nawet wpłyną pozytywnie na bilans energetyczny budynku? O czym mowa? O ogrodach zimowych. Producent tego typu oranżerii, Almont System, opowiada na co należy zwrócić uwagę, decydując się na stworzenie własnego Ogrodu Zimowego.

Firma Almont System Fabryka Ogrodowa Zimowych działa na rynku od 1996 roku, a od 2001 roku głównym obszarem działalności firmy są właśnie ogrody zimowe, kierowane zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Bogata wiedza oraz doświadczenie pozwalają firmie realizować nawet najbardziej rozbudowane potrzeby i marzenia odbiorców w Polsce i zagranicą

 

fot. Almont System

Ogród zimowy wewnątrz domu

Skąd się wzięła moda na ogrody zimowe? Jak informuje ich producent Firma Almont System Fabryka Ogrodów Zimowych znane są one od stuleci. Kiedyś widywane były tylko w bogatych rezydencjach, dziś stanowią ozdobę licznych domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Rosnąca popularność tych rozwiązań wiąże się z szeregiem zalet, jakie za sobą niosą. Stanowią bowiem nie tylko miejsce do uprawy egzotycznych i lubiących ciepłe temperatury roślin oraz miejsce relaksu i spotkań całej rodziny. Dzisiaj Ogrody Zimowe to miejsce wypoczynku, pracy, a także izolacja cieplna budynku i buchor zbierający ciepło słoneczne z możliwością przekazania go do wnętrza domu aby go dogrzać jego wnętrze.

fot. Almont System

Poprawią bilans energetyczny

Ogrody Zimowe mogą być budowane jako osobne konstrukcje lub dobudowane do ścian budynku. Związana z obowiązującymi trendami zaleta takich Ogrodów Zimowych, to z pewnością poprawa bilansu energetycznego budynków, a także dodatkowa bariera akustyczna budynku.

fot. Almont System

Jaki rodzaj ogrodu wybrać?

Wszystko zależy od naszych planów związanych z tym pomieszczeniem. Wymarzony ogród zimowy powinien być nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny, dlatego warto przy tej okazji współpracować ze specjalistami w tej dziedzinie. Producent ogrodów zimowych, Almont System Fabryka Ogrodów Zimowych, zaleca, by o budowie ogrodu zimowego zdecydować jeszcze na etapie planowania budowy domu, o ile to możliwe. Dzięki temu uda się lepiej rozplanować i zaprojektować całą jego przestrzeń. Jednak, jak zapewnia Almont System, wiele z wykonanych projektów ogrodów zimowych to także konstrukcje, które powstały przy już gotowych domach jednorodzinnych adaptowanych do postawienia konstrukcji Ogrodu Zimowego.

fot. Almont System

Ogrody izolowane oraz nieizolowane

Ogólnie możemy mówić o ogrodach letnich nieizolowanych cieplnie oraz Ogrodach Zimowych izolowanych termicznie z szybami zespolonymi 2 lub 3 szybowymi .W tych z izolowanych cieplnie i ogrzewanych, możemy uzyskać komfortowe temperatury pomiędzy 15° a 25°C, nawet w mroźne dni. Da to możliwość zarówno przetrzymywania tam roślin lubiących ciepło, ale także pozwoli zwiększyć powierzchnię mieszkalną, dzięki możliwości użytkowania tej przestrzeni bez obaw o niską temperaturę i jej spadek podczas zimy. Tego typu ogrody zimowe pełnią funkcję ciekawych salonów, pomieszczeń biurowych oraz rekreacyjnych. Jeśli zdecydujemy się na ogrody zimowe bez ogrzewania, nawet w trakcie zimy powinniśmy cieszyć się zadowalającą temperaturą (5-15°C), która pozwoli przechowywać tu wiele roślin. Natomiast nawet nieogrzewany ogród zimowy to doskonały bufor cieplny, który uchroni budynek w czasie zimy przed ucieczką ciepła.

 

fot. Almont System

Różnica w konstrukcji

W przypadku ogrodów zimowych nieizolowanych stosuje się nieizolowane profile (bez przegrody termicznej) z pojedynczym przeszkleniem. Ogrody zimowe izolowane tworzone są wykonane z profili ciepłych z wypełnieniem, charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej – mniej niż 1,1 W/(m2•K) lub w przypadku szkła 3 szybowego 0,5 W/(m2•K), które dodatkowo wyposaża się w odpowiedni system ogrzewania oraz wentylacji. Duże przeszklenia Ogrodu Zimowego, które mogą powodować utratę ciepła będą kompensowane przez ciepło słoneczne, które pozyskiwane będzie z zewnątrz oraz akumulowane we wnętrzu konstrukcji w jego podłodze oraz ścianach.

fot. Almont System

Skorzystaj z darmowej energii

Dla stworzenia idealnego klimatu warto skorzystać z porady doświadczonego producenta ogrodów zimowych, który doradzi specjalne zespolone szło termoizolacyjne. Nie bez znaczenia są także odpowiednie drzwi pomiędzy ogrodem, a domem, które zapobiegną utratom ciepła oraz jego przekazywaniem do wnętrza w razie nadmiaru . Z kolei wiosną i jesienią warto wykorzystać energię słoneczną, która kumuluje się w nawet nieogrzewanych ogrodach zimowych. Cena za ogrzewanie będzie znacznie niższa, ponieważ otwierając te drzwi, możemy za darmo ogrzać pomieszczenie sąsiadujące z oranżerią.

fot. Almont System

Umiejscowienie ma znaczenie

Zależnie od funkcji, jaką będzie pełnił zimowy ogród wewnątrz domu, dobieramy nie tylko odpowiednie systemy do jego budowy, ale nawet jego lokalizację. Strona wschodnia jest dobrym wyborem, jeśli mieszkalny ogród zimowy ma być naszą pracownią lub jadalnią. Dzięki temu unikniemy nadmiernego nasłonecznienia popołudniu. Dobrym wyborem dla studia czy pracowni będzie ulokowanie ogrodu zimowego także po stronie północnej, co zapewni niewielkie, ale równomierne oświetlenie. Strona zachodnia to z kolei duże nasłonecznienie latem i wysokie temperatury aż do wieczora, a zimą jedynie niewielkie nasłonecznienie. Warto pamiętać, że strona południowa to najdłuższy okres nasłonecznienia, niezależnie od pory roku, co sprawia, że konieczne staje się tutaj zastosowanie rolet, a także odpowiedniej wentylacji.

fot. Almont System

Wybierz odpowiedni system ogrzewania

Producent ogrodów zimowych, Almont System, oferuje dobór optymalnego systemu budowy oranżerii, w tym właściwego systemu ogrzewania. Do wyboru mamy m.in. ogrzewanie podłogowe, kanałowe, ścienne, jak również klimatyzatory. Każde z nich cechuje się innymi właściwościami. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się z terakotą lub kamiennymi płytkami, jest niewidoczne i dobrze rozprowadza ciepło. Można także skorzystać z konwekcyjnych grzejników kanałowych zasilanych istniejącą instalacją grzewczą. Z kolei grzejniki ścienne cechuje niska cena zakupu, a klimatyzatory dają możliwość szybkiej i łatwej kontroli warunków cieplnych wewnątrz ogrodu zimowego. Wybór jest naprawdę szeroki, a właściwy system powiązany z rodzajem budowanej konstrukcji.

 

fot. Almont System

Postaw na solidną konstrukcję

Budowa Ogrodu Zimowego może wydawać się prosta, jednak dla zapewnienia pełnej funkcjonalności tego pomieszczenia warto przyjrzeć się wielu czynnikom. Jak informuje Almont System Fabryka ogrodów Zimowych, wiele zyskamy na skorzystaniu z usług oraz doradztwa autoryzowanego wykonawcy takich konstrukcji. Konstrukcja Ogrodu Zimowego powinna być bezpieczna i trwała. Jego projekt powinien uwzględniać ciężar śniegu oraz silny wiatr. Istotne jest pochylenie dachu, a także bezpieczne klejone szkło, które w razie rozbicia nie rozsypie się na kawałki. Profile nośne muszą być wytrzymałe, a podłoże powinno posiadać zbrojony i zaizolowany fundament. Szczelność, odpowiednie uszczelki, rynny, uchylne okna i zewnętrzne rolety to tylko niektóre z istotnych aspektów odpowiedniego ogrodu zimowego. Dlatego jego budowę najlepiej powierzyć specjalistom.

fot. Almont System

Jak to jest z formalnościami?

Zgodnie z Prawem Budowlanym ogród zimowy o powierzchni do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli łączna liczba obiektów (oranżerie, wiaty i altany) na nie będzie przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. W przypadku innych wymiarów i warunków, konieczne jest zezwolenie. Tutaj także przyda się fachowa pomoc producenta ogrodów zimowych. Firma Almont System przeprowadza dla potrzeb odbiorców m.in. obliczenia pod względem obciążeń wiatrowo-śniegowych dachu ogrodu zimowego i ich potwierdzenia dla Inspekcji Budowlanej.

fot. Almont System

Doświadczenie w kraju i za granicą

Almont System Fabryka Ogrodów Zimowych to producent ogrodów zimowych z długoletnim doświadczeniem w ich wytwarzaniu oraz montażu, zarówno w Polsce oraz za granicą. Oferowane konstrukcje jako jedyne na rynku polskim oraz nieliczne na niemieckim są obliczane statycznie pod względem obciążeń wiatrowo-śniegowych dachu. Każdą konstrukcja wykonana przez Firmę Almont System jest obliczana statycznie pod wglądem obciążenia śniegiem i wiatrem. Tak urozmaicona oferta nowoczesnych ogrodów zimowych pozwala z powodzeniem prowadzić działalność nie tylko na terenie całego kraju, lecz także w Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.almont-system.pl

43-356 Bujaków, ul. Bielska 3, woj. śląskie
tel. +48 33 814 41 59, +48 516 704 212,