fot. Adobe Stock

Pielęgnacja trawnika jesienią

Pielęgnacja trawnika jest podstawą do zachowania dobrej kondycji ogrodu przez kolejne sezony. Odpowiednie prace jesienne spowodują, że ogród szybko wróci do życia na wiosnę.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie trawnika z liści, gałęzi oraz innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać dostęp powietrza do gleby. Następnie warto wykonać aerację trawnika, która umożliwi efektywniejszy przepływ powietrza i wody w glebie i korzystnie wpłynie na wzrost i rozwój korzeni.

Jesienią zmniejsz częstotliwość koszenia trawnika do dwóch razy w miesiącu. Ostatnie – w połowie października, skróć trawę do około 4 cm. To uchroni trawę przed ewentualnym uszkodzeniem w czasie mrozów. Pielęgnacja trawnika jesienią zapewni mu doskonałą kondycję i sprawi, że na wiosnę rozkwitnie w pełnej okazałości!

Jeśli chcesz sprawnie uporać się z jesiennymi pracami w ogrodzie, towykorzystaj sprawdzone narzędzia ogrodowe RYOBI, takie jak: wertykulator, sprzęt do aeracji, dmuchawy na akumulator lub odkurzacze ogrodowe, które ułatwią skuteczne usuwanie liści i zanieczyszczeń z trawnika i pozostawią go w doskonałym stanie na nadchodzącą zimę.

Pielęgnacja rabatek jesienią

Rabatki to ozdobne grządki z kwiatami, jedna z głównych części ogrodu. Ich zadaniem jest nie tylko urozmaicenie przestrzeni, ale także wprowadzenie harmonii kolorów i różnorodności form.

Jesień to czas, gdy warto szczególnie zadbać o rabatki, aby zachowały urok przez całą zimę. Zaniedbanie rabatek jesienią może mieć poważne konsekwencje, takie jak: przemnażanie się chwastów, gromadzenie się gnijących resztek roślinnych i brak odpowiedniej ochrony przed zimowymi warunkami.

Aby pielęgnacja rabatek jesienią była skuteczna, rozpocznij od usunięcia wszystkich roślin jednorocznych, które przekwitły i nie będą już kwitły w kolejnym sezonie.

Następnie ziemię w rabatkach spulchnij, a do gleby dodaj odpowiedni nawóz – najlepiej naturalny, np. kompost lub obornik – aby zapewnić roślinom niezbędne substancje odżywcze.

W rabatach wieloletnich podstawą jest wyeliminowanie chwastów, a także usunięcie chorych lub osłabionych fragmentów roślin i opadłych liści. Ograniczysz w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania się chorób oraz umożliwisz roślinom skoncentrowanie energii na zachowaniu dobrej kondycji przez cały sezon zimowy.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem, jest podlewanie rabatek, szczególnie w okresach suszy, aby rośliny miały wystarczająco dużo wody przed nadejściem mrozów.

Jeśli są już prognozy opadów śniegu lub przymrozków, zabezpiecz rabatki, na przykład przykrywając je specjalną włókniną.

Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę

Oczko wodne w ogrodzie jesienią

fot. Adobe Stock

Oczko wodne zawsze jest wyjątkowe, zwykle stanowi centralny punkt ogrodu, przyciąga uwagę i tworzy atmosferę spokoju. Nawet małe zbiorniki wody przyciągają różne zwierzęta, ptaki, owady, dodają ogrodowi życia!

Aby cieszyć się pięknem w kolejnym sezonie, koniecznie zabezpiecz oczko wodne przed zimą! Kilka prostych, ale ważnych, czynności zabezpieczy je i przygotuje na wiosnę.

Ekstremalne zimowe warunki atmosferyczne mogą poważnie wpłynąć na kondycję oczka wodnego. Brak zabezpieczenia może doprowadzić do: zamarznięcia wody w instalacji, a w konsekwencji do uszkodzenia jej; zniszczenia delikatnych roślin; uszkodzenia błony, a w efekcie – wycieku wody i zrujnowania estetyki całego ogrodu.

Pracę nad zabezpieczeniem oczka wodnego na zimę rozpocznij, gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie pompy przed mrozem. Wyjmij ją, osusz i przechowaj do wiosny w ciepłym miejscu, na przykład w garażu.

Wrażliwe rośliny, które nie wytrzymają zimowej temperatury, przenieś do cieplejszego miejsca – dobrze sprawdzi się szklarnia.

Następnie oczyść oczko z opadłych liści, które mogą gromadzić się na powierzchni i niszczyć rośliny i doprowadzić do powstania toksycznych osadów organicznych w wodzie. Aby uchronić przed tym oczko, nałóż siatkę ochronną na powierzchnię wody.

>Czytaj więcej o oczku wodnym na stronie RYOBI: Budowa ogrodowych konstrukcji wodnych. Porady i praktyczne wskazówki.

Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy

Czyszczenie i konserwacja sprzętu ogrodniczego jest podstawą przygotowań do nadchodzącej zimy. Po intensywnym sezonie ogrodniczym warto zadbać o narzędzia, aby przetrwały okres bezczynności w jak najlepszym stanie.

Na początek sprzęt dokładnie oczyść z ziemi, piasku i resztek roślinnych, które mogłyby przyspieszyć korozję.

Następnie sprawdź, czy narzędzia są w dobrym stanie technicznym. Jeśli zauważyłeś coś niepokojącego, napraw lub wymień uszkodzone części.

Ważne jest także przechowywanie narzędzi w odpowiednim miejscu. Powinno ono być suche i odporne na niską temperaturę. Dobra będzie na przykład suszarnia albo garaż czy szopa, gdzie narzędzia będą chronione przed wilgocią i ekstremalną temperaturą.

Dodatkową ochronę zapewni pokrowiec na narzędzia lub skrzynia ogrodowa. Tak uporządkowane narzędzia łatwo będzie odnaleźć w następnym sezonie.

Zabezpieczenie sprzętu ogrodniczego pozwoli cieszyć się nie tylko jego dłuższą żywotnością, ale też ułatwi i przyspieszy porządki ogrodowe, gdy tylko nadejdzie kolejny sezon!

>Czytaj więcej o dbaniu o sprzęty ogrodowe na stronie RYOBI: Zadbaj o narzędzia ogrodowe przed i po sezonie.

Jakie rośliny i krzewy można sadzić jesienią w ogrodzie?

Kobieta sadzi krzewy na jesień w ogrodzie

fot. Adobe Stock

Jesień to doskonały czas na posadzenie nowych drzew i krzewów, które wspaniale ozdobią ogród.

W tym okresie możesz sadzić lub przesadzić niektóre drzewa i krzewy iglaste, jak: świerk pospolity, tuja zachodnia czy sosna banksa, a także liściaste rośliny zimozielone, np. bukszpan, ostrokrzewy czy jagodnik. Ich obecność zapewni zieleń nawet zimą i doda uroku ogrodowi przez zmienność struktury krajobrazu.

Warto jesienią posadzić rośliny cebulowe, które będą zimować w gruncie i kwitnąć wczesną wiosną. We wrześniu lub na początku października możesz posadzić krokusy, szachownice, narcyzy, przebiśniegi oraz cebulice. Natomiast do sadzenia aż do końca listopada nadają się: hiacynty, czosnki ozdobne i zawilce. Ich wiosenne kwiaty będą cieszyć oko i wniosą kolor w ogrodową przestrzeń!

Podczas sadzenia roślin jesienią nie zapomnij o obowiązkowym ściółkowaniu gleby, bo ma to ogromne znaczenie dla ich dobrego wzrostu. Stosując naturalne materiały, jak: kora, liście czy obornik, zapewnisz roślinom odpowiednią ochronę przed mrozem, utrzymanie wilgoci w glebie oraz ograniczenie wzrostu chwastów. Ten ważny krok wpłynie na zdrowy rozwój nowych roślin i na przetrwanie zimy.

>Dowiedz się, jak prawidłowo przycinać trawy ozdobne

Jesienne prace w ogrodzie. O czym jeszcze pamiętać?

Oprócz wcześniej wymienionych działań istnieje kilka innych aspektów, o które warto zadbać, aby ogród był doskonały zimą.

Pierwszym jest przeniesienie roślin doniczkowych do cieplejszego miejsca, takiego jak pomieszczenie w domu czy szklarnia. Nie można przecież dopuścić do ich przemarznięcia, trzeba pozwolić im zachować swoje piękno przez kolejne miesiące.

Następnym – zabezpieczenie mebli i akcesoriów ogrodowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Grill, huśtawki, meble tarasowe, małą architekturę ogrodową przenieś do schronienia lub zabezpiecz specjalnymi pokrowcami, aby uniknąć ich uszkodzenia i przedłużyć ich żywotność.

Kolejnym jest kontynuowanie jesiennego oprysku drzew. Ma to na celu zwalczanie szkodników oraz zapobieganie chorobom, co przyczynia się do zdrowego wzrostu i rozwoju roślin i obfitych plonów.

Gdy jesień jest sucha, ale nie ma jeszcze mrozów, regularnie podlewaj drzewa i krzewy. Dostarczenie im odpowiednio dużo wody przed okresem zimowym sprawi, że będą dobrze nawodnione i lepiej przetrwają ekstremalne warunki. Dbając o te dodatkowe aspekty, zapewnisz swojemu ogrodowi optymalne warunki do przetrwania zimy i obfitego rozkwitu na wiosnę.

Jesień w ogrodzie – kalendarz prac

Niezbędne narzędzia ogrodowe do jesiennych prac: konewka, szpadel, nawozy

fot. Adobe Stock

Jesienne prace w ogrodzie wymagają nie tylko dużego wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim skrupulatności, organizacji i samozaparcia.

Warto zarezerwować czas, aby skrupulatnie przygotować ogród na nadejście chłodniejszych miesięcy. Skorzystanie z naszego kalendarza jesiennych prac w ogrodzie pozwoli ci uniknąć pośpiechu i dobrze zorganizować poszczególne czynności.
Wrzesień w ogrodzie

• Rozpocznij przygotowania do zimy przez ściółkowanie części rabatek, co pomoże ograniczyć wzrost chwastów i zabezpieczy glebę przed wylewaniem.
• Kontynuuj opryski drzew i krzewów, aby zwalczyć szkodniki oraz chronić rośliny przed chorobami.
• Sadź rośliny cebulowe: krokusy, szachownice, narcyzy i inne, aby wczesną wiosną cieszyć się ich barwnymi kwiatami.
• Rozpocznij przesadzanie drzew i krzewów, dostosowując je do nowych warunków przed nadchodzącą zimą.
• Przenieś egzotyczne rośliny doniczkowe do cieplejszego miejsca, aby uniknąć ich przemarzania i zapewnić im odpowiednie warunki przez zimę.

Październik w ogrodzie

• Zabezpiecz oczko wodne przed nadchodzącymi mrozami: usuń rośliny wrażliwe na niską temperaturę i pokryj powierzchnię siatką ochronną.
• Regularnie podlewaj drzewa i krzewy, szczególnie jeśli jesień jest sucha, a jeszcze nie ma mrozów.
• Przesadź rośliny wieloletnie, np.: krzewy, aby zapewnić im lepszy wzrost i rozwój.
• Przygotuj sprzęt ogrodniczy do zimy, czyszcząc go, naprawiając i składając w odpowiednim miejscu.
• Zabezpiecz meble i akcesoria ogrodowe przed trudnymi warunkami, przedłuży to ich żywotność.
Listopad w ogrodzie
• Zakończ ostatnie prace pielęgnacyjne, usuwając opadłe liście i chore fragmenty roślin.
• Posadź drzewa i krzewy, które mogą ukorzenić się przed nadejściem zimy.
• Skompletuj i uzupełnij zapasy na zimę, takie jak nawozy, preparaty ochronne i ściółki.

Przygotuj się na jesień w ogrodzie!

Jesień w ogrodzie to czas intensywnych prac pielęgnacyjnych, nie tylko utrzymujących porządek, ale także przygotowujących ogród do kolejnego sezonu. Są potrzebne, aby wiosnę przywitał ogród budzący się do nowego życia!

Planowanie i organizacja prac – to klucz do sukcesu. Działając zgodnie z ogrodowym kalendarium prac, skutecznie zabezpieczysz ogród przed niesprzyjającymi warunkami zimowymi oraz zapewnisz sobie długotrwałe efekty pracy.

Pamiętaj, że niezabezpieczenie ogrodu przed zimą prowadzi do szkód i kłopotów, które mogą skutkować nie tylko utratą uroku i funkcjonalności ogrodu, ale też dodatkową pracą i poniesieniem kosztów napraw w kolejnym sezonie. Aby tego uniknąć, warto zawczasu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ogrodu przed zimą!

Ogród starannie przygotowany na zimę może stać się prawdziwym miejscem wytchnienia i kontemplacji, nawet w jesiennej scenerii i przy niższej temperaturze. Warto poświęcić czas na te prace, traktując je jako inwestycję w kolejny sezon. Zachęcamy do zaplanowania jesiennych prac w ogrodzie już dziś, aby ogród kwitł i cieszył pełnią uroku przez wiele sezonów!

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,