Które fundamenty pod dom parterowy?

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny budynku. Jego zadaniem jest udźwignięcie ciężaru całego domu poprzez przeniesienie obciążenia na grunt. Fundament gwarantuje stabilność i wytrzymałość domu, a także zapobiega pęknięciom ścian oraz nierównomiernemu osiadaniu. Wybierając fundamenty pod dom parterowy, mamy w zasadzie dwie opcje: płyty fundamentowe lub ławy fundamentowe.

Ławy fundamentowe

Wykonanie ław fundamentowych wciąż cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest to opcja najtańsza i najprostsza. Ławy, czyli grube pasy betonu z umieszczonymi wewnątrz prętami zbrojeniowymi, wylewa się poniżej strefy przemarzania, a następnie wykonuje się podmurówkę, czyli ściany fundamentowe. Ciężar konstrukcji przekazywany jest przez ściany nośne, a dzięki możliwości regulowania szerokości ław i zastosowania zbrojenia poprzecznego, ławy fundamentowe mogą być stosowane również w przypadku mniej korzystnych i niejednorodnych parametrów glebowych.

Płyty fundamentowe

Zastosowanie płyt fundamentowych to zdecydowanie nowsze technologiczne i coraz bardziej popularne rozwiązanie. Jako konstrukcja nośna umożliwia przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez całą swoją powierzchnię. Dzięki temu zbudujemy stabilny dom parterowy nawet na gruntach o małej nośności, podatnych na osiadanie lub nasypowych. Płytę fundamentową sprawdzi się także na obszarach o wysokim poziomie wody gruntowej. Jej posadowienie nie wymaga bowiem wykonania głębokim wykopów.

fot. Legalett 

Legalett – jakie fundamenty pod dom parterowy?

Płytę Fundamentową Legalett stosuje się z powodzeniem we wszystkich typach budynków. Każdy fundament projektowany jest indywidualnie, w zależności od wymagań gruntowych i konstrukcyjnych budynku. W efekcie otrzymujemy strukturę doskonale dopasowaną do danego obiektu, która efektywnie zabezpiecza dom przed wilgocią i stratami ciepła (niski współczynnik przenikania ciepła U< 0,16 W/m2K). I dodatkowo jest zintegrowana z podłogowym systemem grzewczym. Dla użytkownika oznacza to niskie koszty eksploatacji oraz przyjazny dla zdrowia mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

Technologia Legalett

Skuteczność systemu płyty fundamentowej Legalett zapewnia całkowite wyeliminowanie mostków termicznych. Jest ono możliwe dzięki użyciu, w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia lub działanie wilgoci, grubej warstwy twardego styropianu. To od 20 do 40 cm wytrzymałego izolatora, który chroni płytę fundamentową od gruntu w poziomie i pionie.

fot. Legalett 

Zalety płyty fundamentowej Legalett

Dlaczego warto wybrać taki fundament pod dom parterowy? Płyta fundamentowa Legalett to przede wszystkim znaczne przyspieszenie budowy: kompletne położenie fundamentów to zaledwie 5-7 dni, a to oczywiście generuje dodatkowe oszczędności. Do minimum ograniczone są prace mokre, więc łatwiej jest „trafić” w odpowiednie warunki pogodowe. Jednak co najważniejsze, płyta fundamentowa Legalett to pewna konstrukcja z długą gwarancją, która poradzi sobie nawet na tzw. „słabych” gruntach. Do tego możliwość zastosowania płyty grzewczej daje nam w błyskawicznym tempie stan „zero”: fundamenty, ogrzewanie i posadzkę. Atuty technologii Legalett docenił Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Jako jedyna płyta fundamentowa w Polsce, posadowiona bezpośrednio na gruncie, otrzymała pełną Aprobatę Techniczną ITB AT-15-2151/96. Tak się buduje nowoczesne domy parterowe!

fot. Legalett 

O czym trzeba pamiętać podczas budowy domu z Legalett?

Obok decyzji jakie fundamenty pod dom parterowy wybrać, inną kluczową kwestią jest skuteczna izolacja całego domu. Niezależnie od rodzaju wybranego do tego zadania materiału, zachowanie jego pełnej szczelności przed ingerencją powietrza z zewnątrz jest zasadnicze dla utrzymania właściwości izolacyjnych.

Dlatego też:

– połączenie płyty fundamentowej ze ścianą murowaną powinno być w sposób ciągły wypełnione zaprawą (nie wolno pozostawiać żadnych dziur);
– połączenia wieńca z murłatą powinno odbywać się poprzez materiał rozprężny uszczelniający to połączenie. Należy pamiętać, aby murłata została ocieplona;
– połączenie płyty fundamentowej Legalett z belką podwalinową budynku wykonanego w technologii szkieletu drewnianego powinno odbywać się poprzez materiał rozprężny uszczelniający to połączenie.

fot. Legalett 

Izolacja termiczna ścian

Zewnętrzna izolacja termiczna ściany dwuwarstwowej powinna wystawać poza cokół elementu brzegowego Legalett oraz powinna być w dolnej jej części zakończona kapinosem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest częściowe przykrycie izolacją zewnętrzną elementów brzegowych Legalett. W przypadku ścian drewnianych należy kleić ze sobą wszelkiego rodzaju folie (od strony zewnętrznej wiatroizolacje, a od strony wewnętrznej folie paroprzepuszczalne).

fot. Legalett 

Współpraca z firmą Legalett – to proste!

Dobór fundamentów pod dom parterowy to jedno. A jak wygląda ich montaż? Po przekazaniu inwestorowi projektu konstrukcyjnego technicy z firmy Legalett przygotowują kompletny pakiet materiałów. Po skompletowaniu system jest wysyłany transportem firmowym bezpośrednio na plac budowy. Konstrukcja fundamentu Legalett jest bardzo prosta i szybka w instalacji. Wszystkie jej składniki są wcześniej przygotowane, odpowiednio przycięte i częściowo zmontowane. Składanie ich polega na rozłożeniu według projektu gotowych już elementów. Przed wysyłką materiałów ekipa Legalett przygotowuje grunt pod płytę. Szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Szczegółowa oferta producenta w zakresie wyboru fundamentów pod dom parterowy dostępna jest na stronie www.legalett.com.pl.

80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 487A, II piętro, woj. pomorskie
tel. +48 58 554 21 88,