Jaki dach w domu parterowym sprawdzi się najlepiej?
W budownictwie mieszkaniowym najczęściej spotykanym zastosowaniem prefabrykowanych wiązarów są dachy domów parterowych. W porównaniu do powszechnie spotykanych projektów ze stropem betonowym i ułożoną na nim więźbą ciesielską, koszt dachu domu parterowego z prefabrykowanych wiązarów dachowych jest o wiele mniejszy, a oszczędności sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

dom parterowy z wiązarami dom parterowy z wiązaramifot. Mitek Industries

 

Jakie są inne zalety takiego rozwiązania? Obok aspektów ekonomicznych związanych z obniżeniem kosztów inwestycji, dach domu parterowego wykonany z wiązarów daje o wiele większe możliwości. Można uzyskać duże, otwarte przestrzenie i zaaranżować np. salon o wymiarach 10x10 metrów.

 

dom parterowy z wiązaramifot. Mitek Industries

 

Ponieważ zwykle wiązary opierają się tylko na ścianach zewnętrznych, nie są potrzebne podpory wewnątrz. Dzięki temu można dowolnie usytuować wewnętrzne ściany i wykonać je np. w taniej technologii lekkiej i bez kosztownej ławy fundamentowej. Ponadto dzięki możliwości niemal nieograniczonego kształtowania wiązarów, łatwo wygospodarować dodatkową i cenną przestrzeń na strych. Orientacyjny koszt konstrukcji stropodachowej to 100-140zł netto za 1 m² połaci dachu.

 

dom parterowy z wiązarami dom parterowy z wiązaramifot. Mitek Industries

 
Płytki kolczaste – łączniki do drewna
Aby produkować prefabrykowane wiązary dachowe, konieczne są odpowiednie rozwiązania technologiczne. Jednym z nich są płytki kolczaste – nowoczesne elementy przeznaczone do łączenia konstrukcji drewnianych. Zostały one wynalezione ponad 50 lat temu w USA i już w latach sześćdziesiątych zaczęły podbijać rynki europejskie – najpierw w Szwajcarii, Norwegii i Belgii. Wkrótce w Europie powstały też pierwsze zakłady produkujące płytki kolczaste, a popularność tego rozwiązania nieustannie rośnie (np. w Szwecji w tej technologii wytwarza się obecnie aż 99% więźb).
Czym jest płytka kolczasta? To blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wtłoczeniu takich łączników w dołożone do siebie elementy tarcicy, powstaje trwałe i mocne połączenie. Wprasowanie nie jest wykonywane na budowie, lecz na specjalistycznych stanowiskach w hali produkcyjnej i odbywa się pod naciskiem 23-50 ton. W ten sposób wykonane składniki konstrukcji dachu są przywożone z fabryki na plac budowy i tu, zwykle w ciągu 1-2 dni są montowane w całość.

 

dom parterowy z wiązarami dom parterowy z wiązaramifot. Mitek Industries

 

Z biegiem czasu technologia prefabrykacji konstrukcji drewnianych łączonych płytkami kolczastymi szturmem pobiła również polski rynek. Dziś, gdy obok atrakcyjnej ceny i wysokiej jakości liczy się też tempo budowy (bo czas to przecież także pieniądz), prefabrykacja sprawdza się nie tylko w przypadku wznoszenia dachów domów parterowych, ale także przy budowie drewnianych hali, stajni, ujeżdżalni, obiektów rolniczych czy podczas wykonywania nadbudów na płaskich dachach budynków.

Wykaz dostawców – producentów wiązarów w technologii Mitek Industries – www.dachymitek.pl

59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,