Elementy prefabrykowane – czyli jakie?
Najprościej mówiąc, materiały prefabrykowane to gotowe elementy – w tym przypadku drewniane. Wykonywane są w wyspecjalizowanych fabrykach, a na placu budowy są jedynie składane w całość. Każdy element jest odpowiednio oznakowany, więc cała praca wygląda trochę jak składanie konstrukcji z klocków Lego – pierwszy element idealnie pasuje do następnego itd.

Zalety więźby prefabrykowanej
Prefabrykowana więźba dachowa z roku na rok zdobywa coraz szerszy rynek budowlany i stopniowo wypiera tradycyjną więźbę dachową, wykonywaną bezpośrednio na placu budowy. Zastosowanie gotowych elementów eliminuje przede wszystkim najczęstszą przyczynę problemów i opóźnień na budowach – błąd ludzki. Wszystkie elementy więźby wykonywane są maszynowo, zgodnie z przygotowanym projektem, więc ryzyko ze coś będzie nie takie, jak trzeba, jest minimalne. Poza tym, zastosowanie więźby prefabrykowanej daje możliwość wyeliminowania kosztownego stropu monolitycznego poprzez zastosowanie „pasa dolnego” wiązara jako konstrukcji stropu. Można także zaprojektować wiązary o rozpiętości do 30m bez podpór wewnętrznych oraz wiązary poddaszy użytkowych z eliminowaniem płatwi i słupów. Ma to znaczenie szczególnie przy poddaszach nieużytkowych.

Jednak największą zaletą prefabrykowanej więźby dachowej jest jej niska cena, wynikająca nie tylko z mniejszego zużycia drewna w stosunku do konstrukcji tradycyjnych, ale również z błyskawicznego montażu i braku opóźnień związanych z błędami ludzkimi. Co więcej, dostarczenie konstrukcji w z góry zaplanowany termin montażu zmniejsza ryzyko jej rozkradzenia oraz zawilgocenia w przypadku jej magazynowania na budowie, a cała cena konstrukcji jest już znana na etapie projektu więźby dachowej – bez żadnych niespodzianek i ukrytych kosztów.

Jak projektowana jest prefabrykowana więźba dachowa?
Prefabrykowana więźba dachowa projektowana jest na specjalistycznym oprogramowaniu inżynieryjnym Roofcon/ Trusscon, firmy MiTek Industries.

 

projektowanie więźby dachowej

 

To nowoczesne oprogramowanie pozwala na zaprojektowanie wiązara o dowolnej geometrii z zastosowaniem łączników metalowych, jakimi są płytki kolczaste.

Aby rozpocząć projektowanie więźby dachowej musimy dysponować kilkoma danymi dotyczącymi między innymi:
• rodzaju budynku  (dom jednorodzinny, budynek gospodarczy itp.),
• wymiary budynku,
• typu więźby dachowej (dach kopertowy, dwuspadowy czy też wielopołaciowy),
• rodzaju poddasza (użytkowe, nieużytkowe, nieużytkowe z wygenerowanym strychem).

Wszystkie te dane otrzymujemy z projektu architektonicznego, bądź na podstawie rozmowy z Klientem.

Na podstawie wprowadzonej geometrii ścian oraz dachu tworzony jest zwymiarowany rzut ścian oraz połaci dachowych.

 

projektowanie więźby dachowej

 

Kolejnym etapem jest już dobieranie rozwiązań konstrukcyjnych.

Tutaj już korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania jakim jest program Roofcon/Trusscon. Pozwala on na szybkie i dokładne zaprojektowanie poszczególnych elementów prefabrykowanej więźby dachowej (wiązary główne, wiązary obniżone, kulawki, narożne, czy też lukarny).

 

projektowanie więźby dachowej

 

Obliczenia wytrzymałościowe wykonywane są na module programu o nazwie Trusscon.

 

projektowanie więźby dachowej

 

Obliczenia wykonywane są w oparciu o Eurokod 5 z załącznikami krajowymi.
Po analizie wytrzymałościowej tarcicy projektant optymalizuje konstrukcję przyjmując mniejsze przekroje, mniej wytężonych elementów.
Projektowane są również połączenia węzłów płytką kolczastą. Dobierany jest jej rodzaj oraz optymalne umiejscowienie w węźle połączenia. Duży wybór płytek kolczastych daje nieograniczone możliwości projektowe, pozwalając na optymalizację kosztów konstrukcji wiązarów. Płytki kolczaste to po prostu blachy stalowe z wytłoczonymi kolcami z jednej strony. Płytki te są wprasowywane z obu stron w dołożone do siebie elementy tarcicy, tworząc mocne, stabilne połączenie. Takie połączenie wykonuje się za pomocą specjalistycznych pras w zakładach prefabrykacji.

Wiązary wykonywane są z tarcicy iglastej certyfikowanej CE (sosna, świerk), klasy C24, struganej czterostronnie, o wilgotności max. 18%. Drewno dodatkowo zabezpieczane jest wielofunkcyjnym impregnatem do drewna konstrukcyjnego oraz tarcicy budowlanej, chroniącym powierzchnie przed szkodliwym działaniem ognia, owadów, grzybów domowych i pleśniowych. Dzięki jego zastosowaniu możliwa jest skuteczna ochrona drewna przed wszelkiego rodzaju grzybami i szkodnikami, które niszczą materiał. Ponadto impregnacja uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia – zabezpiecza drewno do odpowiedniego stopnia niezapalności, opóźniając moment zapalenia oraz przeciwdziałając rozgorzeniu ognia.

BINDER-PROJEKT: od projektu do więźby
Zaprojektowanie więźby dachowej to tylko jeden z etapów na drodze do gotowego dachu. Aby zaoferować swoim klientom kompleksową usługę, firma współpracuje z producentem prefabrykowanej więźby dachowej. Nie ma więc ryzyka, ze projekt rozminie się z rzeczywistością, a dla inwestorów decydujących się na wykonanie więźby prefabrykowanej u firmy partnerskiej BINDER-PROJEKT zaprojektuje więźbę zupełnie za darmo! Każdy projekt tworzony jest w oparciu o szczegółowe preferencje klienta, zarówno w zakresie wykorzystanych metod budowy, jak również oczekiwanych rozmiarów danej konstrukcji. Tanio, szybko, bezpiecznie – tak można wykonać solidną więźbę dachową.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie biura www.binder-projekt.wloclawek.pl

 

87-800 Włocławek, ul. Kujawska 19/4, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 666 896 439,