Panel grzewczy na podczerwień z termostatem – czy to się opłaca?

Ogrzewanie na podczerwień, mimo że wymaga zasilania elektrycznego, przynosi oszczędności. Jak to możliwe? Wyjaśnia to zasada działania, która przypomina naturalny w przyrodzie sposób generowania ciepła przez promienie słoneczne. Grzejniki na podczerwień z termostatem ogrzewają zatem nie tyle samo powietrze (jak klasyczne grzejniki konwekcyjne), co wszystkie osoby, przedmioty, ściany i meble w obrębie działania długich fal podczerwieni (IR-C). Ciepło jest skierowane w konkretną strefę, która w danym momencie wymaga ogrzania. Rozchodzi się równomiernie i szybko ogrzewa pomieszczenie. Nie ucieka do góry. A wbudowany lub zewnętrzny termostat utrzymuje optymalne kosztowo i termicznie parametry.

fot. INWARMICA

Wysoka wydajność paneli ogranicza też straty energii na generowanie ciepła. Technologia zastosowana także w panelach grzewczych na podczerwień sufitowych i łazienkowych sprawia, że komfort termiczny odczuwamy przy temperaturach niższych nawet o 3 stopnie od stanu faktycznego. Dzięki temu urządzenie nie musi pracować cały czas z wysoką mocą.

Ogrzewanie na podczerwień – do jakiego domu?

Na opłacalność tej techniki grzewczej wpływ mają także zaostrzające się przepisy budowlane. Budynki nowe i modernizowane muszą spełniać standardy izolacyjności przegród (ścian, stropów, okien, dachów) i limitu rocznej produkcji energii nieodnawialnej na poziomie dawnych norm dla domów energooszczędnych. To sprawia, że korzyści z technologii rozszerzają się poza lokatorów domów niskoenergetycznych, pasywnych czy zeroemisyjnych. A wybór grzejników w zależności od parametrów termicznych, kubatury oraz aranżacji domu jest duży.

fot. INWARMICA

Wśród paneli na podczerwień z termostatem Inwarmica znajdziemy modele szklane, metalowe i ceramiczne o mocy od 400 do 1000 W, montowane na ścianie, suficie oraz mobilne. Dzięki likwidacji kaloryferów czy ogrzewania poprzez klimatyzację zyskamy nie tylko oszczędności, ale powiększymy przestrzeń użytkową i poprawimy zdrowie. Wszystkie panele są bezpieczne dla alergików, zapobiegają wznoszeniu kurzu czy rozwojowi pleśni i grzybów od wilgoci. Są proste w samodzielnym montażu, bezobsługowe i bezawaryjne, co oszczędza czas i środki na przeglądy lub wymiany elementów.

Grzejniki na podczerwień z termostatem w parze z zasilaniem z OZE

Zaletą technologii fal długich podczerwieni jest fakt, że w ramach pracy jednego urządzenia korzystamy z dwóch rodzajów ciepła – bezpośredniego z ogrzewania paneli oraz pośredniego – oddawanego przez ogrzane powierzchnie. Wystarcza go więc na dłużej. W porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania powietrza, dzięki panelom na podczerwień z termostatem, generujemy oszczędności nawet do 30%.

fot. INWARMICA

Korzystamy jeszcze więcej, gdy panele zasilamy energią pozyskaną ze źródeł odnawialnych (woda, słońce, wiatr, grunt). Inwestycja w OZE to coraz powszechniejszy wybór klientów indywidualnych. Tym bardziej że wsparcie oferują programy dotacyjne takie jak „Czyste Powietrze” czy podatkowa ulga termomodernizacyjna. Otrzymujemy dofinansowanie na wymianę nieefektywnych systemów grzewczych opartych o paliwa kopalne na źródła energooszczędne takie jak podczerwień. A w przypadku ulgi odliczymy od podatku zakup materiałów budowlanych, usług i sprzętu, czyli na przykład paneli na podczerwień sufitowych. Jeśli szukasz zestawu fotowoltaiki z ogrzewaniem na podczerwień, eksperci Inwarmica doradzą optymalne rozwiązanie.

Ogrzewanie na podczerwień z termostatem do łazienki

Korzyścią, jaką daje panel na podczerwień z termostatem, jest także pełna kontrola poziomu temperatury. Urządzenie nagrzewa się do zadanego poziomu, po czym wyłącza i wznawia pracę, gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej żądanej wartości. Ta właściwość pozwala dopasować poziom ciepła do różnych pomieszczeń w obiekcie. W sypialni, dla zdrowszego snu, warto utrzymywać niższe wartości. Z kolei w łazience stawiamy na przyjemnie relaksujące ciepło o większej mocy.

fot. INWARMICA

Panel ścienny łazienkowy Inawrmica o mocy 450 W ogrzewa pomieszczenie do 8 m2 (przy dobrej izolacji). Dzięki termostatowi temperaturę powierzchni grzejnika możemy dopasować do preferencji w szerokim zakresie 40-95°C. Biała połyskująca ceramika na przednim panelu komponuje się z większością łazienkowi stylizacji wizualnych, a tylny panel ze stali nierdzewnej zabezpiecza urządzenie przed zalaniem i uszkodzeniem. W tym eleganckim modelu grzejnika na podczerwień z termostatem nie zapomniano także o obszernym miejscu na ręczniki.

Panel grzewczy na podczerwień sufitowy – jak dobrać optymalną moc grzejnika?

Obok modeli ściennych równie efektywne są sufitowe panele grzewcze na podczerwień. Wybierają je użytkownicy, którzy cenią minimalizm w aranżacji wnętrz. Smukłe płaskie płyty w geometrycznych kształtach są praktycznie niewidoczne, a zapewniają optymalny komfort grzewczy. O regulację mocy dba zewnętrzny termostat.

fot. INWARMICA

Aby ogrzewanie sufitowe było skuteczne, należy dobrać właściwą moc urządzenia. Co bierzemy pod uwagę?

• Czy panele będą jedynym źródłem ciepła dla całego budynku, czy dodatkowym.
• Powierzchnię do ogrzania – jako optymalny przelicznik zakładamy średnio 60-65W W na 1 m2.
• Skuteczność izolacji budynku – efektywność ogrzewania podczerwienią zależy od rodzaju termoizolacji (wełna, piana PUR, styropian). Przez dach i przegrody tracimy nawet połowę wygenerowanego ciepła.

Precyzyjne kalkulacje zawsze wymagają indywidualnych ustaleń z klientem. Eksperci Inwarmica doradzają i wspierają użytkowników w dokonaniu właściwego do ich potrzeb wyboru urządzeń, czy to paneli na podczerwień z termostatem, łazienkowych czy sufitowych. Wśród proponowanych modeli Inwarmica oferuje panele grzewcze sufitowe o mocy 500 oraz 1000W do każdego stropu do wysokości 2,7-3m

fot. INWARMICA

Zamów on-line swój zestaw paneli od Inwarmica

Gdy wiemy, że system się nam opłaca i ustaliliśmy wszystkie parametry techniczne, czas na zakupy. Szczegółowy przegląd modeli dostępny jest w firmowym sklepie internetowym Inwarmica. Znajdziemy tu zarówno panel grzewczy na podczerwień z termostatem dostosowany do potrzeb naszej rodziny i warunków domu, jak i dobierzemy odpowiedni panel grzewczy na podczerwień sufitowy lub łazienkowy.

Z pełną ofertą usług dystrybutora można zapoznać się na stronie www.inwarmica.com

05-120 Legionowo, ul. Piłsudskiego 31, Galeria Błękitne Centrum, lok. 211 p.1, woj. mazowieckie
tel. +48 603 410 611 - zamówienia panele grzewcze, +48 574 698 789 - zamówienia fotowoltaika,