Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne to rozwiązanie zyskujące na popularności, coraz chętniej wybierane zamiast (lub jako uzupełnienie) ogrzewania podłogowego. W najbardziej konwencjonalnej formie tego typu systemy bazują na wodzie – to właśnie ona znajduje się w rurkach, które ukryte są w ścianie. Ogromnym atutem takich systemów jest możliwość eliminacji grzejników oraz zachowanie bardzo wysokiej estetyki wnętrza.

W ofercie firmy Feris znajdują się systemy ogrzewania płaszczyznowego ściennego, jednak różnią się one od najbardziej typowych rozwiązań dostępnych na rynku. Otóż termodynamiczne grzejniki podtynkowe Feris nie wymuszają konieczności wprowadzenia wody w ścianę, przez co takie ogrzewanie jest w pełni bezpieczne. Jak w takim razie działają systemy Feris?

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne

W grzejniku podtynkowym Feris wykorzystywane jest zjawisko termodynamicznej przemiany fazowej czynnika grzewczego umieszczonego w radiatorach. To właśnie one odbierają energię cieplną z przepływającej wody kotłowej i przekazują ją do ściany (na zasadzie wymiany ciepła). W takim układzie ściana staje się grzejnikiem i ogrzewa pomieszczenie dzięki promieniowaniu cieplnemu.

Taka konstrukcja sprawia, że woda krąży tylko dolnym kolektorem zasilającym, a jej pojemność to zaledwie 0,03 l. Jeśli więc dojdzie do przypadkowego mechanicznego uszkodzenia elementu grzewczego wewnątrz ściany, to pomieszczenie nie zostanie zalane – inaczej niż w konwencjonalnych systemach ogrzewania płaszczyznowego ściennego.

Grzejników podtynkowych nie trzeba odpowietrzać, a do tego – są one bardzo proste w montażu i ogrzewają pomieszczenia w sposób najzdrowszy z możliwych, wykorzystując promieniowanie cieplne.

Nowatorska technologia przekazywania energii sprawia ponadto, że system ma małą bezwładność, a grzejniki szybko adaptują się do zmiennych warunków atmosferycznych i zapotrzebowania na ciepło w danym momencie.

fot. FERIS 

Dopracowane w każdym calu

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne oferowane przez Feris to system dopracowany w najmniejszych szczegółach. Grzejniki są wykonane z aluminium, co pozwoliło uzyskać dobrą przewodność cieplną. Z kolei specjalna konstrukcja emiterów grzewczych gwarantuje równomierne nagrzewanie powierzchni ściany. Dodatkowo każdy grzejnik posiada aluminiową siatkę. Pełni ona funkcję dodatkowego radiatora, a zarazem rusztowania, na którym jest tynk.

Podczerwień – zdrowo, ciepło, przyjemnie

W ogrzewaniu płaszczyznowym ściennym Feris woda krąży w dolnym kolektorze, uruchamiając w ten sposób reakcję przemiany fazowej w radiatorach. Te z kolei przekazują ciepło na całą powierzchnię ściany, która w takim układzie staje się promiennikiem.

Taki rodzaj ogrzewania jest bardzo przyjazny dla osób przebywających w pomieszczeniu, bo jest on odczuwany podobnie jak subtelne ciepło emitowane przez promienie słoneczne. Jednocześnie zapewnia ono równomierny rozkład temperatur, co eliminuje problem z nadmiernym nagrzewaniem jednych miejsc i niedogrzewaniem innych. Ponadto podczerwień nie nagrzewa powietrza, ale przedmioty i ludzi, co oznacza, że względnie niskie temperatury powietrza są rekompensowane przez promieniowanie cieplne, które gwarantuje komfort termiczny.

Wyeliminowanie zjawiska nagrzewania powietrza w systemach ogrzewania płaszczyznowego ściennego eliminuje też jeden z największych problemów, jakie towarzyszą tradycyjnym systemom grzewczym, mianowicie – konwekcję powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniu nie unoszą się alergeny i kurz.

fot. FERIS 

Grzejniki ścienne Feris sprawdzą się zarówno w budownictwie mieszkaniowym (jedno- i wielorodzinne), jak również w obiektach komercyjnych, biurowych, handlowych, przemysłowych. Można je stosować zarówno w budynkach tradycyjnych, jak i szkieletowych oraz prefabrykowanych. Świetnie sprawdzą się też w połączeniu z systemami ogrzewania podłogowego.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.feris.tech

05-400 Otwock , ul. Władysława Reymonta 67 , woj. mazowieckie
tel. 601 437 122, 601 446 848 ,