Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe z gwarancją producenta
Ogrzewanie podłogowe mieszkania czy domu nie jest w Polsce niczym nowym, jednak wciąż pokutuje u nas myślenie, że każdy komponent da się zastąpić tańszym zamiennikiem. Nie warto jednak robić tego w przypadku wyboru kompletnego systemu wodnego ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Bo zastosowanie pełnego systemu – np. marki COSMO – gwarantuje kompatybilność poszczególnych elementów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz niweluje ryzyko niewłaściwej pracy i błędów funkcjonowania instalacji. A te zdarzają się często, jeśli instalator losowo wybiera poszczególne komponenty, co automatycznie sprawia, że traci gwarancję systemową producenta, a także jego wsparcie. Szkody i zagrożenia wynikające z wykorzystania tańszych produktów takich jak rury, złączki, rozdzielacze czy siłowniki to m.in. przecieki na połączeniach rury ze złączką i rozdzielaczem, ograniczona trwałość rur, które nie przeszły restrykcyjnych testów w laboratoriach badawczych, niedomykanie zaworów na rozdzielaczu przez nieoryginalne siłowniki. W związku z powyższym instalator naraża się na utratę reputacji w oczach klientów oraz koszty związane z serwisowaniem i wymianą źle funkcjonujących produktów.
System COSMO jest nieustannie rozwijany i zapewnia zawsze najnowszą technologię, dopasowaną do wymagań różnorodnych instalacji. Ponadto wybór ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego COSMO umożliwia pełne i profesjonalne wsparcie techniczne i kompleksowe doradztwo, pomoc we wszystkich obliczeniach i doborze poszczególnych elementów, przydatne szkolenia i praktyczne wskazówki przed, w trakcie i po realizacji instalacji na budowie. Instalator w każdej chwili ma możliwość zgłoszenia reklamacji i uzyskania pełnej pomocy ze strony przedstawicieli producenta.

Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe?
Długowieczny system ogrzeje pomieszczenia równomiernie, nie unosząc przy tym kurzu.Ta zaleta grzewczych instalacji podłogowych może ostatecznie przekonać alergików. Charakterystyczny sposób emitowania ciepła przez ten rodzaj ogrzewania – jest ono oddawane przez promieniowanie całą powierzchnią podłogi – zapewnia równomierny poziomy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Gorące warstwy powietrza nie gromadzą się tylko w górnej części wnętrza. Podłogówka może okazać się przydatna nie tylko zimą. Wykorzystując rewersyjną pompę ciepła, stworzymy system chłodzenia podłogowego zapewniający komfort w upalne dni.
Wodne ogrzewanie podłogowe działa na podobnej zasadzie jak tradycyjny system grzewczy, wykorzystując układ rur z przepływającą przez nie ciepłą wodą. Rozwiązanie to wiąże się z wyższymi kosztami instalacji niż w tradycyjnym ogrzewaniu (grubsza izolacja pod podłogą, grubsza wylewka betonowa, rury, osprzęt hydrauliczny, etc.), ale pozwala na znaczące obniżenie rachunków w przyszłości.
Jedną z głównych zalet wodnego ogrzewania podłogowego jest niska temperatura zasilania, dzięki czemu istnieje możliwość zastosowania nowoczesnych niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak: pompa ciepła, kolektory słoneczne, kondensacyjne kotły gazowe. Woda, nie aż tak gorąca jak w przypadku konwencjonalnych grzejników, o temperaturze ok. 30-40ºC, doprowadzana jest przez instalację centralnego ogrzewania.

 

wodne ogrzewanie podłogowe cosmo wodne ogrzewanie podłogowe cosmofot. Rettig Heating

 

Trwałe ogrzewanie podłogowe COSMO
Za dystrybucję strumienia wody do poszczególnych obwodów grzewczych odpowiada rozdzielacz. Rozdzielacze COSMO zostały stworzone z dbałością o każdy szczegół, bez ustępstw na rzecz funkcjonalności. Wyposażono je w najlepszy osprzęt do regulacji i pomiaru przepływu, który posiada funkcję „pamięci nastawy wstępnej”. Dzięki tej właściwości raz prawidłowo wyregulowana instalacja zostanie „zapamiętana” przez rozdzielacz. Jeżeli w przyszłości instalacja zostanie rozregulowana przez niefrasobliwego użytkownika, funkcja pamięci pozwoli szybko powrócić do właściwych ustawień pierwotnych, a ponowna żmudna regulacja instalacji nie będzie konieczna. Zaletą rozdzielacza COSMO jest możliwość montażu w dowolnej pozycji (w pionie lub poziomie), oraz podłączenia z prawej lub lewej strony.

 

wodne ogrzewanie podłogowe cosmofot. Rettig Heating

 

Dodatkowo rozstaw króćców 50 mm umożliwia swobodne podłączanie wężownic oraz montaż osprzętu regulacyjnego. Specjalnie w tym celu rozdzielacz wyposażono we wkładki zaworowe z gwintem M30x1,5, które są przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych. Oba kolektory wyposażono w odpowietrzniki oraz zawory spustowe. W zestawie dołączone są uchwyty ścienne z wkładkami tłumiącymi drgania. Rozdzielacze produkowane są w Niemczech z wykorzystaniem technologii „IHU” stosowanej między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, polegającej na kształtowaniu profili ze stali nierdzewnej od wewnątrz wysokim ciśnieniem. Efektem jest wyjątkowa i niepowtarzalna forma. Dodatkowo miejsca montażu osprzętu w rozdzielaczu są jeszcze lepiej zabezpieczone przed korozją i przeciekami. Ponadto zastosowanie wysokiej jakości stali nierdzewnej 1.4301 gwarantuje dużą wytrzymałość mechaniczną. Belki rozdzielacza w warunkach laboratoryjnych są w stanie wytrzymać do 349 bar ciśnienia wewnętrznego. Zastosowanie specjalnego profilu 35×1,5 mm pozwala na obniżenie prędkości przepływu o 10%. W porównaniu do profili mosiężnych tej samej średnicy, pozytywnie wpływa to na charakterystykę hydrauliczną, zmniejszając opory przepływu.

Rury wielowarstwowe w ogrzewaniu podłogowym mieszkania
Kolejnym kluczowym elementem instalacji są rury. W systemie COSMO stosuje się rury wielowarstwowe PE-RT/AL/PE-RT z wkładką aluminiową, które łączą zalety rur z tworzyw sztucznych i rur stalowych. Przede wszystkim charakteryzują się wysoką wytrzymałością na temperaturę oraz ciśnienie, zachowując przy tym wieloletnią żywotność (ponad 50 lat). Maksymalna temperatura pracy wynosi do 95oC oraz 10 bar (stała temperatura robocza 70oC). Są odporne na korozję, zarastanie i obojętne chemicznie. Dlatego doskonale sprawdzają się w instalacjach grzewczych. Warstwa aluminium znajdująca się w środku ścianki rury zabezpiecza przed wnikaniem tlenu, znacznie zmniejsza wydłużenia termiczne oraz pozwala zachować rurze nadany kształt. Ponadto proces łączenia płaszcza aluminiowego jest wykonywany doczołowo metodą spawania laserem. W odróżnieniu od starszej metody spawania „na zakład” technologia ta zapewnia taką samą grubość warstwy aluminium w całym przekroju oraz wyższą wytrzymałość na naprężenia podczas gięcia rur. Pomiędzy warstwami polietylenu i płaszczem aluminiowym znajduje się specjalna warstwa spajająca, która uniemożliwia rozwarstwianie rury. Połączenie aluminium z tworzywem sztucznym sprawia, że rury są bardzo elastyczne.

 

wodne ogrzewanie podłogowe cosmo wodne ogrzewanie podłogowe cosmofot. Rettig Heating

 

Podłączając rury do rozdzielacza należy zastosować złączkę zaciskową COSMO, która zapewnia pełną szczelność i wieloletnią trwałość połączenia. Tak wykonany system objęty jest 10-letnią gwarancją producenta, która chroni instalatora i inwestora przed każdą wadą produktu. Instalator może otrzymać certyfikat gwarancyjny dla systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego COSMO, który uprawnia do pełnego wsparcia ze strony producenta wraz z ubezpieczeniem na 1 000 000 euro, na pokrycie kosztów naprawy ewentualnych uszkodzeń.

ABC instalatora – o czym pamiętać montując wodne ogrzewanie podłogowe
Ilość ciepła oddawanego przez podłogę waha się w przedziale od 50 do 100 W/m², co wynika z faktu, że maksymalna temperatura podłogi oscyluje w granicach od 24 do 29˚C. Dlatego ogrzewanie podłogowe jako samodzielny system świetnie sprawdza się w dobrze izolowanych pomieszczeniach. W przypadku pomieszczeń wysokich lub z dużą ilością przegród przeszklonych należy zastosować dodatkowo ogrzewanie ścienne lub grzejniki.
Moc systemu jest również uzależniona od materiału wykończeniowego, którym pokryjemy podłogę. Warto pamiętać, że nie każde pokrycie dobrze radzi sobie przy takim rozwiązaniu. Powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na opór cieplny – nie może on przekraczać wartości 0,15 m² K/W. Wyższy opór skutkować będzie mniejszą skutecznością ogrzewania. Idealnie w tym celu sprawdzają się płytki kamienne oraz ceramiczne. Charakteryzują się one bardzo wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Posadzkę możemy pokryć także wykładziną – taką, na której producent wyraźnie zaznaczy na opakowaniu, że nadaje się ona do tego rodzaju ogrzewania, a pod wpływem ciepła nie będzie wydzielać szkodliwych substancji. Przystosowując system wodny pod wykończenie drewniane, należy stosować mniejszy rozstaw rur grzewczych. Z uwagi na limit temperatury podłogi dla drewna (26-27ºC) pomija się w montażu strefy brzegowe (zagęszczanie rozstawu rur grzewczych w miejscach przylegających do ścian) przy dużych przeszkleniach w pomieszczeniu. Zaleca się też zastosowanie termostatu z czujnikiem temperatury podłogi, co niektórzy producenci stawiają nawet jako wymóg przy udzielaniu gwarancji. Trzeba także pamiętać o szczególnych właściwościach drewna, takich jak skurcz i pęcznienie, dlatego do ogrzewania podłogowego nadają się tylko specjalnie do tego przystosowane parkiety (2,3-warstwowe, kilkanaście mm grubości, specjalne gatunki drewna o lepszej przewodności cieplnej).

Równomierny rozkład temperatury, czyli grzanie pod kontrolą
System wodnego ogrzewania podłogowego może generować jeszcze większe oszczędności po zastosowaniu indywidualnych termostatów sterujących temperaturą powietrza w pomieszczeniu. Termostaty są sprzężone z siłownikami elektrotermicznymi zamontowanymi na zaworach termostatycznych na rozdzielaczu, które otwierają lub zamykają przepływ w danym obwodzie grzewczym dostarczając odpowiednią, potrzebną w danej chwili  ilość ciepła. System indywidualnego sterowania generuje oszczędności energii rzędu 20-30%, dlatego inwestycja szybko się zwraca. Siłowniki elektrotermiczne COSMO są przede wszystkim trwałe i niezawodne, ale również szybkie (czas otwarcia-zamknięcia ok. 3 min) i energooszczędne (moc poniżej 2W). Zostały też perfekcyjnie zestrojone z rozdzielaczem COSMO, dlatego tworzą integralną część systemu ogrzewania podłogowego COSMO.

Więcej informacji na: www.vogelundnoot.com/pl

 

44-203 Rybnik, ul. Przemysłowa 11 , woj. śląskie
tel. +48 225 441 000,