Ogrzewanie na podczerwień a zużycie prądu – na co zwrócić uwagę?

Ekologia, komfort, zdrowie i jakość to podstawowe atuty, które dostrzegamy w systemie ogrzewania na podczerwień. Koszty miesięczne eksploatacji i pobór prądu to z kolei pierwsze obawy, które towarzyszą nam, gdy myślimy o alternatywnych do tradycyjnych sposobów ogrzewania domu. Promienniki na podczerwień zasilane są energią elektryczną, czy mogą być zatem rozwiązaniem ekonomicznym? Tak, jeśli poznamy zasadę działania paneli, przed zakupem dokonamy precyzyjnej analizy kilku czynników, a w wyborze odpowiednich modeli promienników skorzystamy z profesjonalnego doradztwa i usługi montażu.

fot. Infrared Haus

Zasada działania a zużycie prądu – ogrzewanie na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, nie generuje ciepła przez podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Komfort termiczny bez strat ciepła zapewniają bezpieczne dla człowieka fale elektromagnetyczne – tzw. długie fale podczerwieni IR-C emitowane z paneli grzewczych. Nośnikiem ciepła są więc osoby, przedmioty i obiekty, na które padają promienie podczerwieni. To zasada odzwierciedlająca działanie promieni słońca. Korzystamy z przyjemnego ciepła podczerwieni, gdy jesteśmy w polu operowania słońca, a w pomieszczeniu mamy równomierny rozkład temperatury. W kontekście ogrzewania na podczerwień i poboru prądu oznacza to, że wystarczy aktywować promienniki tylko na kilka godzin na dobę w sezonie grzewczym, a to obniża koszty miesięczne zużycia energii. Ciepło dociera do nas bowiem natychmiast. Panele rozgrzewają się szybko i równomiernie rozprowadzają ciepło. Dzięki elektronicznym sterownikom sami programujemy i kontrolujemy poziom temperatury. Czujniki termostatu włączają i wyłączają panel, utrzymując zadaną, stałą temperaturę. Dzięki temu mamy energooszczędny tryb pracy panelu grzewczego.

fot. Infrared Haus

Analiza parametrów do kalkulacji – szczegółowy koszt inwestycji i określenie czasu zwrotu środków w zestawieniu z prognozowanym zużyciem prądu warto tworzyć w asyście ekspertów. Firma INFRARED HAUS zapewnia darmową wycenę usługi na bazie uzyskanych od klienta informacji. Każdorazowo są więc to wyliczenia indywidualne, zależne od potrzeb inwestora i kilku czynników związanych ze specyfiką nieruchomości. Ilość paneli i ich moc dobieramy do kubatury i termiki domu. Możemy ogrzewać podczerwienią cały dom lub tylko jego część np. łazienkę czy salon. Oprócz wymiarów ogrzewanej powierzchni ważna jest analiza poziomu izolacji obiektu. Im szczelniejsza izolacja z wełny, pianki PUR, styropianu czy innego materiału, tym mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie niższe zużycie prądu dla ogrzewania na podczerwień.

fot. Infrared Haus

Jakość paneli grzewczych – komfort termiczny zależy także od właściwego doboru modeli promienników. Warto wybrać urządzenia zbudowane z komponentów wysokiej jakości, by cała energia wykorzystywana była na emisję fal, bez strat ciepła. INFRARED HAUS oferuje wydajne panele obudowane stalą lakierowaną proszkowo. Źródło ciepła stanowią węglowe włókna grzewcze, a materiał izolacyjny gwarantuje wysoką izolację termiczną od ściany i skierowanie całego ciepła do pomieszczenia. Wszystkie modele posiadają wodoszczelność w klasie IP-44 i 10 lat gwarancji. Mogą być montowane na ścianie lub suficie. W zależności od wielkości ogrzewanego pomieszczenia producent oferuje 4 podstawowe modele promienników. Dopasowanie mocy modelu do powierzchni jest więc kluczowym aspektem dla poboru prądu przez ogrzewanie na podczerwień. Przy tej technologii oszczędzamy też na zakupie rur i montażu kilometrów instalacji, czy budowie dodatkowych pomieszczeń na sprzęt. Panel wystarczy podłączyć go gniazda i gotowe. Prosty montaż, niemal bezobsługowe użytkowanie i brak żmudnej konserwacji, to dodatkowe atuty systemu.

fot. Infrared Haus

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne a normy budowlane i dotacje

Wyliczając koszty miesięczne ogrzewania na podczerwień miejmy na względzie, że w pewnym sensie nie zostajemy z nimi sami. Energooszczędność i ekologia to aktualnie nie tyle trend w budownictwie, co standard. Zobowiązani są dążyć do niego zarówno architekci, jak i deweloperzy, a także inwestorzy dokonujący modernizacji czy przebudowy budynków istniejących. Nowe Warunki Techniczne 2021 regulują normy w zakresie maksymalnego poziomu przenikania ciepła dla przegród (ściany, drzwi, okna, dach) oraz maksymalnego poboru energii rocznej przez budynek. Normy te z nawiązką realizują już budynki tworzone w standardzie domów pasywnych i energooszczędnych. Odnawialne źródła energii (OZE) coraz powszechniej wkraczają nie tylko do zasilania przemysłu, ale także budynków mieszkalnych czy biurowych. Fotowoltaika, turbiny wiatrowe, to skuteczna alternatywa dla energii pozyskanej z paliw kopalnych. Koszty miesięczne zużycia prądu w ogrzewaniu na podczerwień amortyzują także programy dotacyjne takie jak rządowa akcja „Czyste Powietrze” lub ulga termomodernizacyjna. Projekty te oferują wsparcie finansowe na wymianę starego systemu grzewczego opartego o paliwa kopalne, na nowoczesne i ekologiczne systemy elektryczne, do których zalicza się ogrzewanie na podczerwień. W uldze termomodernizacyjnej można odliczyć od podatku koszty związane z zakupem sprzętu, materiałów i usług związanych termiczną modernizacją nieruchomości. Bardzo często równolegle z dotacjami rządowymi wsparcie oferują Urzędy Miasta i Gminy. Wymiana starego źródła ogrzewania na nowe z lokalnego programu nie wyklucza uzyskania dotacji rządowych i vice versa.

fot. Infrared Haus

Nowoczesny design i zdrowe ciepło ze słońca

Ogrzewanie na podczerwień to także czyste powietrze w naszym domu w dosłownym sensie. Panele grzewcze nie wzbijają kurzu, nie wysuszają powietrza, niwelują wilgoć i rozprzestrzenianie się pleśni czy grzybów. Za te walory wdzięczni będą szczególnie alergicy. Technologia jest bezpieczna dla człowieka, gdyż promieniowanie IR-C występuję w przyrodzie naturalne. Od lat korzystamy z niego także w innych dziedzinach – w medycynie, rolnictwie, fizjoterapii. Obok zdrowia i ekologii istotną zaletą paneli grzewczych jest ich funkcjonalność jako elementów aranżacji. Standardowe białe promienniki sprawdzą się w przestrzeniach, w których zależy nam na harmonijnej, prostej lub wręcz surowej estetyce.

fot. Infrared Haus

Ale możemy również indywidualnie dobrać kolor panelu, pasującego do stylistyki czy barwy ścian danego pomieszczenia. Panele grzewcze w kolorze czarnym czy grafitowym idealnie wkomponują się w loftowy klimat domu czy mieszkania. INFRARED HAUS oferuje także panele grzewcze w formie luster lub atrakcyjnych obrazów dekoracyjnych z własnym nadrukiem. Plakat z ulubionego filmu, kojący krajobraz lub wymarzone auto mogą zdobić ścianę pokoju dziecięcego, salonu czy sypialni.

fot. Infrared Haus

Promienniki na podczerwień to nowoczesny, praktyczny i ekonomiczny system grzewczy. Jeśli w wyliczeniach kosztów miesięcznych zużycia prądu ogrzewania na podczerwień skorzystamy z pomocy profesjonalistów, możemy cieszyć się ciepłem słońca w domu przez wiele lat.

Ze szczegółową ofertą firmy INFRARED HAUS można zapoznać się na stronie www.sloncewdomu.pl

43-180 Orzesze, ul. Konarskiego 6c/1, woj. śląskie
tel. 661 868 617,