Bez wątpienia węgiel czy gaz, jako surowce nieodnawialne, wcześniej czy później odejdą do lamusa, można też przypuszczać, że podobny los czeka nieekonomiczne piece, które podgrzewają wodę w instalacji grzewczej.

Wykorzystanie podczerwieni do ogrzewania domów i mieszkań ma szereg zalet, które sprawiają, że zainteresowanie tą technologią sukcesywnie rośnie, choć samo promieniowanie podczerwone jest przecież starsze niż ludzkość. Rzadko pamiętamy, że przyjemne ciepło słońca, które doceniamy szczególnie latem, dociera na ziemię właśnie dzięki podczerwieni. Analogicznie działają promienniki podczerwieni, które emitują niewidoczne fale, ogrzewające bezpośrednio wszystkie przedmioty w danym pomieszczeniu.

fot. Raine Polska

Zwolenników ogrzewania na podczerwień przekonują nie tylko niskie koszty eksploatacji, ale coraz częściej także proekologiczność oraz wysoki komfort cieplny. Zwłaszcza ten ostatni aspekt ma duże znaczenie, bo w przypadku konwencjonalnych grzejników najpierw ogrzewa się powietrze, następnie zaś ściany, podłogi, przedmioty i ludzie. Rozkład temperatur nie jest równomierny, bo ciepło emitowane przez kaloryfer unosi się do góry, przemieszcza na drugi koniec pomieszczenia, a następnie dołem wraca w stronę grzejnika. W sposób oczywisty przekłada się na odczuwany przez osoby przebywające w pomieszczeniu komfort cieplny. Ponadto konwekcyjny ruch powietrza powoduje unoszenie się kurzu, co jest szczególnie niekorzystne dla alergików i astmatyków.

Fale podczerwone działają inaczej: bezpośrednio ogrzewają wszystkie obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, przez co mają one taką samą temperaturę. Ponadto ściany, podłoga, sufit i inne przedmioty odbijają fale podczerwone, a także kumulują ciepło, które następnie stopniowo oddają, stając się tym samym elementami grzewczymi. Rozkład temperatur w pomieszczeniu jest więc równomierny, co można porównać do wygrzewania się w promieniach słońca. Ograniczony jest również ruch powietrza, a tym samym wyeliminowane niepożądane zjawisko unoszenia się kurzu, pyłków czy bakterii.

fot. Raine Polska

Ogrzewanie na podczerwień – koszty eksploatacji

W powszechnej świadomości utrwaliło się, że każdy rodzaj ogrzewania, który wykorzystuje prąd oznacza wysokie koszty eksploatacji. Takie przeświadczenie jest niechlubnym spadkiem po nieekonomicznych urządzeniach grzewczych, źle zaprojektowanych i przestarzałych. Wynika także z faktu, że tradycyjne systemy ogrzewania tracą znaczą część energii podczas przesyłania ciepła systemem rur do grzejników. Koszty eksploatacji ogrzewania na podczerwień są znacznie niższe, bo energia elektryczna jest zamieniania bezpośrednio w promieniowanie podczerwone, z pominięciem konieczności transportu ciepła za pośrednictwem rur, nawiewów i bez ogrzewania wody. Zaawansowane i dopracowane w każdym calu promienniki to urządzenia wysoce efektywne i ekonomiczne zarazem, co przekłada się na niewielkie zużycie prądu ogrzewania na podczerwień. Do tego dochodzą ponadto oszczędności wynikające z wyeliminowania konieczności budowy komina i kotłowni, a także fakt, że promienniki można zamontować właściwie w każdym budynku – zarówno mieszkalnym, jak i np. użyteczności publicznej, o ile rozprowadzona jest w nim sprawnie działająca instalacja elektryczna o odpowiedniej mocy. Nie trzeba rozprowadzać skomplikowanej instalacji, kuć ścian, kupować grzejników.

Proponowane przez firmę Raine systemy z powodzeniem działają jako główne lub dodatkowe źródło ogrzewania np. w stadninach koni, biurach, halach produkcyjnych i wielu innych pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Często instalowane są też w domach i mieszkaniach prywatnych, w których inne metody ogrzewania z okazały się mało efektywne i generujące wysokie koszty eksploatacji.

fot. Raine Polska

Dla miłośników designu

W XXI wieku przywykliśmy już do myśli, że funkcja praktyczna przedmiotów z naszego otoczenia nie może wymuszać żadnych kompromisów na rzecz estetyki. Nie przez przypadek bardzo popularne są obecnie grzejniki dekoracyjne lub rozwiązania, które pozwalają na wyeliminowanie konieczności ich montażu, jak np. ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem mat grzejnych. Proponowane przez Raine panele na podczerwień UDEN-S oferowane są w różnych wariantach wykonania, co pozwala harmonijnie wkomponować je w każde wnętrze. Ciekawą propozycją producenta są panele ceramiczno-granitowe w różnych odcieniach, które szczególnie wpiszą się w gusta osób poszukujących stylowych, eleganckich urządzeń grzewczych. Z kolei klasyczne, białe panele z linii White dobrze dopasują się do minimalistycznych wnętrz, których właściciele stronią od nadmiernej ornamentyki, wybierając proste i oszczędne w wyrazie formy. Nie brak też kolorowych paneli, które można instalować we wnętrzach na zasadzie stonowanej harmonii lub wyrazistego, kolorystycznego akcentu, który ożywi aranżację.

fot. Raine Polska

Bezpieczne w toku użytkowania, łatwe w montażu, praktycznie bezobsługowe, a także zapewniające niskie koszty eksploatacji… Ogrzewanie na podczerwień coraz częściej staje się atrakcyjną alternatywą dla innych rozwiązań. Warto też pamiętać, że jest ono w pełni ekologiczne, bo w odróżnieniu np. od kotłów na paliwa stałe, nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń. A dla nieprzekonanych dodatkowych argumentów niech dostarczy możliwość uzyskania dotacji w ramach programu „Czyste powietrze”, który ma za zadanie wspierać zakup przyjaznych środowisku i człowiekowi urządzeń grzewczych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.uden-s.pl

43-300 Bielsko Biała, ul. 1 Maja 9, woj. śląskie
tel. +48 33 814 90 24, +48 732 955 799 ,