Kotły c.o. Ecodesign – ECO 5 i Sztoker

Nowoczesne kotły c.o. na ekogroszek i pellet

Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły Ecodesign czy 5 klasa – a więc certyfikaty przyznawane przez niezależne jednostki badawcze – powinny być dla nas podstawowym kryterium, bo równie wiele mówią o emisyjności, co i o sprawności kotłów. Urządzenia ECO 5 czy Sztoker to najnowocześniejsze rozwiązania oferowane przez firmę Kotłomet, które pozostawiają tradycyjne „kopciuchy” daleko w tyle. Dobre opinie kotły Sztoker i ECO 5 zbierają też za prostą obsługę, dzięki której czynności eksploatacyjne są zredukowane do niezbędnego minimum.

Kotły z Ecodesign i z 5 klasą

Zdaje się, że czasy, w których bezmyślnie wrzucaliśmy do kotła co. plastikową butelkę czy karton po mleku odchodzą do przeszłości. I nie jest to tylko wynik zaostrzających się przepisów, choć z pewnością zmiany w prawodawstwie (zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym) dostarczają impulsów do zmian na lepsze. Liczne programy dofinansowań na wymianę starych urządzeń grzewczych, zanim te staną się nielegalne, kampanie społeczne uświadamiające ludzi, że chmurę smogu, która wisi nad naszymi głowami każdej zimy, wytwarzamy sami, wreszcie – poszerzająca się oferta producentów urządzeń grzewczych… wszystkie te czynniki sprawiają, że dziś coraz częściej wymieniamy stare „kopciuchy” węglowe na nowe, przyjazne środowisku kotły. Ecodesign, 5 klasa – to drogowskazy, którymi powinniśmy się kierować chcąc mieć pewność, że wybrany przez nas piec będzie miał nie tylko niskie wskaźniki emisji zanieczyszczeń, ale także – że będzie opłacalny w eksploatacji oraz wyróżniający się wysoką sprawnością cieplną. Takie kotły (opalane pelletem lub ekogroszkiem) znajdziemy w ofercie firmy Kotłomet.

Kotły na ekogroszek ECO 5

O ekogroszku czasem mówi się, że to paliwo XXI wieku – jest bardzo kaloryczny, pali się długo i dostarcza dużo ciepła, a przy tym pozostawia niewiele odpadów. Do tego ekogroszek jest tani, co oczywiście przekłada się na niskie koszty ogrzewania. Nic dziwnego, że jako ekologiczna pochodna węgla cieszy się w naszym kraju dużą popularnością i opinie są tu zgodne. Dobre paliwo to jednak połowa sukcesu. Równie istotny jest sprawny i wygodny w eksploatacji kocioł, który pozwoli docenić w pełni zalety ekogroszku.

Jednym z flagowych produktów na ekogroszek firmy Kotłomet znajdują się między innymi urządzenia typu ECO 5. Są to kotły z certyfikatem Ecodesign i 5 klasą według normy PN-EN 303-52012, które spełniają też wymagania dyrektywy bezpieczeństwa wyrobu potwierdzone deklaracją zgodności i oznaczone są znakiem „CE”. Co te wyróżniki mówią przeciętnemu użytkownikowi kotłów Otóż po pierwsze – że piece mają bardzo niskie wskaźniki emisji zanieczyszczeń. Po drugie – że mają wysoką sprawność cieplną, która w przypadku kotłów ECO 5 wynosi 89-95,5%. Spełniające wymogi określone rozporządzeniem Komisji (UE) 20151189 z dnia 28 kwietnia 2015 roku (tzw. Ecodesign) kotły c.o. mogą ponadto brać udział w programach ograniczania niskiej emisji, w których można ubiegać się o dofinansowanie na zakup kotła.

ECO 5 to kotły wodne niskotemperaturowe o stalowej konstrukcji, wyposażone w komorę paleniskową, w której umieszczony jest palnik, wysokosprawny wymiennik ciepła, elektroniczny sterownik oraz zasobnik paliwa.

Unikalnym rozwiązaniem firmy Kotłomet jest palenisko piątej generacji, w którym następuje spalanie paliwa. W kotłach co. z Ecodesign i 5 klasą ECO 5 zastosowano wysokowydajny podajnik SV200 z automatycznym dozowaniem paliwa, które za pomocą ślimaka napędzanego motoreduktorem podawane jest z zasobnika (kosza) do palnika. Spalanie następuje w specjalistycznym opatentowanym palenisku piątej generacji. Do napędu ślimaka służy markowy motoreduktor z biegiem wstecznym, składający się z silnika oraz reduktora.

fot. Kotłomet

Najnowsze rozwiązanie ślimaka zapobiega kruszeniu opału oraz przekłada się na mniejsze obciążenie siły przesuwu. Z kolei system równomiernego, bezciśnieniowego rozprowadzania powietrza w zamkniętej komorze spalania oraz system przepustnic powietrznych i wymuszonego obiegu powietrza dookoła paleniska zapewniają podgrzewanie powietrza. Podajnik przeznaczony jest do kotłów co. na ekogroszek, miał, pellet, mieszanki miału czy zboże.

Sterowanie pod kontrolą

Kotły c.o. z Ecodesign i 5 klasą ECO 5 wyposażone są sterownik ARGOS PID (opcjonalnie w sterownik ARGOS PID+), które pozwalają na pracę ze stałą, zadaną temperaturą czynnika grzewczego do max 80°C przez podanie odpowiedniej ilości paliwa do retorty palnika. Przez to wyeliminowane są gwałtowne zmiany temperatury w kominie oraz w komorze spalania, a kocioł grzeje przez cały czas, bez przestojów.

Temperatura wody wyjściowej również jest stabilna. Regulacja mocy kotła odbywa się z krokiem 1%, czyli minimalna moc kotła to 3% (jest to stan podtrzymania ognia), aż do maksymalnej mocy, czyli 100%. Latem funkcja kotła może być ograniczona tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Sterowniki wyposażone są w dodatkowy ogranicznik temperatury. W sytuacji, gdy temperatura wody na wyjściu kotła wzrośnie do 95°C, ogranicznik zatrzyma proces spalania.

Sterowniki ARGOS PID i ARGOS PID+ odpowiadają zarówno za regulację procesu spalania, jak i za regulację temperatury z płynną modulacją mocy. Dzięki temu rola użytkownika ograniczona jest do ustawiania temperatury (można również podłączyć zewnętrzny termostat), natomiast ilość powietrza i dawkę paliwa dobiera automatycznie sterownik. Pozwala to na zoptymalizowanie ilości zużywanego paliwa, a ponadto przekłada się na dłuższą żywotność wymiennika i eliminuje efekt kondensacji wody w komorach wymiennika.

Sterowniki odpowiadają za pracę podajnika, dmuchawy, pompy obiegowej c.o., pompy ciepłej wody użytkowej oraz pompy cyrkulacyjnej. Dzięki ich zastosowaniu kocioł jest urządzeniem ekologicznym, w którym emisja pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska zredukowana jest do minimum.

Standardowo dostępny sterownik ARGOS PID można zastąpić opcjonalnie dostępnym sterownikiem ARGOS PID+. Jego obsługę ułatwia duży, kolorowy wyświetlacz, a dzięki rozbudowanym opcjom sterowania obiegami łatwo można dopasować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb, zwiększając tym samym oszczędność opału. Również ten sterownik można podłączyć do sieci LAN, co pozwala na zdalny dostęp do sterownika poprzez dedykowaną platformę ekotlownia.pl.

 

fot. Kotłomet

Kotły Sztoker+ i Sztoker BIO

Urządzeniem przeznaczonym do efektywnego ogrzewania ekogroszkiem jest też kocioł Sztoker + z Ecodesign i 5 klasą. Charakteryzuje się bezdymnym procesem spalania paliwa, co skutkuje bardzo niską emisją szkodliwych związków i pyłów. Kocioł Sztoker + wyposażony jest w automatyczny zespół podawania paliwa oraz zasobnik opału, co pozwala na zminimalizowanie obsługi.

Sercem kotła jest mikroprocesorowy regulator Cobra 2 z systemem sterowania PID II, który włącza urządzenie na taką moc, jaka jest w danym momencie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Dzięki temu kocioł Sztoker+ grzeje przez cały czas bez przestojów, gwałtownych zmian temperatury w kominie i komorze spalania, a temperatura wody zasilającej jest bardzo stabilna. Regulator steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie. Odpowiada też za załączanie pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownika zaworu mieszającego. Dodatkowo może współpracować z panelem zdalnym T1000, który może również spełniać role termostatu pokojowego. Dzięki rozbudowanemu algorytmowi pracy, regulator może oddzielnie sterować strefami czasowymi dziennymi oraz tygodniowymi zarówno dla temperatury kotła, jak i ciepłej wody użytkowej.

fot. Kotłomet

W kotle Sztoker+ transport opału ze zbiornika do paleniska odbywa się za pomocą podajnika ślimakowego o opatentowanej konstrukcji, która zmniejsza ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej. Dzięki temu obsługa nie jest kłopotliwa, bo opał w zbiorniku wystarczy uzupełnić raz na kilka dni.
System wyrównywania ciśnienia w zbiorniku paliwa oraz alarm otwartej klapy zasobnika ograniczają do minimum możliwość powstania pożaru w zasobniku.

Ukłonem w stronę użytkownika jest nie tylko bardzo łatwe ładowanie opału do zbiornika, ale także dowolna konfiguracja strony zasypu paliwa do zasobnika jak i strony otwierania wszystkich drzwiczek.
W ofercie firmy Kotłomet znajdziemy ponadto kotły Sztoker BIO na pellet, które spełniają wymagania 5 klasy oraz dyrektywy Ecodesign. Kotły c.o. Sztoker BIO z zapalarką i automatycznym palnikiem, przeznaczone są do pracy w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania. Można je stosować w instalacjach c.o. i c.w.u. zarówno w układach grawitacyjnych, jak i w obiegach wymuszonych (tzw. pompowych), a ich sprawność przekracza 95 %. Kotły Sztoker BIO przeznaczone są do przygotowania ciepłej wody w układach centralnego ogrzewania do temperatury na wyjściu z kotła nie przekraczającej 85°C.

W standardzie wyposażone są one w palnik do spalania pelletu, automatyczny zespół podawania paliwa, zasobnik opału oraz mikroprocesorowy regulator Cobra 2 BIO z systemem sterowania PID II. Stalowy, spawany palnik wykonany jest z udziałem elementów ze stali zarówno żaroodpornej, jak i kwasoodpornej, co zapewnia jego wysoką trwałość.

Kocioł Sztoker BIO pracuje w trybie cyklicznym i charakteryzuje się bezobsługowym rozpalaniem oraz samoistnym wygaszaniem palnika w zależności od ustawionych parametrów.

Podobnie jak w kotle c.o. Sztoker+ transport opału ze zbiornika do paleniska odbywa się za pomocą podajnika ślimakowego. Regulator steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie, a także odpowiada za załączanie pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownika zaworu mieszającego. Dodatkowo regulator może współpracować z panelem zdalnym T1000, który może również spełniać role termostatu pokojowego. Dzięki rozbudowanemu algorytmowi pracy, regulator może oddzielnie sterować strefami czasowymi dziennymi oraz tygodniowymi zarówno dla temperatury kotła, jak i ciepłej wody użytkowej.

Również w tym wypadku to klient decyduje o konfiguracji strony zasypu paliwa do zasobnika czy o stronach, na które mają się otwierać drzwiczki.

Kotły Sztoker BIO świetnie sprawdzą się do ogrzewania budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz małych obiektów użyteczności publicznej takich jak urzędy, pawilony handlowe, obiekty produkcyjne i inne.

fot. Kotłomet

Jest wiele czynników, na które warto zwracać uwagę wybierając kotły c.o. Ecodesign, 5 klasa – właśnie takimi certyfikatami powinny legitymować się kupowane dziś urządzenia, bo to gwarancja, że nie staną się one w krótkim czasie nielegalne. Pomocne mogą też być opinie innych osób, które wiele powiedzą nam o obsłudze i codziennej eksploatacji. Warto przy tym stawiać na urządzenia produkowane przez firmy z wieloletnim stażem, które przez lata zdobyły zarówno doświadczenie, jak i uznanie klientów. Zakład Produkcji Kotłów P.P.H.U. Kotłomet powstał w 1974 roku i od samego początku nastawiony był wyłącznie na produkcję kotłów c.o. Jakość potwierdzona certyfikatami, atestowane materiały, staranne i estetyczne wykonanie – to mocne strony oferowanych przez tę firmę urządzeń, dające gwarancję, że będą one pełnić swoją rolę bezawaryjnie i przez długi czas.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie www.kotlomet.pl

63-300 Pleszew, ul. Marszewska 17, woj. wielkopolskie
tel. 627 422 240, 505 840 077,


Liczba odwiedzin: 1450 | Data publikacji: 2020-02-13

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.05.2021 | Piece, kotły
Jeszcze nie tak dawno o wyborze kotła...
Zaniedbany ogród, który jest przecież wizytówką domu,...
09.09.2021 | Kruszywa
Zastosowanie kamienia wapiennego we współczesnym przemyśle i...
Z roku na rok ekologiczne rozwiązania i...
07.09.2021 | Kontenery
Specjalistyczne kontenery Polkont to gwarancja bezpieczeństwa magazynowania...
03.09.2021 | Ogrzewanie
Trociny w kominku jeszcze kilkanaście lat temu...
DEKORDESKA to unikatowy produkt, który pozwala cieszyć...
01.09.2021 | Piece, kotły
Piec elektrodowy jest jednym z coraz częściej...
Japońska jakość wraz ze światowym wzornictwem. Wśród...
Choć drewno uznawane jest za jeden z...
06.08.2021 | Beton
Obciążniki betonowe są jednym z najbardziej powszechnych...
MORAD to lider rynku produkcji systemów aluminiowych...
Wykorzystywanie zrzyn, okrąglaków czy odpadów tartacznych i...
21.07.2021 | Ogrzewanie
Trwałe, odporne na osadzanie się kamienia, nieszkodliwe...
Zarówno w przestrzeni publicznej, jak też prywatnej,...
Prace związane z wykonywaniem czy serwisowaniem instalacji...
Giętarki do blachy i giętarki do rur...
07.07.2021 | Oświetlenie
Światło jest jednym z najlepszych narzędzi do...
Atrakcyjna cena palarni zewnętrznych i spełnienie krajowych...
Nie od dziś wiadomo, że przy wielu...
15.06.2021 | Meble
Jak powstają eleganckie nowoczesne meble do salonu,...
07.06.2021 | Stolarka otworowa
Nowoczesne i inteligentne systemy sterowania budynków przynoszą...
06.06.2021 | Chemia budowlana
Gont bitumiczny Matizol Max doskonale nadaje się...
02.06.2021 | Piece, kotły
Polska znajduje się w czołówce państw Unii...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. warmińsko-mazurskie

Słowa kluczowe: kotłomet, zakład, piece, eko 27, kotły z podajnikiem, kotlomet, kotły, Kotły Sztoker+, Sztoker BIO, kotły sterowane, Kotły na ekogroszek ECO 5, Kotły z Ecodesign, kotły sztoker, kotły ecodesign
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy