Kocioł na pellet 5 klasy z certyfikatem Ecodesign – co to znaczy?

Do inwestycji w ekologiczne kotły na paliwo stałe namawiają nas nie tylko eksperci technik grzewczych czy producenci kotłów, ale przede wszystkim przepisy prawa. Kotły na pellet 5 klasy Ecodesign to przykład rozwiązania, dzięki któremu spełnimy normatywy i sami oszczędzimy. A to zysk i dla portfela, i dla przyrody. O czym informują nas składowe nazwy?

Pellet

To najbardziej ekologiczne paliwo stałe opałowe. Powstaje podczas prasowania pod ciśnieniem odpadów drzewnych z drzew iglastych lub liściastych (trocin, zrębków). Tańszym od pelletu drzewnego wariantem tego paliwa jest tzw. agropellet pozyskiwany z odpadów produkcji rolnej. Pellet wyróżnia generowanie małej ilości popiołu, niska wilgotność, minimalna emisja CO2 i innych gazów do atmosfery oraz brak nieprzyjemnych zapachów. Atutem jest także wysoka kaloryczność – porównywalna z drewnem, niższa od węgla, ale w kontekście efektywności paliw OZE, druga po energii słonecznej. Ekonomiczne spalanie paliwa w kotle na pellet 5 klasy Ecodesign jest możliwe dzięki prawidłowemu ustawieniu parametrów pod wymogi obiektu oraz automatyzacji pracy urządzenia, która m.in. kontroluje ilość spalanego materiału, poziom temperatury i powietrza wewnątrz komory.

5 klasa

Klasa kotłów określa graniczne wartości emisji spalin oraz sprawności grzewczej urządzeń. Zapisana jest na tabliczce znamionowej urządzenia. Klasa 5 oznacza kocioł o najwyższej sprawności (~90%), najniższej emisji CO2, dostosowany do spalania biomasy, oszczędny w zużyciu paliwa. Klasyfikacja została wprowadzona w 2012 roku obowiązującą do dziś normą PN EN 303-5. Wcześniej w powszechnym użyciu były kotły nieklasyfikowane lub klasy 1-2 (do 2005) oraz 3-4. Od 2018 nie są produkowane nowe modele w klasach 3 i 4, a ustawy antysmogowe w poszczególnych miastach określają terminy wymaganej wymiany starych urządzeń na nowe. Pomocne w decyzji o modernizacji domowego systemu grzewczego są rządowe lub resortowe programy dofinansowania zakupu urządzeń. Kocioł na pellet 5 klasy Ecodesign bez problemu spełnia nowe normy.

Ecodesign (Ekoprojekt)

Obowiązująca od 2020 roku Dyrektywa Parlamentu Europejskiego określa normy emisyjności i wydajności dla kotłów grzewczych na paliwa stałe. Wartości te reguluje pojęcie emisji sezonowej liczonej jako wartość średnia z emisji kotła przy pracy z mocą nominalną oraz mocą obniżoną (kocioł większość czasu pracuje z mocą obniżoną, a więc normy powinny to uwzględniać). Każdy kocioł ze znaczkiem Ecodesign spełnia normy kotłów klasy 5. Nie zawsze działa to w drugą stronę, zatem wybierając kocioł na pellet, warto wybrać urządzenie podwójnie certyfikowane. Odpowiednie oznaczenia znajdziemy na danym modelu.

Dlaczego właśnie ten? Ekologiczny i z dofinansowaniem

Co zyskujemy, decydując się na kocioł na pellet 5 klasy z certyfikatem Ecodesign?

• Większą sprawność kotła, czyli ilość ciepła, które z danej porcji materiału pozyskamy. Kotły niższych klas osiągają max. 75% sprawności, kotły klasy 5 nawet 90% efektywności.
• Optymalizujemy zużycie paliwa, kontrolujemy jego jakość oraz parametry cieplne dzięki automatyzacji pracy urządzenia.
• Uzyskujemy większą wydajność grzewczą dzięki jakości materiału opałowego, co sprawia, że koszt zakupu paliwa szybko nam się zwraca.
• Mamy zapewnioną dostępność paliwa oraz możliwość wymiany go na tańszy wariant.
• Nawet do 3 razy mniej pyłów uwalnianych do atmosfery.
• Odchodzimy od węgla na rzecz pozyskania energii naturalnej, odnawialnej.
• Jesteśmy w zgodzie z przepisami prawa i ominą nas wysokie kary finansowe.
• Dostajemy częściowy zwrot kosztów inwestycji, jeśli zdecydujemy się aplikować o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze lub „Stop Smog” (dla gmin objętych uchwałami antysmogowymi, które regulują termin wymiany kotłów).

Kotły ECO 5 PEL od KOTŁOMET – przyjrzyjmy się zaletom na przykładzie

Kotły ECO 5 PEL renomowanego polskiego producenta z niemal 50-letnim stażem na rynku grzewczym to autorskie modele kotłów niskotemperaturowych z podajnikiem paliwa zasilane na pellet. Stworzone, by zapewnić ekologiczne spalanie zgodne z wymaganiami EN 303-5 i ECODESIGNU.

fot. Kotłomet

Przyjrzyjmy się, co przygotował producent w swym modelowym kotle na pellet 5 klasy Ecodesign:

• Kotły dostępne w czterech wariantach mocy cieplnej od 10 kW do 38 kW, co pozwala swobodnie dobrać rodzaj urządzenia do potrzeb budynku.
• Deklarowany pobór mocy przy 100% mocy, czyli w stanie gotowości eksploatacyjnej, od 55 W do 186 W.
• Wysoka sprawność cieplna w zależności od mocy urządzenia 88,8% (dla PEL 10).
• Niska zawartość popiołu od 0,3 do 1,0%, co umożliwia rzadsze czyszczenie i zapewnia dłuższą żywotność kotła.
• Maksymalne zużycie paliwa od 2,26 kg/h (dla PEL 10) do 8,2, kg/h (dla PEL 38).
• Automatyzacja pracy – sterownik systemu podawania paliwa umożliwia stałą pracę kotła z zadaną temperaturą czynnika grzewczego, a także bezpieczeństwo użytkowania poprzez zatrzymanie spalania, gdy temperatura wody na wyjściu osiągnie wartość > 95%.
• Kocioł na pellet 5 klasy z certyfikatem Ecodesign od KOTŁOMET wykonano z materiałów neutralnych dla środowiska, podlegających recyklingowi po demontażu (grubość blachy 6 mm).
• Kocioł wyposażony jest w nowoczesny podajnik ślimakowy SV200, który zapobiega kruszeniu opału. Element napędza motoreduktor z biegiem wstecznym.
• Zamknięta komora spalania wyposażona w system równomiernego oraz bezciśnieniowego rozprowadzania powietrza.
• Stałe podgrzewanie powietrza zapewnia system przepustnic powietrznych oraz system wymuszonego obiegu powietrza dookoła paleniska.
• 5 lat gwarancji.

fot. Kotłomet

Szczegółową charakterystykę wszystkich parametrów technicznych urządzenia sprawdzimy na www.kotlomet.pl – kotły ECO 5 klasy

O czym pamiętać przy wyborze kotła? Podsumujmy

Moc

Kocioł musi być dopasowany do potrzeb budynku pod względem mocy. Nie kupujemy „na zapas”, gdyż grozi to przyspieszoną eksploatacją urządzenia, generowaniem nadmiernej ilości odpadów i brakiem efektywności grzewczej. Moc dobieramy w zależności od powierzchni obiektu do ogrzania z uwzględnieniem strat ciepła, które generuje budynek. Eksperci KOTŁOMET wspierają wiedzą i poradą inwestorów w tej kluczowej decyzji.

Przepisy

Kocioł na pellet 5 klasy Ecodesign spełnia wymogi prawa i postanowienia uchwał antysmogowych. Zapoznanie się z wytycznymi dla swojej gminy pozwoli nam dobrać optymalne rozwiązanie grzewcze i nie przepłacać. Każda gmina indywidualnie reguluje termin graniczny wymiany starych urządzeń na nowe, a także informuje o programach wsparcia i możliwych okresach przejściowych we wdrożeniach nowych rozwiązań. Warto śledzić komunikaty na bieżąco.

Certyfikaty

Decydując się na zakup eko kotła, zawsze zweryfikuj, czy deklarowane wartości parametrów podawane są w odniesieniu do obowiązującej, aktualnej normy. Oszczędzisz sobie czasu i kłopotu, korzystając z usług renomowanych producentów, którzy posiadają pełną dokumentację swoich produktów i przeprowadzają restrykcyjne testy jakości

fot. Kotłomet

Sprawdź pełną ofertę ekologicznych kotłów c.o. dostępnych w Zakładzie Produkcji Kotłów „P.P.H.U. Kotłomet” na www.kotlomet.pl

63-300 Pleszew, ul. Marszewska 17, woj. wielkopolskie
tel. 627 422 240, 505 840 077,