Globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, wymierające gatunki to nie Twoja sprawa? Wręcz przeciwnie! Skutki ekspansywnej i niszczącej ingerencji człowieka w środowisko naturalne można mnożyć, choć przeciętnemu mieszkańcowi Polski, który nie tylko używa starego kotła (zwanego nie przez przypadek „kopciuchem”), ale na domiar złego spala w nim śmieci wydaje się, że te kwestie jego nie dotyczą. Niestety rzadko widzimy związek pomiędzy paliwem jakiego używamy do ogrzewania a degradacją środowiska w skali globalnej.  
Może więc argumentem mocniejszym niż wymierający gatunek uszatki błotnej będzie nasze zdrowie? Bo przecież paląc opałem niskiej jakości, mokrym drewnem czy – co gorsza – śmieciami, szkodzimy nie tylko przyrodzie, ale i samym sobie. Nowotwory, astma, alergie to efekt naszej codziennej działalności, gdy beztrosko wrzucając do kotła kartonik po mleku zapominamy o tym, że trujące substancje, które przenikną po jego spaleniu do atmosfery, bardzo szybko do nas wrócą (a konkretnie – do naszych płuc). Jeśli spojrzeć na problem ekologii z tej strony, to unijne przepisy przestają być odległą abstrakcją i niepotrzebnym dmuchaniem na zimne, a stają się bardzo racjonalnym i rozsądnym działaniem na rzecz naszego zdrowia. A jeśli i ten argument do nas nie trafia, to pomyślmy o pieniądzach, bo przecież im bardziej zanieczyszczamy środowisko i eksploatujemy zasoby naturalne, tym droższe są nasze koszty życia – energia, ogrzewanie, żywność, woda.

Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, jaki kocioł c.o. z podajnikiem i jakiej firmy wybrać, spróbujmy pomyśleć perspektywicznie. Stawiając na ekologiczne paliwo (pellet, ekogroszek), które będziemy spalać w nowoczesnym kotle c.o. z podajnikiem, zyska zarówno środowisko naturalne, jak i nasze zdrowie oraz domowy budżet.

fot. ZGM "Zębiec" S.A.

Ekologiczne ABC, czyli jak dobrać kocioł c.o.

Coraz więcej producentów kotłów c.o. do swojej oferty wprowadza urządzenia tzw. 5 klasy. Co na ten temat powinien wiedzieć Klient decydujący się na zakup urządzenia wpisującego się w taki standard?

– 5 klasa to dziś synonim najwyższej jakości kotłów, jakie wyróżnia norma PN-EN 303:5-2012, obowiązująca w Polsce od 2012 roku – wyjaśnia Robert Piasek z firmy ZGM „Zębiec” S.A. – Spośród wyróżnianych przez nią trzech klas kotłów o określonych wartościach emisji i sprawności cieplnej, urządzenia z 5 klasą mają najlepsze parametry – dodaje.
W kotłach 5 klasy z podajnikiem można spalać ekologiczne paliwa, jak pellet czy ekogroszek – jedne z najtańszych na rynku, a także łatwo dostępnych, i o wysokiej wartości opałowej. Jednak to nie koniec zalet urządzeń z tą klasą. Surowe obostrzenia odnoszące się do normy PN-EN 303:5-2012 dotyczą także sprawności cieplnej urządzeń, co w praktyce przekłada się na doskonałą wydajność, która dziś, w XXI wieku, idzie w parze z prostą obsługą, zredukowaną do niezbędnego minimum.

dobór kotła zębiec dobór kotła zębiec

Zaświadczenia wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Drewna potwierdzający, że kotły AGAT i TOPAZ spełniają wymogi 5 klasy według normy PN-EN 303:5-2012.

Kotły z podajnikiem 5 klasy w praktyce

Wiemy już, co kryje się pod pojęciem 5 klasy, czas na decyzję o tym, jakiej firmy kocioł c.o. z podajnikiem wybrać. Tutaj warto zwracać uwagę na walory typowo użytkowe: jak często będziemy musieli dokładać paliwo do kotła i go czyścić, prostota sterowania, możliwość programowania, stabilność utrzymywania zadanej temperatury.

– Jeśli chodzi o urządzenia na pellet, to naszym flagowym modelem plasującym się w 5 klasie jest kocioł AGAT, o sprawności cieplnej do 95,5%, w którym rozpalanie, wygaszanie i czyszczenie palnika odbywa się automatycznie. Można go wygodnie zaprogramować (godzinnie lub tygodniowo), a dzięki współpracy z czujnikiem pogodowym i regulatorem pokojowym możemy mieć pewność optymalnej pracy, adekwatnej do warunków i potrzeb – mówi Robert Piasek.
Nowością firmy „Zębiec”, która również spełnia wyśrubowane wymogi 5 klasy jest też kocioł na ekogroszek TOPAZ. Również w tym wypadku producent nie poszedł na żadne kompromisy jeśli chodzi walory użytkowe kotła. Nowoczesny sterownik LIDER PID DYNAMIC z możliwością sterowania 4 pompami, zaworem mieszającym trój- lub czterodrogowym oraz kilkoma niezależnymi obwodami grzewczymi, gwarantuje utrzymanie zadanej temperatury niezależnie od chwilowych zmian odbieranej mocy. Atutami takiego rozwiązania jest też znaczne ograniczenie wydzielania się tlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery oraz wydłużenie okresów między kolejnymi czyszczeniami kotła. Podobnie jak w przypadku modelu AGAT, również w kotle TOPAZ sterowanie może się odbywać za pomocą Internetu.

 

dobór kotła zębiec dobór kotła zębiec

Kocioł AGAT (po lewej) i TOPAZ (po prawej).

 

Jeśli nie leży nam na sercu dobro naszej planety, to pomyślmy o zdrowiu swoim i naszych bliskich, stawiając na ekologiczne urządzenia grzewcze. Przy ich doborze pomocne będą właśnie normy, i to nimi warto się kierować jako podstawowymi wytycznymi. Osławiona już 5 klasa kotłów z podajnikiem to dla nas najpewniejsza gwarancja, że: po pierwsze – nie będziemy truć siebie, otoczenia i niszczyć środowiska naturalnego; po drugie – że nie będziemy przepłacać za ogrzewanie, bo kupujemy urządzenie, które jest w stanie sprostać wygórowanym normom ekologicznym i ekonomicznym. Tu się nie da oszukać, co dla nas – konsumentów – jest najlepszą rękojmią. Zastanawiając się z kolei, jakiej firmy kocioł c.o. z podajnikiem wybrać, to obok norm gwarantem jakości jest też doświadczenie wybranego producenta. Kotły marki ZĘBIEC, na rynku obecne już od wielu lat, są montowane na szeroką skalę w domowych kotłowniach, pawilonach handlowych oraz małych firmach. Powstają one w efekcie ścisłej współpracy inżynierów, projektantów i praktyków, a do ich konstruowania wykorzystywane są tylko sprawdzone i wytrzymałe materiały. Nic dziwnego, że dziś w Polsce kotły ZĘBIEC stały się synonimem niezawodności i wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji. Doświadczenie zdobyte przez lata owocuje, bo dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że wyprodukowanie kotła 5 klasy wymaga od producenta zaawansowanej wiedzy technologicznej, precyzji i rzetelności.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zebiec.pl

 

 

 

27-200 Starachowice, Zębiec, woj. świętokrzyskie
tel. 41 27 67 400,