Kotły 5 klasy

Nie truj! Wymień kocioł!

Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi ze sobą krótsze dni i pierwsze chłody. A wraz z nimi śmierdzący dym ze spalanych śmieci i strach przed rachunkami za ogrzewanie. To ostatni moment na wymianę starego kotła na nowy – ekologiczny i ekonomiczny.

Problem smogu dotyczy w okresie grzewczym nie tylko dużych miast. Wręcz przeciwnie, najgorzej jest w małych miejscowościach bez sieci centralnego ogrzewania. Przestarzałe piece i mieszkańcy spalający w nich wszystko, co tylko da się spalić, to zmora dla naszych płuc. Świadomość szkodliwości takiego postępowania nie tylko dla sąsiadów, ale też dla nich samych i przede wszystkim ich dzieci jest znikoma. Ponadto, stare kotły nie należą do ekonomicznych – nie warto wiec zwlekać i jak najszybciej wymienić kocioł na nowy. Jaki będzie najlepszy?

Wymagania prawne
Ponieważ Polacy sami z siebie nie czuli potrzeby zmian na rynku grzewczym, wymagania dotyczące nowych kotłów grzewczych zostały uregulowane prawnie. Od 2014 roku nowe kotły na węgiel i drewno muszą spełniać kryteria normy PN-EN 303–5:2012. Kryteria te dotyczą emisji tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz ustalają minimalną wymaganą sprawność nie tylko przy pracy na pełnej mocy, ale też dla 30% mocy nominalnej. Ta norma wprowadza trójklasowy podział kotłów. Te najlepsze, najbardziej ekologiczne i ekonomiczne kotły sklasyfikowane zostały do klasy 5. Osiąganie przez kocioł kryteriów emisji klasy 5. świadczy pozytywnie o jego efektywności i czystości spalania. Kotły takie spalają paliwo w sposób niewidoczny i niewyczuwalny, emitując mniej niż 10% zanieczyszczeń w porównaniu do starych pieców. Co ważne, w niektórych miastach można w dalszym ciągu uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła na nowy, zakwalifikowany do tej najwyższej klasy.

 

tilgner kotłyfot. Tilgner

 

Kotły z podajnikiem na pellet typu bio-pellet
Kotły na pellet co do zasady są kotłami ekologicznymi i kwalifikowanymi do 5 klasy wg normy PN-EN 303–5:2012. Kotły BIO-PELLET z palnikami na pellet stanowią doskonałą alternatywę dla drogich w eksploatacji kotłów na olej opałowy i gaz oraz dla kotłów węglowych starej generacji. Granulat drzewny, czyli pellet, produkuje się z czystych trocin tartacznych, zrębków drewna, wiórów, a także ziaren zbóż, łodyg masy zielonej, siana i innej masy odpadowej nadającej się do spalenia. To doskonały sposób na wykorzystanie odpadów przemysłowych i produkcyjnych, np. osadów pościekowych czy złomu drewna itp. Stąd niektóre nazwy i określenia jak: „zielony węgiel”, „zielona energia”. Kotły te znajdują się w 5 klasie, ponieważ podczas spalania pelletu nie wydzielają się szkodliwe dla przyrody gazy z zawartością siarki, chloru czy rtęci. Wydziela się jedynie CO2 – gaz przyswajalny przez rośliny zielone, które z kolei produkują życiodajny tlen. Jednak co istotne, kotły o wysokiej (ponad 90%) sprawności to duża oszczędność – w porównaniu do oleju opałowego nawet ponad dwukrotna. Kotły typu BIO-PELLET marki Tilgner wraz z palnikami na pellety produkowane są w standardzie w zakresie mocy od 12 kW do 100 kW. Idealnie sprawdzą się w domkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej takich jak: szkoły, urzędy, obiektach handlowe, produkcyjnych i innych. Kotły na BIO-PELLET marki Tilgner to doskonała inwestycja nie tylko w środowisko, ale także w swoje zdrowie.

 

tilgner kotły

 

Kotły z podajnikiem ślimakowym w klasie 5 typu Tilgner22
Jeszcze kilka lat temu do 5 klasy według normy PN-EN 303–5:2012 klasyfikowane były jedynie kotły zasilane pelletem. Od niedawna jednak w tej klasie znaleźć można także kotły spalające węgiel w postaci eko-groszku. Do 5 klasy należą m. in. kotły typu Tilgner22 z automatycznym podajnikiem paliwa. Paliwo, czyli węgiel, spalane jest w retortowym palniku z udziałem wentylatora nadmuchowego. Dzięki specjalnym rozwiązaniom ten kocioł pozwala na uzyskanie bezdymnego spalania, niskiej emisji i wysokiej sprawności aż do 95 – 95,9 %. Zaawansowany sterownik kontroluje temperaturę wody w kotle grzewczym i kieruje pracą podajnika, dmuchawy oraz pracą siłownika zaworu mieszającego (opcja). Istotną zaletą kotła jest również wyłożenie komory paleniskowej ceramiką w postaci specjalnych płyt optymalizujących przebieg spalania. Jednak z punktu widzenia użytkownika najważniejszy jest fakt, że obsługa kotła ogranicza się do nasypywania paliwa i do usunięcia popiołu raz na kilka dni, a kocioł może pracować bez zatrzymywania przez cały sezon grzewczy. To doskonałe i ekonomiczne rozwiązanie do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biur i instytucji publicznych oraz niewielkich zakładów przemysłowych.

Tilgner – jakość w rozsądnej cenie!
Wszystkie kotły firmy Tilgner posiadają nawet 60 miesięczną gwarancję. Wszystkie kotły produkowane są z zastosowanie unikatowej technologii. Z użyciem wycinarki plazmowej wypalane są całe korpusy, a następnie zaginane. W ten sposób zredukowana zostaje większą cześć spoin – nawet do 50%. To kotły na długie lata, bezpieczne, ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tilgner.com.pl

63-300 Pleszew, ul. Piaski 30, woj. wielkopolskie
tel. 627421003,


Liczba odwiedzin: 1713 | Data publikacji: 2017-11-09

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
12.04.2019 | Piece, kotły
W Polsce coraz więcej mówi się o...
21.02.2019 | Piece, kotły
Kwestia smogu i niewłaściwej emisji produktów spalania...
26.05.2021 | Piece, kotły
Jeszcze nie tak dawno o wyborze kotła...
11.01.2021 | Piece, kotły
Nowy kocioł na pellet 10 kW-30kW o...
08.07.2020 | Piece, kotły
Małe kotły na pellet Klimosz, jedna z...
13.02.2020 | Piece, kotły
Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
19.07.2019 | Piece, kotły
Kotły wodne zasilane ekologicznymi paliwami – na...
27.07.2018 | Piece, kotły
Lato w pełni, więc ustał na chwilę...
25.01.2018 | Piece, kotły
Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale...
22.01.2018 | Ogrzewanie
Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja...
19.07.2017 | Ogrzewanie
Polską tradycją jest burza medialna tocząca się...
04.04.2017 | Piece, kotły
W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia,...
26.10.2016 | Piece, kotły
Węgiel kamienny, pelet czy ekogroszek – niezależnie...
22.09.2016 | Piece, kotły
W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym...
16.08.2016 | Piece, kotły
Zanim zacznie się sezon grzewczy, warto przeanalizować...
08.06.2015 | Piece, kotły
Co ma wpływ na nasze decyzje, jeśli...
22.11.2019 | Systemy kominowe
Nie każdy komin może znaleźć zastosowanie w...
02.06.2021 | Piece, kotły
Polska znajduje się w czołówce państw Unii...
12.10.2020 | Systemy kominowe
Zaostrzające się przepisy precyzyjnie regulują kwestie norm,...
25.08.2020 | Systemy kominowe
Ricom energy produkuje systemy instalacji, będące wewnętrznymi...
22.07.2020 | Piece, kotły
Inwestycja w kocioł wodny co. zasilany ekologicznym...
05.05.2020 | Piece, kotły
Nowoczesne kotły na pellet 5 klasy charakteryzują...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. warmińsko-mazurskie

Słowa kluczowe: kotły 5 klasy, kocioł klasy 5, kocioł na pelet, podajnik na pellet, ogrzewanie kotłem,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy