Kotły z podajnikiem 5 klasy i rozporządzenie Ministra Rozwoju
Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów weszło w życie 1 października 2017. Przepisy stanowią iż dozwolone jest sprzedawanie bądź instalowanie wyłącznie takich kotłów, które spełniają wymagania określone w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń tylko 5 klasy. Taki stan rzeczy to przygotowanie gruntu pod dyrektywę Ecodesign. Znajdzie ona swoje miejsce w systemie prawnym już niedługo, bo w 2020 roku. Wraz z nią pojawią się nowe obostrzenia - przykładowo: etykiety energetyczne dla kotłów, wymóg podawania przeciętnej sezonowej sprawności czy próg emisji dla tlenków azotu.

 

fot. Pleszewskie Kotły

Kotły z podajnikiem na ekogroszek i nie tylko
Kotły z podajnikiem 5 klasy to najczęściej kotły automatyczne na paliwo stałe, bowiem ta technologia gwarantuje najbardziej efektywne spalanie z niską emisją zanieczyszczeń. Kotły tego rodzaju spalają niewidocznie emitując jedynie 10% zanieczyszczeń (w porównaniu do starszych rozwiązań). Wykorzystywane w nich paliwo to przede wszystkim:
- ekogroszek;
- miał węglowy;
- pellet;
- mieszanki.

 

fot. Pleszewskie Kotły

Najnowocześniejsze kotły jak Uni-Vert produkowany przez firmę „Pleszewskie Kotły” spełniają 5 klasę i Ekodesign. Tego typu nowoczesne rozwiązania oferowane przez kotły z podajnikiem 5 klasy to również możliwość korzystania z udogodnień takich jak:
- praca automatyczna przy zastosowaniu sterownika z algorytmem PiD;
- sterowniki ze strefami czasowymi;
- czopuch dostosowany do potrzeb klienta;
- markowy palnik;
- łatwa i prosta obsługa .
By jednak w pełni cieszyć się efektywnością zastosowanej techniki potrzebne jest baczne przeliczenie bilansu energetycznego i dostosowanie mocy kotła do kubatury budynku, użytej w nim termoizolacji i innych architektonicznych rozwiązań.

 

 

Kotły z podajnikiem 5 klasy mają moc
Więcej nie zawsze oznacza lepiej. O tej zasadzie warto pamiętać również i w tym przypadku. Jak już wspomniano wyżej bilans energetyczny to nieodzowny element decyzji o tym jakiej mocy kocioł należy zakupić by rzeczywiście cieszyć się energooszczędnością i efektywnością całej instalacji. Przewymiarowany kocioł nie pracuje z mocą nominalną i tym samym nie osiąga właściwej czystości i sprawności spalania.

Przykładowo w nowym domu o powierzchni 150 m2 zapotrzebowanie na ciepło wynosi mniej więcej 12 000 W, czyli 12 kW. Będzie więc potrzebny kocioł z podajnikiem 5 klasy 15kW nie więcej. Gdy mowa o domu nieocieplonym, wybudowanym przed 1982 rokiem to kocioł z podajnikiem 5 klasy15kW wystarczy jednak tylko na 100 m2. Nie wolno zapominać że wybór zbyt małej mocy kotła może spowodować nie uzyskanie temperatury zadanej.

Jak działają nowoczesne kotły?
Dlaczego kocioł z podajnikiem 5 klasy emituje tak mało spalin niebezpiecznych dla środowiska i ludzkiego zdrowia? Tajemnica tkwi w wysokiej jakości spalania. A mianowicie mała ilość węgla pali się dynamicznie i praktycznie w całości się spala wytwarzając minimalne ilości substancji smolistych. Tak wygląda ten proces w wielkim uproszczeniu.

Kotły z podajnikiem 5 klasy cena
Z uwagi na swe zaawansowanie techniczne i automatyzację nie są to urządzenia tanie. Kotły z podajnikiem na ekogroszek to średnio 8 000 złotych, kotły z podajnikiem na węgiel to w zależności od klasy od 5 000 do nawet 10 000 złotych. Choć ich koszt nawet kilku tysięcy złotych zwraca się później w eksploatacji nie dla wszystkich jest oczywiste skąd pozyskać pieniądze na zakup. Z pomocą przychodzą rozwiązania systemowe i Program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu na kotły z podajnikiem 5 klasy otrzymać można korzystne dofinansowanie.

 

 

Co to za program?
„Czyste Powietrze” to program, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów zasypowych na paliwo stałe na nowoczesne kotły wodne, wspominane już wyżej kotły z podajnikiem na ekogroszek i inne ekologiczne technologie. Program służy szybkiej i szeroko rozumianej termomodernizacji. W ramach opisywanego programu maksymalna dotacja to 53 000 złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji są większe to dodatkowe pieniądze mogą zostać udzielone w formie pożyczki. Minimalny koszt dofinansowania projektu wynosi 7 000 złotych.

Ale to nie jedyna możliwość finansowania
O takowe dofinansowanie można ubiegać się w Urzędzie Miasta lub Gminy. Niektóre z nich uruchomiły własne programy w ramach tzw. „Uchwał Antysmogowych”. Pieniądze są przyznawane również z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz PONE czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Taką inwestycje kredytuje także Bank Ochrony Środowiska.

Więcej o nowoczesnych kotłach z podajnikiem można dowiedzieć się na stronie producenta www.pleszewskiekotly.pl

63-304 Czermin, ul. Broniszewice 129, woj. wielkopolskie
tel. 600 178 777, 660 614 826,