Nowoczesne sterowniki do kotłów
Rozwój techniki grzewczej to ciągłe prace i udoskonalanie elementów centralnego ogrzewania. W miarę rozwoju technologii dostępne są coraz nowocześniejsze i doskonalsze systemy centralnego ogrzewania oraz coraz sprawniejsze urządzenia i kotły, których obsługa ograniczona jest do minimum. Nowoczesne kotły wymagają jednak sprawnego systemu sterowania i automatyzacji pracy, aby efektywniej wykorzystać możliwości spalanego paliwa.
– Przeciętny użytkownik kotła nie musi posiadać (i na ogół rzeczywiście nie posiada) technologicznej wiedzy z zakresu ogrzewnictwa. Dlatego też sterowniki projektowane są tak, aby ograniczyć ingerencję użytkownika w proces regulacji spalania oraz zabezpieczyć ciągłość spalania bez względu na rodzaj paliwa czy warunki panujące na zewnątrz i wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń – zauważa Zdzisław Kluczek, właściciel firmy KEY, która od 1990 roku projektuje automatykę do systemów centralnego ogrzewania oraz regulatory temperatury do wszystkich typów dostępnych na rynku kotłów.

Regulatory temperatury przyjazne w obsłudze
Ważne jest, aby regulatory temperatury nie tylko były zaawansowane technologicznie, choć oczywiście ma to ogromne znacznie. Jednak z punktu widzenia użytkownika powinny cechować się przede wszystkim łatwą, intuicyjną obsługą.
– Właśnie tym kierujemy się, projektując regulatory temperatury, które są całkowicie własnymi opracowaniami naszej firmy – podkreśla Zdzisław Kluczek. – Czytelne wyświetlacze graficzne pozwalają na prosty dostęp do wszystkich potrzebnych parametrów, a menu użytkownika jest tak opisane, że programowanie nie sprawia kłopotów nawet najmniej doświadczonym w tym zakresie osobom. Dodatkowo regulatory umożliwiają wysyłanie danych i podgląd najbardziej istotnych informacji na wyświetlaczu regulatora pokojowego – dodaje.

Regulatory do kotłów z podajnikiem pelletu
– Naszym najnowszym dziełem są regulatory do kotłów z podajnikiem pelletu RK-2006LPG2 oraz RK-2006SPGM. W stosunku do wcześniejszej, i tak już zaawansowanej technologicznie wersji, regulator RK-2006LPG2 wzbogacił się o nowe, ciekawe i bardzo przydatne funkcje – mówi Zdzisław Kluczek.

 

automatyka do systemów grzewczychfot. KEY

 

Dzięki adaptacyjnemu systemowi sterowania temperaturą kotła, regulator analizuje zmiany stanu wejścia termostatu i na ich podstawie automatycznie określa temperaturę zadaną kotła. Nowym i praktycznym rozwiązaniem jest też możliwość palenia w kotle pelletowym drewnem. Ustawiając typ paliwa w regulatorze, dochodzi do zmiany poszczególnych parametrów, a tym samym również do zmiany w sposobie pracy wentylatora, podajnika i zapalarki.
– Te ustawienia są zapamiętywane dla aktualnie wybranego typu paliwa. W przypadku ustawienia typu paliwa DREWNO możemy w kotle pelletowym palić drewnem – regulator pracuje z ustawieniami na spalanie właśnie tego paliwa. Możemy również ustawić DREWNO/PELLET – po wypaleniu drewna w kotle, regulator przełączy się na spalanie pelletu i będzie realizował pełną obsługę kotła pelletowego – wyjaśnia Zdzisław Kluczek.
Sterownik RK-2006LPG2 może równocześnie obsługiwać 2 wentylatory i w zależności od wybranego typu paliwa korzystać z dodatkowego wentylatora, który zapewnia prawidłową pracę np. podczas spalania drewna. Regulator umożliwia także całkowite wyłączenie palnika pelletowego i pracę kotła np.  tylko z wentylatorem wyciągowym.
– Nasze regulatory posiadają łącze transmisji danych, co pozwala użytkownikowi na zdalne sprawdzenie stanu urządzeń w kotłowni czy też zmianę parametrów przez Internet.
Aby zagwarantować ciągłość pracy, regulator został wyposażony w funkcję kontroli zaniku zasilania. W przypadku zaniku napięcia sieciowego regulator wykona odpowiednie działania aby zabezpieczyć kocioł i układ ogrzewania na czas zasilania awaryjnego – oczywiście pod warunkiem, że podłączony jest zasilacz awaryjny i detektor braku zasilania.
Regulator RK-2006SPGM oprócz pełnej obsługi palnika umożliwia niezależne sterowanie obiegiem grzejnikowym oraz obiegiem podłogowym z zaworem mieszającym. Trzecim niezależnym obiegiem jest CWU.
W pełni automatyczne rozpalanie paliwa powoduje, że praca palnika jest podobna jak w palnikach olejowych (kocioł pracuje, gdy jest zapotrzebowanie na energię cieplną). Regulator temperatury RK-2006SPGM występuje w trzech wersjach:
MZK – w obudowie kompaktowej do montażu na ścianie kotła;
MZL – dwuczęściowy z metalową listwą do montażu w górnej pokrywie kotła;
MZS – dwuczęściowy z modułem wykonawczym na szynę.

Regulatory kotłów na paliwa stałe i ekogroszek
Choć firma KEY jest w stanie wyprodukować sterownik do każdego typu kotła i układu ogrzewania, to jednak dostępna oferta standardowa jest również bardzo szeroka. Obejmuje ona między innymi regulatory na paliwo stałe, np. regulator RK-2001TL, w którym wprowadzono możliwość zaprogramowania 4 rodzajów paliwa.

 

automatyka do systemów grzewczychfot. KEY

 

Zwarta konstrukcja pozwala na zamontowanie regulatora na wierzchu kotła. W standardzie regulator obsługuje wentylator, pompę obiegu ogrzewania i pompę ciepłej wody użytkowej. Zastosowany wyświetlacz tekstowy umożliwia  w prostą i intuicyjną obsługę. Aby jeszcze bardziej precyzyjnie regulować temperaturę ogrzewanych pomieszczeń, sterownik umożliwia podłączenie dowolnego termostatu pokojowego, np. z programem dobowym. Istnieje też możliwość automatycznej współpracy z kotłem olejowym lub gazowym.
– Dużą popularnością cieszą się też nasze regulatory do kotłów z podajnikiem np. model RK-2006L2 do kotłów na ekogroszek oraz RK-2006L2B do kotłów na biomasę, w których zastosowaliśmy system półautomatycznego rozpalania oraz możliwość cofania paliwa w podajniku – mówi Zdzisław Kluczek.

 

automatyka do systemów grzewczychfot. KEY

Regulatory z serii RK-2006L2 umożliwiają płynną regulację mocy palnika. Dużym ułatwieniem dla użytkowników jest automatyczne dobieranie mocy kotła w zależności od zapotrzebowania. Jedyne, co trzeba ustawić, to parametry nadmuchu i podawania paliwa dla mocy minimalnej oraz maksymalnej. Aby obsługa była jeszcze prostsza, podstawowe parametry regulacji są dostępne bezpośrednio, bez konieczności wchodzenia w programowanie parametrów.

Pokojowe regulatory temperatury
Jeśli szukamy sterownika, który pozwoli nam na utrzymywanie wewnątrz pomieszczenia określonej temperatury, to warto zainwestować w pokojowy regulator.
– Może to być na przykład regulator RT-208G, który wyróżnia się z pośród dostępnych na rynku termostatów pokojowych czytelnym wyświetlaczem graficznym oraz rozdzielczością pomiarową 0,1°C. Obsługa regulatora jest bardzo prosta i jak zawsze w naszych regulatorach najczęściej wykorzystywane funkcje są dostępne na płycie czołowej. – mówi Zdzisław Kluczek.

Urządzenie ma ponadto szereg przydatnych funkcji, np. programowanie tygodniowe, pomiary temperatury zewnętrznej, temperatury kotła, alarmy przegrzania kotła czy braku paliwa.

Regulatory pogodowe
Jeśli chcemy sprawniej i dokładniej sterować obiegiem ogrzewania CO lub podłogowego, to doskonale sprawdzą się moduły pogodowe. Ich ogromną zaletą jest to iż na bieżąco reagują na zmiany temperatury zewnętrznej, przez co sterują dostarczaniem do instalacji grzewczej takiej ilości ciepła, jaka jest potrzebna do utrzymania temperatury ustawionej na panelu sterownika.
Niektóre nasze regulatory pogodowe mają np. możliwość przeprowadzenia dobowej analizy średniej temperatury zewnętrznej, szczególnie przydatne jest to przy sterowaniu ogrzewaniem obiektów, posiadających dużą bezwładność cieplną.
W taką funkcję wyposażony jest moduł UMS-4PS.

 

automatyka do systemów grzewczychfot. KEY

 

Ponadto moduły umożliwiają podłączenie zegara lub termostatu pokojowego, co pozwala na obniżenie temperatury nocnej ogrzewanego obiegu. Przekłada się to na korzyści finansowe. Moduły można łączyć do jednego czujnika temperatury zewnętrznej co pozwala na obsługę wielu niezależnych obiegów centralnego ogrzewania. Możliwa jest także współpraca z dowolną liczbą modułów UMS-1, UMS-4S sterującymi pompami obiegu ogrzewania CO i CWU.
Najchętniej moduły UMS-4PS stosowane są w układach z buforem, w węzłach cieplnych oraz w obiegach ogrzewania podłogowego.

Regulatory sterujące pompami
Ciekawym rozwiązaniem jest moduł UMS-4S umożliwiający obsługę pomp CO i CWU. Nowością  jest wbudowany termostat pokojowy. Wystarczy tylko dołączyć czujnik temperatury pokojowej i mamy kompletne sterowanie układem ogrzewania do podstawowego kotła zasypowego bez nadmuchu lub jednofunkcyjnego kotła gazowego. Oprogramowanie regulatora chroni kocioł  przed przegrzaniem. Aby czasowo sterować temperaturą ogrzewanych pomieszczeń można zamiast czujnika pokojowego podłączyć programowany regulator pokojowy. Możliwość łączenia modułów pozwala na sterowanie układami z wieloma pompami CO i CWU.

Z pełną ofertą regulatorów można zapoznać się na stronie: www.pwkey.eu

 

11-200 Bartoszyce , ul. Bohaterów Warszawy 67, woj. warmińsko-mazurskie
tel. 89 763 50 50,