Branża odnawialnych źródeł energii rozwija się w tempie ekspresowym, z czego można się tylko cieszyć. Jednocześnie ogromny boom na fotowoltaikę, pompy ciepła czy kolektory słoneczne ma też swoją negatywną odsłonę, bo towarzyszy mu istny wysyp nowych firm, rozpoczynających działalność w niełatwej branży OZE. A brak doświadczenia, wiedzy czy zaplecza w postaci zaufanych, sprawdzonych dostawców komponentów może oznaczać dla inwestorów niemałe kłopoty i straty finansowe.
Firma Ekotec przez lata obecności na rynku wypracowała sobie renomę i uznanie. Podejmowane dziś przez to przedsiębiorstwo duże realizacje (jak wspomniane połączenie kaskadowe pomp ciepła), o które sukcesywnie powiększa się portfolio firmy sprawiają, że Ekotec jeszcze bardziej rośnie w siłę, świadcząc usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i odbiorców przemysłowych oraz z sektora publicznego.

fot. EKOTEC 

Połączenie kaskadowe pomp ciepła

Jedną z flagowych inwestycji Ekotec jest połączenie kaskadowe pomp ciepła wykonane dla firmy Orbit One w Prabutach. Ten wiodący skandynawski producent urządzeń elektronicznych oraz elektromechanicznych już od wielu lat kładzie nacisk na optymalizację procesów produkcyjnych, poszukując rozwiązań zrównoważonych ekologicznie. Wynika to zarówno z wizji i misji, jaka przyświeca przedsiębiorstwu, co i ze specyfiki odbiorców z krajów skandynawskich, dla których kwestie czystej produkcji i środowiska naturalnego są bardzo ważne. Troska o zieloną planetę obejmuje w Orbit One wszystkie etapy pracy – począwszy od konstrukcji, poprzez prototypy, zakupy, produkcję, testy, a kończąc na logistyce i usługach posprzedażowych.

Istotnym elementem mającym wpływ na decyzję o inwestycji w ekologiczne źródło ciepła, czyli kaskadowo połączone pompy, obok kwestii środowiskowych były też inne aspekty. W obecnej sytuacji geopolitycznej dla wielu przedsiębiorców – również dla Orbit One – niezwykle ważna jest możliwość uniezależnienia się od niepewnych dostaw gazu i zapewnienie sobie ciągłości produkcji w każdych warunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano zdecentraliwowany system, którego zakres modulacji to nawet 20-25% mocy nominalnej, którego maksymalna moc to nawet 160 kW z samego układu sprężarkowego. Poszczególne załączenia kaskad realizowane są za pomocą sterowników i ustawionych na nich odpowiednich temperatur zewnętrznych. Dodatkowymi atutami tej instalacji jest wykorzystanie zdalnego sterownia za pomocą aplikacji internetowej comfort cloud oraz mniejsza podatność na awarię dzięki zastosowaniu wielu pomp ciepła połączonych kaskadowo (w przypadku serwisu daje to pewność, że system dalej będzie funkcjonował, co mogłoby nie mieć miejsca w przypadku użycia jednego dużego urządzenia.)

Panasonic T-CAP wyróżnia się na tle innych pomp ciepła przede wszystkim swoją zaawansowaną technologią i wysoką wydajnością. Dzięki zastosowaniu technologii Inverter, która pozwala na dostosowanie mocy pompy do aktualnych potrzeb budynku, T-CAP osiąga wysoką efektywność energetyczną i minimalizuje koszty eksploatacji. Dodatkowo, pompa T-CAP została zaprojektowana z myślą o oszczędności miejsca. Warto również zaznaczyć, że pompa T-CAP oferuje szeroki zakres temperatur pracy i jest w stanie zagwarantować temperaturę wody zasilającej na poziomie +60 stopni oraz pracę nawet do -28C na zewnątrz. Natomiast temperatura zasilania +55C osiągana jest praktycznie przy braku spadku mocy nominalnej samego urządzenia. Wysoka jakość wykonania i niezawodność to kolejne atuty, które wyróżniają Panasonic T-CAP na tle innych pomp ciepła dostępnych na rynku.

Inwestor oczekiwał elastycznego rozwiązania wpisującego się w aktualny warunki ekonomiczne, dlatego istotna była przede wszystkim możliwość wyboru i przestawienie ogrzewania na najtańszą alternatywę. Każda z dziesięciu połączonych kaskadowo pomp ciepła posiada czujniki zewnętrzne, dzięki czemu idealnie sprawdza się sterowanie za pomocą krzywej grzewczej. Powyższa instalacja zapewnia ciepło dla budynków o łącznej powierzchni użytkowej 7166m2.

Wybierając dostawcę pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych na terenie swojego polskiego oddziału w Prabutach, firma Orbit One postawiła na zaufanego i doświadczonego partnera biznesowego, jakim jest Ekotec.

fot. EKOTEC 

Połączone kaskadowo pompy ciepła marki Panasonic o łącznej mocy 160 kW ogrzewają magazyny oraz część hali produkcyjnej w zakładzie Orbit One o powierzchni 7 tysięcy m². Układ dziesięciu pomp, które są połączone hydraulicznie, został podzielony na dwie niezależne sekcje po pięć urządzeń, co zapewnia bezpieczeństwo pracy oraz pozwala uzyskać bardzo duży zakres modulacji. Poszczególne stopnie kaskady uruchamiają się w zależności od tego, jakie temperatury panują na zewnątrz (parametry te są ustawione i zapisane na sterownikach pomp ciepła).

W firmie Orbit One zdecydowano się na zdecentralizowany system, który łączy zaawansowaną technologię marki Panasonic z wysoką wydajnością. Dzięki wykorzystaniu technologii inwerterowej, sprężarka może modulować i dostosowywać moc do aktualnego zapotrzebowania budynku. To z kolei minimalizuje koszty eksploatacyjne. W praktyce, w porównaniu do nieekologicznego kotła węglowego, który udało się wyeliminować dzięki pompom, redukcja wydatków na ogrzewanie w Orbit One jest niemal sześciokrotna.

Kaskadowe połączenia pomp ciepła daje też większe bezpieczeństwo w przypadku ewentualnej awarii jednego urządzenia, bo pozostałe pracują nadal, zapewniając nieprzerwane dostawy ciepła. System jest ekologiczny, bezkurzowy oraz – co równie istotne – bezobsługowy.

fot. EKOTEC 

Ekologia w sektorze publicznym

Obecnie Ekotec jest w trakcie realizacji kilku inwestycji dla sektora publicznego. Wśród nich znajduje się m.in. wdrożenie innowacyjnego systemu zarządzania energią elektryczną oraz cieplną z wykorzystaniem OZE i systemu wentylacji mechanicznej w Szkole Podstawowej w Sadlinkach (zostaną zamontowane podgrzewacze wody, pompy ciepła, instalacja c.o. z armaturą, instalacja fotowoltaiczna). Jednym z większych projektów jest też wdrażanie odnawialnych źródeł energii w budynkach świetlic wiejskich w gminie Nowy Staw.

Prężnie funkcjonujący dział projektowy Ekotec (który odpowiadał również za połączenie kaskadowe pomp ciepła w Prabutach) jest obecnie w trakcie realizacji zadań dla Tartaku Ryjewo (instalacja fotowoltaiczna o mocy 400kW), dla zakładu WH Technologies Sp. z o.o. (instalacja fotowoltaiczna o mocy 196kW) czy dla oczyszczalni ścieków w Przyborzycach (instalacja fotowoltaiczna o mocy 378 kW).

Do inwestycji, które zasługują na uwagę, należą też szpitale – ich specyfikacja wymusza zastosowanie urządzeń spełniających normy narzucane przez owe placówki. Miejsca te wymagają sterylności oraz częstych konserwacji ze strony dostawcy urządzeń.

Ostatnią większą inwestycją Ekotec było Laboratorium „INCO”, mieszące się w miejscowości Susz. W laboratoriach, jak również w miejscach medycznych, nie ma mowy o żadnych zanieczyszczeniach, ponadto w tego typu pomieszczeniach musi występować określona temperatura – kwestie te regulują odrębne przepisy techniczne. Jako doświadczona firma Ekotec uwzględnia wszystkie te aspekty i dostosowuje swoje usługi do wymogów danej inwestycji, wybierając rozwiązanie najlepsze w danym wypadku. Jak wiadomo, laboratorium musi być pod ścisłą kontrolą, a dzięki wyspecjalizowanemu sprzętowi Ekotec posiada możliwość ustawienia temperatury drogą internetową. Takie rozwiązanie, polegające na stałym monitorowaniu urządzeń pozwala na stałą kontrolę i wyeliminowanie jakichkolwiek problemów w toku ich eksploatacji.

Dzięki dostępnym aplikacjom klienci mogą na bieżąco kontrolować swoje urządzenia, z kolei Ekoctec – jako dostawca – ma możliwość reagowania z wyprzedzeniem.

fot. EKOTEC 

Firma z doświadczeniem

Logistyka magazynowa firmy Ekotec opiera się na systemach klasy WMS, co oznacza, że towar, który zostaje sprzedany do klienta końcowego, jest w pełni nadzorowany, włącznie z nazwą ekipy montażowej, która go instalowała. Takie rozwiązanie pozwala na pełną kontrolę logistyczną.

Nie należy również zapominać o serwisantach, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i poszerzają wiedzę na różnego rodzaju szkoleniach oraz webinariach. Jako ProPartnerzy i Partnerzy firm takich jak Panasonic, Buderus czy Corab, przedsiębiorstwo posiada dostęp do oryginalnych części zamiennych.

Może ponadto pochwalić się własnym produktem – kolektorami słonecznymi, które po dziś dzień cieszą się szerokim zainteresowaniem ze strony klientów. Dostępne są dwie opcje – kolektor sezonowy (seria INT) oraz całoroczny JX-SP. Produkt z serii INT na tyle stał się popularny i rozpoznawalny, że dla gminy Terespol Ekotec dostarczył i zamontował ponad 700 sztuk. 

fot. EKOTEC 

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, przedsiębiorstwo uruchomiło też sklep internetowy, w którym można zakupić urządzenia i akcesoria z branży OZE. Ekotec świadczy ponadto usługi projektowania, serwisu oraz wsparcia w otrzymaniu dofinansowania. Zapraszamy do współpracy.

Więcej informacji na stronie: https://ekotec.com.pl/

82-500 Kwidzyn, Baldram 9A, woj. pomorskie
tel. 796 071 907,