Pompa ciepła to przede wszystkim rozwiązanie tanie w eksploatacji i ekologiczne. Działa na podobnych zasadach co popularne lodówki. W chłodziarkach i zamrażarkach ciepło jest "wypompowywane" z przechowywanych produktów (co obniża ich temperaturę) a oddawane do pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka. Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń pozyskuje naturalne ciepło z otoczenia i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.

Oprócz tego, że pompa ciepła zapewnia nam tanią i ekologiczną energię do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody oraz w opcji klimatyzację latem, to jest urządzeniem bardzo wygodnym w obsłudze. Zapewnia nam praktycznie bezobsługową, ciągła pracę, do której potrzebuje jedynie źródła energii elektrycznej.  
Dostępne na rynku typy pomp ciepła różnią się od siebie przede wszystkim tym skąd czerpią energię. Najczęściej używanymi pompami są: gruntowe, wodne i powietrzne. Oczywiście kolejnymi kryteriami wyboru pomp ciepła są ich moc oraz możliwość współpracy z różnymi systemami ogrzewania. Należy też pamiętać, że pompa ciepła maksymalną efektywność będzie osiągać w budynkach, które zostały zbudowane zgodnie z filozofią budownictwa niskoenergetycznego. Wybór odpowiedniej pompy ciepła uzależniony jest od indywidualnych potrzeb użytkownika. Z pomocą w dokonaniu odpowiedniej decyzji przychodzą nam specjalistyczne firmy, takie jak firma Ekotechnologie z Redy, które w swojej ofercie posiadają wiele typów pomp ciepła.

Gruntowe pompy ciepła – energia drzemie pod naszymi stopami
Jednym z najbardziej popularnych alternatywnych źródeł energii cieplnej jest grunt. Cały rok zasilany promieniami słonecznymi i ciepłem z odpadów atmosferycznych tworzy swoisty magazyn energii. Aby wydobyć ją spod zmieni możemy zastosować pompy marki Dimplex. Decydując się na wybór takiego urządzenia należy rozważyć jeden z dwóch systemów: poziome kolektory gruntowe ułożone poniżej strefy przemarzania gruntu lub też pionowe sondy gruntowe. W obydwu przypadkach transport energii zostaje przejęty przez cyrkulujący czynnik nośny, czyli roztwór glikolu zwyczajowo zwany solanką.

 

pompy ciepla pompy ciepla pompy cieplafot. Ekotechnologie

Jeżeli właściciel nieruchomości posiada wystarczającą powierzchnię do ułożenia rur w ogrodzie, można zastosować kolektory ziemne: rury odporne na ciśnienie, w których krąży solanka – mieszanka wody i środka do ochrony antyzamrożeniowej.  Głębokość ułożenia rur wynosi najczęściej około 1,6 m poniżej powierzchni ziemi.
Jeżeli miejsca na działce jest za mało lub zachodzi konieczność dodatkowego chłodzenia, należy wykorzystać nie powierzchnię a głębokość – za pomocą sond gruntowych. W otworach wiertniczych o głębokości najczęściej do 100 m zostają umieszczone rury odporne na ciśnienie, w których krąży solanka.
Jednak system pompy gruntowej nie ogranicza się do instalacji znajdującej się pod ziemią. Reszta komponentów potrzebnych do działania układu znajduje się w budynku. Dzięki temu, że urządzenia Dimplex projektowane są jako moduły a ich konstrukcja jest zwarta, nie ma problemu łączenia ich w zróżnicowane układy i nie zajmują one dużych powierzchni. Uniwersalna, modułowa budowa komponentów umożliwia łączenie ich w różne kombinacje: do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, łączenie z innymi źródłami ciepła lub też zasilania kilku obiegów grzejnych temperaturami o różnych poziomach.

Firma Dimplex zapewnia pompy ciepła o bardzo wysokiej sprawności i szerokim zakresie mocy zarówno dla domów jednorodzinnych, dla dużych budynków mieszkalnych jaki i budynków przemysłowych. Aby wytwarzać 100 proc. mocy grzewczej pompa ciepła pozyskuje 75 proc. energii z otoczenia a jedynie 25 proc. pochodzi z energii elektrycznej. Jednocześnie pompy ciepła Dimplex charakteryzują się szerokim zakresem pracy, jeżeli chodzi o temperaturę otoczenia. Oznacza to, że niezależnie od pory roku i pogody pompy ciepła pobierają zgromadzoną w środowisku energię i doprowadzają ją do temperatury nadającej się do ogrzewania. Funkcjonuje to nawet w pełni zimy, przy temperaturach zewnętrznych do –25 °C.

Grzanie i chłodzenie – powietrzno – wodne pompy ciepła
Ciekawym rozwiązaniem dla pozyskiwania taniego ciepła są z pewnością pompy powietrze – woda. Przykładem takich urządzeń są pompy serii Aquarea, produkowane przez Panasonic. Oprócz ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej oferują one także chłodzenie w letnie, gorące dni. Ich bezsprzecznym plusem jest również to, że są w stanie dostarczać energię cieplną nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, sięgających –15 st. C.
Zasada ich działania jest bardzo podobna do pomp gruntowych. Również w tym wypadku czynnikiem nośnym dla energii jest odpowiedni czynnik chłodniczy o wysokim współczynniku wymiany ciepła. Jednak darmowa energia pobierana jest z powietrza.
Pompy serii Aquarea dostępne są w różnych wariantach, odpowiadających wielu indywidualnym potrzebom ich użytkowników. Seria Aquarea HT przeznaczona jest dla domu wyposażonego w grzejniki wysokotemperaturowe (np. żeliwne), ponieważ zapewniają one temperaturę wody na wyjściu sięgającą 65°C, nawet przy temperaturze zewnętrznej rzędu –15°C.
Natomiast dla domu z grzejnikami niskotemperaturowymi lub ogrzewaniem podłogowym, dedykowana jest pompa ciepła Aquarea w konfiguracji rozszerzonej. Może ona pracować jako urządzenie samodzielne albo — w zależności od potrzeb — może być połączona z innym źródłem ciepła.
Dla użytkowników, którzy stawiają na wysoką wydajność pomp ciepła nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach zewnętrznych (-7 czy też -15 st. C) przeznaczone są pompy Aquarea T-CAP. Ich wydajność urządzeń jest zawsze wystarczająca do ogrzania domu i nawet przy wyjątkowych mrozach nie ma konieczności wspomagania się zewnętrznym źródłem ciepła.
W zależności od potrzeb użytkownika można również wybrać układ urządzeń: split lub monoblok. System split składa się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego. Moduł najczęściej zainstalowany jest w pomieszczeniu technicznym lub garażu. W takim układzie można do niego podłączyć istniejące źródło ciepła. Natomiast system monoblok składa się tylko z jednostki zewnętrznej. Nie wymaga podłączenia czynnika chłodniczego i jest łączony jedynie z układami ogrzewania. Taki układ jest łatwiejszy w montażu, ale wymaga większej przestrzeni na zewnątrz.
Pompy ciepła Aquarea są bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnych urządzeń wytwarzających energię cieplną, takich jak grzejniki elektryczne. Zapewniają zmniejszenie kosztów ogrzewania o 78 proc. Wszystko kryje się we współczynniku wydajności grzewczej i chłodniczej COP. Przykładem może być tutaj system Aquarea o mocy 12 kW, który z każdego zużytego kilowata energii elektrycznej generuje 4,67 kW mocy cieplnej, tzn. 3,67 kW więcej niż konwencjonalne ogrzewanie elektryczne. Daje to do 78% oszczędności. Zużycie energii można zmniejszyć jeszcze bardziej, podłączając urządzenia Aquarea do paneli słonecznych.

Kooperacja słońca i powietrza – ogrzewanie hybrydowe
Połączenie pompy powietrze – woda i paneli fotowoltaicznych proponuje firma Cleen Solair. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko tanią energię cieplną, ale również energię elektryczną, która jest niezbędna do zasilenia pompy ciepła. System pompy ciepła montowany jest na zewnątrz budynku a ogniwa fotowoltaiczne na dachu, a więc instalacja systemu może odbyć się szybko.

 

pompy ciepla pompy cieplafot. Ekotechnologie

Nowoczesna pompa Cleen Solair może dostarczyć do nieruchomości do 14 kW energii. Dlatego z powodzeniem może być używana zarówno w budynkach jednorodzinnych jak i użyteczności publicznej o powierzchni do 300 m2. Jak wyżej opisywane pompy ciepła, również Cleen Solair efektywnie pracuje nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Dodatkowo wyposażona jest w system Black Box chroniący ją przed niskimi temperaturami. Urządzenie to zostało zgłoszone do urzędu patentowego.  
Obieg pompy cieplnej Cleen Solair jako systemu grzewczego można łatwo odwrócić i funkcjonuje on wówczas jak klimatyzacja. Powietrze w pomieszczeniach będzie chłodzone przez system ogrzewania podłogowego lub ściennego. Zapewnia to – przede wszystkim latem – przyjemne, wyrównane temperatury w pomieszczeniach, bez zimnego nawiewu.

 

pompy ciepla

Pompy ciepła Cleen Solair mogą być wykorzystywane zarówno do zaopatrywania budynku w energię cieplną oraz chłód jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. System HC 14 – z opcją ogrzewania i chłodzenia składa się z pompy ciepła oraz 4, 8 lub 12 modułów fotowoltaicznych. Zestaw HCT 14  oprócz funkcji poprzednika podgrzewa również ciepłą wodę i w jego skład wchodzi pompa ciepła oraz 6, 10 lub 14 modułów fotowoltaicznych.
System fotowoltaiczny proponowany przez Cleen Solair składa się z pojedynczych modułów instalowanych na dachu budynku. Ich ilość oraz odpowiednie ustawienie jest w pełni uzależnione od takich czynników jak: nasłonecznienie, powierzchnia dachu oraz ilość energii jaką chcemy wyprodukować. Dzięki jego modułowości może on być rozbudowywany w kolejnych latach wraz z rozrastaniem się gospodarstwa domowego.
System fotowoltaiczny Cleen Solair może być instalowany zarówno na dachach płaskich jak i skośnych w budynkach nowych oraz modernizowanych. Jeżeli nie jest możliwe posadowienie paneli na starym dachu firma oferuje kompleksowy system stropów, które pomagają rozwiązać ten problem.
Możliwość redukcji lub rozbudowy systemu ułatwiają dodatkowo nowoczesne falowniki, które w systemie Cleen Solair przypadają na kilka paneli. Instalowane falowniki zapobiegają również stratom mocy, powstającym w wyniku częściowego zacienienia lub zanieczyszczenia poszczególnych paneli i wytwarzają dzięki temu do 15% więcej mocy rocznie w porównaniu do innych systemów dostępnych w handlu.

Pompy ciepła – wygoda, oszczędność, bezpieczeństwo
Pomimo tego, że pompy ciepła znacznie się od siebie różnią i przystosowane są do różnych potrzeb użytkowników to łączą je cechy, z którymi trudno dyskutować w obecnych realiach. Urządzenia te zapewniają:
– bezpieczne, bezobsługowe użytkowanie;
– tanią energię cieplną zimą oraz chłodzenie latem;
– zgodność z filozofią ekologii;
– łatwość i szybkość montażu;
– maksymalną wydajność również przy niskich temperaturach;
– możliwość stosowania w budynkach o każdej powierzchni.

W celu zapoznania się z pełną ofertą pomp ciepła firmy Ekotechnologie należy odwiedzić stronę: www.ekotechnologie.eu oraz www.cleensolair.pl

 

05-825 Grodzisk Mazowiecki, ul. Chrzanowska 5, woj. mazowieckie
tel. 227550650,