Nowoczesne kotły na paliwo stałe
Choć użytkowanie kotła na paliwo stałe łączy się z pewnymi niedogodnościami eksploatacyjnymi, na przykład z usuwaniem popiołu, czyszczeniem, czy chociażby koniecznością zapewnienia miejsca do przechowywania opału, to liczba zwolenników takiego rozwiązanie nie maleje.
– Jednym z argumentów jest cena. Innym – równie istotnym – jest fakt, że producenci tych urządzeń dostarczają kotły coraz bardziej przyjazne użytkownikom. Rozwój tej grupy urządzeń grzewczych prowadzi do coraz większego zautomatyzowania obsługi, zminimalizowania zaangażowania czasowego użytkownika i podniesienia efektywności energetycznej – mówi Jarosław Woźny.

 

EKW RAP Kotły z podajnikiem na ekogroszek EKW RAPfot. P.H.U.P MIRMAOL

Najbardziej odczuwalnym dyskomfortem związanym z użytkowaniem kotłów na paliwa stałe może być uzupełnianie paliwa. Producenci znaleźli rozwiązanie tego problemu, wprowadzając na rynek już jakiś czas temu kotły z podajnikiem paliwa zwane kotłami retortowymi lub „automatycznymi”.
– Rozwiązanie to, choć wpływające na koszt urządzenia, znajduje coraz więcej zwolenników. Mimo wyższej ceny od typowych rozwiązań, kotły retortowe zapewniają wygodniejszą obsługę, ponieważ załadunek paliwa może odbywać się raz na kilka dni. W kotłach tego typu paliwo przechowywane jest w zasobniku. Stamtąd za pomocą podajnika ślimakowego trafia do kotła, a następnie do palnika, gdzie zostaje spalone. Powietrze do strefy spalania dostarczane jest przez wentylator specjalnymi kanałami. Warunki spalania i moc grzewcza kontrolowane są przez elektroniczny regulator, który reguluje pracę wentylatora i podajnika, wyznaczającą ilość paliwa dostarczanego do kotła. Kotły tego typu pracują z wysoką sprawnością przy małym i dużym obciążeniu oraz z niższą emisją zanieczyszczeń w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami – wyjaśnia Jarosław Woźny.
Jeden pełen załadunek zbiornika kotła retortowego – w zależności od jego wielkości i temperatury panującej na zewnątrz – wystarcza zwykle na 3–4 dni standardowego ogrzewania domu. Obok nowoczesnych rozwiązań, zwiększających automatyzację obsługi tego typu urządzeń, coraz częściej możliwe jest też wyposażenie kotłów np. w regulację pokojową.

 

Kocioł WKSGNfot. P.H.U.P MIRMAOL

 

Jakie paliwo do kotła wybrać?
Na wysokość rachunków za zużytą energię cieplną wpływ ma wiele czynników, jak sprawność systemu grzewczego czy standard wykonanej w budynku izolacji cieplnej. Najważniejszą jednak rolę odgrywa rodzaj i cena paliwa.
Porównując dostępne na rynku paliwa i nośniki energii, to kotły na paliwa stałe w tym zestawieniu wypadają bardzo korzystnie, wytwarzając najtańszą kilowatogodzinę ciepła. Jej koszt to około 15 groszy. Kupując kocioł na paliwa stałe przede wszystkim musimy więc podjąć decyzję, jakim paliwem chcemy palić. Każdy kocioł jest przeznaczony do innego rodzaju opału, ale większość producentów ma w swojej ofercie kotły uniwersalne.
– I choć faktycznie są one uniwersalne, to jednak paląc paliwem o małej kaloryczności (czyli ilości ciepła dostępnej w 1 kg), tracimy mimo niskiej ceny. Jest ono ponadto kłopotliwe w użyciu – mówi Jarosław Woźny.
Węgiel to paliwo, które swą popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie – koszt wyprodukowania jednej kilowatogodziny to tylko 15 groszy. Dla porównania jest to cena aż o 32 grosze niższa od ceny kilowatogodziny wytworzonej przy użyciu instalacji elektrycznej. Palenie węglem kamiennym jest jednak dosyć uciążliwe, wymaga obsługi co kilka godzin.
– Dla kotłów całodobowych typu CKSG lub uniwersalnych typu WKSG najlepszym opałem jest miał węglowy, stosowany głównie w budynkach mieszkalnych lub na potrzeby osiedlowych kotłowni, w instytucjach, szkołach i przedszkolach czy szpitalach z własnym centralnym ogrzewaniem. Ceny węgla systematycznie wzrastają, jednak w porównaniu z innymi paliwami alternatywnymi w warunkach domowych palenie miałem jest nadal bardziej opłacalne – podkreśla Jarosław Woźny.
W przypadku kotłów z podajnikiem uniwersalnym na ekogroszek, miał, pelet, najlepszym opałem jest ekogroszek – kocioł osiąga wysoką sprawność, przez co spala mniej opału i pozostaje niewielka ilość popiołu. Oczywiście w zależności od kaloryczności ekogroszku.

 

Kocioł zasypowy CKSGfot. P.H.U.P MIRMAOL

 

Kotły na paliwo stałe od zaufanego dostawcy
Przy pojmowaniu decyzji o zakupie konkretnego kotła na paliwo stałe, koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybrany producent posiada wszystkie wymagane certyfikaty i świadectwa, jak kotły produkowane przez P.H.U.P MIRMAOL. Pozwoli to unikną problemów z odbiorem kotła przez kominiarza.
– Oferujemy kilka rodzajów kotłów na paliwa stałe. Pierwsze kotły, które produkowaliśmy, to urządzenia typu WKS (wszystkopalny kocioł stalowy). Są to kotły uniwersalne bez elektroniki, montowane w instalacjach grawitacyjnych otwartych. Oczywiście można zamontować do instalacji pompę obiegową – mówi Jarosław Woźny.
Kotły typu WKSGM, podobne do serii WKS, różnią się od tej pierwszej zamontowanym w górnej mówce termostatem, który reguluję za pomocą klapki dopływ powietrza do paleniska.
– Następcą był kocioł WKSGN, wyposażony w sterownik i wentylator, który umożliwia kilkugodzinny proces palenia. Po zasypaniu kotła miałem i rozpaleniu od góry, sterownik za pomocą wentylatora reguluje dopływ powietrza do paleniska. Dzięki górnemu spalaniu kocioł osiąga stałopalność od 12 do 20 godzin – informuje Jarosław Woźny.

 

Kocioł uniwersalny WKSGNfot. P.H.U.P MIRMAOL

W roku 2000 do produkcji w P.H.U.P MIRMAOL weszły kotły całodobowe typu VCKSG na miał. Dzięki lepszej sprawności kotła oraz płynnej regulacji sterownika i wentylatora stałopalność zwiększyła się nawet do 30 godzin.
W roku 2004 w ofercie przedsiębiorstwa pojawiły się również kotły z podajnikiem na ekogroszek, które do dnia dzisiejszego są wciąż udoskonalane poprzez coraz lepsze podajniki i oprogramowania do sterowników.
– Kotły typu EKW-RAP cieszą się bardzo dobrą opinią. Wszystkie podzespoły są produkowane z bardzo dobrej jakości stali atestowanej, kotłowej i stoczniowej. Sterowniki są proste w obsłudze mają możliwość zamontowania dodatkowego panelu lub sterownika pokojowego – podsumowuje Jarosław Woźny.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wozny-kotly.pl

 

63-300 Pleszew, ul. Mieszka I 7/24, woj. wielkopolskie
tel. 627421183, 500645700,