Kotły na paliwa stałe o dużej mocy pozwalają nie tylko na ogrzewanie obiektu, ale także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Ponadto funkcjonalność i zaawansowana automatyka zapewnia komfort użytkowania instalacji. Firma SAS wprowadziła na rok 2018 wiele nowości i innowacyjnych rozwiązań w zakresie spalania paliw stałych, w tym kotły dużych mocy w 5 klasie.

SAS ECO-PELL – kocioł z podajnikiem na pelet lub ekogroszek
Efektywne dostarczenie ciepła przy zachowaniu optymalnych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych zapewni inwestorowi kocioł SAS ECO-PELL, który przeznaczony jest do ogrzewania dużych obiektów. Dostępny jest w zakresie mocy od 100 do 300 kW i cechuje go wysoka sprawność energetyczna 90,0 ÷ 91,2% oraz efektywność procesu spalania.
ECO-PELL to kocioł dwupaliwowy – można w nim spalać zarówno biomasę w postaci peletu oraz ekogroszek. Dzięki temu inwestor ma większą swobodę w wyborze paliwa, zwłaszcza w przypadku braku dostępu do jednego z nich i dostosowaniu sposobu ogrzewania do swoich potrzeb i możliwości finansowych oraz aktualnych cen paliw.

 

kotły sasfot. SAS ECO-PELL

 

Kocioł wyposażony jest w palenisko automatyczne z rusztem otworowym i dodatkowy nadmuch w ścianach bocznych kotła. Płyta paleniska wykonana jest ze stali nierdzewnej 1.4301 o grubości 8mm o wysokiej odporności na podwyższoną temperaturę i zanieczyszczenia. Podawanie paliwa odbywa się za pomocą podajnika tłokowego napędzanego motoreduktorem.
Wyposażenie kotła ECO-PELL obejmuje też wentylator powietrza pierwotnego, wentylator powietrza wtórnego, zasilacz awaryjny UPS, który w przypadku braku zasilania stanowi zabezpieczenie przed cofnięciem żaru do zasobnika paliwa, termometr, szufladę popielnicową, zawór bezpieczeństwa, zasobnik opału z czujnikiem otwarcia klapy, panele ceramiczne, turbulator spalin, ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB oraz komplet narzędzi do obsługi kotła.

Automatyka w kotłach SAS ECO-PELL
Regulacja pracy kotła odbywa się przez sterownik ST-550H, który odpowiada za obsługę czterech pomp (c.o., c.w.u. oraz dwóch dodatkowych), dwóch zaworów mieszających oraz regulację pracy wentylatorów powietrza pierwotnego/wtórnego. Możliwość obsługi aż czterech pomp jest idealnym rozwiązaniem dla modernizowanych obiektów o rozbudowanych instalacjach grzewczych, które podzielone są na kilka obiegów. W standardzie sterownik ST-550H posiada również czujnik pogodowy, a także wbudowany ETHERNET (eModul) do zdalnego sterowania pracą kotła CO. Klient może również wyposażyć go w dodatkowe opcje, jak moduł ST-430RS lub ST-431N sterujący do dodatkowego zaworu mieszającego, moduł GSM ST-65, regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (z kolorowym panelem dotykowym) lub ST-280 + ST-260 (komunikacja bezprzewodowa). Regulator pokojowy pozwala bezpośrednio wpływać na pracę kotła, obniżając bądź zwiększając temperaturę źródła ciepła i dostosowując temperaturę do danego pomieszczenia. Instalacja sterownika jest dobrym rozwiązaniem w szkołach, biurach czy zakładach produkcyjnych. W czasie, kiedy w pomieszczeniu przebywają ludzie ustawia się wyższą temperaturę, a po ich wyjściu można zmniejszyć temperaturę i tym samym niepotrzebnie nie ogrzewać pustych pomieszczeń.

 

kotły sas kotły sasfot. Sterownik ST-550H

 

Zwiększona moc kotłów SAS SOLID i SAS BIO SOLID
Z myślą o właścicielach obiektów wielkopowierzchniowych ZMK SAS postanowił powiększyć typoszereg cenionych na rynku kotłów na ekogroszek – SOLID oraz peletowych – BIO SOLID. Dla uzyskania wysokiej sprawności oraz efektywności procesu spalania zastosowano w konstrukcji wymiennika ciepła kanały spalinowe w postaci poziomych i pionowych płomieniówek (rury) oraz panele ceramiczne bezpośrednio nad paleniskiem. Teraz można nabyć te kotły nie tylko w podstawowym zakresie mocy ale również o mocach 72 kW, 100 kW, 125 kW, 150 kW, 175 kW, 200 kW. Tak jak w przypadku podstawowego typoszeregu, kotły SOLID i BIO SOLID dużych mocy spełniają wymagania 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz posiadają certyfikat EcoDesign.

 

kotły sas kotły sasfot. 1. SAS SOLID 72-200kW / fot. 2. SAS BIO SOLID 72-200kW

 

Kotły peletowe w układzie kaskadowym – najlepsze ogrzewanie dużych budynków
Wielkie hale i magazyny, hotele czy kompleksy wypoczynkowe wymagają zaawansowanych rozwiązań grzewczych. Dlatego w tego typu obiektach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kotłów pracujących w „kaskadzie” (zespole kilku kotłów), co pozwoli uzyskać wysoki komfort cieplny w całym obiekcie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dodatkową zaletą wynikającą z pracy kotłów w „kaskadzie” jest bezpieczeństwo energetyczne wynikające z zapewnienia ciągłości pracy instalacji grzewczej w przypadku awarii jednego z kilku pracujących urządzeń, co jest szczególnie ważne w takich obiektach jak szpitale, szkoły czy w też w sytuacji niewielkiego zapotrzebowania na ciepło np. okres letni, gdy kocioł pracuje tylko na potrzeby ciepłej wody użytkowej.  Produkowane przez ZMK SAS kotły w połączeniu z dodatkowym modułem kaskady ST-503, mogą pracować w układzie kaskadowym składającym się aż z czterech kotłów peletowych.

Kotły CO dużej mocy a emisja zanieczyszczeń
Nie tylko sprawność energetyczna, ale również emisja zanieczyszczeń powinna interesować inwestorów podczas wyboru kotła CO – zwłaszcza jeśli mowa o takich budynkach jak szkoły, przedszkola czy szpitale. Maksymalne ograniczenie wytwarzanych podczas procesu spalania zanieczyszczeń ma znaczący wpływ na jakość powietrza, którym oddychają przebywające w budynkach dzieci oraz pacjenci.

17 października 2017 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Na jego podstawie w konstrukcji kotłów zakazuje się stosowania rusztu awaryjnego, a emisja tlenku węgla nie może przekraczać 500 mg/m3 dla kotłów o mocy nominalnej do 500 kW. Kotły CO dużej mocy produkowane przez firmę SAS spełniają te wymogi. Zarówno ECO-PELL, jak i SOLID oraz BIO SOLID to kotły klasy 5 według normy PN‑EN 303-5:2012, czyli o niskiej emisji zanieczyszczeń. Kotły SAS posiadają ponadto certyfikat EcoDesign, co potwierdzone zostało badaniami przeprowadzonymi przez akredytowane Laboratorium Badawcze Kotłów i Urządzeń Grzewczych w Łodzi. Dzięki temu mogą one brać udział w programach dofinansowania zakupu kotła, a inwestor decydując się na zakup dużej jednostki grzewczej SAS ma pewność, że nie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza.

Automatyczny system odpopielania – wygoda i funkcjonalność
Kotły peletowe – szczególnie te dużych mocy – warto dodatkowo wyposażyć w automatyczny system odpopielania SAS, który powstał po to by eksploatacja kotłów peletowych była jeszcze wygodniejsza i mniej czasochłonna. Kocioł wyposażony w automatyczny system odpopielania zapewnia bezobsługowe usuwanie popiołu, zwiększając tym samym komfort użytkowania instalacji centralnego ogrzewania. System gwarantuje od 1 do nawet 3 miesięcy automatycznego usuwania popiołu z kotła. Czas ten zależny jest od obciążenia cieplnego ogrzewanego budynku oraz jakości spalanego peletu. Popiół powstały w procesie spalania usuwany jest z płyty paleniska za pomocą mechanizmu ruszt ruchomych. Następnie za pośrednictwem leja zasypowego w sposób automatyczny dostarczany jest do popielnika.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.sas.busko.pl

28-100 Busko-Zdrój, Owczary, ul. Przemysłowa 3, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 378 46 19,