Kotły grzewcze Zębiec
Bez wątpienia era trujących „kopciuchów” opalanych węglem się kończy, choć proces ten następuje powoli i stopniowo. Dziś każdy szanujący się producent kotłów musi zadbać o to, aby oferowane przez niego produkty były wyrobami na miarę naszych wymagających czasów. Co to oznacza w praktyce? Otóż z jednej strony kotły centralnego ogrzewania muszą spełniać najwyższe wymagania klientów, którzy wymieniając stary piec na nowy oczekują zysków na każdym polu, to znaczy zarówno w sensie ekonomicznym, jak i praktycznym. Z drugiej strony – przepisy prawa rygorystycznie określają też normy emisyjne dla kotłów centralnego ogrzewania, co ma odciążyć zieloną planetę i – mówiąc bardzo prozaicznie – uniemożliwić ludziom ich szkodliwą działalność.
Dla producentów wyzwaniem jest więc nie tylko sprostanie surowym normom, ale i zaproponowanie klientom alternatywy na tyle kuszącej, że zdecydują się na inwestycję. Tak właśnie swoją misję rozumie producent kotłów grzewczych Zębiec, oferując urządzenia, które z jednej strony są zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami, z drugiej – są też proste w obsłudze i opalane paliwami, które są łatwo dostępne, tanie i ekologiczne. Jednym z nowszych produktów w ofercie są kotły na ekogroszek Topaz, dostępne w mocach 13-25 kW, które już teraz urosły do rangi flagowych wyrobów firmy.

 

fot. ZGM ZĘBIEC S.A.

Kocioł na ekogroszek zgodny z normami
5 klasa przyznana zgodnie z normą PN-EN 303:5-2012, która obowiązuje w Polsce od 2012 roku, na nikim dziś nie robi już wrażenia, bo urządzenia spełniające takie wymogi znajdziemy w ofercie każdego producenta. Nadal jest ona jednak ważnym drogowskazem dla klientów, których informuje nie tylko o tym, że wybrane przez nich urządzenie jest ekologiczne, ale także – że ma doskonałe parametry sprawności cieplnej.
Kocioł z podajnikiem na ekogroszek Topaz, obok 5 klasy posiada też certyfikat ECODESIGN, którym od 2020 roku będą się musiały legitymować wszystkie dopuszczone do sprzedaży urządzenia grzewcze. ECODESIGN, który niedługo stanie się normą równie powszechną, co 5 klasa, oznacza jeszcze wyższe ustawienie poprzeczki w zakresie sprawności i ograniczenia emisji, i nie da się ukryć, że to właśnie etykietka ECODESIGN naklejona na kotle staje się dziś najdobitniejszym wyznacznikiem jakości urządzeń.
Co dokładnie oznacza „jakość” w kotłach Topaz? To m.in. trójciągowa budowa wymiennika, która razem z doskonałą izolacją pozwoliła uzyskać sprawność cieplną do 95,9%. To dodatkowe elementy, jak zawirowywacze i ceramiczna komora, które obniżają emisję pyłów do atmosfery. To system równoważenia ciśnień w retorcie, czujniki zwiększające bezpieczeństwo użytkownika i system osuszania paliwa. To wreszcie do 10 lat gwarancji, której udziela na kocioł CO ZGM „Zębiec” S.A.

Automatyczny kocioł z podajnikiem
Kocioł na ekogroszek Topaz jest kotłem automatycznym. Oznacza to, że urządzenie posiada wbudowany sterownik, który sam reguluje wszystkie parametry pracy. W przypadku kotła centralnego ogrzewania Topaz jest to zaawansowany sterownik Lider PID Dynamic, który reguluje temperaturę urządzenia z wykorzystaniem czujnika pogodowego lub według temperatury zadanej, ustawionej ręcznie lub programowo. W zależności od zapotrzebowania na ciepło automatycznie regulowana jest też moc kotła poprzez sterowanie mocą nadmuchu i ilością podawanego paliwa. Przekłada się to na stabilne utrzymywanie temperatury, a także ogranicza wydzielanie się sadzy, tlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dla użytkownika oznacza to nie tylko mniejszą emisję, ale wydłuża też okres pomiędzy kolejnymi czyszczeniami kotła.
Zaletami sterownika jest też automatyczna obsługa pompy cyrkulacyjnej centralnego ogrzewania, sterowanie jednym zaworem mieszającym trój- lub czterodrogowym z oddzielną pompą zaworu, lub opcjonalnie sterowanie pompą cyrkulacyjną C.O. za pomocą regulatora pokojowego.
Tym klientom, którzy mają jeszcze wyższe wymagania, producent oferuje dołączenie dodatkowych modułów obsługi zaworów, co pozwoli na sterowanie kilkoma niezależnymi obwodami grzewczymi czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej z opcją włączenia funkcji neutralizacji bakterii Legionella. Chętnie wybieraną opcją jest też regulator pokojowy z pomiarem temperatury, który daje możliwość bezprzewodowej komunikacji z kotłem lub moduł komunikacji bezprzewodowej LIDER RTx. Ten ostatni pozwala przenieść sterownik z kotłowni do mieszkania, co pozwoli na zdalną obsługę pracy kotła na ekogroszek. Jeśli obsługa z mieszkania to za mało, to można wyposażyć się w moduł internetowy ETH 100 i sterować urządzeniem grzewczym z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu.

 

fot. ZGM ZĘBIEC S.A.

Korzystna cena, ograniczona emisja szkodliwych substancji do atmosfery, tanie i łatwo dostępne paliwa, zaawansowane systemy sterowania – to nie są dziś puste hasła, ale realny wymóg, jaki przed producentami kotłów stawiają klienci i prawodawcy. I nawet jeśli traktujemy zaostrzające się normy jako próbę zmuszenia nas do wydania pieniędzy na nowy kocioł centralnego ogrzewania, to przecież nie da się ukryć, że bardzo dużo możemy zyskać. Aspekty takie jak wygoda, utrzymywanie pożądanej temperatury, a także oszczędność czasu i pieniędzy bardzo szybko staną się odczuwalne, a sama inwestycja zwróci się szybciej, niż się tego spodziewamy.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zebiec.pl

 

 

27-200 Starachowice, Zębiec, woj. świętokrzyskie
tel. 41 27 67 400,