Przedrostek, który ma znaczenie
Kwestia paliw kopalnych, zwłaszcza węgla, to jeden z najbardziej medialnych tematów ostatnich lat. Zanim jednak ulegniemy elektryzującym doniesieniom i alarmom ekologów, warto zdać sobie sprawę z faktu, że nowoczesne urządzenia grzewcze – w tym kotły c.o. na ekogroszek – w niczym nie przypominają produkowanych jeszcze do niedawna „kopciuchów na węgiel”. Ekogroszek, choć jest pochodną węglych, jak i ich wpływu na środowisko.a kamiennego, to pod wieloma względami go przewyższa. Przede wszystkim, co sugeruje już sam przedrostek – jest zdecydowanie bardziej ekologiczny, bo do jego produkcji używa się specjalnie wyselekcjonowanych partii węgla o dużej kaloryczności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Dobry ekogroszek o niskiej zawartości siarki będzie się palił dłużej, dostarczy więcej ciepła, a do tego pozostawi minimalną ilość odpadów, dzięki czemu łatwiej jest zachować czystość bez częstego czyszczenia kotła, do którego jesteśmy zmuszeni w przypadku spalania węgla. Nic dziwnego, że kotły c.o. na ekogroszek są uznawane za zieloną alternatywę dla kotłów węglowych.
Jak to jednak bywa – kocioł kotłowi nierówny, dlatego przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić, jakie parametry ma wybrane urządzenie. Dotyczy to zwłaszcza tych danych, które informują o emisji i sprawności kotłów. Zwłaszcza tu powinniśmy zweryfikować, czy deklaracje producenta nie są jedynie marketingowym sloganem i czy znajdują potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych przez niezależne jednostki.

 

Kotły c.o. na ekogroszek KORAL
Niedawno na rynku pojawiła się nowość, która z pewnością zainteresuje tych, którzy szukają urządzeń grzewczych ekologicznych i ekonomicznych zarazem. Są to przeznaczone do spalania ekogroszku kotły ZĘBIEC z podajnikiem. Pozytywne opinie użytkowników, którzy ogrzewają domy urządzeniami tego producenta, to tylko jeden z wielu argumentów przemawiających na korzyść kotłów ZĘBIEC. Nowy kocioł c.o. na ekogroszek KORAL, przeznaczony do pracy w instalacjach wodnych centralnego ogrzewania grawitacyjnego lub z obiegiem wymuszonym systemu otwartego, spełnia rygorystyczne wymagania normy PN EN 303-5:2012 w zakresie emisji spalin i sprawności. Potwierdził to Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, przyznając mu 5, najwyższą klasę. Ponadto kotły legitymują się też Certyfikatem ECODESIGN, spełniają więc najsurowsze europejskie wymogi, dotyczące zarówno sprawności urządzeń grzewczych, jak i ich wpływu na środowisko.

fot. ZGM Zębiec

Producent położył duży nacisk na rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają na zminimalizowanie nakładów ponoszonych na eksploatację, a zarazem zagwarantują prostą i wygodną obsługę. Kotły c.o. na ekogroszek KORAL pracują więc automatycznie, a mechaniczne doprowadzanie paliwa eliminuje konieczność kłopotliwego dorzucania opału co kilka godzin. Możliwość programowania godzinnego czy tygodniowego trudno przecenić zwłaszcza wtedy, gdy musimy opuścić dom na dłuższy czas. Osoby, które oczekują jeszcze większej elastyczności, mogą doposażyć kocioł c.o. na ekogroszek w moduł internetowy, umożliwiający sterowanie pracą pieca z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do internetu. Dodatkowo współpraca z czujnikiem pogodowym czy regulatorem pokojowym ułatwia dopasowanie parametrów pracy urządzenia do realnych potrzeb mieszkańców, którzy mogą sterować nim bez schodzenia do kotłowni. Wysoka sprawność i efektywność spalania gwarantuje, że wydatki na ogrzewanie będą przyjemnym zaskoczeniem.
Producent nie zaniedbał też żadnego aspektu związanego z bezpieczeństwem, dlatego wyposażył kotły c.o. na ekogroszek KORAL w zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia (czujnik temperatury rury kosza), dodatkowy system gaszenia kosza, zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła (automatyczny ogranicznik temperatury), czujnik ruchu ślimaka, czujnik przegrzania silnika i system osuszania kosza. Jako urządzenie do odprowadzania nadmiaru energii cieplnej (w przypadku montażu w zamkniętym układzie grzewczym) zastosowano wewnętrzną wężownicę schładzającą z zaworem JBV.
Sercem kotła c.o. na ekogroszek jest niezawodny, sprawdzony przez niezliczonych klientów ogrzewających swoje domy kotłami ZĘBIEC sterownik Lider PID Dynamic, którego podstawową rolą jest kontrola zadanej temperatury wody grzewczej. To sterownik odpowiada za ilość podawanego paliwa i moc nadmuchu, wyręczając w tym człowieka, który nie musi metodą prób i błędów szukać optymalnego rozwiązania. Co istotne – to właśnie zoptymalizowane dozowanie paliwa i powietrza pozwala na uzyskanie najwyższej sprawności kotła c.o. na ekogroszek, a co za tym idzie – na ograniczenie wydzielania się do atmosfery szkodliwych substancji.

Palniki do pelletu
Obok kotłów c.o. na ekogroszek w ofercie firmy ZĘBIEC pojawiła się jeszcze jedna nowość – palniki do pelletu, które z powodzeniem mogą zastąpić droższe w eksploatacji palniki gazowe i olejowe. Wysoka sprawność palników oraz prosta obsługa sprawia, że świetnie sprawdzą się do ogrzewania domków jednorodzinnych, pawilonów handlowych i usługowych, garaży, pomieszczeń gospodarczych i innych. Obsługa palnika polega na ustawieniu parametrów pracy i uzupełnianiu pelletu w koszu. Cały proces podawania, rozpalania, czyszczenia rusztu oraz spalania paliwa odbywa się automatycznie i regulowany jest za pomocą elektronicznego sterownika Expert Pellets lub Lider Kolor Pellets. To właśnie sterownik odpowiada za pracę podajnika paliwa, wentylatora, zapalarki, fotokomórki, mechanizmu czyszczącego oraz czujników temperatury. Obydwa palniki są też dostosowane do współpracy z urządzeniami instalacji grzewczej, np. mieszaczami, pompami, buforem, sterowaniem pogodowym i pokojowym.

 

Kotły ZĘBIEC – opinie i fakty
W dobie coraz większej degradacji naszej planety poszukiwanie ekologicznych, źródeł ogrzewania jest nie tylko uzasadnione, ale przede wszystkim koniecznie. Warto przy tym pamiętać o drugiej stronie medalu, bo nowoczesne urządzenia grzewcze są nie tylko przyjazne środowisku naturalnemu, ale także człowiekowi oraz jego… portfelowi, pozwalając sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wysoka sprawność, tanie i powszechnie dostępne paliwa, prosta obsługa, niezawodne podzespoły to atuty kotłów ZĘBIEC z podajnikiem, a opinie użytkowników potwierdzają, że firma, która może się pochwalić tradycjami sięgającymi lat 50. ubiegłego wieku, wciąż śmiało idzie do przodu i potrafi dostosować swoje produkty do zmieniających się czasów i coraz wyższych wymagań klientów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zebiec.pl

27-200 Starachowice, Zębiec, woj. świętokrzyskie
tel. 41 27 67 400,