Dotacja na wymianę kotła
W naszym kraju kotły na paliwa stałe są wciąż bardzo popularne – głównie dzięki temu, że to zdecydowanie tańsze i pewniejsze źródło ogrzewania niż gaz czy prąd. Jednak współczesny Polak to już o wiele bardziej świadomy konsument niż ten sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat. Dziś o wiele bardziej cenimy sobie wygodę i prostotę obsługi urządzeń grzewczych, a nabywcy kotłów CO w równym stopniu zwracają uwagę na komfort, co i na ekologiczność wybieranych przez siebie rozwiązań. Ostatni z wymienionych czynników jest o tyle istotny, że przy zakupie przyjaznych środowisku naturalnemu kotłów można ubiegać się o dofinansowanie w ramach gminnych programów ograniczania niskiej emisji, a środki na ten cel przyznawane są przez Narodowe lub Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki kwotom pozyskiwanym z dofinansowań można wymienić stare kotły węglowe na nowsze. Warunek jest jeden – kupowane za pieniądze z dotacji nowe kotły muszą być ekologiczne i spełniać wymagania normy PN-EN 303:5 2012, która wyróżnia trzy klasy kotłów (3,4,5). Im wyższa klasa, tym lepsze prośrodowiskowe parametry, połączone z wysoką sprawnością, bezpieczeństwem użytkowania i niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

 

kotły na paliwa stałe ogniworys. SMO „Ogniwo”

 

Właśnie w 5, najwyższej klasie znajduje się nowy kocioł SMO „Ogniwo” – EKO PLUS M, który uzyskał certyfikaty zaświadczające o zgodności właściwości kotła z normą PN-EN 303-5:2012 wydane przez niezależne jednostki badawcze: Instytut Badawczy Przemysłu Maszynowego w Brnie oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Tym samym decydując się na właśnie to rozwiązanie z powodzeniem można  ubiegać się o dofinansowanie na jego zakup.

Solidny kocioł na węgiel
Kocioł EKO PLUS M został wyprodukowany na licencji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, a jego konstrukcja powstała w oparciu o wiedzę z zakresu spalania paliw stałych, która jest owocem licznych przeprowadzonych badań.

 

kotły na paliwa stałe ogniworys. SMO „Ogniwo”

 

Nowa koncepcja budowy kotła umożliwia jego pracę w szerokim zakresie mocy, z wysoką sprawnością cieplną i niską emisją zanieczyszczeń.
Warto też pamiętać, że decydując się na zakup kotła tak renomowanej firmy jak „Ogniwo” (przedsiębiorstwo jest producentem wszystkich podzespołów kotła oprócz sterownika i napędu) zapewniamy sobie ochronę gwarancyjną i dostępność części zamiennych, a także pewność wysokiej jakości oferowanych rozwiązań.
- Kocioł EKO PLUS M jest wyposażony w palnik retortowy II generacji BURNER SM, którego wszystkie elementy wykonane są z żeliwa, a retora nie posiada ruchomych elementów wymagających uszczelnienia. Ma to znaczący wpływ na wydłużenie żywotności palnika – wyjaśnia Grzegorz Żegleń z SMO „Ogniwo”. – W kotle można z powodzeniem spalać także węgiel gorszej jakości dzięki napowietrzaniu paliwa, co zdecydowanie poprawia parametry spalania – dodaje.
Na ekologiczność i ekonomiczność kotła ma też wpływ specjalna konstrukcja pionowego rurowego wymiennika o dużej sprawności cieplnej. Jego komora spalania jest zamknięta od góry, co zmniejsza straty niezupełnego spalania paliwa oraz emisję zanieczyszczeń.

Wygodne w obsłudze kotły CO
Nie każdy zna się na regulacji procesu spalania paliwa, tym bardziej, że to techniczne bardzo skomplikowane kwestie. Dlatego też kocioł EKO PLUS M został wyposażony w innowacyjny sterownik eCoal.pl, który zapewnia w pełni automatyczne prowadzenie pracy kotła, bez potrzeby ingerencji użytkownika w proces spalania. Tym samym kocioł wyręcza człowieka w zakresie regulowania nastawy palnika (podawania, przerwy i nadmuchu), co pozwala zaoszczędzić czas oraz wyeliminować ryzyko błędów.

 

kotły na paliwa stałe ogniworys. SMO „Ogniwo”

 

nowoczesne urządzenia grzewcze na węgielWymiary montażowe kotła OGNIWO EKO PLUS M

 

- Kotłem można też sterować przez sieć internetową. Wsparcie dla użytkowników oraz możliwość podglądu pracy sterownika znajdują się na stronach internetowych producenta (www.esterownik.pl). Wszystkie funkcje sterownika dostępne są oczywiście przy standardowym zakupie kotła – mówi Grzegorz Żegleń.
Obsługę kotła usprawnia też duża szuflada na popiół oraz zewnętrzny mechanizm, który umożliwia czyszczenie wymiennika bez otwierania kotła. Wszystkie te rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że kocioł EKO PLUS M jest w stanie sprostać najwyższym wymaganiom zarówno pod kątem udogodnień eksploatacyjnych, jak również pod względem ekologiczności zastosowanych w nim rozwiązań.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ogniwobiecz.com.pl

 

38-340 Biecz, ul. Tumidajskiego 3 , woj. małopolskie
tel. (13) 44-71-039,