Od 2021 roku Warunki Techniczne dla budynków nowych i remontowanych wykluczają zużywanie węgla, a wymagają od nas właściwej izolacji i maksymalnego wykorzystania OZE. Według punktacji w Warunkach Technicznych biomasa jest drugim najlepszym (po słońcu) źródłem energii. Wybierając drewno lub pellet do ogrzewania domu dość łatwo spełnić wymogi zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej. Dodatkowo biomasa spalana w nowoczesnych kotłach i piecach c.o od Kotłometu uwalnia nas od brudu i przykrego zapachu w kotłowni.

Piec na pellet „ECO 5 PEL”

fot. KOTŁOMET 

Pozwoli nam w pełni docenić zalety biomasy jako paliwa. Piec należy do nowej generacji kotłów na pellet 5 klasy z podajnikiem SV200. Wprowadzono w nim wiele nowych rozwiązań konstrukcyjnych w układzie komory spalania i wymiennika ciepła. Zastosowano m.in. system równomiernego oraz bezciśnieniowego rozprowadzania powietrza w komorze spalania, zamkniętą komorę spalania z powietrzem pierwotnym i wtórnym oraz system przepustnic powietrznych, jak również systemem wymuszonego obiegu powietrza dookoła paleniska zapewniającym podgrzewanie powietrza, co powoduje efektywne i ekologiczne spalanie zgodne z wymaganiami EN 303-5 i ECODESIGNU. Piece ECO 5 PEL spełniają bezproblemowo wymagania wszystkich unijnych dyrektyw w tym zakresie.

Zaletą pieców na pellet jest także mała zawartość popiołu, która mieści się w przedziale od 0.3 do 1.0%. Grubość warstwy zanieczyszczeń na poziomych kanałach przekracza ok. 2 mm. Czyszczenie kotła nie wymaga, tyle pracy, co w kotłach węglowych, a wymiennik jest mniej zanieczyszczony. Tu zasada jest prosta im mniej sadzy, tym dłuższe życie kotła.

Piec typu „ECO 5” na ekogroszek

fot. KOTŁOMET 

Piec ma wysoką efektywnością cieplną w granicach od 89 aż do 95,5%. Kolejną zaletą jest jego niska emisyjność. Posiada bowiem konstrukcję stalową przystosowaną właśnie do wysokoefektywnego spalania ekogroszku, który nie zawiera miału i posiada niższy stopień spiekalności niż węgiel. To paliwo emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery. Kocioł typu ECO 5 to kocioł wodny z podajnikiem ślimakowym wyposażony w komorę paleniskową w której umieszczony jest palnik, a także wysokosprawny wymiennik ciepła, elektroniczny sterownik oraz zasobnik paliwa.

Procesem spalania steruje tu mikroprocesorowy sterownik, który pozwala na stabilną pracę kotła ze stałą, zadaną temperaturą czynnika grzewczego do max 80°C. To możliwe dzięki podaniu odpowiedniej ilości paliwa do retorty palnika. Wspomniany sterownik posiada również dodatkowy ogranicznik temperatury, który powoduje całkowite zatrzymanie procesu spalania, gdy temperatura wody na wyjściu kotła wzrośnie do 95°C. Zwiększa to bezpieczeństwo użytkowania.

Kotły c.o. 5 klasy i recykling

Zarówno piec na pellet, jak i ekogroszek 5 klasy kuszą nie tylko korzystną ceną. Oferowane przez firmę Kotłomet urządzenia posiadają moc od 9 do 150 kW i są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, jednak dzieje się tak, dlatego nie tylko z powodu 5 letniej gwarancji i zaawansowanych parametrów technicznych.

Kotły wyprodukowano z materiałów neutralnych dla środowiska. Po wyeksploatowaniu i zużyciu można dokonać ich całkowitego demontażu i kasacji. Demontaż poszczególnych elementów kotła z uwagi na prostotę jego konstrukcji nie wymaga specjalnego opisu. Zużyte części metalowe wystarczy złomować. Pozostałe części należy składować zgodnie z wymaganiami, a następnie przekazać do punktów zajmujących się profesjonalną utylizacją, które dokonają jej w sposób bezpieczny dla środowiska.

Kotły Sztoker+ i Sztoker BIO

fot. KOTŁOMET 

Urządzeniem, które równie efektywnie ogrzewa ekogroszkiem jest Sztoker + z certyfikatem Ecodesign i 5 klasą. Jego zaletą jest bezdymny proces spalania i niska emisja szkodliwych związków i pyłów. Kocioł Sztoker + wyposażono w automatykę, co pozwala na zminimalizowanie obsługi. Transport opału ze zbiornika do paleniska odbywa się za pomocą podajnika ślimakowego o opatentowanej konstrukcji, która zmniejsza ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej. Obsługa nie jest kłopotliwa, paliwo można uzupełnić raz na kilka dni. System wyrównywania ciśnienia w zbiorniku paliwa oraz alarm otwartej klapy zasobnika ograniczają do minimum możliwość powstania pożaru w zasobniku.

Sercem kotła jest mikroprocesorowy regulator Cobra 2 z systemem sterowania PID II, który włącza urządzenie na taką moc, jaka jest w danym momencie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Sztoker+ grzeje bez przestojów, gwałtownych zmian temperatury w kominie i komorze spalania, a temperatura wody zasilającej jest bardzo stabilna. Regulator steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie. Odpowiada też za załączanie pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownika zaworu mieszającego. Dodatkowo może współpracować z panelem zdalnym T1000, który może również spełniać role termostatu pokojowego. Dzięki rozbudowanemu algorytmowi pracy, regulator może oddzielnie sterować strefami czasowymi dziennymi oraz tygodniowymi zarówno dla temperatury kotła, jak i ciepłej wody użytkowej

fot. KOTŁOMET 

Sztoker Bio to równie zaawansowane i podobnie skonfigurowane urządzenie pracujące w trybie cyklicznym na pellet. Doskonale sprawdza się w ogrzewaniu nie tylko domów, ale też obiektów użyteczności publicznej.

Wybór sprawdzonego i uznanego producenta, to gwarancja jakości oferowanych kotłów oraz ich pełnej zgodności z obowiązującymi normami.

Więcej szczegółów dostępnych na www.kotlomet.pl

63-300 Pleszew, ul. Marszewska 17, woj. wielkopolskie
tel. 627 422 240, 505 840 077,