To już nie tylko moda
Ekologiczne budownictwo oraz zielona architektura zawładnęły aktualnymi trendami oraz przysporzyły sobie wielu zwolenników. Nie inaczej wygląda w przypadku wyposażania nowych lub istniejących budowli mieszkalnych lub przemysłowych w instalacje energetyczne. Użytkownicy obecnie, pomimo możliwości podłączenia się do ogólnodostępnych sieci centralnego ogrzewania, często wolą postawić na niezależność i własne, domowe kotłownie. Istotnym aspektem tej decyzji są koszty (wydajne, nowoczesne kotłownie zapewniają bardzo tanie ogrzewanie), dostępność instalacji (można ją zamontować od ręki), możliwość spalania własnych rozdrobnionych lub przetworzonych odpadów (z ogrodu lub działki), niezależność pod kątem decyzji tego, co będziemy spalać, a przez to bezpośredni wpływ na środowisko oraz oszczędność produkowanej energii. Ta wielka popularność przyjaznych środowisku kotłowni nie zrodziłaby się bez udogodnień technologicznych, jakie proponują producenci. Firma EKOPAL w swoich kotłach postawiła na niezawodne i bezpieczne systemy sterowania, a także, prawie całkowitą bezobsługowość dzięki automatycznemu podajnikowi paliwa.

 

kotły na biomasę ekopalfot. EKOPAL

 

Dobrze przemyślany system transportu biomasy
Kocioł EKOPAL ECONOMIC-BIO posiada zasobnik, do którego w dowolnym momencie jego pracy można wsypywać paliwo. Nad korytem podawczym znajduje się zgarniacz, który sprawia, że biomasa przesuwa się po ruchomej podłodze w kierunku koryta podawczego, skonstruowanego w sposób umożliwiający przesuwanie się paliwa dalej – w stronę kotła. Swobodne spadnie paliwa przed tłok reguluje specjalna klapa, znajdująca się na końcu koryta. Jej uchylanie powoduje przesunięcie się paliwa przed tłok. Ruchy koryta i tłoku są naprzemienne, tak aby po zakończeniu cyklu podawania oddzielona była część zasobnika z częścią palną. Z tłoka paliwo do komory spalania przedostaje się tunelem podawczym. Komora spalania wyposażona jest w tylną klapę palnika, która oddziela część podającą od strefy spalania oraz w klapę przednią, zabezpieczającą zsunięcie niespalonego opału do popielnika.
– Ta unikatowa konstrukcja sprawia, że paliwo jest najpierw zgazowywane, a potem dopalane – informuje Stefan Mańka, właściciel firmy EKOPAL – Ze efektywność tego procesu odpowiada również innowacyjny system ruchomych podłóg, zastosowany zamiast retorty oraz poziomy (zamiast pionowego) palnik – dodaje.

 

kotły na biomasę ekopalfot. EKOPAL

 

Pełna gama możliwości dla różnych potrzeb
Kocioł występuje w trzech wersjach, o różnej mocy: ECONOMIC-BIO 25 kW, 38 kW i 50 kW.
– Model o najmniejszej mocy przeznaczony jest dla pomieszczeń o powierzchni użytkowej 100-250 m2. Średni model ogrzeje powierzchnie 250-350 metrowe, a największy nawet 500 metrowe – dodaje Stefan Mańka.
Zapotrzebowanie suchej masy w kotle do ogrzewania jest uzależnione od różnych dodatkowych czynników, m.in. takich jak: rodzaj ścian, kubatura, temperatura otoczenia czy też zadana temperatura, dlatego też może się różnić da poszczególnych budynków. Szacuje się jednak, że kocioł ECONOMIC-BIO 25 potrzebuje około 5-8 ton suchej masy na sezon. Dla modelu 38 kW potrzebne jest 8-11 tok, natomiast dla modelu 50 kW powinniśmy zapewnić 10-13 ton biomasy.

Kotły na biomasę – sterowanie wygodne i proste
Zastosowanie w urządzeniu nowoczesnego sterownika zapewnia dużą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
– Nasz kocioł ECONOMIC-BIO posiada funkcję o nazwie „Priorytet ciepłej wody”, która zapobiega spadkom temperatury ciepłej wody w bojlerze, zdarzającym się np. podczas kąpieli. W tym wypadku system automatycznie podniesie temperaturę tak, aby jak najszybciej udało się osiągnąć zadany poziom. W praktyce oznacza to priorytet ciepłej wody użytkowej nad wodą centralnego ogrzewania – tłumaczy Stefan Mańka.
Dla wygody użytkowników zastosowano w kotłach możliwość ustawienia tygodniowego programu pracy za pomocą czterech wartości w określonych przedziałach czasowych, zależnie np. dnia tygodnia i pory dnia.od pory dnia czy nocy.
– Aby zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniu, w którym często przebywają domownicy, np. w salonie, można zastosować funkcję regulatora pokojowego. W tym przypadku kocioł, kontrolując przepływ ciepłej wody za pomocą pompy C.O., reguluje temperaturę w danym pomieszczeniu. W trakcie sezonu letniego wystarczy ustawić na kotle funkcję trybu letniego, aby ten wyłącznie podgrzewał ciepłą wodę użytkową – omawia Stefan Mańka.
Urządzenia produkowane przez EKOPAL, w tym kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem paliwa ECONOMIC-BIO, wyposażone są w liczne czujniki i zabezpieczenia, które pozwalają kontrolować temperaturę zarówno w trakcie pracy i postoju, ale także wtedy, gdy przerwany jest dostęp do energii elektrycznej.

 

kotły na biomasę ekopalfot. EKOPAL

 

Różnorodność paliw ułatwieniem dla użytkownika
W kotłach na biomasę z automatycznym podajnikiem paliwa ECONOMIC-BIO można spalać różnorodne rodzaje biomasy. Istotne jest to, by utrzymywać wilgotność paliwa poniżej poziomu 25%, a wielkość frakcji poniżej 50 mm.
– Jednym z najpopularniejszych rodzajów paliw są zrębki tartaczne, leśne oraz z wierzby energetycznej. Jest to opał ekologiczny i wydajny ekonomicznie. Co istotne, zrębki można produkować także samemu za pomocą prostych urządzeń, np. porządkując gałęzie ogrodowe. Łatwo dostępne i przyjazne użytkownikowi będą także pellety, będące sprasowanymi pod wysokim cieśnieniem odpadami drzewnymi, dostępnymi do kupienia w workach. Mają one postać granulatu, najczęściej w kształcie walców o średnicy 6-25 mm i kilku centymetrów długości – mówi Stefan Mańka.
Kotły EKOPAL pozwalają także na spalanie większych elementów, jakimi są np. brykiety, czyli sprasowane pod ciśnieniem mieszanki różnych możliwych do spalenia odpadów, takich jak trociny, pył drzewny, drobne zrębki. Występują one jako odłamki w kształcie koła, choć bywają też prostokątne. Stosując je w kotłach EKOPAL, pamiętać należy o maksymalnej dopuszczalnej wielkości brykietu, czyli o zachowaniu średnicy poniżej 50 mm. Decydując się na to rozwiązanie, zapewniamy sobie dłuższy czas pracy na jednym zasypie. Bardzo dobrze sprawdza się także spalanie ziaren owsa.
– Wybór tego paliwa pozwala na uzyskanie znacznie mniejszej toksyczności spalin w stosunku do innych surowców oraz zwiększa wygodę użytkowania, ponieważ przy spalaniu tego surowca powstaje tylko nieznaczna ilość popiołu. Aby zmienić paliwo na owies, nie trzeba specjalnie dostosowywać urządzenia, należy wyłącznie pamiętać o wilgotności na poziomie maksymalnie 20% – mówi Stefan Mańka.
Nie są to jedyne surowce, które sprawdzają się w kotłach EKOPAL. Z urządzeniem idealnie współgrają także szyszki, pestki owocowe, żołędzie czy skorupy orzechów.