Kolektory słoneczne: zasada działania, opłacalność

Bezpłatne ciepło w domu

Inwestycja w nową instalację grzewczą – niezależnie od tego, na jaką technologię postawimy – to zawsze spory wydatek, warto jednak już na tym etapie pomyśleć o uzupełnieniu jej o instalację solarną. Zasada działania kolektorów słonecznych, które czerpią darmową energię ze słońca, pozwala znacznie zredukować wydatki na eksploatację domu, a opłacalność takiego rozwiązania odczuwalna będzie już od pierwszego dnia użytkowania.

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to nasza przyszłość – i nie ma w tym twierdzeniu przesady. Człowiek, eksploatując nieodnawialne zasoby naturalne, doprowadził do sytuacji, w której koniecznością stał się zwrot w stronę innych źródeł. Tym bardziej, że spalanie paliw kopalnych w ogromnym stopniu obciąża planetę, zanieczyszczając atmosferę i szkodząc środowisku naturalnemu oraz naszemu zdrowiu.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, HeWi TERM oferuje swoim klientom rozbudowaną gamę urządzeń marki Viessmann, prowadząc w Bielsku Białej Salon Firmowy Viessmann. Co roku zatrudnieni w przedsiębiorstwie monterzy, technicy serwisanci, montują i nadzorują kilkanaście kotłowni wodnych, wysokoparametrowych, parowych, a także palników olejowych i gazowych.

fot. HeWi TERM

Wykonując dla klientów modernizacje instalacji grzewczych, pracownicy HeWi TERM mogą też udzielić kompleksowego wsparcia w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym również kolektorów słonecznych. Opłacalność takiego rozwiązania to tylko jeden z argumentów przemawiających na jego korzyść.

Kolektory słoneczne – zasada działania

Zasada działania kolektorów słonecznych opiera się na wykorzystaniu darmowej i niewyczerpywalnej energii słońca, którą można wykorzystać np. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy do wspomagania ogrzewania. Dzięki temu, że do wspomnianych celów wykorzystywana jest darmowa energia ze słońca, opłacalność kolektorów słonecznych jest ogromna, a inwestycja może zwrócić się w ciągu kilku lat.

Instalacje solarne Viessmann są idealnie przystosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej do codziennego użytku – producent szacuje, że oszczędności przy tego typu rozwiązaniu sięgają nawet 60% energii, która byłaby zużywana w tym celu. Jeśli dodatkowo kolektory mają też wspomagać instalację grzewczą, to łączne oszczędności mogą wynieść nawet 35% łącznego zapotrzebowania na energię.

W pierwszym przypadku montuje się instalację solarną z biwalentnym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Pod wpływem promieni słonecznych czynnik solarny, który znajduje się w instalacji, za pośrednictwem dolnego wymiennika ciepła podgrzewa wodę, która znajduje się w podgrzewaczu pojemnościowym. Gdy temperatura wody spada (np. w czasie kąpieli), to kocioł grzewczy włącza drugi obieg, który podgrzewa wodę.

Jeśli oprócz podgrzewania wody użytkowej instalacja solarna ma też wspomagać ogrzewanie, to obieg grzewczy za pośrednictwem wymiennika ciepła wykorzystuje stale podgrzewaną przez kolektory wodę z zasobnika solarnego. Specjalnie opracowany regulator sprawdza, czy można w ten sposób uzyskać w pomieszczeniach żądaną temperaturę. Jeśli nie, to dodatkowo uruchamia się kocioł grzewczy.

fot. HeWi TERM

Opłacalność kolektorów słonecznych ­

Obniżenie wydatków eksploatacyjnych to oczywiście dla inwestorów podstawowy argument przemawiający za instalacją kolektorów słonecznych. Warto jednak pamiętać, że o ich opłacalności decydują też inne kwestie. Dziś, gdy zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, a stan planety jest dramatyczny, warto pamiętać, że taka inwestycja ma też swoje uzasadnienie ekologiczne. Obniżając emisję CO2 do atmosfery przyczyniamy się przecież do poprawy jakości powietrza, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Wieloletnie doświadczenie firmy HeWi TERM oraz współpraca z wiodącymi na rynku dostawcami urządzeń grzewczych i solarnych sprawia, że przedsiębiorstwo może zaoferować swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania grzewcze. Profesjonalna kadra specjalistów zatrudnionych w firmie wspiera swoją wiedzą klientów, pomagając im dobrać rozwiązania, które w danym wypadku sprawdzą się najlepiej. Oprócz kolektorów słonecznych, których zasada działania bazuje na wykorzystaniu energii słonecznej, firma proponuje także inne rozwiązania pozwalające na czerpanie również z innych odnawialnych źródeł energii – pompy ciepła, fotowoltaikę, agregaty kogeneracyjne czy urządzenia na biomasę.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hewiterm.com.pl

43-300 Bielsko-Biała, ul. Błękitna 13, woj. śląskie
tel. (33) 811 40 58, +48 606 10 80 62,


Liczba odwiedzin: 657 | Data publikacji: 2021-02-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


04.02.2021 | Energia ekologiczna
Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) to...
13.01.2020 | Energia ekologiczna
Produkty ekologiczne czy wykorzystujące źródła odnawialne są...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło...
23.11.2016 | Energia ekologiczna
Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w...
Prace związane z wykonywaniem czy serwisowaniem instalacji...
Branża Odnawialnych Źródeł Energii nieustannie rośnie w...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
20.07.2015 | Energia ekologiczna
Panele solarne na dachach domów mieszkalnych są...
11.06.2021 | Wykańczanie wnętrz
Własny dom jest marzeniem wielu osób, ale...
Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
Zainteresowanie domowymi elektrowniami słonecznymi rośnie w Polsce...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
W Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne,...
01.03.2021 | Energia ekologiczna
Obowiązująca od 2021 roku obowiązkowa opłata mocowa,...
08.02.2021 | Domy ekologiczne
Darmowy prąd i ogrzewanie, darmowa ciepła woda,...
Zrównoważone rozwiązania, proekologiczna produkcja, nowoczesne technologie i...
17.12.2020 | Ogrzewanie
Gdy ekolodzy biją na alarm, a zmiany...
16.12.2020 | Energia ekologiczna
Od kilkunastu lat branża OZE w Polsce...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
21.09.2020 | Ogrzewanie
Czy przyjemnym i naturalnym ciepłem promieni słonecznych...
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
20.08.2020 | Energia ekologiczna
Rosnąca skokowo ilość instalacji fotowoltaicznych w naszym...
24.06.2020 | Energia ekologiczna
Jeśli jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne...
Firma Euro-Wiert oferuje usługi wykonania odwiertów pod...
04.05.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika a brak prądu w sieci –...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: kolektory słoneczne zasada działania, kolektory słoneczne opłacalność, energetyczne instalacje, he wi term,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy