Lider Budowlany: Oferowane przez Państwa kolektory słoneczne próżniowe Ecozone to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Dlaczego inwestorzy wybierają je zamiast tradycyjnych, rozbudowanych układów solarnych?

Łukasz Sroczyński: Jedną z podstawowych kwestii jest oczywiście cena. Kolektory słoneczne do podgrzewania wody Ecozone są tańsze od bardziej zaawansowanych urządzeń, przez co mogą sobie też na nie pozwolić klienci o mniej zasobnych portfelach. Koszt inwestycji – w zależności od wybranego wariantu – zwraca się już w ciągu 1-3 lat.

fot. ECOZONE

Lider Budowlany: Wspomniał Pan o różnych wariantach – proszę opisać, co dokładnie Państwo oferują i jaka jest zasada działania kolektorów?

Łukasz Sroczyński: W naszej ofercie znajdują się dwa rodzaje kolektorów słonecznych: Ecozone HP (ciśnieniowy) i Ecozone LP (bezciśnieniowe). Są one zintegrowane ze zbiornikiem na wodę, która podgrzewana jest z wykorzystaniem energii słonecznej, która – jak wiadomo – jest dostępna za darmo.

Kolektory w wersji bezciśnieniowej posiadają naniesiony na rury trójwarstwowy absorber, który skupia promienie słoneczne. Dzięki temu woda w rurach się nagrzewa i unosi ku górze zbiornika, zaś zimna woda opada na dno rur. Cyrkulacja wody znajdującej się w rurach i zasobniku powoduje stały wzrost temperatury. W zasobnikach kolektorów nie ma ciśnienia, a woda spływa grawitacyjnie, dlatego montuje się w nich często zbiorniczki wyrównawcze, odpowiadające za automatyczne uzupełnienie poziomu wody.

Ze względu na wygodę eksploatacji, nasi klienci częściej decydują się na montaż ciśnieniowych kolektorów do podgrzewania wody. Ich cena jest nieco wyższa, ale również w tej sytuacji koszt zakupu szybko się zwraca. Tego typu urządzenia pozwalają na korzystanie z ciepłej wody na takich samych zasadach, jak z wody wodociągowej, bez konieczności montażu pompy, gdy zbiornik kolektora znajduje się poniżej źródła odbioru. Jest to możliwe, bo woda w zasobniku jest pod stałym ciśnieniem.

Kolektory ciśnieniowe można montować w dowolnym, nasłonecznionym miejscu. Mają one izolację z pianki PUR, która zapewnia bardzo niewielki dobowy spadek temperatury oraz długi czas utrzymania temperatury w zasobniku (ok. 72 h). Inaczej niż w przypadku kolektorów bezciśnieniowych, w rurach kolektora ciśnieniowego Ecozone HP nie ma wody. Znajdują się w nich radiatory z zamontowanymi miedzianymi rurkami heat-pipe. Jeśli nawet jedna z rur ulegnie awarii, to kolektor działa dalej, a sama wymiana rury jest bardzo prosta.

fot. ECOZONE

Lider Budowlany: Jak dokładnie działają tego typu kolektory?

Łukasz Sroczyński: W kolektorach ciśnieniowych promienie słońca padające na rury zamieniane są w energię cieplną. Jest to możliwe dzięki trójwarstwowemu absorberowi ALN/AIN-SS/CU oraz próżni znajdującej się wewnątrz rury próżniowej – temperatura wewnątrz może osiągnąć nawet 300ºC. W środku rury umieszczony jest aluminiowy radiator, który przekazuje temperaturę miedzianej rurce. W jej wnętrzu znajduje się szybkowrząca substancja, która podczas wrzenia (które rozpoczyna się już przy 25ºC) unosi się do góry i przekazuje energię cieplną w kondensatorze rurki. Gdy para ulegnie skropleniu, spływa na dół i cały proces rozpoczyna się od nowa. Kondensator, który wsunięty jest w gniazdo tulei heat-pipe umieszczonej w zasobniku, posmarowany jest pastą termoprzewodzącą. Dzięki niej może przekazać temperaturę do gniazda tulei. Właśnie w ten sposób ogrzewana jest woda z zasobnika. W jego wnętrzu zamontowana jest rurka, która po odkręceniu kranu umożliwia pobieranie wody tylko z górnej części zbiornika (bo chłodniejsza woda znajduje się na jego dnie).

Lider Budowlany: Czy montaż kolektorów (zarówno ciśnieniowych, jak i bezciśnieniowych) jest skomplikowany i czasochłonny? Czy też – mówiąc inaczej – cena montażu kolektorów słonecznych do podgrzewania wody jest wysoka?

Łukasz Sroczyński: To kolejna kwestia, którą warto podkreślić. Otóż oferowane przez nas kolektory Ecozone można z łatwością zamontować samodzielnie – bez specjalistycznych narzędzi ani fachowych umiejętności. To również sprawia, że cena kolektorów słonecznych do podgrzewania wody całościowo jest niższa, bo nie musimy płacić ekipie monterów. Wraz z urządzeniem każdy nasz klient otrzymuje precyzyjną, przejrzystą instrukcję, a samodzielny montaż nie wiąże się z utratą gwarancji. Ponadto sprzedajemy kolektory wraz z dołączonym stelażem we wzmocnionej wersji. Jest on bardzo uniwersalny, bo umożliwia instalację zarówno na powierzchni płaskiej, jak również na skośnej połaci dachowej.

fot. ECOZONE

Lider Budowlany: Atrakcyjna cena kolektorów słonecznych do podgrzewania wody, jakie znajdują się w Państwa ofercie, to dla wielu inwestorów ważny argument, jednak rodzi on obawy o jakość użytych w procesie produkcyjnym komponentów.

Łukasz Sroczyński: Warto pamiętać o tym, że kolektory Ecozone to urządzenia o dość prostej konstrukcji, inaczej niż ma to miejsce w przypadku złożonych układów solarnych. To ma oczywiście wpływ na ich cenę. Kolektory słoneczne do podgrzewania wody są jednocześnie o ok. 10-20% cięższe od konkurencyjnych urządzeń, co znajduje przełożenie na ich stabilność i wytrzymałość. W procesie produkcyjnym wykorzystujemy tylko najwyższej klasy materiały, a urządzenia powstają zgodnie z międzynarodową normą zarządzania jakością ISO 9001 i legitymują się certyfikatem CE oraz atestem Państwowego Zakładu Higieny. Wysoka jakość komponentów to dla nas priorytet, dlatego z pełną odpowiedzialnością udzielamy 5 lat gwarancji na nasze wyroby – praktyka pokazuje jednak, że klienci rzadko muszą z niej korzystać. Jako producent oferujemy też oczywiście stały dostęp do części zamiennych.

fot. ECOZONE

Lider Budowlany: Jak widzi Pan opłacalność montażu tego typu urządzeń dziś, gdy wszyscy mówią o podwyżkach cen, a zdaniem wielu osób inwestycja w odnawialne źródła energii (np. montaż paneli fotowoltaicznych) będzie amortyzować się na tyle długo, że dla wielu osób stanie się nieosiągalnym celem?

Łukasz Sroczyński: Kluczową kwestią jest cena kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Jak już wspomniałem, w zależności od wybranego urządzenia, koszty zwrócą się w ciągu 1 do 3 lat. Oznacza to, że po maksymalnie trzech latach można cieszyć się ciepłą wodą, która jest podgrzewana za darmo. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, które mają za zadanie wytwarzać prąd, czas zwrotu jest tak długi, że pozbawia wielu inwestorów z możliwości zakupu, nawet jeśli skorzystają z rządowych dopłat. Nasze kolektory Ecozone mają na tyle atrakcyjną cenę, że na zakup może pozwolić sobie właściwie każdy. Do tego dochodzą jeszcze wspomniane wcześniej kwestie samodzielnego montażu, a także prostoty konstrukcji, która do pracy nie potrzebuje żadnej automatyki, co do minimum ogranicza ryzyko awarii czy usterek. Dziś, gdy każdy szuka oszczędności, takie rozwiązania są na wagę złota.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ecozone.solar

26-500 Szydłowiec, ul. Kościuszki 229B, woj. mazowieckie
tel. (+48) 48 617 63 04,