Jaki kolektor słoneczny wybrać?

Kolektory słoneczne wśród innych rozwiązań bazujących na wykorzystaniu w naszych gospodarstwach domowych energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wyróżnia dość niski koszt zakupu zestawów oraz stosunkowo szybki czas zwrotu kosztów inwestycji. Popularność urządzeń przekłada się na ich dużą dostępność, dlatego wybór kolektora słonecznego warto poprzedzić skrupulatną analizą rynku. Aby zapewnić największą efektywność pracy urządzenia, musimy mieć pewność, że sprawdzi się w ono w trudnych, zmiennych warunkach atmosferycznych typowych dla polskiej strefy klimatycznej, a producent zapewni nam spełnienie europejskich standardów jakości oraz jak najdłuższy czas użytkowania bez znacznej straty wydajności. Najważniejsze kwestie wypunktowujemy na przykładzie rozwiązań proponowanych przez markę ecozone – doświadczonego dostawcę funkcjonalnych i niezawodnych kolektorów ciśnieniowych montowanych na powierzchniach skośnych lub płaskich.

Bezpieczeństwo

Pierwsza kwestia związana z jakością kolektora, którą możemy zweryfikować już na wstępie, nie będąc ekspertami, to sprawdzenie jakości materiałów użytych do produkcji. Wszystkie kolektory ecozone posiadają Polski certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Ten certyfikat świadczy o przebadaniu wszystkich materiałów, z których zbudowane są elementy wchodzące w skład kolektora.

fot. ECOZONE

Wymiary, wagi, pojemności – sprawdź parametry, by ciepłej wody starczyło dla wszystkich

Obecnie na polskim rynku znajdziemy wiele marek i modeli kolektorów ciśnieniowych. Jedną z podstawowych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest ich pojemność, a dokładniej – weryfikacja podawanych przez producentów wymiarów wewnętrznego i zewnętrznego zbiornika. Od realnych wartości pojemności zbiornika zależy bowiem, czy wystarczy ciepłej wody dla całej rodziny, czy nie. Niestety często się zdarza, że deklaracje dużej części sprzedawców znacznie odbiegają w tej kwestii od rzeczywistości. Jaki kolektor słoneczny wybrać, by zapewnić tyle ciepłej wody, ile realnie potrzebujemy? Sprawdźmy to na przykładzie.

Jak czytać parametry – przykład kolektora ecozone HP 150

Marka ecozone oferuje kolektory o największych pojemnościach w swojej klasie. Przykładowo w modelu HP 150 szerokość zbiornika zewnętrznego to 157 cm, a średnica zbiornika zewnętrznego 47 cm. Za zbiornikiem zewnętrznym znajduje się warstwa izolacyjna z pianki poliuretanowej o grubości 5 cm (standardowa grubość pianki izolacyjnej oferowana praktycznie przez wszystkich sprzedawców). W tym przypadku zbiornik wewnętrzny ma 37 cm, a cały kolektor ecozone HP 150 ma pojemność 157 l.

Czym grozi nierzetelne podanie parametrów wielkości i pojemności przez sprzedawców?

Zdarza się jednak, że kolektory sprzedawane jako 150 litrowe mają mniejsze rzeczywiste wymiary (135 lub 139 cm), co przekłada się na niższą pojemności 128-139 l. Jeśli wybierając kolektor słoneczny, w obliczeniach zakładamy uśrednione dobowe zużycie wody na jednego mieszkańca jako 50 litrów (gdy korzystamy z wanny zamiast prysznica, przyjęta średnia musi być zdecydowanie wyższa), to zaniżona pojemność kolektora przełoży się na częste braki ciepłej wody dla domowników. Błędne opisywanie pojemności może dotyczyć każdego rzędu wielkości (100, 150, 200, 240) i powtarza się głównie u dostawców z małym doświadczeniem i krótką obecnością na rynku. Na szczęście wiarygodność sprzedawców możemy łatwo sprawdzić w ogólnodostępnym rejestrze wpisów do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG).

Trwałość i odporność – materiał wykonania komponentów

Za powyższymi standardami kolektorów ecozone kryją się konkretne rozwiązania technologiczne. Zestawy ecozone są nawet o 30% cięższe od podobnych modeli innych producentów. Nie jest to jednak wada. Czynnik ten świadczy o zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz grubości poszczególnych elementów czy pianki poliuretanowej o wysokim zagęszczeniu. A to przekłada się na stabilność i wytrzymałość konstrukcji oraz doskonałą izolacje zbiornika, czyli istotne dla wieloletniej bezawaryjnej eksploatacji parametry wyboru kolektora słonecznego. Jak zbudowany jest kolektor ciśnieniowy ecozone?

• Rury próżniowe z potrójną warstwą absorpcyjną ALN/AIN-SS/CU, które przejmują energię słoneczną.
• Aluminiowy radiator we wnętrzu rury próżniowej, który przekazuje energię do rurki heat-pipe.
• Miedziane rurki heat-pipe w radiatorze (z dodatkowym płaszczem ochronnym przed spadkiem temperatury) wyposażone w substancję wrząca już w temperaturze 25 °C z kondensatorem posmarowanym pastą termoprzewodzącą. Stąd ciepło przekazywane jest do ogrzania wody w zasobniku.
• Zasobnik na wodę ze stali nierdzewnej zaizolowany przed stratami ciepła wysoce zagęszczoną pianą poliuretanową w obudowie zewnętrznej zabezpieczoną powłoką PVDF z zaworem bezpieczeństwa, wypuszczającym nadmiar gorącej wody w przypadku zbyt wysokiej temperatury w układzie.
• Stelaż kolektora ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo. Przy kolektorach 200 l i większych stosujemy 6 podpór. Dzięki tak stabilnej ramie kolektor jest posadowiony stabilnie.
• Zbiorniki kolektorów wykonanych ze stali nierdzewnej, w których jest standardowo grzałka oraz anoda magnezowa, która chroni układ.
• Spawane (a nie uszczelniane silikonowo) przyłącza zbiorników zarówno w modelach ciśnieniowych, jak i bezciśnieniowych dla większego bezpieczeństwa instalacji.

fot. ECOZONE

Kolektory ciśnieniowe czy bezciśnieniowe?

W zależności od budowy i zasady działania na rynku znajdziemy dwa typy kolektorów – ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Który kolektor słoneczny wybrać w zależności od potrzeb i lokalnych warunków? Rozwiązaniem droższym, ale zapewniającym większą wygodę, kontrolę instalacji oraz wydajność (także przy niskich temperaturach) są kolektory ciśnieniowe i to one są stosowane zazwyczaj do produkcji ciepłej wody użytkowej w przydomowych instalacjach. Woda w zasobniku jest pod stałym ciśnieniem, ciepła woda bez problemu trafi więc do wyższych kondygnacji, utrzyma ciepło nawet 72 h. W rurach nie ma wody, a proces transmisji ciepła odbywa się z wykorzystaniem radiatora i rur heta-pipe. Z kolei w kolektorach bezciśnieniowych absprobery naniesione na rury solarne podgrzewają zgromadzoną wodę, jej cyrkulacja powoduje stały wzrost temperatury. Obieg czynnika działa grawitacyjnie, sprawdzi się więc najlepiej, gdy zbiornik będzie znajdował się znacznie wyżej niż źródła odbioru lub gdy dodamy do układu pompy i zbiorniki wyrównawcze.

Cena i czas zwrotu inwestycji

Średni koszt zakupu kolektora ciśnieniowego ecozone dla 4-5 osób (zakładając dzienne zużycie wody na poziomie 50 l od osoby.) to ok 4300 zł. Kolektory bezciśnieniowe to mniej więcej połowa tej kwoty, ale wymagają one często dodatkowego wyposażenia i mogą być niewystarczające dla części instalacji. W zależności od wariantu pojemności koszt inwestycji zwraca się w krótkim czasie od 1 roku do 3 lat, a zatem czerpiemy profity szybciej niż w przypadku innych rozbudowanych systemów solarnych.

fot. ECOZONE

Montaż

Kolektory ecozone możemy podłączyć do domowej instalacji samodzielnie, oszczędzamy zatem na wynajęciu ekipy. Do kolektora dołączony jest stalowy stelaż. Przy pojemnościach 200 l i wyższej stelaż ma aż 6 podpór (standard na rynku to 4 podpory), co umożliwia stabilny montaż urządzenia zarówno na powierzchniach płaskich, jak i skośnych. Uniwersalność tego rozwiązania to dodatkowy atut. Co ważne, producent nie pozbawi nas prawa do gwarancji w przypadku montażu urządzeń we własnym zakresie. W zestawie dostajemy instrukcję, a prace wykonamy bez specjalistycznych narzędzi.

Gwarancja i serwisowanie

Wybierając kolektor słoneczny, warto zwrócić uwagę na deklarowany przez dostawcę czas gwarancji, dostępność części zamiennych oraz zasady prac serwisowych. Jest to bowiem sprzęt, z którego będziemy czerpać korzyści przez lata. Ecozone oferuje aż do 5 lat gwarancji na kolektory, pełen pakiet elementów naprawczych dostępnych na miejscu u producenta oraz wsparcie fachowców w okresie gwarancji, czy w ramach serwisu pogwarancyjnego. Pozwala to zminimalizować czas oczekiwania na naprawę w sytuacji usterki.

fot. ECOZONE

Kolektory słoneczne – dobry wybór

Kolektory słoneczne to prosty i opłacalny sposób na wykorzystanie energii odnawialnej dla zapewnienia sobie oszczędności, a w wielu gospodarstwach domowych i samowystarczalności w zakresie ogrzewania wody przez znaczną część roku. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kolektor słoneczny wybrać, sprawdź poszczególne modele na www.ecozone.solar.

26-500 Szydłowiec, ul. Kościuszki 229B, woj. mazowieckie
tel. (+48) 48 617 63 04,