– W ostatnich latach zainteresowanie technologią kolektorów słonecznych się odradza, co spowodowane jest spadkiem cen tego typu instalacji. Już bez dotacji możemy mówić o stopie zwrotu na poziomie 6-7 lat z inwestycji, jest to więc naprawdę opłacalne rozwiązanie – mówi Henryk Cebulla z firmy Solar-Expert.
W ofercie tego producenta znajdziemy m.in. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe, kolektory basenowe, czyli rozwiązania, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej – darmowej, odnawialnej i przyjaznej środowisku naturalnemu.

 

kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe?
Zastanawiając się nad doborem konkretnego rozwiązania, natychmiast pojawiają się pierwsze pytania: jak dobrać kolektory?; czy w naszym kraju to się opłaca?; czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?
– W naszym klimacie najwyższe uzyski ciepła z energii słonecznej przypadają na okres od wiosny do wczesnej jesieni, czyli czas, gdy nie ogrzewamy domów. W tym czasie kolektory można wykorzystać do ogrzewania  CWU, dogrzewania basenu. Z kolei w okresie grzewczym kolektory mogą dogrzewać dom jako urządzenie wspomagające pracę systemu grzewczego, gdyż słońca jest po prostu za mało, aby mogły służyć jako główne źródło ciepła – wyjaśnia Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Następnie trzeba podjąć decyzję o tym, jakie kolektory słoneczne wybrać (płaskie czy próżniowe), tym bardziej, że różnice w budowie są dość znaczne, a przeznaczenie – odmienne. Kolektory próżniowe doskonale nadają się do pracy w niskich temperaturach i przy małym natężeniu promieniowania, przez co mogą być do 30% bardziej wydajne w okresie zimowym od kolektorów płaskich. Z kolei wysoka sprawność optyczna kolektorów z płaskim absorberem przekłada się na wyższe uzyski od wiosny przez lato, aż do późnej jesieni. Z tego powodu w perspektywie całego roku kolektory płaskie są bardziej uniwersalne i mniej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ich zaletą jest też większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i dłuższa żywotność niż kolektorów próżniowych.

Fotowoltaika – ile kw na dom?
Innym rozwiązaniem z oferty Solar-Expert są instalacje fotowoltaiczne, które przetwarzają energię płynącą ze słońca na prąd elektryczny, którym można zasilać każde urządzenie domowe: telewizor, komputer, oświetlenie itp.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się o wykorzystanie materiału półprzewodnikowego – krzemu, który pod wpływem światła słonecznego generuje ładunki elektryczne. Te ładunki odprowadza się następnie w postaci prądu stałego. Z kilku pojedynczych ogniw tworzy się moduły, które są elementami fotowoltaicznego systemu solarnego. Tam, gdzie potrzebny jest prąd zmienny, w skład systemu solarnego wchodzi dodatkowo inwerter zamieniający prąd stały na prąd zmienny.
Kluczowym elementem w doborze instalacji jest dokładne sprecyzowanie, ile kwh na dom z fotowoltaiki możemy pozyskać.
– W Polsce średnie napromieniowanie energią słoneczną wynosi około 1000 W/m². Uwzględniając mniejsze nasłonecznienie zimą oraz sprawność paneli fotowoltaicznych można przyjąć, że rocznie możliwe jest pozyskanie około 200 kWh/m² powierzchni dachowej – informuje Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych
– Z fascynacji technologią solarną i pozyskiwaniem energii ze słońca jako jedni z pierwszych prócz konstruowania doskonałych niemalże zestawów solarnych do podgrzewania wody (odpornych na długie upały), zaczęliśmy projektować instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych – mówi Henryk Cebulla.
Moduły fotowoltaiczne oparte na technologii cienkowarstwowej charakteryzują się bardzo pożądaną cechą – mianowicie – niską ceną za 1 Wp oraz wysoką sprawnością w słabych warunkach nasłonecznienia,  a takich dni mamy w Polsce więcej niż tych słonecznych.
– Zbudowaliśmy instalacje oparte na modułach cienkowarstwowych firmy Sharp dla Śląskiego Dealera Mercedes-Benz Truck w Pyskowicach, ponieważ warunki słoneczne na tym obiekcie były bardzo niekorzystne dla pracy modułów PV produkowanych na bazie krzemu. Również stacja diagnostyczna w centrum Zabrza zasilana jest modułami Sharp, znajdują się tam moduły montowane na dachu oraz fasadzie, co daje możliwość równomiernej produkcji energii praktycznie przez cały dzień.
Na swoim koncie Solar-Expert ma też budowę kilkunastu instalacji na modułach cienkowarstwowych budowanych najnowszej w technologii CIGS. Instalacje te wymagają innej automatyki, często stosowania inwerterów transformatorowych, ale efekt w postaci większej ilości wyprodukowanych z fotowoltaiki kWh z kWp w skali roku ma solidne uzasadnienie.
– Jako jedna z wiodących firm na rynku planujemy dalsze wdrażanie technologii cienkowarstwowej, która jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w Polsce, gdzie sprawdza się mimo mało intensywnego nasłonecznienia – podsumowuje Henryk Cebulla.

Ze szczegółową ofertą firmy można się zapoznać na stronie: www.solar-expert.pl

 

30-702 Kraków, ul. Romanowicza 11/4, woj. małopolskie
tel. +48 32 230 27 14, +48 601 466 227,