Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?

Czysta energia ze słońca

Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, rzadko jednak uświadamiamy sobie, jak bardzo ten problem nas osobiście dotyczy. Rosnące ceny energii to jeden z wyraźnych sygnałów, że czas rabunkowej gospodarki się kończy. W jej miejsce pojawiają się ekologiczne i odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, zestawy solarne do podgrzewania wody, moduły fotowoltaiczne, a wraz z nimi mnóstwo pytań. Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom? Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe? Ile kw na dom z fotowoltaiki zyskamy? Odpowiedzi poszukamy razem z ekspertami z firmy Solar-Expert.

– W ostatnich latach zainteresowanie technologią kolektorów słonecznych się odradza, co spowodowane jest spadkiem cen tego typu instalacji. Już bez dotacji możemy mówić o stopie zwrotu na poziomie 6-7 lat z inwestycji, jest to więc naprawdę opłacalne rozwiązanie – mówi Henryk Cebulla z firmy Solar-Expert.
W ofercie tego producenta znajdziemy m.in. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe, kolektory basenowe, czyli rozwiązania, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej – darmowej, odnawialnej i przyjaznej środowisku naturalnemu.

 

kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe?
Zastanawiając się nad doborem konkretnego rozwiązania, natychmiast pojawiają się pierwsze pytania: jak dobrać kolektory?; czy w naszym kraju to się opłaca?; czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?
– W naszym klimacie najwyższe uzyski ciepła z energii słonecznej przypadają na okres od wiosny do wczesnej jesieni, czyli czas, gdy nie ogrzewamy domów. W tym czasie kolektory można wykorzystać do ogrzewania  CWU, dogrzewania basenu. Z kolei w okresie grzewczym kolektory mogą dogrzewać dom jako urządzenie wspomagające pracę systemu grzewczego, gdyż słońca jest po prostu za mało, aby mogły służyć jako główne źródło ciepła – wyjaśnia Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Następnie trzeba podjąć decyzję o tym, jakie kolektory słoneczne wybrać (płaskie czy próżniowe), tym bardziej, że różnice w budowie są dość znaczne, a przeznaczenie – odmienne. Kolektory próżniowe doskonale nadają się do pracy w niskich temperaturach i przy małym natężeniu promieniowania, przez co mogą być do 30% bardziej wydajne w okresie zimowym od kolektorów płaskich. Z kolei wysoka sprawność optyczna kolektorów z płaskim absorberem przekłada się na wyższe uzyski od wiosny przez lato, aż do późnej jesieni. Z tego powodu w perspektywie całego roku kolektory płaskie są bardziej uniwersalne i mniej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ich zaletą jest też większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i dłuższa żywotność niż kolektorów próżniowych.

Fotowoltaika – ile kw na dom?
Innym rozwiązaniem z oferty Solar-Expert są instalacje fotowoltaiczne, które przetwarzają energię płynącą ze słońca na prąd elektryczny, którym można zasilać każde urządzenie domowe: telewizor, komputer, oświetlenie itp.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się o wykorzystanie materiału półprzewodnikowego – krzemu, który pod wpływem światła słonecznego generuje ładunki elektryczne. Te ładunki odprowadza się następnie w postaci prądu stałego. Z kilku pojedynczych ogniw tworzy się moduły, które są elementami fotowoltaicznego systemu solarnego. Tam, gdzie potrzebny jest prąd zmienny, w skład systemu solarnego wchodzi dodatkowo inwerter zamieniający prąd stały na prąd zmienny.
Kluczowym elementem w doborze instalacji jest dokładne sprecyzowanie, ile kwh na dom z fotowoltaiki możemy pozyskać.
– W Polsce średnie napromieniowanie energią słoneczną wynosi około 1000 W/m². Uwzględniając mniejsze nasłonecznienie zimą oraz sprawność paneli fotowoltaicznych można przyjąć, że rocznie możliwe jest pozyskanie około 200 kWh/m² powierzchni dachowej – informuje Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych
– Z fascynacji technologią solarną i pozyskiwaniem energii ze słońca jako jedni z pierwszych prócz konstruowania doskonałych niemalże zestawów solarnych do podgrzewania wody (odpornych na długie upały), zaczęliśmy projektować instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych – mówi Henryk Cebulla.
Moduły fotowoltaiczne oparte na technologii cienkowarstwowej charakteryzują się bardzo pożądaną cechą – mianowicie – niską ceną za 1 Wp oraz wysoką sprawnością w słabych warunkach nasłonecznienia,  a takich dni mamy w Polsce więcej niż tych słonecznych.
– Zbudowaliśmy instalacje oparte na modułach cienkowarstwowych firmy Sharp dla Śląskiego Dealera Mercedes-Benz Truck w Pyskowicach, ponieważ warunki słoneczne na tym obiekcie były bardzo niekorzystne dla pracy modułów PV produkowanych na bazie krzemu. Również stacja diagnostyczna w centrum Zabrza zasilana jest modułami Sharp, znajdują się tam moduły montowane na dachu oraz fasadzie, co daje możliwość równomiernej produkcji energii praktycznie przez cały dzień.
Na swoim koncie Solar-Expert ma też budowę kilkunastu instalacji na modułach cienkowarstwowych budowanych najnowszej w technologii CIGS. Instalacje te wymagają innej automatyki, często stosowania inwerterów transformatorowych, ale efekt w postaci większej ilości wyprodukowanych z fotowoltaiki kWh z kWp w skali roku ma solidne uzasadnienie.
– Jako jedna z wiodących firm na rynku planujemy dalsze wdrażanie technologii cienkowarstwowej, która jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w Polsce, gdzie sprawdza się mimo mało intensywnego nasłonecznienia – podsumowuje Henryk Cebulla.

Ze szczegółową ofertą firmy można się zapoznać na stronie: www.solar-expert.pl

 

30-702 Kraków, ul. Romanowicza 11/4, woj. małopolskie
tel. +48 32 230 27 14, +48 601 466 227,


Liczba odwiedzin: 2000 | Data publikacji: 2017-12-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Inwestycja w nową instalację grzewczą – niezależnie...
23.11.2016 | Energia ekologiczna
Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w...
15.09.2017 | Energia ekologiczna
Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc...
Montujesz panele fotowoltaiczne? Instalujesz systemy rekuperacji? Budujesz...
04.02.2021 | Energia ekologiczna
Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) to...
13.01.2020 | Energia ekologiczna
Produkty ekologiczne czy wykorzystujące źródła odnawialne są...
Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie...
Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji,...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
17.05.2016 | Ogrzewanie
W 2016 roku STIEBEL ELTRON obchodzi jubileusz...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
19.08.2014 | Ogrzewanie
W miejscach, w których utrudniony jest dostęp...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
06.04.2021 | Ogrzewanie
XXI wiek stawia przed producentami systemów grzewczych...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
Zainteresowanie domowymi elektrowniami słonecznymi rośnie w Polsce...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło...
16.07.2019 | Energia ekologiczna
Decydując się na montaż kolektorów słonecznych na...
09.10.2018 | Domy prefabrykowane
Domy szkieletowe to jedna z najpopularniejszych technologii...
04.05.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika a brak prądu w sieci –...
19.12.2019 | Energia ekologiczna
Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, ponieważ jest to...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: kolektory słoneczne, kolektor słoneczny, płaski kolektor słoneczny, próżniowy kolektor, fotowoltaika, ogniwa fotowoltaiczne, energia ekologiczna
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy