Fotowoltaika i kolektory słoneczne – opłacalność i ekologia w parze

Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne się opłacają?

Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w znacznej mierze determinuje wybór odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących np. promieniowanie słoneczne. O ile jeszcze kilka lat temu inwestorzy pytali o opłacalność fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, to dziś nikt już nie ma wątpliwości, że warto stawiać na darmową energię słońca. Choć więc początkowo koszt może wydawać się dość wysoki, to warto pamiętać, że inwestycja szybko się zamortyzuje.

Fotowoltaika w teorii i praktyce
Jak działają panele fotowoltaiczne i jak to możliwe, że panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu zapewniają prąd dla całej rodziny?
– Moduły fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego materiału półprzewodnikowego, który zmienia promieniowanie świetlne w siłę elektromotoryczną. Nie potrzeba dodatkowego paliwa, ponadto w trakcie tego procesu nie są wytwarzane żadne odpady, które by trzeba utylizować lub przechowywać. W ten sposób produkujemy prąd na własne potrzeby i mamy możliwość rocznego bilansowania naszej zielonej energii.

 

fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expert fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expert fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expertfot. Solar-Expert Sp. z o.o.

 

Fotowoltaika – czy się opłaca?
Nowe regulacje prawne w miejsce dawnej odsprzedaży nadwyżek wprowadziły tzw. system opustów, który polega na rozliczaniu różnicy między energią wyprodukowaną przez przydomową elektrownię słoneczną a energią, która została pobrana z sieci elektrycznej wtedy, gdy panel nie produkował prądu (np. w nocy).
– Właściwie dobrana i dopasowana instalacja wytworzy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie danego budynku. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za zakup energii elektrycznej – mówi Henryk Cebulla.
Instalacja może zasilać każde urządzenie elektryczne w domu, a wytwarzana przez promienie słoneczne energia jest całkowicie darmowa, czysta i ekologiczna. Dostępne w naszej ofercie moduły fotowoltaiczne przechodzą kompleksowe testy w kilku laboratoriach badawczych w Polsce i na świecie, które sprawdzają ich zgodność z najwyższymi wymogami jakościowymi.
 – W naszej ofercie znajduje się szeroka gama modułów monokrystalicznych i polikrystalicznych. Ich wysoka jakość i niezawodność są od lat doceniane przez naszych klientów i sprawiają, że należą do najlepiej sprzedających się produktów tego typu dostępnych na rynku.  Po zakończeniu pełnego wieloletniego cyklu użyteczności mogą być poddane procesowi recyklingu, więc nie staną się kolejnym szkodliwym balastem dla środowiska naturalnego. – mówi Henryk Cebulla z firmy Solar-Expert Sp. z o.o., która od wielu lat skutecznie wdraża ekologiczne systemy wytwarzania energii elektrycznej (fotowoltaika), podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń.

 

fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expertfot. Solar-Expert Sp. z o.o.

 

Warto też pamiętać, że można się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej lub o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycję w odnawialne źródła energii. W ten sposób nie tylko oszczędzamy, ale chronimy się też przed nieoczekiwanym wzrostem cen energii, ciesząc się niezależnością i jednocześnie będąc „eko”.

Opłacalne kolektory słoneczne
Poza sprzedażą modułów fotowoltaicznych posiadamy w ofercie także komponenty produkowane przez naszych europejskich partnerów branżowych – mówi Henryk Cebulla.
Flagową propozycją z oferty Solar-Expert są kolektory płaskie z certyfikatem UE Solar Keymark. To urządzenia dające wieloletnią gwarancję użytkowania (nawet do 30 lat!). Układ rur absorbera w kształcie podwójnej harfy pozwala na znaczące wykorzystanie powierzchni absorbera i przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego w kolektorze. Dzięki temu możliwy jest zarówno doskonały odbiór pozyskanego ciepła, jak i bardzo wysoka wydajność kolektora. Spośród konkurencyjnych urządzeń kolektory te wyróżniają się niską temperaturą stagnacji (143°C), czyli temperaturą płynu solarnego jaką osiągnie gdy nie będzie odbioru ciepła ze strony układu c.w.u. (np. podczas awarii systemu, braku zasilania lub przepływu płynu solarnego przez kolektor czy przy wyłączonej instalacji). Im niższa temperatura stagnacji, tym dłuższa żywotność systemu solarnego.
Ważnym aspektem wpływającym na sprawność i opłacalność kolektorów słonecznych, jest ich izolacja. Dlatego wewnątrz umieszczona jest wełna mineralna o wysokich parametrach izolacji zimą i bardzo dużej odporności na wysokie temperatury. Wełna została poddana procesowi odgazowywania, który zapobiega pyleniu wełny na szybę kolektora, co istotnie wpływa na jego wysoką sprawność – wyjaśnia Henryk Cebulla.

 

fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expertfot. Solar-Expert Sp. z o.o.

 

Wysoki procent absorbcji (na poziome 95%) oraz utrata energii ograniczona do poziomu 4% możliwe są dzięki zastosowaniu w kolektorze powłoki super selektywnej. Jest ona bardzo odporna i nie traci z biegiem czasu właściwości absorbowania promieniowania słonecznego i emitowania ciepła do otoczenia. Równie odporna jest szyba kolektora, wykonana ze specjalnie hartowanego szkła solarnego o grubości 4mm. Jego gładka struktura gwarantuje uzyskanie stopnia transmisji na poziomie 0,915 i bardzo niski stopień odbicia światła.
O opłacalności kolektorów słonecznych z naszej oferty świadczy ich bardzo wysoka sprawność powyżej 82,4 % (certyfikat Solar Keymark) i 15-letnia gwarancja producenta.

Ze szczegółową ofertą firmy można się zapoznać na stronie: www.solar-expert.pl

 

30-702 Kraków, ul. Romanowicza 11/4, woj. małopolskie
tel. +48 32 230 27 14, +48 601 466 227,


Liczba odwiedzin: 1224 | Data publikacji: 2016-11-23

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:Podobne artykuły


16.04.2020 | Energia ekologiczna
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przy projektowaniu...
05.08.2016 | Energia ekologiczna
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to dziś...
24.06.2020 | Energia ekologiczna
Jeśli jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne...
08.04.2020 | Energia ekologiczna
Choć czerpanie energii odnawialnej wprost ze słońca,...
07.01.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie to bardzo ważny element każdego budynku....
20.07.2015 | Energia ekologiczna
Panele solarne na dachach domów mieszkalnych są...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
22.07.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika Bruk-Bet Solar to rozwiązanie dla klientów...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Oczekiwania, jakie nowoczesne budownictwo stawia dziś przed...
20.08.2020 | Energia ekologiczna
Rosnąca skokowo ilość instalacji fotowoltaicznych w naszym...
10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
Florian Centrum od początku powstania w 1996...
14.07.2020 | Energia ekologiczna
Znaczny przyrost firm działających w branży fotowoltaiki...
29.05.2020 | Kontenery
Dynamika naszych czasów i szybkie tempo życia...
27.05.2020 | Energia ekologiczna
Od jakiegoś czasu branża fotowoltaiczna przeżywa nieustanny...
04.05.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika a brak prądu w sieci –...
07.04.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu, jeszcze niedawno kojarzona raczej...
27.03.2020 | Inwestycje budowlane
Budownictwo zrównoważone, ekologiczne, pasywne – to słowa,...
18.03.2020 | Deweloperzy
Fotowoltaika na dachu, stacje ładowania pojazdów elektrycznych...
29.01.2020 | Energia ekologiczna
Malborska firma KDP jest znana ze swojego...
07.11.2019 | Energia ekologiczna
W Polsce z roku na rok przybywa...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. warmińsko-mazurskie

Słowa kluczowe: panele fotowoltaiczne, ekologiczna energia, kolektory słoneczne opłacalność, jak działają kolektory słoneczne, kolektory słoneczne czy się opłaca, fotowoltaika w teorii i praktyce, fotowoltaika, czy się opłaca, fotowoltaika dla domu, fotowoltaika na dachu
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy