Fotowoltaika w teorii i praktyce
Jak działają panele fotowoltaiczne i jak to możliwe, że panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu zapewniają prąd dla całej rodziny?
- Moduły fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego materiału półprzewodnikowego, który zmienia promieniowanie świetlne w siłę elektromotoryczną. Nie potrzeba dodatkowego paliwa, ponadto w trakcie tego procesu nie są wytwarzane żadne odpady, które by trzeba utylizować lub przechowywać. W ten sposób produkujemy prąd na własne potrzeby i mamy możliwość rocznego bilansowania naszej zielonej energii.

 

fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expert fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expert fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expertfot. Solar-Expert Sp. z o.o.

 

Fotowoltaika – czy się opłaca?
Nowe regulacje prawne w miejsce dawnej odsprzedaży nadwyżek wprowadziły tzw. system opustów, który polega na rozliczaniu różnicy między energią wyprodukowaną przez przydomową elektrownię słoneczną a energią, która została pobrana z sieci elektrycznej wtedy, gdy panel nie produkował prądu (np. w nocy).
- Właściwie dobrana i dopasowana instalacja wytworzy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie danego budynku. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za zakup energii elektrycznej – mówi Henryk Cebulla.
Instalacja może zasilać każde urządzenie elektryczne w domu, a wytwarzana przez promienie słoneczne energia jest całkowicie darmowa, czysta i ekologiczna. Dostępne w naszej ofercie moduły fotowoltaiczne przechodzą kompleksowe testy w kilku laboratoriach badawczych w Polsce i na świecie, które sprawdzają ich zgodność z najwyższymi wymogami jakościowymi.
 - W naszej ofercie znajduje się szeroka gama modułów monokrystalicznych i polikrystalicznych. Ich wysoka jakość i niezawodność są od lat doceniane przez naszych klientów i sprawiają, że należą do najlepiej sprzedających się produktów tego typu dostępnych na rynku.  Po zakończeniu pełnego wieloletniego cyklu użyteczności mogą być poddane procesowi recyklingu, więc nie staną się kolejnym szkodliwym balastem dla środowiska naturalnego. – mówi Henryk Cebulla z firmy Solar-Expert Sp. z o.o., która od wielu lat skutecznie wdraża ekologiczne systemy wytwarzania energii elektrycznej (fotowoltaika), podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń.

 

fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expertfot. Solar-Expert Sp. z o.o.

 

Warto też pamiętać, że można się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej lub o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycję w odnawialne źródła energii. W ten sposób nie tylko oszczędzamy, ale chronimy się też przed nieoczekiwanym wzrostem cen energii, ciesząc się niezależnością i jednocześnie będąc „eko”.

Opłacalne kolektory słoneczne
Poza sprzedażą modułów fotowoltaicznych posiadamy w ofercie także komponenty produkowane przez naszych europejskich partnerów branżowych – mówi Henryk Cebulla.
Flagową propozycją z oferty Solar-Expert są kolektory płaskie z certyfikatem UE Solar Keymark. To urządzenia dające wieloletnią gwarancję użytkowania (nawet do 30 lat!). Układ rur absorbera w kształcie podwójnej harfy pozwala na znaczące wykorzystanie powierzchni absorbera i przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego w kolektorze. Dzięki temu możliwy jest zarówno doskonały odbiór pozyskanego ciepła, jak i bardzo wysoka wydajność kolektora. Spośród konkurencyjnych urządzeń kolektory te wyróżniają się niską temperaturą stagnacji (143°C), czyli temperaturą płynu solarnego jaką osiągnie gdy nie będzie odbioru ciepła ze strony układu c.w.u. (np. podczas awarii systemu, braku zasilania lub przepływu płynu solarnego przez kolektor czy przy wyłączonej instalacji). Im niższa temperatura stagnacji, tym dłuższa żywotność systemu solarnego.
Ważnym aspektem wpływającym na sprawność i opłacalność kolektorów słonecznych, jest ich izolacja. Dlatego wewnątrz umieszczona jest wełna mineralna o wysokich parametrach izolacji zimą i bardzo dużej odporności na wysokie temperatury. Wełna została poddana procesowi odgazowywania, który zapobiega pyleniu wełny na szybę kolektora, co istotnie wpływa na jego wysoką sprawność – wyjaśnia Henryk Cebulla.

 

fotowoltaika i kolektory słoneczne solar expertfot. Solar-Expert Sp. z o.o.

 

Wysoki procent absorbcji (na poziome 95%) oraz utrata energii ograniczona do poziomu 4% możliwe są dzięki zastosowaniu w kolektorze powłoki super selektywnej. Jest ona bardzo odporna i nie traci z biegiem czasu właściwości absorbowania promieniowania słonecznego i emitowania ciepła do otoczenia. Równie odporna jest szyba kolektora, wykonana ze specjalnie hartowanego szkła solarnego o grubości 4mm. Jego gładka struktura gwarantuje uzyskanie stopnia transmisji na poziomie 0,915 i bardzo niski stopień odbicia światła.
O opłacalności kolektorów słonecznych z naszej oferty świadczy ich bardzo wysoka sprawność powyżej 82,4 % (certyfikat Solar Keymark) i 15-letnia gwarancja producenta.

Ze szczegółową ofertą firmy można się zapoznać na stronie: www.solar-expert.pl

 

30-702 Kraków, ul. Romanowicza 11/4, woj. małopolskie
tel. +48 32 230 27 14, +48 601 466 227,