Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Niezależność energetyczna domu

Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc dziwnego, że coraz częściej kierujemy się w stronę rozwiązań, które są przyjazne środowisku. Ekologiczne pompy ciepła, kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne dla domu, już od dłuższego czasu bardzo popularne w krajach zachodnich, coraz częściej są wybierane również przez Polaków. Nie mniej ważnym aspektem determinującym decyzje zakupowe obok ekologii jest ekonomia, a eksperci przekonują, że z powodu konieczności radykalnych zmian w istniejącym systemie wytwarzania energii, które wynikają z przyjętej polityki energetycznej, powinniśmy postawić na energetykę rozproszoną. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie się opłaca?

System fotowoltaiczny dla domu
Eksperci są zgodni: za najlepsze rozwiązanie w zakresie generowania energii w systemie rozproszonym uznają energetykę prosumencką, czyli system, w którym energię elektryczną wytwarzają sami jej odbiorcy, zapewniający sobie niezależność energetyczną domu. Od pierwszego lipca zeszłego roku dla osób fizycznych posiadających małe instalacje fotowoltaiczne sporo się jednak zmieniło. Przed zmianami mogli oni odsprzedawać nadwyżki energii do elektrowni, przed rokiem regulację tę zastąpił tzw. „system opustów”, działający na zasadzie net-meringu. Na czym on polega?
Otóż posiadacze paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym rozliczają różnicę między energią wyprodukowaną przez przydomową elektrownię słoneczną a tą, która została pobrana z sieci elektrycznej w momencie, w którym panel nie produkował prądu. Nie oznacza to jednak, że na bieżąco wyprodukowane i oddane do sieci nadwyżki energii, powstające np. wtedy, gdy właścicieli nie ma w domu, nie mogą zostać z niej odebrane. Przepadają one dopiero po roku, przez ten czas posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą je odebrać.

 

fotowoltaika goldsunfot. Goldsun

 

Jak dobrać moc systemu fotowoltaicznego dla domu?
Moduły fotowoltaiczne zamieniają na energią elektryczną energię promieniowania słonecznego, a prąd stały z modułów przekazywany jest specjalnymi kablami solarnymi do falownika – urządzenia, które zmienia prąd stały na prąd zmienny. Następnie prąd jest przekazywany bezpośrednio do sieci energetycznej. Specjalny dwukierunkowy licznik zlicza, ile energii jest zużywane – właśnie na tej podstawie można później rozliczyć się z zakładem energetycznym.
Ile paneli fotowoltaicznych na dom jest potrzebnych, aby zapewnić niezależność energetyczną? Ile kWh uzyskamy z 1 kW instalacji? Przyjmuje się, że skierowany na południe panel, mający 1 kWp, wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej. Przez taki okres czasu czteroosobowa polska rodzina zużywa ok. 3000 kWh, dlatego optymalna instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego powinna mieć ok. 3 kWp. Aby dobrze dobrać rozwiązanie, na początku trzeba więc określić roczne zużycie energii elektrycznej, a informacje na ten temat znajdziemy na rachunku od dostawcy energii.
Co istotne, w dobie coraz szerszego otwierania się rynku polskiego na odnawialne źródła energii, uruchamianych jest też coraz więcej programów dofinansowań, przez co inwestycja w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego staje się jeszcze bardziej opłacalna. Niektórzy z dostawców elektrowni fotowoltaicznych pomagają w wypełnianiu wniosków. Taką firmą jest GoldSun – przedsiębiorstwo, które wyspecjalizowało się w rozwiązaniach z dziedziny energii odnawialnej dla klientów indywidualnych oraz dla przedsiębiorców. Dzięki doświadczonej i wyspecjalizowanej w branży OZE kadrze, firma jest w stanie fachowo doradzić – nie tylko ile paneli fotowoltaicznych na domu trzeba zainstalować i jaka powinna być ich moc, ale także skąd pozyskać środki na dofinansowanie i jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danym wypadku.

 

fotowoltaika goldsunfot. Goldsun

 

Panele fotowoltaiczne na domu – ile można zyskać?
Z wykorzystania darmowej i prawie nieograniczonej energii słońca za pomocą systemów fotowoltaicznych płynie wiele korzyści. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne dają nie tylko niezależność energetyczną domu. Podczas wytwarzania prądu nie emitują żadnych szkodliwych związków, dwutlenku węgla ani gazów cieplarnianych, a w odróżnieniu od systemów solarnych do ogrzewania wody, panele fotowoltaiczne przetwarzają nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale także odbite i rozproszone w pochmurny dzień.

 

fotowoltaika goldsunfot. Goldsun

 

Użytkownicy tego typu rozwiązania nie są też narażeni na duże wydatki związane z konserwacją systemu. Dzięki wykorzystaniu technologii półprzewodnikowej, braku elementów ruchomych i prostocie systemu, jest on praktycznie bezobsługowy. Dodatkowym atutem są długie okresy gwarancji na podzespoły – w firmie GoldSun jest to nawet 25 lat dla paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przypadku mikroinstalacji energia elektryczna powstaje blisko konsumenta, dzięki czemu zredukowane są straty związane z przesyłem energii na duże odległości. Produkcja energii elektrycznej dla domu z systemów fotowoltaicznych zachodzi w porze dnia, na którą przypada największe zapotrzebowanie na energię w kraju. Dzięki temu pokryte zostaje szczytowe zapotrzebowanie na prąd, co ułatwia integrację fotowoltaiki z systemem energetycznym, a ponadto odciąża elektrownie konwencjonalne.

Ze szczegółową ofertą firmy GoldSun można zapoznać się na stronie: www.goldsun.com.pl


Liczba odwiedzin: 171 | Data publikacji: 2017-09-15

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


05.08.2016 | Energia ekologiczna

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to dziś nie tylko racjonalny wybór świadomie podejmowany przez osoby, którym bliskie są zagadnienia ochrony środowiska, kierujący się chęcią poszanowania zasobów naturalnych i dążący do życia i bycia „eko”. Coraz częściej na OZE stawiają także ci użytkownicy.którzy chcą się uniezależnić od dostawców z zewnątrz i od wahania cen energii elektrycznej. Niezależnie od motywacji jedno jest pewne – energia odnawialna to nasza przyszłość, a energia słońca jest jednym z jej najbardziej obiecujących źródeł– niewyczerpalna, czysta i z ogromnym potencjałem. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrze ten potencjał wykorzystać.

20.07.2015 | Energia ekologiczna

Panele solarne na dachach domów mieszkalnych są coraz bardziej powszechnym widokiem. Dawniej uważany za luksus i fanaberię bogatych, dziś ekologiczny i ekonomiczny dom z alternatywnym źródłem energii staje się koniecznością. Najlepszym z odnawialnych źródeł energii w naszym klimacie jest słońce, warto więc je wykorzystać. Teraz na przydomowej instalacji fotowoltaicznej można dodatkowo zarobić!

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

09.12.2015 | Energia ekologiczna

Tania energia! Jeszcze kilka lat temu słysząc takie stwierdzenie większość z nas popukałaby się w głowę. Galopujące ceny paliw energetycznych przyzwyczaiły nas do systematycznych podwyżek za prąd i centralne ogrzewanie. Okazuje się jednak, że możliwość produkowania prądu na własne potrzeby ma już praktycznie każdy statystyczny Kowalski. Odpowiedzią na drogie ogrzewanie i energię elektryczną są odnawialne źródła energii.

10.07.2014 | Energia ekologiczna

Od pewnego czasu dużą popularność w Polsce zyskują energia odnawialna i rozwiązania, które pozwalają na znaczne oszczędności w zużyciu energii. Firmy oraz osoby prywatne coraz częściej dbają o niską emisję CO2.

Odpowiedzią rynku na trend do oszczędzania są różnorodne systemy pozwalające optymalizować napięcie, wykorzystywać energię słoneczną i zmniejszać zużycie energii.

10.10.2017 | Energia ekologiczna

Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób na pozyskanie energii elektrycznej przy niskich kosztach. Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, ponieważ zwiększa się świadomość inwestorów na temat odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne się opłacają, zapewniając gospodarstwom domowym tanią energię elektryczną i ogrzewanie.

23.11.2016 | Energia ekologiczna

Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w znacznej mierze determinuje wybór odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących np. promieniowanie słoneczne. O ile jeszcze kilka lat temu inwestorzy pytali o opłacalność fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, to dziś nikt już nie ma wątpliwości, że warto stawiać na darmową energię słońca. Choć więc początkowo koszt może wydawać się dość wysoki, to warto pamiętać, że inwestycja szybko się zamortyzuje.

20.09.2016 | Energia ekologiczna

Według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za 5 lat w Polsce może zacząć brakować prądu. A jeśli nawet nie nastąpi to w prognozowanym okresie, to nietrudno domyślić się, że ten czarny scenariusz wcześniej czy później i tak spełni się w kraju, w którym 90% energii pochodzi z wykorzystujących jej nieodnawialne źródła elektrowni węglowych. Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest więc dziś nie tylko jedynym racjonalnym rozwiązaniem, dyktowanym zdrowym rozsądkiem. Za fotowoltaiką przemawia też prosty rachunek ekonomiczny.

18.11.2014 | Domy drewniane

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

29.04.2014 | Automatyka domowa

Każdy z nas zna następujący scenariusz: wyjazd na urlop, pośpiech, nerwowe pakowanie ostatnich rzeczy… a potem, już kilka lub kilkadziesiąt kilometrów od domu, pytanie: czy opuściłem rolety i wyłączyłem światło? Aby uniknąć takich nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji, firma Legrand zaprojektowała system automatyki domowej MyHome, który doskonale sprawdza się również w wielu innych sytuacjach codziennego życia.

15.02.2018 | Energia ekologiczna

W Polsce z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość użytkowników i troska o środowisko. Argumentem za inwestycją w fotowoltaikę jest również jej opłacalność.

18.12.2017 | Energia ekologiczna

Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, rzadko jednak uświadamiamy sobie, jak bardzo ten problem nas osobiście dotyczy. Rosnące ceny energii to jeden z wyraźnych sygnałów, że czas rabunkowej gospodarki się kończy. W jej miejsce pojawiają się ekologiczne i odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, zestawy solarne do podgrzewania wody, moduły fotowoltaiczne, a wraz z nimi mnóstwo pytań. Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom? Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe? Ile kw na dom z fotowoltaiki zyskamy? Odpowiedzi poszukamy razem z ekspertami z firmy Solar-Expert.

18.05.2017 | Energia ekologiczna

„Ekologia – oznacza tyle, co zdrowe życie. Taniej jest zdrowiej żyć niż się leczyć” – takie słowa wypowiedział kiedyś Jan Kulczyk, znany polski przedsiębiorca. Zwrócił tym samym uwagę na to, że rozwiązania proekologiczne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, ale także na nasze finanse. Kwestia dotyczy m.in. wysokich rachunków za energię elektryczną, które mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet. Jak obniżyć rachunek za energię elektryczną przy jednoczesnym wykorzystaniu rozwiązań bezpiecznych dla naszego zdrowia?

11.12.2015 | Domy drewniane

Jakie wyobrażenia na temat budownictwa drewnianego są najbardziej rozpowszechnione? Że takie budynki mają mikroklimat pozytywnie wpływający na zdrowie człowieka, ale że są również nietrwałe, a drewno jest bardzo podatne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Ile w tym prawdy? Pytamy o to Tomasza Krygiera, właściciela firmy NTB Krygier (marka handlowa: Krygier – Domy Drewniane), która specjalizuje się w budowie nowoczesnych, energooszczędnych i zdrowych domów w konstrukcji szkieletowej.

16.07.2015 | Energia ekologiczna

Produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych nie jest już dziś kaprysem – jest ekonomiczną i ekologiczną koniecznością. Kto chociaż raz pomyślał o obniżeniu rachunku za prąd albo zwyczajnie o uniezależnieniu się od potentatów energetycznych, na pewno zetknął się z pomysłem instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak wcielić ten pomysł w życie? Pomocą i doświadczeniem na każdym etapie realizacji projektu służą specjaliści z firmy Ecotec, zajmującej się planowaniem, konstruowaniem, instalowaniem oraz konserwacją farm solarnych.

10.10.2014 | Energia ekologiczna

Najważniejszym argumentem przemawiającym za odnawialnymi źródłami energii są wysokie oszczędności na rachunkach za prąd i energię cieplną. Jednak, aby oszczędzać najpierw trzeba zainwestować w instalację, która energię wyprodukuje. W tym roku ruszyła pilotażowa cześć programu dofinansowań i preferencyjnych kredytów do inwestycji w instalacje OZE, który ma na celu promocję urządzeń ekologicznych oraz ułatwienie ich zakupu. Największa część funduszy przeznaczona zostanie na instalacje fotowoltaiczne.

30.10.2013 | Energia ekologiczna

W związku z rosnącymi cenami energii, stale walczymy o obniżenie jej kosztów. Dlatego należy sięgać po alternatywne źródła energii oraz sposoby jej pozyskiwania. Jednak wielu z nas wciąż nie wie, że darmowa energia znajduje się wokół nas w powietrzu, gruncie i wodzie. W celu jej pozyskania należy inwestować w specjalistyczne urządzenia jakimi są pompy ciepła.

16.08.2018 | Kontenery

Zakup lub wynajem pawilonów gastronomicznych czy kontenerów socjalnych to optymalne rozwiązanie dla wielu inwestorów poszukujących tymczasowego lokum, które wyeliminuje konieczność budowy obiektu na stałe związanego z gruntem. Jednocześnie w każdym z zastosowań – a więc zarówno w przypadku kontenerów biurowych, socjalnych, sanitarnych, jak i pawilonów gastronomicznych, wybrane rozwiązanie musi być solidne, komfortowe i wykonane z dbałością o estetykę, bo niezależnie od tego, co się w nim mieści, jest ono wizytówką właściciela. Jedną z branż, dla których właśnie te aspekty mają duże znaczenie, jest gastronomia. Kontenery imbiss i pawilony gastronomiczne, które zaspokoją najwyższe wymagania znajdziemy w ofercie firmy Polkon.

16.08.2018 | Ogrzewanie

Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim na energooszczędność. To bardzo rozsądne podejście, które skutkuje wysokim komfortem i sporymi oszczędnościami w późniejszym użytkowaniu domu. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący (aby nie tylko zimą, ale także latem można było mieszkać w komfortowych warunkach). Jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą przychodzi firma FERIS, producent nowoczesnych pomp ciepła i mat kapilarnych.

Płyty budowlane to idealne rozwiązanie, kiedy zachodzi potrzeba zmiany wykończenia wnętrza, odświeżenia mebli lub budowy ścianek działowych. Często płyty te wymagają jeszcze dodatkowego wykończenia. Problem ten nie istnieje w przypadku uniwersalnych płyt budowlanych MPB – nowego produktu od firmy KRONOSPAN, które są wykończone dekoracyjnym laminatem i gotowe do montażu.

14.08.2018 | Termoizolacja

Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli nieruchomości do poszukiwania jak największych oszczędności w zakresie nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Ten sam fakt dostarcza jednocześnie impulsów do rozwoju dla branży budowlanej, która musi zaoferować swoim klientom rozwiązania szyte na miarę potrzeb budownictwa energooszczędnego. Świetnym tego przykładem mogą być termomodernizacje budynków. Jednym z ich etapów, obok instalacji oszczędnego systemu grzewczego, jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. O tym, jakich materiałów używać do tego typu prac, odpowiadamy wraz z ekspertami z firmy Recticel Izolacje.

Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy są zatrważające: w 2017 r. ponad 30% wszystkich urazów nastąpiło na skutek uderzenia w nieruchomy obiekt (np. z powodu upadku z wysokości). Równie często dochodzi do porażenia prądem, uderzenia w obiekt będący w ruchu, czy z powodu niewłaściwej obsługi narzędzi i maszyn. Wszystkie przyczyny wypadków na budowach mają jeden wspólny mianownik: to pośpiech i rutyna, które obniżają koncentrację i usypiają czujność pracowników. Jak je wyeliminować, skoro terminy gonią, a za ich niedotrzymanie grożą kary finansowe? Receptę znaleźli specjaliści z wypożyczalni maszyn budowlanych CRAMO, którzy swoją wiedzą o bezpieczeństwie na budowie dzielą się na spotkaniach organizowanych w ramach „Tygodnia Bezpieczeństwa”.

Zbiorniki hydroforowe doskonale sprawdzają się zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. Stosowane są również w instalacjach myjących i systemach nawadniających, a także do podnoszenia ciśnienia i dystrybucji, w systemach studni, deszczowniach, jak też do tłumienia uderzenia hydraulicznego i w instalacjach grzewczych. Pewność działania i trwałość tych rozwiązań uzyskiwana jest dzięki odpowiednim materiałom oraz niezawodnej konstrukcji, które zapewnić może tylko doświadczony producent.

Surowość aluminium i światło odbijające się w dużych przeszkleniach to znaki rozpoznawcze współczesnego budownictwa, które nawet ogromnym biurowcom nadają lekkości i wdzięku. Naprzeciw zmianom dokonującym się w architekturze muszą wychodzić producenci aluminiowych profili konstrukcyjnych, którzy dopasowują oferowane przez siebie rozwiązania do wymagań klientów. Tak właśnie działa firma Yawal S.A., która prezentuje nową wersję systemu drzwi przesuwnych DP 180 z innowacyjnym rozwiązaniem futryny dwu i trzyjezdniowej, dzięki której możliwe jest osiągnięcie doskonałych parametrów izolacyjności termicznej.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: systemy fotowoltaiczne, panel fotowoltaiczny,