Tańszy prąd z instalacją fotowoltaiczną
Coraz bardziej widoczna i odczuwalna w naszym codziennym życiu obecność nowoczesnych technologii w prosty sposób przekłada się na większe zużycie energii elektrycznej i wyższe rachunki za prąd. Telewizory, komputery, smartfony, tablety, sprzęt gospodarstwa domowego to tylko nieznaczna część urządzeń, które by działać,potrzebują zasilania energią elektryczną. Coraz więcej budynków wyposażonych jest też w rozmaite rozwiązania mające na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa życia: alarmy, monitoring, zaawansowane systemy sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją i klimatyzacją. Nic więc dziwnego, że inwestując w komfort, który – mówiąc przenośnie – „żywi się” energią elektryczną, jednocześnie bardzo mocno stawiamy na takie technologie, które mają pomóc w obniżeniu rachunków eksploatacyjnych – budujemy szczelne, energooszczędne domy, montujemy pompy ciepła, wykorzystując energię powietrza, wody, gruntu, wiatru.
O ile jeszcze kilkanaście lat temu Polacy z rezerwą podchodzili do OZE, to dziś coraz częściej to właśnie naturalne zasoby okazują się najchętniej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, tym bardziej, że rzeczywiście sporo można w ten sposób zaoszczędzić.

 

instalacje fotowoltaiczne eco voltaikafot. Eco Voltaika

 

– Promienie słoneczne to źródło energii, które jest najbardziej obiecujące pośród niekonwencjonalnych. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie zanieczyszcza środowiska, choć jest jego nieodłączną częścią – mówi Marek Popowicz z firmy Eco Voltaika, która na swoim koncie ma już kilkaset zamontowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce i za granicą.

Ogniwa słoneczne – przetwarzanie światła słonecznego
Panele fotowoltaiczne, kiedyś widywane raczej na zachodzie Europy, dziś coraz częściej pracują na dachach polskich domów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala znacznie zredukować rachunki za prąd.
Zasada działania ogniw fotowoltaicznych, które po połączeniu tworzą panele solarne, jest bardzo prosta. Polega na wykorzystaniu siły elektromotorycznej powstającej w materiale półprzewodnikowym tj. krzemie,pod wpływem promieniowania świetlnego. Dzięki temu panel solarny jest w stanie wytworzyć konkretną ilość energii, w zależności od możliwości i potrzeb instalacji. Co istotne – energia ta powstaje bez konieczności dostarczania paliwa, co eliminuje całkowicie problem jego przechowywania, wytwarzania odpadów, gazów, spalin, hałasów czy drgań.

 

instalacje fotowoltaiczne eco voltaikafot. Eco Voltaika

 

Prąd stały, który powstaje w panelach fotowoltaicznych, przekształcany jest następnie w prąd zmienny o napięciu 230 V w specjalnym inwerterze, do którego podłączaneteż są wszystkie urządzenia elektryczne.
– Wbrew pozorom nie jest prawdą, że w Polsce mamy za mało słońca, aby móc efektywnie wykorzystywać jego energię – mówi Marek Popowicz. – Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to warunki są dokładnie takie same, jak np. w Niemczech, a tam już od lat fotowoltaika wykorzystywana jest na skalę masową – dodaje.

 

instalacje fotowoltaiczne eco voltaikafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika – energia przyszłości
Decydując się na dostawcę instalacji fotowoltaicznych pamiętajmy o jednym. Tylko dobrze dobrana (a więc dopasowana do naszych realnych potrzeb) instalacja przyniesie zyski i szybko się zwróci. Nie zawsze najistotniejsza jest moc instalacji, ale kilowatogodziny, które jest ona w stanie wyprodukować.
– Ogromne znaczenie ma również odpowiedni dobór i jakość samych urządzeń. Dlatego  zawsze wykonujemy wizję lokalną budynku inwestora, nie mówiąc już o tym, że oferujemy jedynie nowe, nieużywane urządzenia renomowanych producentów, które mają autoryzowane punkty serwisowe na terenie Polski. Innym aspektem jest fachowe doradztwo, umiejętne zaprojektowanie instalacji, tak, aby klient mógł jak najwięcej energii wykorzystać. Tym bardziej, że w związku ze zmianami w ustawie o OZE, nie można już odsprzedać nadwyżek energii do sieci. Rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie energii słonecznej może być np. przejście z gazu na zasilanie elektryczne. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna może też wyprodukować energię potrzebną np. do ogrzania wody czy do chłodzenia pomieszczeń– mówi Marek Popowicz.

 

instalacje fotowoltaiczne eco voltaikafot. Eco Voltaika

 

OZE to przyszłość, bo stawiając właśnie na naturalne, odnawialne źródła energii wybieramy to, co w odróżnieniu na przykład od paliw kopalnych, nigdy się nie skończy i jest darmowe. Jedynym kosztem jest początkowa inwestycja, która jednak – przy dobrze dobranej i fachowo zamontowanej instalacji – bardzo szybko się  zwraca. W przypadku paneli fotowoltaicznych dodatkowym atutem jest właściwie bezkosztowa i bezobsługowa eksploatacja, bo w takich instalacjach nie ma żadnych ruchomych części, które wymagałyby konserwacji czy obsługi. sam fakt, że promieniowanie słoneczne dostępne jest wszędzie, przemawia na rzecz fotowoltaiki.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ecovoltaika.eu

 

29-100 Kurzelów, ul. Sienkiewicza 6, woj. świętokrzyskie
tel. 41 367 95 55, +48 508 450 380,