Kolektor słoneczny próżniowy – dlaczego warto?

Niskie koszty eksploatacji, bezawaryjność, prosty montaż – to w skrócie zalety kolektora słonecznego próżniowego Ecozone. Opinie, jakoby inwestycja w tego typu urządzenia była duża, również nie znajduje tu zastosowania, bo ciśnieniowy i bezciśnieniowy kolektor słoneczny Ecozone jest o wiele tańszym rozwiązaniem od rozbudowanych, tradycyjnych układów solarnych.

– Dzięki niskiej cenie wydatek związany z zakupem takiego zestawu zwraca się, w zależności od wybranego rozwiązania, w okresie 1-3 lat – mówi Łukasz Sroczyński z firmy Ecozone. – Koszt inwestycji można też obniżyć dzięki samodzielnemu montażowi, który jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Każdy klient otrzymuje dokładną instrukcję, jak podłączyć kolektor słoneczny ciśnieniowy i bezciśnieniowy, a wykonanie montażu we własnym zakresie nie wiąże się z utratą gwarancji – dodaje.

Wysoka jakość wykonania oraz najwyższej klasy materiały użyte do produkcji przekładają się na długotrwałą, bezproblemową eksploatację, a masa zestawu jest o 10%- 20 % większa od podobnych będących w sprzedaży, co przekłada się na większą stabilność i wytrzymałość. Ecozone udzielna na swoje kolektory 5 lat gwarancji

Atutem kolektorów słonecznych próżniowych Ecozone jest też dołączony do zestawu uniwersalny wzmocniony stelaż, dzięki któremu kolektor można zainstalować na powierzchni płaskiej, jak również skośnej (dach).

fot. Ecozone

Standardowy stelaż posiada dodatkowe elementy, dzięki którym montaż na powierzchni skośnej jest znacznie prostszy. Stelaże przy zestawach większych niż 150 L posiadają dodatkowe podpory, a cała konstrukcja oparta jest na podstawie w sześciu punktach, co gwarantuje jej doskonałą stabilność.

fot. Ecozone

Kolektory słoneczne ciśnieniowe Ecozone HP i bezciśnieniowe Ecozone LP są zintegrowane ze zbiornikiem na wodę, która jest ogrzewana i z której korzystamy na co dzień. Przy standardowym podłączeniu mijamy istniejący domowy zasobnik wody (bojler), a wpięcie w instalację wykonuje się za zasobnikiem. Ze względu na wygodę w korzystaniu większość klientów wybiera kolektory ciśnieniowe.

fot. Ecozone

Kolektor słoneczny ciśnieniowy

– W tego typu kolektorach woda w zasobniku jest pod stałym ciśnieniem. Dzięki temu ciśnienie ciepłej wody dostarczonej do kranu jest takie samo, jak w sieci wodociągowej – mówi Łukasz Sroczyński.

Kolektor ciśnieniowy może być zlokalizowany w dowolnym nasłonecznionym miejscu. Dzięki izolacji wysoko zagęszczoną pianką poliuretanową, dobowy spadek temperatury wody wynosi zaledwie 6-10°C, a czas utrzymania temperatury ciepłej wody w zasobniku to około 72h.

W rurach kolektora słonecznego próżniowego Ecozone HP nie ma wody, natomiast znajdują się w nich radiatory z zamontowanymi miedzianymi rurkami heat-pipe. W przypadku uszkodzenia jednej rury kolektor działa dalej, a wymiana uszkodzonej rury jest bardzo prosta.

Kolektor ciśnieniowy HP ma nieco inną zasadę działania niż kolektor słoneczny bezciśnieniowy. Dzięki trójwarstwowemu absorberowi ALN/AIN-SS/CU oraz próżni znajdującej się wewnątrz rury próżniowej, słońce padające na rury zamienia się w energię cieplną, a temperatura wewnątrz osiąga nawet 300°C. Aluminiowy radiator znajdujący się w środku rury próżniowej przekazuje temperaturę miedzianej rurce (heat-pipe) wsuniętej w centralną część radiatora. We jej wnętrzu znajduje się substancja szybkowrząca, która zaczyna wrzeć już przy 25°C.

– W procesie wrzenia parująca substancja unosi się do góry, gdzie oddaje energię cieplną w kondensatorze rurki. Następnie para ulegnie skropleniu i spływa do dołu, by powtórzyć cały proces – wyjaśnia Łukasz Sroczyński. Kondensator rurki posmarowany jest specjalną pastą termoprzewodzącą i jest on wsunięty w gniazdo tulei heat-pipe zamontowanej w zasobniku. Rozgrzany kondensator rurki heat-pipe za pośrednictwem pasty termoprzewodzącej przekazuje temperaturę do gniazda tulei, która ogrzewa wodę znajdującą się w zasobniku. Gorąca woda unosi się ku górze, chłodniejsza z kolei opada niżej. We wnętrzu zasobnika jest zamontowana rurka, dzięki której po odkręceniu kranu pobieramy wodę tylko z górnej części zasobnika, z kolei zimna woda wprowadzana jest na samo dno.

fot. Ecozone

– Nieco inaczej niż w kolektorach słonecznych bezciśnieniowych, woda w zasobniku ciśnieniowym jest pod stałym ciśnieniem z sieci wodociągowej, a po odkręceniu kranu jest automatycznie uzupełniana. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa eksploatacji, na zasobniku zamontowany jest ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Gdyby woda osiągnęła zbyt wysoką temperaturę, zawór otworzy się i wypuści gorącą wodę na zewnątrz, a zbiornik zostanie automatycznie uzupełniony zimną wodą – mówi Łukasz Sroczyński.

W przypadku kolektora słonecznego bezciśnieniowego podłączanego zbyt nisko lub poniżej źródła odbioru, konieczna jest instalacja pompy. Kolektory ciśnieniowego mogą być montowane niżej bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń. Kolektory ciśnieniowe Ecozone HP jako jedyne na rynku posiadają zamontowane rurki ciepła ( heat-pipe ) z dodatkowym płaszczem, dzięki czemu są one zdecydowanie bardziej odporne na niskie temperatury niż rurki będące w powszechnej sprzedaży.

Kolektor słoneczny bezciśnieniowy – zasada działania

Podobnie jak kolektor słoneczny ciśnieniowy, również urządzenie w wersji bezciśnieniowej jest bezawaryjne i wykonane z najwyższą dbałością o detale i precyzję.

Kolektor słoneczny próżniowy Ecozone LP to tanie, a zarazem bezawaryjne rozwiązanie, do którego funkcjonowania w większości przypadków nie potrzeba żadnych instalacji i urządzeń elektrycznych. W zasobniku tego typu kolektorów nie ma ciśnienia (woda z zasobnika spływa grawitacyjnie);. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zainstalowania zbiorniczka wyrównawczego na górze zbiornika, który automatycznie uzupełni poziom wody.

Jaka jest zasada działania kolektora słonecznego bezciśnieniowego?

– W rurach próżniowych oraz zasobniku kolektora znajduje się woda. Dzięki trójwarstwowemu absorberowi ALN/AIN-SS/CU oraz próżni znajdującej się we wnętrzu rury próżniowej, padające słońce zamienia się w energie cieplną. Dzięki naniesionemu absorberowi rury skupiają promienie słoneczne (bezpośrednie bądź rozproszone), a woda znajdująca się we wnętrzu rur nagrzewa się i unosi ku górze zbiornika, zaś chłodniejsza opada na dno rur. Znajdująca się w rurach oraz zasobniku woda podlega cyrkulacji, co powoduje stały wzrost temperatury – wyjaśnia Łukasz Sroczyński.

fot. Ecozone

Woda z kolektora Ecozone LP spływa grawitacyjnie. W sytuacji, gdy źródło odbioru znajduje się powyżej samego kolektora lub kolektor zamontowany jest zbyt nisko, to wystarczy montaż dodatkowej pompy, która po odkręceniu kranu doprowadzi wodę pod odpowiednim ciśnieniem na wyższe kondygnacje.

Na górze zasobnika kolektora znajdują się dwa odpowietrzniki. Dzięki temu, że w zbiorniku kolektora słonecznego próżniowego nie ma ciśnienia, nawet gdy dojdzie do zagotowania wody, ciśnienie wewnątrz nie wzrośnie.

 

Opinie, że inwestycja w odnawialne źródła energii jest wysoka, można włożyć do lamusa. Ciśnieniowe i bezciśnieniowe kolektory słoneczne Ecozone to produkt, na który może sobie pozwolić każdy właściciel domu, bo czas amortyzacji inwestycji wynosi maksymalnie trzy lata. Łatwy montaż i podłączenie całego zestawu w istniejącą instalacje to prace, która można wykonać samodzielnie, obniżając cenę inwestycji.

Prosta budowa i brak elementów elektrycznych minimalizuje z kolei ryzyko awarii. A dla nieprzekonanych? Niech argumentem będzie ciepła woda za darmo i możliwość znacznego obniżenia rachunków.

Więcej na stronie: www.ecozone.solar

26-500 Szydłowiec, ul. Kościuszki 229B, woj. mazowieckie
tel. (+48) 48 617 63 04,