Montaż kolektorów słonecznych

Wkręty SPAX do solarów

Decydując się na montaż kolektorów słonecznych na dachu, najbardziej skupiamy się na tym, jaka jest cena wybranego rozwiązania i ile możemy dzięki niemu zaoszczędzić w toku eksploatacji. Mniejszą wagę przykładamy do tego, w jaki sposób solary zostaną przytwierdzone do dachu. A przecież rola wkrętów jest tu ogromna, bo to one zagwarantują, że kolektory będą dobrze służyć przez długi czas, nie przysparzając nam zamartwień nawet przy huraganowym wietrze. Firma SPAX, znany i ceniony producent elementów złącznych, oferuje rozwiązanie opracowane specjalnie do montażu solarów. Są to wkręty z nierdzewnej stali szlachetnej A2 z gniazdem T-STAR plus i główką talerzową.

Montaż kolektorów słonecznych – cena, którą warto zapłacić

Dziś, w dobie gwałtownych zmian klimatycznych, gdy na alarm biją już nie tylko ekolodzy, rola odnawialnych źródeł energii sukcesywnie rośnie. Pompy ciepła, energia wiatrowa, fotowoltaika czy solary pozwalają korzystać z niewyczerpywalnej, darmowej energii, której pozyskiwanie nie wiąże się z dalszą degradacją naszej planety. I choć w Polsce wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii nie jest jeszcze tak szeroko rozpowszechnione jak np. u naszych zachodnich sąsiadów, to jednak trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach nastąpił w tej dziedzinie znaczny wzrost. Coraz więcej osób decyduje się więc na inwestycję w pompę ciepła czy na montaż kolektorów słonecznych. Cena inwestycji, wciąż relatywnie wysoka, nie okazuje się jednak zaporowa z uwagi na fakt, że bilans nakładów i zysków zdecydowanie wypada na korzyść tych ostatnich. Argumentami przemawiającymi za OZE coraz częściej obok ekonomii jest też ekologia i chęć odciążenia zielonej planety.

Montaż solarów – na co zwrócić uwagę

Prawidłowy montaż solarów wymaga nie tylko sporych umiejętności i doświadczenia. Z uwagi na fakt, że to wciąż duża i kosztowna inwestycja, nie można w tym wypadku iść na żadne kompromisy jeśli chodzi o jakość materiałów użytych do właściwego zamocowania kolektorów na dachu.

 

– Z myślą o instalatorach opracowaliśmy wkręty ze stali nierdzewnej przeznaczone do instalacji systemów solarnych. Posiadają one specjalnie zaprojektowaną główkę talerzową, która zapewnia lepsze dociągnięcie łączonych elementów także w przypadku zdeformowanego drewna. W porównaniu z główką stożkową, główka talerzowa gwarantuje siłę docisku większą o 75%, co przekłada się na oszczędność czasu i materiału – mówi Sebastian Rusin z firmy SPAX Polska.

Atutem wkrętów z główką talerzową do montażu kolektorów słonecznych jest też łatwe łączenie elementów stalowych i blachy z drewnem bez konieczności wcześniejszego pogłębiania otworów. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się również w przypadku cienkich blach dzięki lepszej sile dociskającej główki.

Wkręty posiadają czworokątny szpic 4CUT, który eliminuje konieczność nawiercania (w zależności od gatunku drewna) i skutecznie zmniejsza siłę rozszczepiającą.

– Szpic rozdziela włókna drewna i redukuje moment wkręcający, a falisty profil gwintu zapewnia szybkie i pewne wkręcanie – wyjaśnia Sebastian Rusin.

Producent zatroszczył się też o komfort instalatorów, dlatego wkręty do montażu solarów posiadają specjalne gniazdo T-STAR plus które zapewnia pewne osadzenie bita i optymalne przenoszenie siły. Siła nacisku przy wkręcaniu jest zredukowana do minimum, a wysokie momenty obrotowe są przenoszone na wkręt bez narażania narzędzi na uszkodzenie.

Gniazdo T-STAR plus pewnie trzyma końcówkę wkrętarki i lepiej prowadzi wkręty nawet przy pracy nad głową.

Do wyboru, do koloru

Wkręty do montażu kolektorów słonecznych oferowane są w różnych wariantach. Wersje z główką talerzową o średnicy 6 mm z gniazdem T-STAR plus, szpicem 4CUT (pokryte tworzywem sztucznym) z gwintem pełnym dostępne są w długościach całkowitych 60 i 80 mm (długość gwintu odpowiednio: 60 i 80 mm). W wersji z gwintem częściowym dostępne są długości 100, 120 i 140 mm (długość gwintu odpowiednio: 61, 68, 68 mm).

 

Producent oferuje ponadto te same wkręty do montażu kolektorów słonecznych o średnicy 8 mm. Wariant z gwintem pełnym produkowany jest w długościach całkowitych 50, 60, 80, 100 i 120 mm (długości gwintu: 46, 56, 70, 80, 80 mm), wariant z gwintem częściowym w długościach całkowitych: 140, 160, 180, 200 mm (długości gwintu 80 mm).

XXI wiek to czas, w którym dokonuje się nie tylko ogromny postęp technologiczny, ale także zmiana świadomości. Coraz częściej wybieramy rozwiązania ekologiczne, coraz częściej jesteśmy skłonni zapłacić wyższą cenę za lepszy produkt. Sukcesywnie rośnie w Polsce ilość domów, na których dachach zamontowane są solary. To jeden z przykładów pokazujących, że chętniej niż kiedyś stawiamy na OZE, nawet jeśli początkowo musimy się liczyć z wyższym kosztem inwestycyjnym. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na sam produkt, ale również na materiały, które są użyte do jego prawidłowej instalacji. Sprawdzone, dobrze zaprojektowane elementy mocujące uniemożliwią zerwanie kolektorów przez podmuch silnego wiatru, nie narażając nas tym samym na niepotrzebne wydatki związane z koniecznością naprawy.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.spax.com

spax1

32-020 Wieliczka, ul. Krakowska 1, woj. małopolskie
tel. +48 12 279 88 00,


Liczba odwiedzin: 999 | Data publikacji: 2019-07-16

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Coraz doskonalsze wkręty do drewna, jakie możemy...
Profesjonalnie wykonany taras wymaga zastosowania zarówno odpowiedniego...
Wznoszenie konstrukcji z drewna budowlanego wymaga nie...
18.12.2017 | Energia ekologiczna
Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się...
23.11.2016 | Energia ekologiczna
Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w...
Inwestycja w nową instalację grzewczą – niezależnie...
15.09.2017 | Energia ekologiczna
Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc...
04.02.2021 | Energia ekologiczna
Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) to...
13.01.2020 | Energia ekologiczna
Produkty ekologiczne czy wykorzystujące źródła odnawialne są...
Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie...
Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji,...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
17.05.2016 | Ogrzewanie
W 2016 roku STIEBEL ELTRON obchodzi jubileusz...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
19.08.2014 | Ogrzewanie
W miejscach, w których utrudniony jest dostęp...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
06.04.2021 | Ogrzewanie
XXI wiek stawia przed producentami systemów grzewczych...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
Zainteresowanie domowymi elektrowniami słonecznymi rośnie w Polsce...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło...
Optigruen - Solar15 to zielony dach retencyjny...
22.07.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika Bruk-Bet Solar to rozwiązanie dla klientów...
18.02.2020 | Oświetlenie
Kierunki zmian, jakie stają się udziałem współczesnych...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: spax, kolektory słoneczne, solar, domy drewniane,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy