Jaki kocioł na biomasę wybrać?
O tym, że biomasa jest paliwem ekologicznym, ekonomicznym oraz odnawialnym, którego zasoby dostępne są na całym świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu stosowanie biomasy jako źródła energii staje się coraz popularniejsze i powszechniejsze, a człowiek coraz lepiej potrafi wykorzystywać przyjazne środowisku, odnawialne źródła energii. Jednym z rozwiązań na miarę ekoczasów są kotły do spalania biomasy, których na rynku jest całkiem sporo i nieraz trudno zdecydować się, jakie rozwiązanie będzie w danym wypadku najkorzystniejsze.
Od rodzaju paliwa, jakie będzie spalane w kotle, zależeć będą koszty ogrzewania. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, jak kształtują się nie tylko ceny danego materiału, ale również jego dostępność w danym regionie. Na przykład wilgotne niekalibrowane zrębki oraz słoma to biomasa powszechnie dostępna i najtańsza w Polsce.
Uwzględnić też trzeba sprawność grzewczą kotła, solidność jego konstrukcji, bezawaryjność, a także zabezpieczenia przeciwpożarowe. Ważnym czynnikiem jest też łatwość obsługi oraz oczywiście gwarancja udzielana przez producenta.

 

ekologiczne ogrzewanie budynkówfot. GRAS ENERGIA

 

Zautomatyzowane kotły do spalania biomasy
Na polskim rynku kotły do spalania biomasy, które spełniają wszystkie europejskie dyrektywy i normy, oferuje firma GRAS ENERGIA.
– Naszym największym atutem jest elastyczność. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, a wyposażenie każdego kotła jest dostosowane do rodzaju spalanej biomasy oraz potrzeb i możliwości finansowych klienta. Ponadto trzymamy bardzo wysoki standard wykonania oraz wysoki stopień zautomatyzowania, dzięki czemu jesteśmy konkurencją dla większości zachodnich firm próbujących działać na polskim rynku. Nasze kotły są porównywane do najlepszych zachodnich firm, nad którymi mamy jednak tę przewagę, że na terenie Polski sprawnie działa nasz serwis – mówi Remigiusz Gostkowski z firmy GRAS ENERGIA.
Kotły GRAS ENERGIA są projektowane pod konkretny typ biomasy. W ofercie przedsiębiorstwa znaleźć można m.in. kotły przeznaczone do spalania mokrych zrębek, trocin, kory i wiórów (modele KMZ-P z popychaczem hydraulicznym oraz KMZ-S z podajnikiem ślimakowym). Zrębki przed podaniem do kotła nie muszą być suszone i przepuszczane przez sita czy dodatkowo rozdrabniane.
– Kocioł KMZ-P jest tak zaprojektowany, aby można było spalać paliwo o wilgotności do 55%. Układ podawania paliwa jest w stanie podać do paleniska kawałki drewna o długość nawet 50 cm – informuje Remigiusz Gostkowski.
W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się też kotły dedykowane do spalania suchych trocin, zrębek, kory czy brykietów (kocioł KSP-P wyposażony w popychacz hydrauliczny, przystosowany do spalania biomasy o wymiarach 500x100x30 mm). Bardzo wszechstronne zastosowanie mają kotły KSP-S z podajnikiem ślimakowym. Dostosowane są one do spalania suchej, kalibrowanej biomasy: zrębek, trocin, brykietów, wiórów, kory i ziaren zbóż. Do spalania słomy i roślin energetycznych przeznaczona jest linia kotłów KNS, w których zalecana wilgotność paliwa wynosi od 5 do 20%. Obsługa tego typu kotła kończy się na położeniu kostek słomy na stołach podawczych. Rozdrobnienie słomy na szarpaczach oraz podanie jej do kotła odbywa się automatycznie, a jej płynne podawanie sprawia, że proces spalania przebiega stabilnie.
– Wśród różnych rodzajów biomasy najtrudniejszym materiałem do spalania jest właśnie słoma, z którą większość producentów kotłów nie radzi sobie. My mamy opanowane spalanie słomy. Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu naszych inżynierów znamy bardzo dobrze procesy zachodzące w palenisku podczas spalania tego materiału – podkreśla Remigiusz Gostkowski.
Wśród rozwiązań GRAS ENERGIA znajdują się też kotły do spalania pelletów KNP, zaprojektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać wysoką wartość energetyczną pelletu i uzyskać bardzo wysoką sprawność, przekraczającą 90%. Dla tartaków czy stolarni dedykowane są kotły do spalania odpadów poprodukcyjnych przetwórstwa drzewnego (model KNO-S).

 

kotły na biomase zautomatyzowane kotły do spalania biomasyfot. GRAS ENERGIA

 

Ekologiczne kotły do spalania biomasy
Podczas spalania biomasy do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile spalane rośliny pobrały wcześniej w procesie fotosyntezy, dlatego też biomasa uznawana jest za paliwo ekologiczne.
– Aby jednak spalanie biomasy nie miało negatywnego wpływu na środowisko należy spełnić kilka warunków, m.in. niska temperatura w palenisku – niska emisja NOx. Biomasa spala się w niskich temperaturach – poniżej 1000ºC, a po przekroczeniu tej temperatury w palenisku powstaje lawinowo produkcja bardzo szkodliwych tlenków azotu. Nasze kotły są wyposażone w sondę tlenu – stały monitoring zawartości tlenu w spalinach. W połączeniu z automatyczną regulacją podmuchu powietrza do paleniska, sonda daje stałą kontrolę nad ilością tlenu potrzebnego do spalania. Zbyt mała ilość tlenu powoduje powstawanie tlenku węgla. Sonda lambda, która gwarantuje całkowite spalanie sprawia, że nasze kotły nie emitują tlenku węgla – informuje Remigiusz Gostkowski.

Dla kogo kotły do spalania biomasy?
Oferta GRAS ENERGIA kierowana jest przede wszystkim do gmin. Firma ma na swoim koncie budowy kotłowni gminnych ogrzewających całe miasta, np. Biała Piska, Kisielice lub osiedla, np. Sorkwity. Kotły GRAS ENERGIA ogrzewają też domy pomocy społecznej w Jezioranach czy w Łężeczkach.
Chętnie kupowane są też przez zakłady meblarskie czy tartaki, które do spalania wykorzystują powstające każdego dnia odpady poprodukcyjne. Sprawdzają się również podczas suszenia słomy i drewna, czyli np. jako wyposażenie pelleciarni – zakładów granulacji biomasy.
– Dzięki temu, że nasze kotły spełniają najwyższe standardy emisji spalin, cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej oraz – za sprawą wysokiego stopnia zautomatyzowania – uzyskują wysoką sprawność, pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii zawartej w biomasie – podsumowuje Remigiusz Gostkowski.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.grasenergia.pl

82-300 Elbląg, ul. Strażnicza 1, woj. warmińsko-mazurskie
tel. 552393837,