Jeden kocioł, różne paliwa
Bycie skazanym na jeden tylko rodzaj paliwa bywa uciążliwe zwłaszcza w sytuacji przerw w dostawach czy podczas gwałtownych podwyżek cen. W takim przypadku szybkie przejście na inne paliwo – i to bez konieczności podejmowania dodatkowych inwestycji lub przy minimalnych nakładach  – może okazać się zbawienne dla portfela. Taką możliwość dają kotły wielopaliwowe BIOPLEX HL firmy Thermostahl, zapewniające użytkownikowi ogromną swobodę w zakresie wyboru samego paliwa. Może to być np. pellet, ziarna zbóż (np. owsa, kukurydzy, żyta), trociny i wióry, zrębki, kłody drewna, pestki z owoców, pestki słonecznika oraz paliwa stałe w postaci węgla typu groszek. Po zmianie palnika kocioł może być też zasilany gazem i różnymi rodzajami oleju – począwszy od opałowego, poprzez zużyty i spożywczy, na hamulcowym kończąc.
Jakie korzyści daje taka „paliwowa różnorodność”? Przede wszystkim pewność, że nigdy nie zabraknie nam paliwa, nawet w sytuacji przerw w dostawie jednego z nich. Poza tym w okresie wzrostu cen danego opału, inwestor może po prostu przestawić się na inny, tańszy, co oczywiście pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.

 

paliwa thermostahl
paliwa thermostahl
paliwa thermostahl

 

Odnawialne źródła energii – tanio i ekologicznie
Kotły BIOPLEX HL obok paliw kopalnych pozwalają na spalanie biomasy – najstarszego, pochodzącego z natury źródła energii. To ulegające biodegradacji substancje organiczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, których zasoby – z racji na naturalne pochodzenie – są praktycznie nieograniczone. W wyniku spalania biomasy do środowiska uwalnianych jest zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż podczas spalania paliw kopalnych, a emisja CO2 do atmosfery równoważona jest ilością, jaką przyswajają rośliny w procesie fotosyntezy. Tym samym kotły na biomasę to również jedno z najbardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku naturalnemu źródeł ogrzewania.

 

odnawialne źródła energii

 

Dofinansowania do ekologicznego ogrzewania
Inwestycja w kocioł, w którym tak jak w urządzeniach BIOPLEX HL można spalać biomasę, opłaca się co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – biomasa to jedno z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw. Po drugie – w ostatnich latach coraz więcej mówi się o konieczności promowania alternatywnych, odnawialnych źródeł energii.
Podczas październikowego szczytu klimatycznego w Brukseli przywódcy europejskich państw uzgodnili, że do 2030 r. emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o co najmniej 40% względem roku 1990. Oznacza to również nową pulę unijnych funduszy, jakie mniej zamożne państwa UE (w tym również Polska) otrzymają na modernizację sektora energetycznego. Choć mowa o niedalekiej przyszłości, to i teraz nie można narzekać na brak możliwości w zakresie dotacji na ekologiczne rozwiązania. Osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki od tego roku mogą ubiegać się na przykład o dofinansowanie w ramach programu Prosument, mającego na celu wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Wśród inwestycji, na jakie otrzymać można unijne fundusze, znajdują się m.in. instalacje do produkcji energii elektrycznej oraz energii elektrycznej i ciepła wykorzystujące m.in. źródła ciepła opalane biomasą o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych.
Ubieganie się o przyznanie dofinansowania będzie możliwe w latach 2014-2022, a kwota na ten cel, jaką dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to aż 800 mln złotych!

 

dofinansowania thermostahl

 

Kocioł wygodny w obsłudze
Co jeszcze przemawia na korzyść kotłów wielopaliwowych oprócz ekologii i możliwości uzyskania dopłat? Z pewnością stopień ich zautomatyzowania i wyeliminowanie konieczności częstych załadunków paliwa. W kotłach BIOPLEX HL można automatycznie przejść z paliwa ładowanego ręcznie na podawane z zasobnika, którego duża pojemność sprawia, że możliwa jest nawet dziesięciodniowa praca urządzenia z ograniczonym dozorem. Opcjonalnie można też powiększyć zasobnik.
Podawanie paliw takich jak pellet, ekogroszek, ziarna zbóż (np. owies, kukurydza, żyto, pszenica, jęczmień), pestki owoców, słonecznika, oliwek, nasiona, inna drobna biomasa następuje automatycznie przez podajnik ślimakowy.

 

jeden kocioł różne paliwafot. Thermostahl

Ręcznie przez drzwi kotła podaje się kłody drewna, brykiety, deski, węgiel itp. Z kolei olej, gaz ziemny/płynny, jak również olej przepracowany (zużyty) są dostarczane do kotła automatycznie po zamontowaniu palnika nadmuchowego w drzwiach frontowych.
Kolejnym udogodnieniem jest zdalne sterowanie pracą urządzenia, bez konieczności schodzenia do kotłowni przy najmniejszej potrzebie regulacji temperatury. Każdy kocioł BIOPLEX standardowo wyposażony jest w mikroprocesorowy regulator sterujący pracą urządzenia. Inteligentny system sterowania z systemem „Touch&Play” z dodatkowym zdalnym sterowaniem umożliwia regulowanie pracy kotła z dowolnego miejsca w obiekcie. Na wyświetlaczu tekstowym można więc sterować kotłem pogodowo lub stałotemperaturowo, regulować moc nadmuchu wentylatora, zaworów mieszających, podgrzewaczem c.w.u czy termostatem pokojowym.

 

jeden kocioł różne paliwafot. Thermostahl

Kotły bez problemu mogą współpracować z zasobnikiem c.w.u., zaworem mieszającym (np. podłogówka), kolektorami słonecznymi, kominkiem, kotłem gaz/olej, zbiornikiem akumulacji ciepła (buforem). Nie ma też problemu, aby połączyć je z zewnętrznymi systemami transportu paliw (silosy, podajniki), co zapewnia bezobsługową pracę na wiele tygodni.
Podczas eksploatacji kotła niemałe znaczenie ma też konserwacja i czyszczenie. W przypadku kotłów BIOPLEX HL swobodny dostęp do komory spalania i płomieniówek przez duże, frontowe drzwi oraz drzwiczki rewizyjne w tylnej części urządzenia sprawia, że zabiegi konserwacyjne można przeprowadzić szybko i sprawnie. Na urządzenia udzielana jest nawet 8-letnia gwarancja, a klient otoczony jest opieką serwisową 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Ogrzewanie z perspektywami na przyszłość
Kotły wielopaliwowe coraz częściej doceniają ci inwestorzy, którzy nie chcą uzależniać się od jednego dostawcy paliwa. Problem aktualny jest zwłaszcza teraz, gdy sytuacja polityczna nie daje pewności co do dostępności niektórych paliw kopalnych w przyszłości. Inwestycja w kotły wielopaliwowe wydaje się być w tym wypadku najbardziej zdroworozsądkową decyzją, tym bardziej, że w kotłach typu BIOPEX można spalać również paliwo przyszłości – biomasę. A tego źródła energii nie zabraknie nigdy.

Ze szczegółową ofertą kotłów wielopaliwowych firmy Thermostahl można zapoznać się na stronie: www.thermostahl.pl

 

05-800 Pruszków, Al. Wojska Polskiego 42B, woj. mazowieckie
tel. 227584096, 692460887,