Norma PN-EN 303-5:2012 – co to znaczy?
W Polsce kotły na paliwa stałe są bardzo popularnym rozwiązaniem – tym bardziej, że wciąż są świetną i tańszą alternatywą dla drogiego ogrzewania na gaz czy na prąd. Kotły produkowane współcześnie niewiele mają wspólnego ze swoimi poprzednikami sprzed kilkunastu jeszcze lat, co związane jest z jednej strony z rosnącymi wymaganiami klientów, którzy oczekują urządzeń wygodnych w obsłudze, zautomatyzowanych i przyjaznych środowisku. Z drugiej strony tę ostatnią kwestię na polskim i europejskim rynku regulują restrykcyjne normy dotyczące dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłów, oraz sprawności cieplnej kotłów, które wymuszają na producentach udoskonalanie swoich rozwiązań z uwzględnieniem wszystkich powyższych aspektów.

 

sas solid kociołfot. SAS

Od kilku lat w Polsce obowiązuje norma PN-EN 303:5 2012, w której wyróżnia się 3 klasy kotłów: 3,4 i 5 (najwyższa). Dla każdej z nich określone są graniczne wartości emisji zanieczyszczeń oraz wymaganej sprawności cieplnej kotłów. W najwyższej – 5 klasie – plasują się kotły o konstrukcjach umożliwiających ekologiczne spalanie paliw jak ekogroszek czy pellety. Nowe urządzenie firmy SAS – kocioł SOLID uzyskał klasę 5 (najwyższą) w badaniach w akredytowanym laboratorium. Równocześnie z wysoką sprawnością cieplną (powyżej 90%) uzyskano efekt znacznego obniżenia emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłów.
Na tego typu nowoczesne i ekologiczne urządzenie można ubiegać się o dofinansowanie w ramach gminnych programów ograniczenia niskiej emisji. Środki pochodzące przeważnie z Narodowego lub Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznawane są na wymianę nieefektywnych źródeł energii – kotłów węglowych starego typu – na nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze spełniające wymagania nowej normy.

 

sas solid przekrójrys. SAS

Ekogroszek – paliwo, które się opłaca
Kocioł SOLID umożliwia spalanie ekogroszku o granulacji 5-25 mm – paliwa, które dzięki niskiej zawartości siarki i popiołu powstającego w procesie spalania, spełnia normy wyznaczone przez Unię Europejską, kwalifikując się tym samym jako ekologiczny surowiec energetyczny. Ekogroszek jest też zdecydowanie tańszy od oleju czy gazu.
Aby kocioł SOLID jako źródło ciepła był jeszcze bardziej opłacalny, producent zastosował w nim szereg innowacyjnych rozwiązań, jak na przykład konstrukcja wykonanego ze stali kotłowej P265GH o gr. 6 mm wymiennika ciepła z elementami ceramicznymi. Wprowadzone w ciągach spalinowych zawirowywacze pozwoliły znacznie podnieść sprawność wymiennika i efektywność spalania przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji (zwłaszcza pyłów). Co istotne, nie wymaga to stosowania dodatkowych urządzeń, jak np. elektrofiltry. W wyposażeniu standardowym zasobnik paliwa kotła wyposażony jest w praktyczny system wyrównywania ciśnienia i czujnik otwarcia klapy. Opcjonalnie zasobnik może być usytuowany z lewej lub z prawej strony kotła. Dla klientów o podwyższonych wymaganiach w zakresie wygody obsługi kotła i podniesienia komfortu cieplnego w mieszkaniu, dostępny jest również regulator pokojowy.
Dzięki precyzyjnemu dawkowaniu powietrza dostarczanego do procesu spalania, producentowi udało się również znacznie ograniczyć straty kominowe poprzez obniżenie temperatury spalin, a skuteczne zaizolowanie otworów rewizyjnych i nowatorska konstrukcja drzwiczek znacznie ograniczają straty ciepła w kotłowni. Standardowo w wyposażeniu kotła na ekogroszek SOLID znajduje się także turbulator spalin, który na wylocie spalin z kotła obniża ich temperaturę, umożliwiając lepsze oddawanie ciepła.

 

sas solid schemat1. Obudowa kotła / 2. Izolacja termiczna / 3. Płaszcz wodny / 4. Szuflada popielnicowa / 5. Króciec wody – powrót / 6. Dekiel kanału napowietrzania retorty / 7. Retorta / 8. Przegroda izolowana (żarowa) / 9. Deflektor / 10. Panele ceramiczne – boczne / 11. Panele ceramiczne – tył/przód / 12. Półki ceramiczne ** / 13. Przegroda zabezpieczająca / 14. Listwa zasilająca / 15. Turbulator spalin / 16. Klapa komory spalin / 17. Pokrywa wyczystki górnej / 18. Czujnik temperatury spalin / 19. Wyczystka czopucha / 20. Przepustnica spalin / 21. Czopuch / 22. Zasobnik opału / 23. Czujnik otwarcia klapy zasobnika / 24. Zawór bezpieczeństwa / 25. Elektroniczny regulator – sterownik / 26. Króciec wody – zasilanie / 27. Termometr analogowy / 28. Drzwiczki wyczystne / 29. Drzwiczki paleniskowe / 30. Drzwiczki popielnika z klapką „przeciwwybuchową” / 31. Wyczystka boczna (izolowana) / 32. Stopki regulacyjne (nie dotyczy kotłów pow. 36 kW) / 33. Króciec montażowy zabezpieczenia termicznego  z kapilarą * / 34. Osłona elementów ruchomych / 35. System wyrównywania ciśnienia / 36. Podajnik z motoreduktorem / 37. Otwór rewizyjny podajnika / 38. Czujnik temperatury podajnika / 39. Wentylator nadmuchowy / 40. Króciec spustowy / 41. Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB

Kocioł na ekogroszek z gwarancją
Kotły typoszeregu SOLID dostępne są w następujących mocach grzewczych: 14 kW,19 kW,25 kW, 36 kW i 48 kW. Na urządzenia producent udziela 5 lat gwarancji (na kocioł eksploatowany zgodnie z DTR) oraz 2 lata na podzespoły elektroniczne i pozostałe elementy kotła.
Nowatorskie pomysły konstrukcyjne zastosowane w kotłach na ekogroszek firmy SAS – przeciwdziałające stratom ciepła i podnoszące efektywność spalania – pozwalają na oszczędną, ekonomiczną eksploatację. Jeśli do rachunku zysków dorzucić jeszcze paliwo, które jest niedrogie i wysokokaloryczne, to okaże się, że kocioł na ekogroszek SOLID jest rozwiązaniem szczególnie dedykowanym dla tych użytkowników, którzy nie chcą przepłacać za ogrzewanie, a jednocześnie zależy im na promowaniu produktów ekologicznych i trosce o zdrowie własne i sąsiadów.

Kotły do spalania peletu, klasa 5
Kotły SAS SOLID oferowane są również w wersji SAS BIO SOLID (kotły do spalania peletu) ze sprawdzonym palnikiem SAS MULTI FLAME. Zastosowane w tych urządzeniach rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że mieszczą  się one w 5 – najwyższej klasie kotłów – zgodnie z obowiązującą w Polsce normą PN-EN 303:5 2012, osiągając jednocześnie wysoką sprawność cieplną (aż 92%!). Kocioł SAS BIO SOLID posiada rozbudowany wymiennik ciepła z elementami ceramicznymi i zawirowywaczami w ciągach spalinowych, a także panele ceramiczne na ścianie bocznej kotła, które skutecznie chronią komorę paleniskową. Precyzyjne dawkowanie powietrza znacznie obniżyło temperaturę spalin, co znacząco zmniejsza starty kominowe. Z kolei ograniczanie strat ciepła w kotłowni zagwarantowane jest dzięki zaizolowaniu drzwiczek rewizyjnych i ich starannie zaprojektowanej budowie. Przeprowadzone przez niezależne instytucje badania potwierdziły ekologiczność kotła SAS BIO SOLID , dzięki czemu można ubiegać się o dofinansowanie na jego zakup w ramach gminnych programów ograniczenia niskiej emisji ze środków z Narodowego lub Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

bio solid przekrój bio solid recalartrys./fot. SAS

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sas.busko.pl

28-100 Busko-Zdrój, Owczary, ul. Przemysłowa 3, woj. świętokrzyskie
tel. +48 41 378 46 19,