Kotły co – gwarancja prostej obsługi
Dość powszechne jest przeświadczenie, że kotły na paliwa stałe są nieekologiczne i kłopotliwe w eksploatacji. Jednocześnie uchodzą też one za najtańsze źródło ogrzewania. Pierwsze twierdzenie dziś, w XXI wieku, mocno się zdezaktualizowało, bo producenci są zobowiązani do oferowania wyrobów mieszczących się w ściśle określonych ramach jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń, a graniczne wartości (zwłaszcza pyłów) regulują surowe normy polskie i europejskie.
Również eksploatacja kotłów c.o. gwarantuje prostotę i bezproblemową obsługę, która na ogół ogranicza się do uzupełniania raz na jakiś czas paliwa w zasobniku i usuwania popiołu. A jak wyglądają kwestie opłacalności? Tutaj rzeczywiście nic się nie zmieniło – paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło ogrzewania dostępne na rynku.

Ekologiczne spalanie paliw stałych – kotły klasy 5
Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju już od kilku lat normą PN-EN 303:5 2012, wyróżniamy trzy klasy kotłów na paliwa stałe: 3,4 i 5, przy czym każda z nich ma ściśle określone graniczne emisje zanieczyszczeń i wymaganej sprawności cieplnej. Zgodnie z tym podziałem najwyższa jest klasa 5, w której znajdują się tylko ekologiczne kotły grzewcze do spalania pelletu czy ekogroszku.
W większości gmin uruchamiane są programy na termomodernizację i wymianę kotłów, zwłaszcza na tych obszarach, gdzie zanieczyszczenia są największe. Można się o nie ubiegać właśnie na szczeblu gmin, które dysponują środkami pozyskanymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub własnymi funduszami. Informacje na ten temat umieszczane są na stronach internetowych urzędów, a dotacje – w zależności od gminy – mogą wynieść nawet 80% poniesionych przez inwestora kosztów. Co istotne – w przypadku urządzeń do spalania paliw stałych, dotację można uzyskać tylko na ekologiczne kotły grzewcze, a więc mieszczące się w 5 klasie.

 

tilgner kotłyfot. Tilgner

 

Kotły na pellet i ekogroszek
Jednym z ciekawszych kotłów na paliwa stałe 5 klasy są urządzenia firmy Tilgner (zarówno kotły do spalania ekogroszku, jak i pelletu). Wytwórnia Kotłów c.o. TILGNER posiada uprawnienia dozorowe do wytwarzania oraz na naprawy kotłów wodnych, parowych i zbiorników ciśnieniowych. Kotły produkowane przez pleszewską wytwórnię posiadają wszystkie dostępne na rynku certyfikaty, m.in. wydane przez Instytut Techniki Grzewczej w Łodzi i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Kotły posiadają świadectwo „na znak bezpieczeństwa ekologicznego” i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że firma wdrożyła normy jakości ISO 9001:2000, na co uzyskała certyfikat TÜV.
Wytwórnia sukcesywnie zwiększa swoją ofertę udoskonalając oferowane klientom modele kotłów, które zyskały uznanie klientów. Wprowadzona w toku doświadczeń technologia produkcji pozwoliła ograniczyć do 50% ilość spawów, które były narażone na działanie spalin. Ponadto dzięki zastosowaniu wysokiej jakości atestowanych materiałów oraz wprowadzeniu ściśle nadzorowanych technologii wytwarzania, osiągnięto wydłużenie żywotności kotłów C.O. i gwarancji  producenta, która może być przedłużona nawet do 5 lat!

 

tilgner klasa 5

 

Kocioł C.O. w 5 klasie
Wytwórnia Kotłów c.o. „TILGNER”, która już od 1989 roku produkuje ekologiczne kotły na paliwa stałe, oferuje piece spełniające wszystkie kryteria standardu energetyczno-ekologicznego. Wszystkie produkty posiadają deklarację zgodności, a przed dopuszczeniem ich do sprzedaży przechodzą dokładne badania techniczne i jakościowe. Wyrobem spełniającym najsurowsze wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń są kotły centralnego ogrzewania TILGNER 22 oraz Bio-Pellet , które przeznaczone są do systemów wodnych centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej (biurowce, hale, magazyny itp.). Uzyskały one 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012,
Wysoka sprawność ekologicznych kotłów grzewczych TILGNER 22 i Bio-Pellet zapewniona jest dzięki nowoczesnej konstrukcji wymiennika. Stalowy korpus wodny wykonany jest ze stali kotłowej P265GH o grubości 6 i 8 mm (dla elementów posiadających kontakt z gazami spalinowymi), która ma zwiększoną odporność na działanie naprężeń termicznych. Taki typ konstrukcji przekłada się na dłuższą żywotność kotła c.o.

W XXI wieku, gdy na własnej skórze odczuwamy, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrz (zwłaszcza w sezonie grzewczym), zakup ekologicznego kotła na paliwo stałe to najbardziej racjonalna decyzja, jaką możemy podjąć.
Warto jednak, aby był to kocioł c.o. z gwarancją, od sprawdzonego producenta, mieszczący się w 5 klasie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest to rozwiązanie w równej mierze przyjazne środowisku, co i opłacalne w eksploatacji i solidne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tilgner.com.pl

 

63-300 Pleszew, ul. Piaski 30, woj. wielkopolskie
tel. 627421003,