Projekt ogrodu od specjalisty
Do specjalistów w zakresie projektowania i urządzania ogrodów kierują się najczęściej te osoby, które nie mają w tym zakresie wiedzy, doświadczenia lub czasu. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ zaprojektowanie ogrodu – jak się okazuje – wymaga sporo zaangażowania i uwzględnienia różnych czynników.
– Klient przychodzi do specjalisty po piękny ogród. Trzeba więc przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na to, aby powstała koncepcja spójna z jego wyobrażeniami. Jako projektantka najpierw poznaję otoczenie, potrzeby, sposób spędzania czasu właściciela ogrodu, jego gust – mówi Barbara Midor.

 

projektowanie i zakładanie ogrodówfot. ARCH GARDEN

Nie każdy jednak przychodzi do projektanta ze sprecyzowanym, choćby z grubsza, pomysłem. Nierzadko klient nie ma żadnego wyobrażenia o tym, jak chciałby przestrzeń wokół domu zaaranżować. Nie mówiąc już o tym, że niewiele osób zna się na roślinach.
– W takiej sytuacji w czasie rozmowy to ja inspiruję klienta, pokazuję mu różne przykłady. Posługuję się również katalogiem roślin dla osób niewtajemniczonych w nazewnictwo. Staram się słuchać, co mówi druga osoba, nie forsuję własnych idei. Staram się też być maksymalnie elastyczna, a spore doświadczenie w zakresie projektowania i wykonywania ogrodów sprawia, że chętnie służę radą – komentuje Barbara Midor.
Firma ARCH GARDEN prowadzi również nadzory autorskie w przypadku, jeśli projekt wykonuje firma zewnętrzna. Bywa też, że projekt realizuje klient we własnym zakresie. Wówczas również możliwa jest obecność i pomoc fachowców z ARCH GARDEN.

 

projekt ogrodufot. ARCH GARDEN

 

Wizualizacja ogrodu, czyli nie kupuj kota w worku!
Po czasie spędzonym na rozmowach z klientem przychodzi etap pomiarów terenu oraz tworzenia koncepcji. W firmie ARCH GARDEN może być ona przedstawiona w formie rysunków, wizualizacji oraz rzutu poziomego.
– Wizualizacje są często potrzebne w wypadku, gdy osoba zamawiająca ogród
nie potrafi wyobrazić sobie efektu końcowego. Jest to bardzo przydatna forma komunikacji, ponieważ w pełni oddaje obraz ogrodu po skończeniu prac. Taką koncepcję przedstawiam klientowi do zaakceptowania. Jest to też czas na ewentualne zmiany i poprawki – wyjaśnia Barbara Midor.
Kiedy wszyscy są zadowoleni z wykonanej pracy, a klient zatwierdził koncepcję projektanta, przychodzi etap tworzenia projektu wykonawczego. Może on zawierać przekroje terenu, dokładne wymiary, szczegółowe rysunki.

 

wizualizacja ogroduProjekt ogrodu ARCH GARDEN

 

Kiedy projektować ogród?
Projektowanie ogrodu, zależnie od jego wielkości, trwa od dwóch do czterech tygodni. W przeciwieństwie do wykonywania ogrodu, projektowanie nie jest pracą sezonową. Projekt ogrodu można zamówić w każdym czasie, nawet zimą.
– Powiedziałabym nawet, że to najlepsza pora, bo więcej jest wtedy czasu na spokojne przyjrzenie się tematowi. Natomiast samo wykonanie ogrodu zależy od warunków pogodowych – informuje Barbara Midor.
Pierwsze prace można zaczynać z końcem zimy, kiedy przychodzi czas na cięcie drzew, opryski preparatami przeciwko chorobom i szkodnikom. Sadzenie roślin można wykonywać od wiosny do jesieni. Dzięki temu, że rośliny są produkowane w pojemnikach, sadząc je nie uszkadzamy systemu korzeniowego.
– Ogród po posadzeniu potrzebuje czasu, aby dojrzeć. Trwa to zazwyczaj kilka lat. Jeśli klient nie chce czekać, to dobrym rozwiązaniem jest posadzenie roślin starszych, co skróci czas oczekiwania – informuje Barbara Midor.

 

kiedy projektować ogródfot. ARCH GARDEN

 

Niewymagający ogród „dla leniwych”
Co zrobić, jeśli marzy nam się piękny ogród, ale niekoniecznie chcemy spędzać w nim wiele godzin, aby go pielęgnować? Okazuje, że i w takiej sytuacji projektanci są w stanie znaleźć dobre rozwiązanie.
– Bardzo często osoby zamawiające ogród proszą o to, aby nie absorbował on ich wolnego czasu. Jest to dla mnie zrozumiałe i naturalne. Jestem w stanie zaproponować rośliny niewymagające, a rabaty założyć w taki sposób, aby łatwo było je kosić – podkreśla Barbara Midor.
Jednak należy pamiętać, że ogród to żywy organizm. Aby był piękny, trzeba mu poświęcić choć minimum uwagi. Jeśli tego nie zrobimy, ogród dość szybko wymknie się spod kontroli. Ważnym elementem w celu eliminacji chwastów jest np. ściółkowanie podłoża. Zapobiega to rozwoju niepotrzebnych chwastów oraz zatrzymuje cenną wilgoć w ziemi.
– W przypadku braku czasu dobrze jest poprosić o pomoc ogrodnika. Dość często jest też tak, że i projektanci ogrodu mogą takiej pomocy udzielić. Ja sama dość często pomagam w pielęgnacji ogrodu, odświeżeniu, nadawaniu mu nowego blasku – mówi Barbara Midor. – Jestem w stanie dojechać i wykonywać ogrody na terenie południowej Polski z preferencją woj. śląskiego i małopolskiego – dodaje.

 

ogrodowe trendyfot. ARCH GARDEN

 

Ogrodowe trendy: rośliny, place, podjazdy, tarasy
– Jako projektantka oraz obserwatorka zauważam pewne trendy i tendencje w projektowaniu ogrodów. Kiedyś był czas wyłącznie iglaków. Obecnie ten trend wyraźnie się zmienił. Zauważono piękno drzew i bylin. Ogrodom w tej chwili bliżej do ogrodów angielskich niż francuskich. Stosuje się w tej chwili drzewa liściaste z podszyciem bylin kwitnących, z formami ciętymi, np. kule bukszpanowe i żywopłoty. Taki zestaw nadaje harmonii całemu założeniu – mówi Barbara Midor.
W ostatnich latach doceniono również trawy ozdobne. To bardzo cenne rośliny nadające ogrodowi lekkości.

 

wizualizacje ogrodówProjekt ogrodu ARCH GARDEN

Firma ARCH GARDEN współpracuje ze sprawdzonymi szkółkami roślin, dzięki czemu może zaoferować klientom najwyższej jakości materiał.
Podczas projektowania ogrodu trzeba jednak pamiętać nie tylko o roślinach, ale również o placach, podjazdach, ścieżkach czy tarasach.
– Podczas projektowania uwzględniam wszystkie te potrzeby i nanoszę na projekt. Sugeruję się tutaj nie tylko walorami estetycznymi, ale również praktycznymi. Nikt nie chce przecież dodatkowo wydeptanych ścieżek czy skrótów w trawniku – mówi Barbara Midor. – Mam kontakt również z brukarzami, rzeźbiarzami i osobami wykonującymi małą architekturę – dodaje.
Bez minimum wiedzy o roślinach i zmysłu artystycznego trudno zaprojektować piękny ogród. Jeśli zależy nam na tym, aby w naszym ogrodzie wszystko współgrało harmonijnie i by naprawdę był on wizytówką domu, koniecznie zwróćmy się do specjalisty.

Więcej informacji o firmie ARCH GARDEN znajduje się na stronie: www.arch-garden.pl

 

43-340 Kozy , ul. Beskidzka 122 , woj. śląskie
tel. 338194390, 516086726,